Google+

Arama formu

Lusaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lusaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Afrika Kıtası’nda yer alan Zambiya ülkesinin başkenti ve en büyük şehri olan Lusaka, ülkenin merkezinin güney kesiminde kuruludur. Güney Afrika’daki en hızlı gelişen şehirlerden biridir. Ülkenin ticaret ve devlet yönetimi anlamında en önemli şehridir. Sahip olduğu üniversite sayesinde de ülkenin eğitim seviyesi anlamında önem verdiği şehirlerden biridir.

Şehrin merkezinde yer alan bazı müzeleri ve yerel pazarları dışında çok fazla görülecek yeri yoktur. Ancak biraz şehrin dışına çıkıldığında Victoria Şelalesi ya da Aşağı Zambezi Ulusal Parkı gibi doğayı ve doğal yaşamı görüp içinizde hissedebileceğiniz muhteşem alanlara sahiptir. Sadece şelaleyi görmek için her yıl pek çok turist Lusaka’yı tercih etmektedir.

Lusaka şehrine subtropikal iklim hâkimdir. Çok sıcak yaz ayları ve sıcak kış ayları yaşanmaktadır. En soğuk ayı temmuzdur ve ortalama sıcaklık 14.9 derecedir. En sıcak ay olan ekimde ortalama sıcaklıklar 32 derecedir. Nisan-ekim ayları arası yağış görülmez. Tüm bu sebeplerden Lusaka’yı ziyaret etmek için her mevsim uygun olacaktır.

Lusaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler