Zomba Genel Bilgiler / Rehber

Zomba, Afrika’nın ülkelerinden biri olan Malavi’nin bir şehri olarak bilinir. Ülkenin 3 ana bölgesinden biri olan güney kesiminde konumlanan Zomba, ülkenin en kuzey bölümünde yer alan şehridir. Zomba City olarak adlandırılan bu yerleşim yeri 1975 senesine kadar Malavi’nin başkenti olma görevini üstlenmiştir. Bu unvan 1975’ten sonra ise Lilongwe’ye devredilmiştir. Şehir merkezinde yaklaşık olarak 90 bin kişi yaşasa da ilçe genelinde 700 bin kişi yaşadığı tahmin edilir. Şehir aynı zamanda Malavi’nin nüfus yoğunluğu bakımından 4. büyük şehri olma unvanına sahiptir. Şehir, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 2.000 metre yükseklikle bulunan Zomba platosu üzerine kuruludur. Şehir eski başkent olması sebebiyle günümüzde halen bazı kamu binalarını sınırlarında bulundurur.

Şehirde İngiliz sömürge mimarisinin izlerine rastlanabilir. Ayrıca farklı etnik kökenlerden insanlar da Zomba görebileceğiniz çeşitlilikler arasında bulunuyor. Gezmek ve eğlence gibi amaçlar için şehre oldukça yakın mesafede bulunan Blantyre’ye ziyaretler gerçekleştirebilirsiniz.
1 Türk lirası ise yaklaşık olarak 130 Malavi kvaçası ediyor.


Zomba Gezilecek Yerler

Zomba’ya gerçekleştireceğiniz ziyaretiniz sırasında gezmenizi önerdiğimiz yerleri aşağıda bulabilirsiniz. Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Zomba’da doğaya doyacaksınız.

Zomba Yaylası: Şehrin doğal güzelliği olarak karşınıza çıkan 2.000 rakımlı Zomba Yaylası ziyaret edebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Yayla havası almak ve huzur bulmak için mutlaka burayı ziyaret etmenizi öneririz.
Liwonde Ulusal Parkı: Doğal yaşamı yakından takip etmek için gidebileceğiniz doğal parklar arasında bulunan Liwonde Ulusal Parkı Zomba’ya oldukça yakın mesafede bulunuyor. Burada özellikle geyik ve kuş yaşamları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.
Malavi Gölü: Liwonde’den sonra göl kenarında bir gün geçirip şehrin karmaşasından uzaklaşmak isterseniz Malavi Gölü iyi bir rota olabilir. Daha sonra Cape Maclear da gezebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Ayrıca Zomba Platosu’nda yaylaların uçurumlarında adrenalin dolu yürüyüşler yapılabilir. Zomba Yaylası'ndan Chilwa Gölü'nü, Mulanje Dağı’nı Güney Doğu’yu ve Mozambik’teki dağları görmek de heyecan verici olabilir. Batıda Malavi Gölü'nü, Zambezi Nehri üzerinden Hint Okyanusu'na akıtan etkileyici Shire Nehri'ni de fotoğraflamayı unutmayın.

Şehrin doğal güzelliklerinin yanı sıra anıtlar ve tarihî güzellikler bakımından da zengin olduğunu hatırlatmakta fayda var. Şehirde Cobbe Kışlası ve Saat Kulesi 2. Dünya Savaşı anıtı olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Zomba İklimi

Şehrin ortalama sıcaklığı yaklaşık olarak 25 derece oluyor. Ocak ile nisan ayları arasında en yüksek sıcaklık 26 iken, en düşük sıcaklık ise 17 derece civarında olabiliyor. Mayıs ile eylül ayları arasında sıcaklık 11 ile 25 derece arasında değişiyor. Ekim ile aralık aylarında ise sıcaklık 29’lu dereceleri bulabiliyor. En düşük derece ise 18 derecenin altına inmiyor.

Zomba’ya Ne Zaman Gidilir

Kasım ile mart ayları arasında yağışın çok olduğu Zomba’ya gitmek için bu ayları tercih etmek oldukça ıslanmanıza ve daha az gezmenize sebep olabilir. Nisandan ekime kadar olan tarihlerde ise yağış miktarları azalıyor, sıcaklıklar da gezmeye oldukça elverişli oluyor. Yağışın hiç olmadığı dönem ise genellikle temmuz, ağustos ve eylül ayları oluyor.

Zomba Konaklama

Ülkenin 4. büyük şehri olması sebebiyle imkânların da bu doğrultuda arttığı Zomba’da konaklama için farklı alternatifler bulunuyor. Turistik bir gezi için ideal bir rota olan Zomba Yaylası’nda Zomba’nın ve hatta Malavi’nin en iyi otelini bulabilirsiniz. Ku Chawe Inn, Zomba Orman Evi, Alabalık Çiftliği ve Mulunguzi Barajı konaklama için en iyi alternatifler arasında yer alıyor. Konfor ve doğa ile iç içe bir tatili bir arada tercih ediyorsanız buradan büyük keyif alabilirsiniz. Zomba’da otel fiyatları yaklaşık olarak bir çift için gecelik 150 ile 400 Türk lirası arasında değişiyor.

Zomba Ekonomi

Bir Afrika ülkesi olan Malavi’nin ekonomisinin çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Ancak Zomba’nın su kaynaklarına yakınlığı ve 4. büyük şehri olması sebebiyle biraz daha gelişmiş bir yapıya sahip olduğunu belirtebiliriz. Şehirdeki ticaret kaynaklarının çoğunu fıstık, tütün, çay, kahve, deniz mahsulleri ve işlenmiş ağaç ürünleri oluşturuyor.

Zomba Yeme İçme

Mevsimi geldiği zaman tropikal meyveleri Zomba restoranlarında bolca bulabilirsiniz. Ayrıca yulaf ürünleri, yer fıstığı, lahana, şalgam gibi yiyeceklerden oluşan nisima; yöresel bir yemek olarak mutlaka tadılmalıdır. Chambo ise tatmanız gereken lezzetlerden bir diğeri olarak karşınıza çıkıyor. Bu yemeğin Malavi Gölü’nden tutulan taze balıkla yapıldığını belirtmekte fayda var. İçecek çeşitleri için ise yerel biralar ve cin toniğin fazlaca talep edildiğini söyleyebiliriz.

Zomba Ulaşım

Türkiye’den Zomba’ya gitmek için en rahat ulaşım şekli hava yolu olarak karşınıza çıkıyor. Ancak Türkiye’den Malavi’ye direkt olarak uçuş bulunmuyor. Bunun için Addis Ababa, Nairobi ve Johannesburg aktarmalarını tercih edebilirsiniz. Yerel saat ise Türkiye’de 1 saat ileri oluyor. Ülkenin başkentindeki havalimanına ulaştıktan sonra taksi ya da otobüs ile Zomba’ya kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Ülkeye Türkiye vatandaşlarının girişi işin ise vize şartı bulunuyor.

Zomba

Devamını Oku

Zomba

Devamını Oku

Zomba

Devamını Oku

Zomba

Devamını Oku

Zomba

Devamını Oku

Zomba Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22oC
  • Şub 22oC
  • Mar 22oC
  • Nis 20oC
  • May 19oC
  • Haz 17oC
  • Tem 16oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 23oC
  • Kas 23oC
  • Ara 22oC

Kısa Kısa