Google+

Arama formu

Paris

Paris, Fransa'nın başkenti ve Batı Avrupa'nın en büyük şehirlerinden...
Devamı oku
Acil yardım hattı: 112 / 15 Polis:17 İtfaiye:18 Turist Bilgi Ofisi/ 25 rue...
Devamı oku
Yeni Yıl- (1 Ocak), Fransa Ulusal Tatili- (6 Nisan), İşçi Bayramı- (1...
Devamı oku
İki senede bir düzenlenen Belleville Flea Markets, Bellyfusions Dans...
Devamı oku
Paris’te alışveriş deyince akla ilk gelen ünlü tasarımcılar ve Louis...
Devamı oku
Paris’in her köşesinde saat kaç olursa olsun eğlenecek bir yer...
Devamı oku
Paris gastronominin başkenti olarak uluslararası bir üne sahiptir. Her...
Devamı oku
Paris gezilecek yerler yazımızdaki ilk tavsiyemiz: Eğer planınız acele...
Devamı oku
Paris’in toplu taşıma ağını RATP sağlamaktadır. Ucuz ve verimli bir...
Devamı oku
Paris, dünyanın en fazla turist çeken şehirlerinden biridir ve buna bağlı...
Devamı oku
Yerli ve yabancı firmalar ile İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Paris’in 27...
Devamı oku
Paris her mevsimde ayrı güzeldir. Dolayısıyla yılın on iki ayı...
Devamı oku
Fransa’nın Türkiye’de Ankara ve İstanbul olmak üzere iki şehirde...
Devamı oku
PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİAdres: 16, Avenue de Lamballe, 75016, Paris Telefon: 00...
Devamı oku
 GMT +2 saat dilimini kullanan Fransa, Türkiye’den bir saat geridir.
Devamı oku
Fransa’nın resmi dili Fransızca’dır. Bununla beraber nüfusun çoğu...
Devamı oku
Paris para birimi Euro (€)’dur.
Devamı oku
Paris, Fransa’nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen...
Devamı oku
Paris daima dünyanın en romantik şehirlerinden biri olarak kabul...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 5.6℃
Mar 8.8℃
Nis 11.5℃
May 15.3℃
Haz 18.3℃
Tem 20.5℃
Ağu 20.4℃
Eyl 16.9℃
Eki 13℃
Kas 8.3℃
Ara 5.5℃
Kısa Kısa...
Ülke: Fransa / Nüfus: 2.2 Milyon / Dil: Fransızca / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman İklim / Big Mac Index: 4.49 $ (Türkiye 3.87 $)

Paris Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paris Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paris daima dünyanın en romantik şehirlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Paris'in nüfusu banliyöleri ile birlikte yaklaşık 12 milyon civarındadır. Şehir merkezinin nüfusu ise 2,3 milyon civarındadır. Sen Nehri çevresine kurulu olan şehir Avrupa’nın en popüler yerlerinden biridir. Paris’te yer alan birçok ünlü yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Şehirde yapılan Montmartre’den Quartier Latin’e kadar uzun yürüyüşlerde, en iyi Orta Çağ ve Roma eserlerinin bazıları görülebilmektedir. Bir açık hava müzesine benzetilen Paris, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerindendir. Başkentte Celtic izleri çok görülemese de görkemli mimari yapılar Notre Dame Katedrali'nin tamamlandığı döneme 13. yüzyıla geri götürmektedir. 19. yüzyılda, modern Paris’i geliştirmek için Baron Hausmann’a atanan Napolyon ile beraber uzun bulvarlar, güzel binalar ve büyük parklarla bugünkü şehrin temelini oluşturulmuştur.

 

Tanıtım Videosu:

 

Paris Nerededir?

Paris, Fransa’nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri üzerine Paris havzasının ortasına kurulmuştur. Manş Denizi'ne dökülen Sen Irmağı’nın ağzından 375 km içeride bulunmaktadır. 

Paris Para Birimi

Paris para birimi Euro (€)’dur.

Paris Gezilecek Yerler

Paris gezilecek yerler yazımızdaki ilk tavsiyemiz: Eğer planınız acele etmeden çevreyi dolaşmak ve birçok turistik yer görmek ise romantik ve huzur verici konumu ile Sen (Seine) Nehri mükemmel bir adres olacaktır. Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olarak her yıl 30 milyondan fazla turist Paris’in ağız sulandıran mutfağını ve elbette heyecan veren modasını görmeye gelir. Bunun dışında tarihi yapıları, özellikle müzeleri ve birbirinden etkileyici meydanları ile Paris gezilecek yerler içinde birçok seçenek vardır. 

Eyfel Kulesi (Eiffel Tower)

Eyfel Kulesi (Eiffel Tower)

Paris gezilecek yerler listemizdeki ikinci yer: Paris’in sembolü olan bu demir kuledir ve her yıl yaklaşık 6 milyon turist tarafından ziyaret edilir. Kule, Fransız Devrimi’nin yüzüncü yılı anısına düzenlenen 1889 Paris III. Evrensel Sergisi için Gustave Eiffel tarafından inşa edilmiştir. Yapımında 7.800 ton demir ve 18 bin ton çelik kullanılmıştır. Kulenin inşası 2 yıl 2 ay boyanması yaklaşık 4 yıl sürmüştür. Kulenin yapıldığı dönemlerde halk ve pek çok ünlü isim tarafından yapı onaylanmasa da 1898 Evrensel Sergisi için geçici olarak yapıldığı düşünülerek büyük tepkilere yol açmamış. Ancak sergi sonrası turistler tarafından ilgi gördüğü için yapı yıkılmadan günümüze kadar ayakta kalmıştır.

Kulede gerçekleşen en ilginç olay ise Parisli bir terzinin kendi üretimi olan pelerin ile buradan atlayıp ölmesi olmuştur. Bunun dışında kuleden atlayan paraşütçüler, kuleye tırmanan dağcılar da olmuştur. Kule 3 faklı bölümden oluşmaktadır. Bütün bölümlere asansör veya yürüyerek çıkabilmektedir. İlk bölümde kulenin tanıtımının yapıldığı bir müze yer almaktadır, ikinci bölümde Le Jules Verne Restaurant ve son bölümde seyir terası bulunmaktadır.

Eyfel Kulesi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız. 

Eyfel Kulesi hakkında bazı teknik bilgiler;

 • Yükseklik: 300 metreden fazla
 • Ağırlık: 10,100 ton
 • Elementler: 12,000 demir kirişler ve 2.5 milyon perçinler.
 • Basamak: 1,665 basamak
 • Adres: La Tour Eiffel, Paris
 • Bilet: 2017 fiyatlarıyla 13,5 ve 15 EUR olarak değişmektedir.
 • Web sitesi

Paris ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Maison Armance, Hôtel Le Presbytère, Hôtel D'Aubusson. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hôtel Belloy Saint Germain, Hôtel Central Saint Germain, Best Western Premier Louvre Saint-Honoré gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Peace & Love Hostel, Le Regent Montmartre by Hiphophostels, Smart Place Gare du Nord by Hiphophostels tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Paris aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi

Paris'te görülmesi gereken yerlerden bir diğeri ise Louvredünyanın en büyük müzelerinden biridir. Bünyesinde Mona Lisa, Venus de Milo gibi ünlü sanat eserlerini ve Rembrandt, Vermeer, Caravaggio gibi ünlü sanatçıların eserlerini barındırır. Bahçesinde 21 metre yüksekliğinde bir cam piramit görünümüne sahip anıt bulunmaktadır. Fransız hükümeti son beş yüzyıl içerisinde 35.000 resim, heykel ve sanat eserini toplamıştır. Süryani, Etruscan, Yunan, Kıpti ve İslam sanatı alanlarında övgü dolu eserlere sahiptir ve kronolojik açıdan tarih öncesinden 19. yüzyıla kadar uzanan geniş bir koleksiyonu vardır.
 
Louvre Müzesi’nde 3 adet kanat bulunmaktadır. Bunlar: Richelieu Kanadı, Sully Kanadı ve Denon Kanadı’dır. Bu kanatlarda her kat numaralanmış alanlar ile bölünmüştür ve katların planlarında renk kodlarıyla gösterilmiştir. Müze içinde Fransız Tabloları, Fransız Heykelleri, Antik Mısır, Antik Yunan, Doğu Sanatı, İtalyan Tabloları, İtalyan Heykelleri, Flemenk Resimleri, Objects d’Art ve İslam Sanatı gibi koleksiyonlar bulunmaktadır.

Müze tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Orta Çağ'dan günümüze kadar gelen, şuanda müze olarak kullanılan yapı o dönemlerde saldırılara karşı savunma amaçlı kale olarak yapılmış ve Napolyon'un etkisi ile daha sonradan müzeye dönüştürülmüştür.

 • Adres: Place du Louvre 1er, Paris
 • Toplu Taşıma: Palais Royal-Musée du Louvre metro durakları ile ulaşım sağlanmaktadır.
 • Açık olduğu saatler: Salı günleri kapalı. Pazartesi, Perşembe, Cumartesi, Pazar 09:00-18:00, geri kalan günler 09:00- 21:45 arası açık.
 • Bilet: 2017 fiyatlarıyla 12 EUR
 • Telefon: +33 1 40 20 53 17
 • Web sitesi

Sacré-Cœur Bazilikası

Sacré-Cœur Bazilikası

Sacré-Cœur, Montmartre tepesinde yer alan bir Roma Katolik bazilikasıdır. Kilise 1914 yılında açılmış ve ardından İsa’nın Kutsal Kalbi (the Sacred Heart of Jesus) olarak isimlendirilmesine karar verilmiştir. Paris’in en ünlü kiliselerinden biridir. Kilise 500 den fazla heykel içerir ve sıklıkla filmlerine sahne olur. Kubbesine çıkılarak Paris şehir manzarası seyretmek mümkündür. Şehrin en yüksek 2. yeri olduğu için manzara severlerin en çok ziyaret ettikleri noktalardan biridir. Paris’in en turistik yerlerinden biridir. Beyaz travertenli kilise şehrin birçok noktasından görülebilmektedir.
 
Kilise tarihi ise oldukça eskidir, Fransa-Prusya Savaşı’na dayanmaktadır. 1870 yılında Almanya’yı ele geçiren Prusya Fransa’yı tehdit etmeye başlamasının ardından Paris’te iki iş adamı da eğer Fransa, Prusya saldırılarından kurtulabilirse bir kilise yaptırmayı vaat etmişlerdir. Uzun süren savaş ve kuşatmaya rağmen iş adamları şehrin istiladan kurtuluşunu ve Sacre Coeur Bazilikası’nın yapımına başlangıcını görürler. Savaş sırasında ölen 58.000 askerin anısını taşıyan kilisenin yapımı 1914 yılında tamamlanmıştır ve rahipler 1885 yılından bu yana 24 saat boyunca, ölenlerin ruhları için dua ederler.
 
Tasarımı Paul Abadie’ye ait olan Sacre Coeur Bazilikası’nda yer alan önemli noktalar; kilisenin iç bölümünde yer alan Muhteşem İsa Mozaiği, Kriptanın Tonozları, Bronz Kapılar, Kubbe, Atlı Heykeller, İsa Heykeli ve 19 ton ağırlığındaki dünyanın en ağır çanlarından biri olan Çan Kulesi’dir.
 

 • Adres: Basilique du Sacré-Coeur, Paris/ Abbesses metro durağında indikten sonra füniküler aktarması ile gidilebilir.
 • Kubbeye çıkış ücreti: 2017 fiyatlarıyla 5 EUR
 • Web sitesi
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Paris'te Nerede Kalınır?

Paris, dünyanın en fazla turist çeken şehirlerinden biridir ve buna bağlı olarak birçok farklı konseptte otel hizmet vermektedir. Paris sokaklarında gezmek, alışveriş yapmak ve şüphesiz ki en popüler tarihi mekanları görmek için gelen turistler genellikle konaklama yerlerinin şehir merkezinde olmasını isterler. Bu nedenle şehirde her ne kadar fazla sayıda otel olsa da, özelliklerine ve bütçeye göre değişkenlik gösteren Paris otellerini seçmekte zorlanabilirsiniz. Ancak genel olarak temiz ve güvenli olan bu otellerde rahatlıkla kalabilirsiniz. Ayrıca Paris diğer Avrupa şehirlerine nazaran otel konusunda pahalı bir şehir olduğu için, turistlerin rahatı için gerekli konforu sağlamaya özen göstermektedir.

Paris'te Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Paris otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Paris pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Paris Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Paris Otelleri
En Uygun Fiyatlı Paris Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Paris Otelleri
Paris Ev Kiralama

Paris Otelleri

Paris gibi büyük bir şehirde doğru oteli bulmak her zaman kolay değildir. Paris pahalı bir şehirdir ve doğru yerde ve en iyi koşullara sahip oteli bulmak için kişisel kriterlerinizle birlikte gözetmeniz gereken pek çok faktör olabilir. Seçim konusuna gelince, Paris'te 2000’den fazla otel bulunmaktadır.

Paris Otelleri

Paris'te güzel bir gece geçirebileceğiniz bolca otel vardır. Ani bir seyahat kararınızda dahi şehirde bir otel bulmak zor olmaz ama sizlerin aradığı şartlar durumu zorlaştırabilir. Öbür yandan Paris her türlü konaklama imkânı sunmaktadır. Oteller, apart daireler, pansiyonlar ve şehir merkezinin kalbinde bir kamp alanı gibi istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Lüks bir otelde konaklayarak konforlu bir Paris gezisi planlayabileceğiniz gibi, daha salaş tesislerde konaklayarak gezinizi daha ekonomik kılabilirsiniz. Ayrıca bölgesel açıdan da tercihinizi hem şehir merkezinden yana kullanabilir hem de gelişmiş metro sisteminin olanaklarından faydalanarak metro istasyonlarına yakın olan ama şehir dışında daha ekonomik fırsatlar sunan otellerden yana kullanabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Paris otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Paris Resmi Dili

Fransa’nın resmi dili Fransızca’dır. Bununla beraber nüfusun çoğu İngilizce bilmektedir.

 • Merhaba: Bonjour
 • İyi Akşamlar: Bonsoir
 • Teşekkür ederim: Merci
 • Nasılsınız? : Comment allez-vous?

Paris Saat Farkı

 GMT +2 saat dilimini kullanan Fransa, Türkiye’den bir saat geridir.

Paris Türkiye Dış Temsilcilikleri

PARİS BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 16, Avenue de Lamballe, 75016, Paris 
Telefon: 00 33 153 92 71 11 (3 hat)
Faks: 00 33 1 45 20 41 91
ambassade.paris@mfa.gov.tr
http://paris.be.mfa.gov.tr

PARİS BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 44, Rue de Sevres, 92100, Boulogne - Billancourt
Telefon: Santral: (014712) 3030; Noter: 3058-3056; Vefat/Tereke: 3613; Vatandaşlık: 3611; Nüfus: 3609-3604; Askerlik: 3608-3601-3059; Evlenme: 3606; Pasaport: 3605-3034-3039
Faks: 00 33 1 47 12 30 50
consulat.paris@mfa.gov.tr
http://paris.bk.mfa.gov.tr

Paris'e Ne Zaman Gidilir?

Paris her mevsimde ayrı güzeldir. Dolayısıyla yılın on iki ayı ziyaretçilerine kapıları açıktır. Genellikle yaz aylarında ve Noel zamanı her zamankinden daha fazla ilgi görür. Paris’in iklimi yarı okyanussal ve yarı kırsal iklim arasında seyir etmektedir. Atlantik Okyanusu'ndan ılık ve nemli rüzgar esintileri kışları kısa, ılık ve yağmurlu bir şekle sokar. Paris’te yağışlar tüm yıla eşit bir şekilde dağılmıştır. Şubat-nisan arası kuru bir hava hakimdir. Yılın 111 günü yağış alır.

Kışın sıcaklık 7°C- 8°C arasında, yazın ise sıcaklık 25°C- 30°C arası değerdedir. Genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında hava serin, yaz aylarında ılık ve nemlidir. Ağustos ve temmuz ayları şehrin en sıcak dönemiyken, aralık ve şubat arası dönem ise en soğuk aylardır. Paris’te hava çok değişkendir. Paris’in en güzel göründüğü aylar ise her yerin yemyeşil olduğu ilkbahar ve turistlerin daha azaldığı sonbahar aylarıdır. En güzel aylar olarak nisan-haziran ve eylül-kasım arası söylenebilir. 

Paris'e Nasıl Gidilir?

Yerli ve yabancı firmalar ile İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Paris’in 27 kilometre kuzeyinde bulunan Paris’in en büyük havaalanı Charles de Gaulle Havalimanı'na direkt uçak seferleri mevcuttur. Uçuş süresi yaklaşık 3 saat 45 dakikadır. Paris’in 16 kilometre güneyinde bulunan şehrin ikinci havalimanı olan Orly Havalimanı'na Sabiha Gökçen Havaliman’ından her gün 3 saat 45 dakika süren direkt uçuş bulunmaktadır. Şehir de bir de daha ucuz havayolu şirketlerinin kullandığı Beauvais Havalimanı bulunmaktadır.

Paris şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Paris Şehir İçi Ulaşım

Paris Şehir İçi Ulaşım

Paris’in toplu taşıma ağını RATP sağlamaktadır. Ucuz ve verimli bir hizmet anlayışına sahip bu kurum; otobüs, yer altı (metro) ve raylı sistem (RER) olmak üzere üç birimden oluşur. Biletler hepsinde geçerlidir, istasyonlardan ve kulübelerden satın alınılabilir. Birden beş güne kadar seyahat kartları satılmaktadır; havalimanlarından, metro istasyonlarından ve turist bilgi ofislerinden temin edilebilir. Bir günlük bilet 2017 fiyatlarıyla 10.85 EUR, beş günlük bilet ise 34.70 EUR'dan satılmaktadır. Tek kullanımlık biletler de 1.70 EUR’dur. Harita ve Internet sitesine ulaşılabilir.

Şehirde ulaşımında Bateau Bus ile Paris’ten Sen Nehri'ne orijinal anlamda bir yolculuk deneyimi yaşanabilmektedir. Web sitesi’ne ulaşılabilir. Paris’te ulaşım için kullanılacak bir diğer araç da taksidir. Taksiler sokaklarda ve caddelerde bulunabilir ancak hafta sonu akşamları boş taksi bulmak biraz zor olabilmektedir. Havalimanlarında korsan taksilerden sakınmak gerekmektedir. Bazı taksi duraklarına ise, Abeille Radio Taxi +33 1 45 83 59 33, Taxi Bleus +33 1 49 36 10 10 ve Alpha Taxis +33 1 45 85 85 85 örnek verilebilir.

Paris Mutfağı

Paris Mutfağı

Paris gastronominin başkenti olarak uluslararası bir üne sahiptir. Her mekânın kendine özgü bir atmosferi ve tarzı vardır. Burada ister dünya mutfağından ister de yerel mutfaklardan lezzetleri tatma şansına vardır. Paris’te restoranları bistro ve birahanelerden ayırmak gerekir. Bistrolar basit yemekler sunan, bazen eğlenceli zaman geçirebileceğiniz, genellikle küçük mekânlardır. Birahaneler doyurucu yemeklerle bira ve şarap servis eder ve genellikle kahve ve likör barına sahiptir. Bu mekânlar geleneksel Fransız tatlarını test etmeniz için doğru adresler olacaktır.

Parisli restoranlar iyi lezzetin temsilcisidir, şarap ve peynir dâhil her zaman en kaliteli malzemeler kullanılır, damak zevkinizi zenginleştirecek bir deneyimi sunmaktadır. Her bütçeye uygun mekânlar mevcuttur. Fransızlar'ın en çok tükettiği lezzet kruvasan ve yanında kahve, salyangoz yemeği, baget ekmeği, kaz ciğeri ve crème brûlée (krem brule) sayılabilir. Bunun yanında Fransız şaraplarıBrie ve camembert peyniri de meşhurdur.

Paris Gece Hayatı

Paris Gece Hayatı

Paris’in her köşesinde saat kaç olursa olsun eğlenecek bir yer bulabilirsiniz. Akşam saatlerinde Champ-Elysees'den Zafer Takı'na kadar ışıl ışıl caddelerde yürüyebilirsiniz. Yine Montmartre (Ressamlar Tepesi)'ye giderek buradaki bira evleri ya da restoranlardan muhteşem Paris manzarasını izleyebilirsiniz. Montmarte'nin gecesi de gündüzü kadar keyiflidir. Geç saatlerde şehirdeki hit caz kulüplerinin bulunduğu Montmarte veya Marais sokaklarında yürüyüş yapabilirsiniz. Üniversitelerin açık olduğu  dönemlerde en kalabalık ve hareketli olan bölgeler Quartier Latin ve St.Germain des Pres'tir.

Bunun dışında; şehrin en önde gelen kabarelerini ziyaret edebilirsiniz. Ancak bu kabarelere giderken şort terlik gibi kıyafetler giymemeye ve şık olmaya özen gösteriniz. Paris'in en ünlü kabaresi Moulin Rouge ya da en büyük kabaresi olan Le Lido'ya gidecekseniz önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Şehrin önde gelen diğer önemli kabareleri ise; Crazy Horse Salon ve Les Folies Bergere'dir. Bu kabareler, düzenledikleri görkemli şovlarla, adlarından sıkça söz ettirirler.

Paris'te Alışveriş

Paris’te alışveriş deyince akla ilk gelen ünlü tasarımcılar ve Louis Vuitton ve Christian Dior gibi lüks markalardır. Fakat bu markalardan kalite itibari ile aşağı kalır yanı olmayan bütçenize uygun ürün de satan birçok büyük mağazalarda Paris’te önemli yer tutar. Chanel, Calvin Klein, Christian Dior, Versace Christian Lacroix, Hermes, Yves Saint Laurent gibi tüm ünlü markaların mağazalarını Paris’te bulmak mümkündür. Bu pahalı markaların yanı sıra daha uygun fiyatlı mağazalar da bulunmaktadır. Giyim, Paris alışverişlerinde önce gelse de kupa, t-shirt, magnet, anahtarlık gibi hediyeler ve kozmetik ürünler, Paris’in ünlü lezzetleri, kırtasiye ürünleri de diğer alternatiflerdendir.

Paris'in en ünlü caddesi olan 2 km uzunluğundaki Champs Elysées(Şanzelize), aynı zamanda dünya modasının da kalbi durumundadır. Dünyaca ünlü markaları ve alışveriş merkezlerini burada bulmak mümkündür. Çok katlı mağaza Galeries Lafayette, dünyaca ünlüdür. Bunun yanı sıra The rue d'Alésia da oldukça popülerdir. Versace, Gucci gibi markaların bir arada bulunduğu bu merkezde fiyatlar oldukça yüksektir. Au Bon Marché ise her tür ürünün bulunabileceği bir başka merkezdir. Hediyelik eşya için ise en fazla seçeneği Montmartre tepesinde bulmak mümkündür. 

Paris Festivaller

 • İki senede bir düzenlenen Belleville Flea Markets,
 • Bellyfusions Dans Festivali (Ocak),
 • D'Automne a Paris Performans Sanatları Festivali (Eylül),
 • De Saint-Denis Klasik Müzik,
 • Performans Sanatları Festivali (Haziran),
 • Paris Müzik Festivali (Haziran),
 • Fransa Açık Tenis Turnuvası (Mayıs),
 • Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali (Mart),
 • Le Monde a Paris Uluslararası turizm Fuarı (Mart),
 • Paris Hava Show (Haziran),
 • Paris Maratonu (Nisan)

Bunlar dışında Paris'te kutlanan önemli festivallerin detayları şu şekildedir:

 • Rock en Seine: 3 gün süren Rock festivalidir. (24-26 Ağustos) Yer: Domaine Nationale du St-Cloud, St-Cloud
 • Fete de la Musique (Paris Street Music Festival): Her sene 21 Haziran’da kutlanan festivalde şehrin sokaklarında yüzlerce müzisyen canlı müzik yapmaktadır.
 • Bastille Day: Her sene 14 Temmuz’da kutlanır. Fransız devriminin başlangıcı. Güneş battıktan sonra kentin her yerinde havai fişek gösterileri yapılır.
 • Paris Jazz Festivali: Dünyanın birçok yerinden ünlü jazz müzisyenlerinin katılımı ile gerçekleşir. Müzisyenler 2 hafta süresince Gece ve gündüz şehir sokaklarında jazz müzik yaparlar. (9 Haziran ile 29 Temmuz arasında)

Paris Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl- (1 Ocak),
 • Fransa Ulusal Tatili- (6 Nisan),
 • İşçi Bayramı- (1 Mayıs),
 • Fransa Ulusal Tatili- (25 Mayıs),
 • Fransa Ulusal Bayramı- (14 Temmuz),
 • Noel- (25 Aralık),
 • Anma Günü- (11 Kasım),
 • Assumption- (15 Ağustos).

Paris İçin Pratik Bilgiler

 • Acil yardım hattı: 112 / 15
 • Polis:17
 • İtfaiye:18
 • Turist Bilgi Ofisi/ 25 rue des Pyramides, Paris
 • Elektrik: 220/240 V AC, 50Hz
 • Telefon: Ülke kodu:+33