Google+

Arama formu

Zahle

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 LBP = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 5℃
Mar 7℃
Nis 12℃
May 17℃
Haz 21℃
Tem 24℃
Ağu 25℃
Eyl 20℃
Eki 16℃
Kas 13℃
Ara 7℃
Genel Bilgiler / Rehber

Bekaa Vadisi’nde yer alan Zahle, Lübnan’ın en büyük üçüncü şehridir. Beyrut’un yaklaşık 55 kilometre doğusunda bulunan kent, yerliler arasında Bekaa’nın Gelini anlamına gelen Arousat al-Beqaa olarak bilinir. Bekaa bölgesinin başkenti olan Zahle, Lübnan’daki şarap ve arak üretiminin merkezi olmasıyla ünlüdür. Pastoral manzaralara sahip kente Beyrut’tan yarım saatlik yolculuk ile ulaşmanız mümkündür. Merkezi boyunca ilerleyen Berdawni Nehri’ne sahiptir. Zahle, ülkenin zengin lezzetlerini tanıtan festivallere sahip olması nedeniyle Lübnan’ın gastronomi şehri olarak da biliniyor. Zahle’nin şehir merkezi Brezilya Caddesi çevresinde yoğunlaşmıştır. Birçok mağaza ve kafeye sahip bu bölgede, Osmanlı ve geç 19.yüzyıl mimarisinin en güzel örneklerini görebilirsiniz.

18. yüzyılın başlarında kurulan kent başlangıçta tüccarların yemek yediği ve konakladığı İpek Yolu üzerindeki bir kavşak olarak kullanılıyordu. 19. yüzyılda kendi bayrağı ve marşıyla bağımsız bir devlet oldu. Zahle, 1860’lı yıllarda Dürzi ve Hristiyanlar arasındaki mezhep çatışmasında büyük acılar yaşamıştır. Büyük katliamın ardından hayatta kalan pek çok kişi bölgeyi terk etmiştir. 1885’te Beyrut ve Şam arasında açılan ve günümüzde atıl durumda olan demiryolu açılışından sonra yeniden çiçek açmaya başlamıştır. Günümüzde 300 bin kadar insanın yaşadığı Zahle’nin en kalabalık sakinleri Zahlawis olarak bilinen Katolik Yunanlardır. Zahle, Berdawni Nehri’nin yanındaki güzel açık hava restoranlarından birinde akşam yemeğinin tadını çıkarmak için mükemmel bir yerdir. Ziyaretçiler burada şarap tadımı turlarına katılabilir, üzüm bağlarını ve şarap imalathanelerini gezebilir. Bekaa Vadisi’ni keşfetmek isteyenler için harika bir başlangıç noktası olan Zahle’nin çevresindeki Chtaura, Aanjar ve Baalbek bölgelerini de gezmeyi ihmal etmeyin

Zahle Gezilecek Yerler

Orta Doğu’nun kalbinde Levanten kültürünü keşfetmek için harika bir seçenek sunan Zahle’de gezilmeye değer pek çok destinasyon mevcut. Yüzlerce yıllık şarap kültürüne sahip bu kentte tabii ki gidilmesi gereken yerlerin başında tarihî üzüm bağları ve şarap mahzenleri geliyor. Osmanlı mimarisinin Orta Doğu’daki örneklerini de görebileceğiniz Zahle’de eşsiz bir serüven sizi bekliyor desek yanlış olmaz.

Chateau Ksara
Ülkenin en eski şaraphanesi olan Chateau Ksara, 1857 yılında kurulmuştur. Sloganı ‘Gelenekte Modernlik’ olan bu tarihî imalathane, 2 bin yıldan beri şarap üreten Lübnan’ın şarap endüstrisinin öncülerinden biridir. Burada şarap hakkında her bilgiyi detaylıca öğrenebilir, 25 çeşit yerel şaraptan birini tadabilirsiniz. Dünyanın en güzel şarap mahzenlerini haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Chateau St. Thomas
1990 yılında, Said Touma ve ailesi tarafından Bekaa Vadisi’ne bakan bir tepede kurulan Chateau St. Thomas, büyük bir alana yayılmış bir üzüm bağı ve şarap deposudur. Pazartesiden cumartesiye açık olan bu tesisi 09.00 ile 16.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Şaraphane turunda birbirinden lezzetli yerel şarapları denemeyi unutmayın. Turun ardından St. Thomas Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Zahle Tarihî Bölgesi
Osmanlı mimarisiyle ilgileniyorsanız, Zahle’nin eski merkezinde gezmek size çok farklı hissettirebilir. Bölgedeki en iyi örnekler 17. yüzyıldan kalma Geha House, 1885’te inşa edilen Serail ve 20. yüzyılın ilk yıllarında yapılan Hotel America’dır. Buna ek olarak, Zahle’nin en eski kilisesi olan Zalzaly ve 1775 yılından kalma St. Elias el-Tuwak Manastırı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Kent merkezini süsleyen bu eski yapılarda Zahle tarihine kısa bir yolculuğa çıktıktan sonra, 54 metre yüksekliğindeki Our Lady of Zahle Kulesi’ne çıkarak şehrin inanılmaz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Zahle’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Zahle’ye gitmek için öncelikle Lübnan’ın başkenti Beyrut’a ulaşmanız gerekiyor. İstanbul’dan Beyrut’a sürekli olarak uçak seferleri düzenlenmektedir. Yaklaşık 2 saatlik aktarmasız uçuşun ardından Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’na iniş yapacaksınız. Beyrut ile Zahle arasındaki mesafe 55 kilometredir. Beyrut’tan Zahle’ye giden minibüsler Cola’dan ayrılır ve sizi Zahle’nin güneydoğusundaki küçük kavşakta bırakır. Burada indikten sonra nehri takip ederek şehir merkezine 20 dakikalık bir yürüyüşün ardından ulaşabilirsiniz. Eğer yürümek istemiyorsanız Baalbek’e giden otobüslere binerek sizi Zahle’ye yakın bir noktada indirmesini isteyebilirsiniz. Beyrut’tan Zahle arasındaki yolculuğunuz yaklaşık olarak 1,5 saat sürecektir.

Zahle’de Ne Yenir?

Lübnan mutfağının en lezzetli yemeklerinin yapıldığı Zahle’nin bu anlamdaki şöhreti sınırlarını aşmış durumdadır. Gastronomi şehri olarak da bilinen kent, birçok yemek festivaline de ev sahipliği yapar. Baharatlı yemekleriyle meşhur Lübnan mutfağındaki oryantal esintileri keşfetmek için doğru yerdesiniz. Zahle’nin en meşhur yemeği et ve ezilmiş buğday karışımından oluşan kebbe zahleweieh’tir. İçinde envaiçeşit baharatın bulunduğu tabbule salatasını denemeyi unutmayın. Tüm bunların yanı sıra Lübnan’a gelip falafel ve etli humus yemeden dönmek tabii ki olmaz.

Lübnan Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları turizm amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları turizm amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Lübnan’a akredite diplomatik, konsüler veya uluslararası örgütler nezdindeki temsilciliklere atanan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri  görevleri müddetince, vizeden muaftır.