Simi Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Simi Adası’nın genelinde Akdeniz iklim koşulları hakimdir. Ilık meltem rüzgarlarının hakim olduğu yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Simi’de yıllık hava sıcaklığı 18.6 derecedir. Sonbahar ve kış aylarında sıcaklıklar azalsa da gökyüzünde güneş neredeyse her zaman vardır.

Simi Adası’nda kışlar oldukça ılıman geçmektedir. Adanın en soğuk ayı sayılan Şubat ayının ortalama sıcaklık derecesi 13 derecedir. Adaya en çok yağışın düştüğü zaman Ocak ve Aralık aylarıdır.

Simi Adası’nın özellikle ilkbaharlarının ve sonbaharlarının ilk ve son ayları arası keskin sıcaklık ve yağış değişimleri olduğunu söylemek oldukça zordur. İlkbahar dönemi Nisan ve Mayıs aylarında sıcaklıklar 25 derecelere kadar çıkabilmektedir. Sonbahar döneminde ise Eylül ve Ekim ayı ortalama 23 derece sıcaklıklar ile yaz aylarının etkisini hala hissettirmektedir. Kasım ayının ancak sonlarına doğru en düşük 12 derece sıcaklıklar görülerek kış kendini hissettirmeye başlar.

Simi Adası’nda yazlar oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. Yunan Adaları’nın tipik özelliği olan sıcak ve kuvvetli esen meltem rüzgarları Simi’de de hakimdir. Temmuz ayı ortalama sıcaklığın 27 derece olmasına karşın en rüzgarlı geçen aydır. Ağustos ise adanın en sıcak geçen ayıdır. Yaz dönemi sıcaklıklar yaklaşık 37 derecelere kadar çıkabilmektedir. Temmuz ve Ağustos aylarında yağış görülmemektedir.

Simi Adası’nı ziyaret etmek için en uygun zamanı belirlemek aslında yapacağınız programla alakalıdır. Eğer sıcak ve keyifli bir deniz güneş ve kumdan oluşan bir yaz tatili planlıyorsanız adanın yaz dönemi masmavi denizler ile sizin için en uygun zaman olacaktır. Ancak daha kültürel ve adayı gezmek istediğiniz bir programınız varsa bahar aylarını tercih etmelisiniz. Oldukça sıcak yaz günlerinde güneşin altında adayı gezmek bir işkenceye dönüşebilir. Hem kültür hem deniz tatili için Haziran ya da Eylül başı su sıcaklıkları biraz daha düşük olsa da oldukça ideal zamanlar olacaktır.