Google+

Arama formu

Münih

1,5 milyon nüfusuyla Almanya’nın en kalabalık şehirlerinden olan Münih,...
Devamı oku
Bayern’in kalbi olan Münih, mutfağı ile de oldukça göz doldurmaktadır...
Devamı oku
Münih, toplu taşıma araçlarını en rahat şekilde kullanabileceğiniz...
Devamı oku
Münih, tıpkı Avrupa’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi oldukça...
Devamı oku
Yaklaşık 3 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Münih’te görülmesi...
Devamı oku
Münih, Bayern’in başkentidir. Bayern, Almanya’nın tüm güneydoğusunu...
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl 6 Ocak: Epifani 17 Nisan: Paskalya 1 Mayıs: İşçi...
Devamı oku
İtfaiye: 112 Polis: 110 Ambulans: 112
Devamı oku
Münih ılıman okyanus iklimine sahiptir. Şehirde yazlar oldukça serin...
Devamı oku
Bavyera’nın başkenti olan Münih, Almanya’nın en kalabalık şehirlerinden...
Devamı oku
Münih, Almanya Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir. T.C. MÜNİH...
Devamı oku
Münih, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir, yeni...
Devamı oku
Münih’te konuşulan resmi dil bulunduğu ülke dolayısıyla Almanca’dır.
Devamı oku
Münih’in resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 4,70 Türk...
Devamı oku
Bayern eyaletinin başkenti olan Münih, Almanya’nın güneyinde, Bayern...
Devamı oku
Türkiye’den Münih’e gitmek isteyen ziyaretçiler hem direkt hem de...
Devamı oku
Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Münih hem yerli hem de yabancı...
Devamı oku
Münih, Almanya’nın en ünlü moda merkezlerinden birisidir. Birçok...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -1℃
Şub 0℃
Mar 4℃
Nis 7℃
May 12℃
Haz 15℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 13℃
Eki 8℃
Kas 3℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 1,5 Milyon / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman Okyanus iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

Münih Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Münih Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Münih, Bayern’in başkentidir. Bayern, Almanya’nın tüm güneydoğusunu kapsayan en büyük eyaletidir. Şehrin adı ise Almanca olarak München olarak geçmektedir. Bu kelimenin anlamı ise eski dilde kullanılan “keşişler tarafından” anlamına gelen Munichen kavramından türetilmiştir. Şehir kurulmadan önce birkaç keşiş buraya gelerek burada yaşamışlardır. Bu sebeple Münih adını buradan almaktadır.

Nüfus açısından Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih, yaklaşık 1,5 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Münih, Bayern’in güneyinde bulunan tarihî ve kültürel birçok anlamın taşıyıcısı olma özelliğini üstlenmiştir. Kültürel zenginliği ile ünlü olan Münih, bu bağlamda Berlin’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Münih şehrini ziyaret eden birçok kişi burada var olan mimari yapılardan oldukça etkilenmektedir. Dolayısıyla Münih’e geldiğinizde bu yapılardan etkilenmemenin kaçınılmaz olduğunu siz de göreceksiniz.

2. Dünya Savaşı’nda ciddi zarar gören şehir, savaştan sonra tekrar inşa edilmiş ve yapılan yeni mimaride 1800’lü yılları anımsatan bir dokunun oluşturulmasına önem verilmiştir. Münih’in tarihsel olarak kuruluşuna baktığımızda ise bu köklü geçmişin 1158 yıllarına kadar dayandığını görmekteyiz. Bayern dükü olarak bilinen III. Heinrich, tuz ticaretine yeni bir yol açmak için Münih şehrini kurmuştur. 1255’te Bayern düklerinin hâkimiyetinden çıkan Münih, Bayern kralları tarafından kullanılan bir şehir haline gelmiştir. 1806 yılında Bayern Krallığı’nın başkenti olan şehir, Wittelsbach ailesi tarafından sürekli geliştirilip zenginleştirilerek önemli bir konuma taşınmıştır. 1918 - 1919 yıllarında ise Nazi Partisi ilk olarak Münih’te kurulmuştur.

Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa’nın en önemli şehirlerinden birisi olan Münih, birçok alanda gelişme göstermiş ve günümüzde de göstermeye devam eden şehirlerden birisidir. Bu anlamda Münih’in en çok geliştiği alanlar arasında sanat, kültür, eğitim, ileri teknoloji, inovasyon, turizm ve endüstri bulunmaktadır. Almanya’nın en güçlü üretim gücüne sahip olan Münih, düşük işsizlik oranı ile de oldukça göç alan bir şehirdir. Bugün bildiğimiz en önemli dünya markaları olan BMW, Siemens, MAN, Allianz Sigorta gibi birçok marka Münih’te bulunmaktadır. Ayrıca yazılım, servis hizmetleri, biyoteknoloji alanda da Münih başı çekmektedir.

Münih Gezilecek Yerler

Münih Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Münih’te görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müzeleri, katedralleri, tarihî binaları ve caddeleri ve de sanat galerileri ile ünlü bu şehirde oldukça keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Münih Nerededir?

Bayern eyaletinin başkenti olan Münih, Almanya’nın güneyinde, Bayern Alplerinin kuzeyinde Isar Nehri’nin kenarında konumlanmaktadır.

Münih’e Ne Zaman Gidilir?

munich-2462024_960_720.jpg

Münih ılıman okyanus iklimine sahiptir. Şehirde yazlar oldukça serin kışlar ise şiddetli soğuk halinde yaşanmaktadır. Yıl boyunca görebileceğiniz en yüksek sıcaklıklar ağustos ayında yaşanmaktadır. Oldukça yağış alan Münih, özellikle haziran, temmuz, ağustos aylarında yoğun yağmur almaktadır.

Ortalama en yüksek sıcaklık 20 santigrat, en düşük sıcaklık ise 0 santigrattır. Ülkenin kuzeyinde yer alan şehirde coğrafi konumu itibari ile ocak ve şubat ayları arasında soğuk günlerin yaşadığı görülmektedir. Ağustos ayları ise şehirde görülen en yüksek sıcaklıkların olduğu dönemdir. Bu dönemde sıcaklıklar yaklaşık olarak 20 santigrat civarlarındadır. Yaz ayları da genellikle yağışlı geçmektedir.

Münih’e gitmek isteyenler için ideal dönemin mayıs ve ekim arasında olduğunu belirtmeliyiz. Fakat öncesinde de şehre kültür turları gerçekleştirilebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre kış sezonunda Münih’te hastalıkların sayısının oldukça arttığı gözlemlenmektedir. Bu durum fiziksel hastalıklardan bahsetmektedir. Fakat Almanya’da güneşli gün sayısı çok az olduğu için insanların diğer yandan ruhsal olarak da tedavi oldukları bilinmektedir.

Münih’i ziyaret edeceklere tavsiyemiz yine de gezi planlarını yapmadan önce hava durumunu kontrol etmeleri ve ona göre hazırlık yapmalarıdır. Çünkü ülkede genel olarak beklenmedik bir anda bile yağmur yağması olası bir durumdur. Alplerin etkisi ile hava birden bire soğuyabilmekte ve yağışlara sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden en doğru olacak şey yazın gidecekler için sezon dışında da kıyafet götürmeleridir. Ayrıca Münih’te gezerken bir şemsiye muhakkak edinmelisiniz.

Münih’e Nasıl Gidilir?

aircraft-2502241_960_720.jpg

Türkiye’den Münih’e gitmek isteyen ziyaretçiler hem direkt hem de aktarmalı seçenekler ile şehre ulaşabilirler. Münih Franz Josef Strauss Havalimanı’na Atlanta, Bangkok, Boston, Cairo, Chicago, Denver, Doha, Dubai, Hong Kong, Houston, Jakarta, Jeddah, Johannesburg, Los Angeles, Meksika, Montréal, Mumbai, Muscat, New York, Osaka, Philadelphia, Riyadh, San Francisco, São Paulo, Tel Aviv, Tokyo, Toronto, Washington gibi birçok şehirden uçuş gerçekleştirilmektedir. Türkiye’den Münih Franz Josef Strauss Havalimanı’na yolculuğunuzu ister direkt ister aktarmalı seçeneklerle gerçekleştirebilirsiniz. Avrupa’nın herhangi bir yerindeyseniz de tren ile ve şehirlerarası otobüsler ile Münih’e ulaşmak mümkündür.

Münih şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Münih’te Nerede Kalınır?

Bavyera’nın başkenti olan Münih, Almanya’nın en kalabalık şehirlerinden biridir. Isar Nehri’nin kıyısında eşsiz bir şehir olan Münih, hem sanatsal hem de ekonomik açıdan dünyadaki en önemli şehirlerdendir. Bu güzel şehirde ziyaret edebileceğiniz birbirinden mükemmel mimari eserler, kiliseler ve müzeler vardır. Münih’teki seyahatinizde kalacağınız otel de çok önemli olacaktır. Münih, otel çeşitliliği açısından çok zengin bir şehirdir. 500 tesisten fazla konaklama seçeneği bulabileceğiniz Münih’te, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun oteli kolayca bulabilirsiniz.

 Münih’te Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Münih otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Münih pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Münih Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Münih Otelleri
En Uygun Fiyatlı Münih Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Münih Otelleri
Münih Ev Kiralama

Münih Otelleri

1,5 milyon nüfusuyla Almanya’nın en kalabalık şehirlerinden olan Münih, Bavyera eyaletinin başkentidir. Yaşam kalitesinin en yüksek olduğu Münih; kültür, sanat, eğitim ve turizmde en önde gelen şehirlerden biridir. Tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan şehir, tarihten izler taşır ve mimari açıdan eşsiz bir şehirdir. Ziyaret edebileceğiniz yüzlerce tarihî eser bulunan ve her köşesinde bir sürpriz olan Münih, eğlence ve gece hayatıyla da oldukça ünlüdür.

 Münih Otelleri

Münih’te yüzlerce otel bulunur ve bu otellerin hepsi birbirinden kalitelidir. Lüks otellerden hostellere, dairelerden butik otellere kadar birçok seçenek bulabileceğiniz Münih’te fiyat aralığı da çok geniştir. Bu yüzden bütçenize uygun güzel bir otel bulmanız hiç zor olmayacaktır. Unutmayın ki otellerde erken rezervasyon yapmanız hem fiyat hem de yer bulmanız açısından sizin için çok avantajlı olacaktır.

Münih Şehir İçi Ulaşım

metro-1787482_960_720.jpg

Münih, toplu taşıma araçlarını en rahat şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, otobüs ve metro gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerin yanında bisiklet alternatifi de Münih’te oldukça tercih edilmektedir.

Münih’te otobüs en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından birisidir. Oldukça uygun ve konforlu olan bu seçenek, turistlerin en çok tercih ettiği ulaşım araçlarından birisidir. Gün boyu kullanabileceğiniz bilet toplamda 2,80 euro’dur. Ayrıca şehirlerarası hizmet veren birçok otobüs firması da bulunmaktadır. Bunun için ise ZOB sitesini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Münih’te en çok kullanılan diğer bir alternatif ise taksilerdir. Oldukça rahat dolaşabileceğiniz taksiler diğer ulaşım seçeneklerine göre fiyat olarak oldukça yüksek çıkabilmektedir. Sınırlı bir bütçeniz varsa bunun için taksi kullanmak pek uygun olmayabilir. Zaten çok gelişmiş bir ulaşım ağı olan şehirde gerekli olmadıkça taksi kullanmamanızı öneririz.

Münih’te metro ağı son derece gelişmiştir. Birden fazla hat bağlantısı olan metrolar ile bir yerden diğer yere gitmeniz oldukça kolaydır. Münih’te metro ağı farklı bölümlere ayrılmıştır. Bunlar: S-Bahn ve U-Bahn’dır. S-Bahn genelde yer üstünden giden metrolar için kullanılmaktadır. U-Bahn ise yerin altından gidenleri için kullanılmaktadır. Bu toplu taşıma aracını kullanmak isteyenler günlük, haftalık, aylık ya da yıllık bilet satın alarak uzun süreli kullanıma sahip olabilmektedirler. Metro hatları için dileyenler MVV sitesini kontrol ederek hatlar üzerinde daha detaylı inceleme yapabilirler.

Münih Mutfağı

Münih Mutfağı

Bayern’in kalbi olan Münih, mutfağı ile de oldukça göz doldurmaktadır. Münih mutfağının geneli ağırlıklı olarak et yemeklerinden oluşmaktadır. Kendine özgü bir mutfağa sahip olan Münih, yoğun olarak yemeklerinde domuz ve dana eti kullanmaktadır. Bunların yanında ise geyik, tavşan, kekik, sülün gibi çeşitlere de yer vermektedir.

Münih genellikle sabah kahvaltılarına özel, oldukça ün salmış Münchner Weisswurst ile ön plana çıkmaktadır. Bir sosis türü olan Münchner Weisswurst; Münihlilerin bir çeşit geleneksel sosisidir. Ayrıca kahvaltı dışında da biranın yanında bu sosisler oldukça tüketilmektedir.

Bayern öğünleri, genellikle birden fazla farklı çorba ile başlamaktadır. Leberknödelsuppe, grießnockerlsuppe, pfannkuchensuppe bu çorbaların başında gelmektedir. Münih’te alabalık çeşitleri de oldukça yaygın olarak tüketilen besinler arasındadır. Almanların buna verdiği özel isim ise blau’dur. Almanya’da en çok sevilen lezzetlerin başında bir tür tuzlu çörek olan pretzel, pastırma ve dana etinden yapılan leberkas ve yine ünlü patatesli krep olan obatza oldukça meşhurdur. Ayrıca Münih’e gelmişken Almanya’nın enfes keklerini ve pastalarını yemeden dönmemelisiniz. Çoğu yerde kaliteli şekilde üretiliyor olsa da yine de nerede yemeli konusunda sizin için önerebileceğimiz birkaç adres bulunmaktadır. Bunların başında 1900 yılında Neuturmstrasse’de kurulmuş ve günümüzde de aynı yerde hizmet vermekte olan Backerei E. Knapp & R. Wenig gelmektedir. Oldukça geleneksel Alman pasta ve ekmek çeşitlerini bulabileceğiniz bu yer, 20’den fazla ekmek çeşidini de deneyebileceğiniz mekânlardan birisidir. Diğer önemli bir adres ise Hofpfisterei – Ludwig Stocker fırınıdır. Hem geleneksel hem modern tatlara yer veren bu fırın, organik beslenmeye önem verenler için oldukça idealdir. Ayrıca Hofpfisterei – Ludwig Stocker fırını Kreittmayrstr. 5 caddesi üzerinde konumlanmaktadır. Bunun yanında Obari ve Münchner Boulangerie fırınları da Münih’te en iyi Alman pastalarını tadabileceğiniz mekânlar arasındadır.

Münih’de Gece Hayatı  

Münih’de Gece Hayatı  

Münih, tıpkı Avrupa’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi oldukça hareketli bir gece hayatına sahiptir. Özellikle cuma ve cumartesi günleri gece kulüpleri, barlar, kafeler ve müzikli mekânlar dolup taşmaktadır. Hafta içi genellikle sakin geçen gece hayatı, hafta sonları tamamen farklıdır. İş stresiyle geçen hafta içinden sonra hafta sonları gençler sokakları ve barları doldurur. Belli bir yaş üstü Almanların genelde sakinliği ve dinginliği tercih ettiği mekânlar ise kafeler olmaktadır. Bunun dışında genç kitlenin ise daha çok bar, kulüp ve müzikli mekânları tercihleri görülmektedir.

Münih’te eğlence mekânları genellikle Kultfabrik ve Maxmillianstrasse’de yoğunlaşmıştır. Maxmillianstrasse, oldukça yüksek hizmet sunan ve bununla beraber fiyatları da oldukça yüksek tutan bir yerdir. Buna karşın Kultfabrik ise daha ucuz ve bununla beraber çok fazla sayıda eğlence mekânı ile hizmet vermektedir.

Münih’te sizler için önerebileceğimiz eğlence mekânları arasında Nerodom Bar, 089 Bar & Lounge, Klangwelt Club, P1 Club & Bar, Schumann’s Bar, Labor Bar, Pacha Munich Club, Pathos Bar, Tonhalle Disko, Theaterfabrik Bar, Freiheizhalle Bar& Lounge, Backstage Club, Call Me Drella Bar, Cord, Palais Club, Pimpernel Club, Bahnwärter Thiel Bar, Bob Beaman Club, Grinsekatze Club, Rote Sonne Liveclub, MMA Club (Mixed Munich Arts), Charles Schumann's Cocktail Bar, Havana Club, Bora Club, Sehnsucht Bar, Bar Centrale, Ksar Bar Club, Hausfreund, Eat the Rich Bar & Restaurant, Negroni American Bar, The Goldene Bar gelmektedir.

Münih Festivalleri

Münih Festivalleri

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Münih hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en bilinenlerinden biri ise ünü dünyaya yayılmış olan Oktoberfesttir. Sizin için seçtiğimiz birkaç festival önerisi aşağıdaki gibidir.

Oktoberfest: Dünyaca bilinen, taklitlerinin yapılmaya çalışıldığı ve her yıl binlerce kişinin akın ettiği Oktoberfest; Münih için en önemli festivallerin başında gelmektedir. 1810 yılından beri düzenlenen Oktoberfest, Ekim Festivali olarak bilinse de her yıl eylül ayının ortalarında başlar ve 3 ekime kadar devam eder. Berlin duvarının yıkılması ve 3 Ekim 1990’da Almanya’nın birleşmesiyle Birleşme Günü ilan edilen bu tarih, Oktoberfest’in de bitiş tarihini oluşturmaktadır. Bu festival 1810 tarihinde ilk olarak Bavyera Prensi Ludwig ile Prenses Therese’nın evliliklerini kutlamak amacıyla düzenlenmiştir. Bu kutlama her geçen yıl daha da büyüyüp genişleyerek bugünde varlığını sürdüren Bira Festivali olarak zihinlerde yer etmiştir.

Sadece bir Bira Festivali olarak düşünülmemesi gereken bu organizasyon, Alman ve özellikle de Bayern kültürünü tanımak açısından büyük bir fırsat sunmaktadır. Festivalin ilk günü saat 12.00’den önce başlamakta ve çadırlar kurulmaktadır. İlk gün çadır kültürünü yansıtabilmek amacıyla atlar üstünde fıçılı ve müzikli bir geçiş töreni organize edilmektedir. Festival için düzenlenen çadırların belli bir kapasitesi olduğu için festivale oldukça erken gitmekte fayda var. Oktoberfest, festival alanına kurulmuş yemek yerleri, festival çadırları ve lunapark gibi bölümlerden oluşmaktadır. Alan ve çadırlar için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yok fakat yeme – içme ve eğlence için belli bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

Münih’te Alışveriş

town-hall-68854_960_720.jpg

Münih, Almanya’nın en ünlü moda merkezlerinden birisidir. Birçok mağaza, butik ve dükkânı içerisinde barındıran Münih, oldukça popüler caddeleri ile de dikkat çekmektedir. Modanın merkezi haline gelmiş caddeler arasında ise Residenzstrasse, Maximillianstrasse, Theatinerstrasse, Kaufingerstrasse ve Neuerstrasse yer almaktadır. Birçok ünlü tasarımcının ürünlerini bu saydığımız caddeler üzerinde bulmanız mümkündür.

Hem kendinize hem de sevdiklerinize Münih pazarlarından birçok hediyeler alabilirsiniz. Münih’ten hediye almak isteyenler, Almanya’ya özgü olan porselen takımlarına, Alman üretimi olan elektronik eşyalara, oldukça iyi bir kaliteye sahip mutfak eşyalarına ve dekoratif ev ürünlerine göz atabilirler. Bunun haricinde alışveriş yapmak isteyenler Almanya’nın birçok şehrinde olduğu gibi Münih’te de ikinci el pazarları gezebilirler. Bu pazarlarda ziyaretçiler saat, kitap, broş, kıyafet, CD, elektronik eşya ve takı gibi aksesuarlara rastlayabilirler. Bunun yanında ikinci el pazarlarda ev yapımı Alman pastaları da tezgâhlarda ziyaretçilere sunulmaktadır.

Elisabethmarkt ise daha çok meyve ve sebze alışverişi yapacağınız bir pazardır. Ayrıca bu pazarda oldukça taze meyveler bulmanız da mümkündür. Bunun yanında Münih’te bulabileceğiniz diğer önemli pazarlar arasında Münchner Freiheit, Chinesischer Turm, Marienplatz, Wittelsbacher Platz, Residence courtyard, Christkindltram, Auer Dult, Theresienwiese, Hofflohmärkte, Messegelände Riem, Olympiapark, Flohpalast bulunmaktadır.

Ayrıca Münih’in en ünlü pazarı Viktualienmarkt’tır. Bu pazarda kaliteli bira tüketebilir, düzenlenen eğlencelere katılabilirsiniz. Bunun yanında pazarda şarapseverler için birçok farklı Fransız ve İtalyan şarapları tadacakları noktalar bulmak mümkündür. Viktualienmarkt pazarına gitmek isteyenler hafta içi her gün saat 07.00 – 18.00 arasında bu eşsiz sunumlara ulaşabilir. Ayrıca cumartesi günleri ise geç saatlere kadar pazarı ziyaret edebilirsiniz.

Münih Saat Farkı

Münih, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında da 2 saat geridedir.

Münih Para Birimi

Münih’in resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 4,70 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının ocak ayında güncellenmiştir.

Münih’in Resmi Dili

Münih’te konuşulan resmi dil bulunduğu ülke dolayısıyla Almanca’dır.

Münih Dış Temsilcilikleri

Münih, Almanya Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

T.C. MÜNİH BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: + 49 89 178 56 60

Eposta: konsulat.muenchen@mfa.gov.tr

Adres: Menzinger Str. 3 80638 München, Deutschland

İnternet sitesi: http://munih.bk.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Münih Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

6 Ocak: Epifani

17 Nisan: Paskalya

1 Mayıs: İşçi Bayramı

Mayıs: Hz. İsa’nın göğe yükselişi

1 Kasım: Azizler Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Münih İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 112

Polis: 110

Ambulans: 112