59 Rivoli Sanat Galerisi

Sanata değer veren şehirde, farklı temalı pek çok müze bulunuyor. Fakat “Paris’in Sanat İşgali” olarak tanımlanan 59 Rivoli, aralarında çok farklı bir hikaye ile öne çıkmayı başarıyor. Devlet makamları tarafından terk edilmiş binaya, 1999 senesinde birkaç sanatçı zorla girerek eserleri ile yerleşmiş. Bir süre sonra eserlerini sergilemek isteyen başka sanatçılar da binayı adeta işgal etmişler. Birkaç sene sonra bu bina, belediye tarafından satın alınarak içerisinde gerekli temizlik ve tadilat gerçekleştirilmiş. Böylece, sanatlarıyla bir nevi kültür işgali yapan sanatçılar, binaya geri kavuşmayı başarmış ve eserlerini tekrar sergilemeyi başarmışlardır.

Sanat galerisi, stüdyo ve özgür yaratıcılığın simgesi olarak bilinen 59 Rivoli’nin duvarları yazılarla ve harika resimlerle dolu. Sarmal merdivenleri ise adeta stüdyo odaları gibi birer sergi alanı niteliğinde. Her bir oda, içinde yaşayan sanatçının kişiliğini yansıtırcasına farklı bir özelliğe sahip.

Senede 40,000 ziyaretçi ile 2001’de modern sanata dair Paris’te ziyaret edilen üçüncü merkez olmuş. Bu nadide merkez, 2009 yılında restorasyonlar sonrası tekrar açıldığında, 30 sanatçı ile yoluna devam etmeyi başarmış. Bireysel ve kolektif sergilerin yer aldığı merkezde, aynı zamanda sanata dair kurslar ve atölyeler de veriliyor. Her cumartesi ve pazar, sergi alanında çeitli konser etkinlikleri yapılıyor. Paris’in karşıt kültür ışığı “İşgal Sonrası” lakabıyla, Paris’te turistlerin gündeminde olmayan bu kültür merkezi, Paris’te görülmesi gereken önemli bir nokta.

Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar 13.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Adres: 59 Rue de Rivoli, 75001 Paris, Fransa

Yol Tarifi: 59 Rivoli’ye H ve L trenleriyle ulaşmak mümkün. Bunun yanında 1, 4 ve 7 numaralı metro hatları ile 38, 72 numaralı otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yakın Yerler: Du Chatelet Tiyatrosu, De La Ville Tiyatrosu, Louvre Müzesi