Google+

Arama formu

Samos Gezilecek Yerler

Samos Gezilecek Yerler
jpomio.files.wordpress.com

Samos Adası hem Ege’nin ortasında ki mükemmel konumu, Türkiye’ye olan yakınlığı ve hepsinden önemlisi antik Yunanın izlerini taşıyan tarihi miraslarıyla büyüleyici bir adadır. Adada bulunan Pythagorion antik liman kenti, Unesco’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Bunun yanında pırıl pırıl bir denize ve yılın büyük bir bölümünün güneşli olduğu bir iklime sahip olduğundan tatilcilerinde akın ettiği bir tarih ve tatil adasıdır. Samos’ta gezip görmeye dair pek çok yer bulunmaktadır.

Samos gezilecek yerler:

PYTHAGORION

Samos lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Grand View Villas, Villa Kotsikas, Afroessa Studios & Apartments. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Kriton Hotel, Dreamview Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartment Maniakos, Iraio Seaside View Apartment, Hotel Bonis otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Samos aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Samos Gezilecek Yerler-1
lanetware.com

Dünyaca ünlü matematikçi ve filozof Pythagoras’ı onurlandırmak için adının verildiği bu antik liman kenti, Samos’un en ünlü turistik yeridir. Bu küçük kasaba bölgesi 1955 yılına kadar Tigani olarak bilinmekte olup sonradan adı değiştirilmiştir. Şimdi korunaklı bir koyda balıkçı teknelerle ve yatlarla dolu olan, sokaklarında kafeler ve tavernaların bulunduğu bu bölge, aynı zamanda büyük bir tarihi mirasa ev sahipliği yapar. Pythagorion 6. Yüzyılda güçlü bir balıkçılık ve ticaret yeri olan antik bir liman kentidir. Yunan ve Roma anıtları, kalıntıları, liman kalıntıları bu antik sitenin her yerinde görülebilir. Küçük bir arkeoloji müzesine de sahip olan Pythagorion’da, arkeolojik kazılarda çıkarılmış Arkaik ve Helenistik mezar taşları, mermer heykeller, sikkeler ve seramikler sergilenir. Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde de bulunan bu harika antik siteyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.
 
PANAGIA SPILIANI MANASTIRI (MERYEM ANA MAĞARASI MANASTIRI)

Samos Gezilecek Yerler-2
trekearth.com

Pythagorion’un arkasında ki bir yamaç üzerine kurulmuş olan Spiliani, 1586 yılından bugüne birçok tarihi mirasa ev sahipliği tapar. Antika beyaz manastır standları, 95 adet merdiveni, büyük serin ve huzurlu bir mağara ile ilgi çekmektedir. Buradaki mağaranın içine işlenmiş kurşunla çizilmiş dini simgelerle süslü bir kilise bulunur. Manastır’dan Türkiye kıyıları ve deniz muhteşem bir manzara sergilemektedir. Panagia Spialini Manastırı, Samo’da gezip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.
 
HERAION (HERA TAPINAĞI)

Samos Gezilecek Yerler-3
planetware.com

Pythagorion’un 8 kilometre batısında yer alan Heraion (Hera Tapınağı)  adanın en turistik yerlerinden biridir. Tapınağın milattan önce 570 yılında kurulduğu bilinmektedir. Bu tapınak en az 100 sütunla desteklenen, 80 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde muhteşem bir antik Yunan şaheseridir. Hera Tapınağı şimdiye kadar yapılan en büyük Yunan tapınağı olarak bilinmektedir. Tapınağın çoğu kısmı, Pers Savaşı’nda yaşanan 30 yıllık kuşatma sırasında yıkılmıştır. Heraion’un çevresinde daha birçok küçük tapınak, antik site ve 5. Yüzyılda yapıldığı düşünülen bir Hristiyan bazilikası kalıntıları bulunur. Burada bulunan kalıntıların birçoğu şehir merkezinde bulunan bir arkeolojik müzede sergilenmektedir.
 
EUPALINOS KEMERİ

Samos Gezilecek Yerler-4
samos.com

Dünya harikalarından biri olarak kabul edilen Eupalinos kemeri, Pythagorion’un iki kilometre batısında yer alan bir yeraltı su kemeridir. 6. yüzyılda Eupalinos tarafından inşa edilmiştir. Kemer, yaklaşık 1 kilometre uzunluğa ve 1,75 kilometre çapa sahiptir. İki ucundan başlanan kazılarla tamamı ortaya çıkartılan bu kemer, Samos’un en ilgi çekici yerlerinden biridir. Girişine girdikten sonra 425 metre ilerde tünelin birleştiği yeri görmek mümkündür. Eupalinos Kemeri’ne klostrofobi (kapalı yerde kalma fobisi) hastalarının girmesi ise önerilmemektedir.

SAMOS ARKEOLOJİ MÜZESİ

Samos Gezilecek Yerler-5
samos.com

Samos Prensi’nin eski ikamet ettiği bir evde ve karşısında bulunan bir binada hizmet veren arkeoloji müzesi, Samos’un en büyük ve en turistik müzesidir. Hera Tapınağı’nda bulunan antik kalıntıların birçoğu burada sergilenir. Ana salonda sergilenen 5 metre yüksekliğinde ki, özel bir Arkaik Kurosa, devasa bir altıncı yüzyıl mermer figürü, kutsal adak heykeli gibi parçalar en ilgi çekici kalıntılar arasındadır. Hatta sırf bu eserler için müze genişletilmiş ve karşısında ki bina da kullanılmaya başlanmıştır. 1980 yılında bulunan 75 santimetre yüksekliği olan bir kafa heykeli, seramikler, Roma ve Helenistik bronz heykeller ve prehistorik malzemeler dahil topalm 1912 sergiden oluşmaktadır.

 SAMOS ŞEHİR MERKEZİ

Samos Gezilecek Yerler-6
planetware.com

Samos Adası’nda gezip görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Samos şehir merkezidir. Adanın kuzeydoğu kıyısında korunaklı bir koyda bulunan (aynı zamanda Vathy veya Vathi olarakda bilinir) bu bölge, Samos kent merkezine sermaye kazandırmak için 1832 yılında kurulmuştur. Zarif neo-klasik evleri, zemin seviyesinde sahilde bulunan kafe ve restoranları, at nalı şeklindeki limanı ile büyüleyici bir yerdir. Samos’un yerlileri ve turistler bu bölgeye oldukça rağbet göstermektedir. Adada biraz dinlenmek, eğlenmek veya yemek yemek için muhteşem bir atmosfere sahiptir.
 
MİKRO SEITANI PLAJI

Samos Gezilecek Yerler-7
planetware.com

Samos Adası’nın kuzeybatı kıyısında ki Karlovassi bölgesinde bulunan bu tenha çakıl koy adanın en çarpıcı plajlarından biridir. Mikro Seitani Plajı, şaşırtıcı kaya oluşumları ve kristal gibi berrak denizi ile büyüleyici bir koydur. Buraya gelirken yiyecek ve içcecek ihtiyacı başta olmak üzere temel malzemelerinizi yanınıza almakta yarar görülmektedir. Çünkü civarda bunları alabileceğiniz herhangi bir satıcı bulunmamaktadır. Eğer bu plajdan hoşlanmazsanız, burası kadar güzel olmayan az ötesinde ki Megalo Seitani Plajı’na gidebilirsiniz. Megalo’nun plajı Seitani’nin aksine taşlık değil, kumluktur.
Buraya ulaşmanın iki yolu vardır. Ya bir tekneyle ya da yürüyerek gelinebilmektedir.  Yürüyerek gelmek eğlenceli bir aktivite olabilir. Zeytin ve çam ağaçları arasında yürümek yaklaşık 30 dakika almaktadır.

Samos gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.