Google+

Arama formu

Selanik’e Ne Zaman Gidilir?

Selanik’e Ne Zaman Gidilir?
 

Selanik’te Akdeniz iklimi hakimdir ancak şehrin kuzey kısmı karasal iklimin etkisi altında kaldığı için farklılıklar görülebilmektedir. Yazlar kurak ve sıcak geçmektedir. Kışlar ise şehrin kuzey kesimlerinde sert geçmesine ve eksilere inmesine rağmen geri kalan kesimlerde ılık geçer, ortalama kış sıcaklığı 4 ila 7 derece arasında değişmektedir. Sahip olduğu iklim özellikleri dolayısıyla seyahat etmek için her dönem uygun bir şehir olan Selanik’in hangi zaman görüleceği tamamen sizin tercihlerinize kalmıştır.

Eğer sıcak havaları ve canlı şehirleri seviyor ve deniz kenarında bir şehrin tadını tam anlamıyla çıkarmak istiyorsanız, yazın gerçekleştireceğiniz Selanik seyahati sizi daha memnun edecektir. En sıcak ay Temmuz ayıdır ve ortalama sıcaklık 26 derecedir. Yazın yağışlar neredeyse yok denecek kadar azdır. Yaz mevsimi şehrin en yoğun turist aldığı zamandır. Seyahat ederken kalabalıktan hoşlanmayanlar içinse ılıman kışlara sahip Selanik kurtarıcı bir rota olacaktır. En soğuk ay ortalama 5 derece ile Ocak, en yağışlı ay ise Kasım ayıdır. Kış aylarında yağışlara çok sık rastlanmaz ancak rüzgar oldukça etkilidir. Kar yağışı her kış az miktarda da olsa görülmesine rağmen yerde kalma süresi yoktur.

Birçok şehir için geçerli olduğu gibi Selanik için de bahar ayları aslında şehri ziyaret etmek için en güzel zamanlardır. Özellikle Mayıs sonu ve Eylül başı, havanın derecesi ve turist yoğunluğu açısından oldukça uygundur. Çiçeklerin açmaya başladığı ilkbahar dönemlerinde yazı Selanik’le beraber karşılayabilir ya da sonbaharı tercih ederek şehrin en romantik zamanlarına şahit olabilirsiniz.