Altes Rathaus

Marienplatz Meydanı’nın doğusunda yer alan Altes Rathaus yani Eski Belediye Sarayı, 15.yüzyılda inşa edilmiştir. 2. Dünya Savaşı’nda büyük bir hasar gören Altes Rathaus, savaştan sonra eski dokusu korunarak onarılmaya çalışılmıştır. Geçmişte Belediye Binası olarak kullanılan bu yapı, günümüzde Oyuncak Müzesi olarak kullanılmaktadır. Mimarisindeki renkli detaylarla da meydanın en güzel binaları arasında gelmektedir. 

Münh'te gezilecek yerler listenizi hazırlarken Marienplatz, olmazsa olmaz uğrak yeriniz olacak. Gerek meydanı gezmek, gerekse açık alanlarda oturup birşeyler yiyip içerek etrafı izlemek için bu meydandan daha ideali yok. Yine Marienplatz üzerinde yer alan gezilecek yerlerden biri de Altes Rathaus yani Eski Belediye Binası. Yenisi ne kadar görkemli ise eski bina da bir o kadar sevimli. Dik açılı üçgenlerden oluşan çatısı ve rengarenk dış cephesiyle hemen göze çarpan bu binanın eskiden belediye binası olarak kullanıldığına inanmak güç. 

Meydanda gördüğünüz bina, aslında orijinal belediye binası değil. İlk kez 1460 yılında yapılan yapı, yüzyıllar içinde yangınlar ve savaşlarla hasar görmüş. Günümüzde Oyuncak Müzesi olarak işlev gören müze, klasikten moderne geniş bir skalada oldukça zengin bir koleksiyona sahip. 

İki katlı olan bu yapının üst katı ise oyuncak müzesi olarak değil, dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Altes Rathaus ziyaretçilerine saat 11.00 – 17. 00 arasında kapılarını açmaktadır. Hem manzarası hem de panoramik görüntüsü ile oldukça dikkat çeken Altes Rathaus, ayrıca belirli saatlerde yaptığı müzik gösterisi ile de oldukça ilgi görmektedir. Altes Rathaus, harika ihtişamlı yapısı ile görenleri büyülemektedir.

AdresMarienplatz 15, 80331 München, Almanya

Çalışma saatleripazartesi-pazar 10:00- 17:30

Giriş Ücreti:yetişkinler için 4 euro, çocuklar için 1 euro ve aileler için 8 euro’dur