San Marino’da İklim ve Hava Durumu

30 bin kişilik nüfusuyla, denize kıyısı olmayan bu küçük ülke her yıl ortalama 2 milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Turistlerin San Marino’yu tercih etmelerinin başlıca nedenlerinden birisi Akdeniz iklimine sahip olması. Kısacası San Marino’da sıcak ama bunaltıcı olmayan yazlar ve serin kışlar yaşanmaktadır. San Marino’nun iklimin muhteşem olmasının bir nedeni ise en yüksek noktasının deniz seviyesinden 749, en alçak noktasının ise sadece 55 metre yükseklikte olması denebilir. Bu yükseklik ülkeyi diğer Akdeniz iklimi yaşayan ülkelere nazaran bir nebze daha soğuk hale getirmekte, tabii burada kastedilen İsviçre Alplerindeki gibi daimi bir kar yağışı da değil.

Muhtemelen San Marino'yu ziyaret etmek için en iyi zaman nisandan hazirana veya eylül ayı ortasından ekim sonuna kadardır. Bu aylarda sıcaklık gezmeye elverişlidir. Temmuz, ağustos ve eylül ayının ilk yarısı sıcak olabilir ancak okyanustan gelen esintiler genellikle havayı serinletir.

Yaz aylarında gün içerisinde sıcaklık 20°C ila 30°C bandında değişiyor ancak hava akşamları kalın bir şeyler giymeyi gerektirecek kadar da soğuyor. Bu sezonda kısa süreli sağanak yağışlar da yaşanmaktadır.

Kış aylarında San Marino'da kar yağışı da görülür ancak sıcaklık -6 °C'den daha düşük olmaz ve bu en soğuk sıcaklık değerlerinden olduğundan rahatlıkla kış aylarında da ziyaret edilebilir.