Münih Hakkında Bilinmesi Gerekenler

munich-391354_960_720.jpg

Münih, Bayern’in başkentidir. Bayern, Almanya’nın tüm güneydoğusunu kapsayan en büyük eyaletidir. Şehrin adı ise Almanca olarak München olarak geçmektedir. Bu kelimenin anlamı ise eski dilde kullanılan “keşişler tarafından” anlamına gelen Munichen kavramından türetilmiştir. Şehir kurulmadan önce birkaç keşiş buraya gelerek burada yaşamışlardır. Bu sebeple Münih adını buradan almaktadır.

Nüfus açısından Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih, yaklaşık 1,5 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Münih, Bayern’in güneyinde bulunan tarihî ve kültürel birçok anlamın taşıyıcısı olma özelliğini üstlenmiştir. Kültürel zenginliği ile ünlü olan Münih, bu bağlamda Berlin’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Münih şehrini ziyaret eden birçok kişi burada var olan mimari yapılardan oldukça etkilenmektedir. Dolayısıyla Münih’e geldiğinizde bu yapılardan etkilenmemenin kaçınılmaz olduğunu siz de göreceksiniz.

2. Dünya Savaşı’nda ciddi zarar gören şehir, savaştan sonra tekrar inşa edilmiş ve yapılan yeni mimaride 1800’lü yılları anımsatan bir dokunun oluşturulmasına önem verilmiştir. Münih’in tarihsel olarak kuruluşuna baktığımızda ise bu köklü geçmişin 1158 yıllarına kadar dayandığını görmekteyiz. Bayern dükü olarak bilinen III. Heinrich, tuz ticaretine yeni bir yol açmak için Münih şehrini kurmuştur. 1255’te Bayern düklerinin hâkimiyetinden çıkan Münih, Bayern kralları tarafından kullanılan bir şehir haline gelmiştir. 1806 yılında Bayern Krallığı’nın başkenti olan şehir, Wittelsbach ailesi tarafından sürekli geliştirilip zenginleştirilerek önemli bir konuma taşınmıştır. 1918 - 1919 yıllarında ise Nazi Partisi ilk olarak Münih’te kurulmuştur.

Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa’nın en önemli şehirlerinden birisi olan Münih, birçok alanda gelişme göstermiş ve günümüzde de göstermeye devam eden şehirlerden birisidir. Bu anlamda Münih’in en çok geliştiği alanlar arasında sanat, kültür, eğitim, ileri teknoloji, inovasyon, turizm ve endüstri bulunmaktadır. Almanya’nın en güçlü üretim gücüne sahip olan Münih, düşük işsizlik oranı ile de oldukça göç alan bir şehirdir. Bugün bildiğimiz en önemli dünya markaları olan BMW, Siemens, MAN, Allianz Sigorta gibi birçok marka Münih’te bulunmaktadır. Ayrıca yazılım, servis hizmetleri, biyoteknoloji alanda da Münih başı çekmektedir.

Devamını Oku

Münih Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Münih’te görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müzeleri, katedralleri, tarihî binaları ve caddeleri ve de sanat galerileri ile ünlü bu şehirde oldukça keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Münih Gezilecek Yerler

Münih, birçok ziyaretçi tarafından her yıl yüksek oranda ziyaret edilmektedir. Sahip olduğu eşsiz güzellikleri, müzeleri, doğal parkları, tarihî caddeleri, galerileri ile görenleri etkilemektedir. Münih’e gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında MarienPlatz, Neues Rathaus, Altes Rathaus, St. Peter Kilisesi, Frauen Kirche, Maximillian Strasse, Nymphenburg Sarayı, Deutsches Museum, Munich residenz, BMW Müzesi gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Münih Nerededir?

Bayern eyaletinin başkenti olan Münih, Almanya’nın güneyinde, Bayern Alplerinin kuzeyinde Isar Nehri’nin kenarında konumlanmaktadır.

Münih’e Ne Zaman Gidilir?

munich-2462024_960_720.jpg

Münih ılıman okyanus iklimine sahiptir. Şehirde yazlar oldukça serin kışlar ise şiddetli soğuk halinde yaşanmaktadır. Yıl boyunca görebileceğiniz en yüksek sıcaklıklar ağustos ayında yaşanmaktadır. Oldukça yağış alan Münih, özellikle haziran, temmuz, ağustos aylarında yoğun yağmur almaktadır.

Devamını Oku

Münih’e Nasıl Gidilir?

aircraft-2502241_960_720.jpg

Türkiye’den Münih’e gitmek isteyen ziyaretçiler hem direkt hem de aktarmalı seçenekler ile şehre ulaşabilirler. Münih Franz Josef Strauss Havalimanı’na Atlanta, Bangkok, Boston, Cairo, Chicago, Denver, Doha, Dubai, Hong Kong, Houston, Jakarta, Jeddah, Johannesburg, Los Angeles, Meksika, Montréal, Mumbai, Muscat, New York, Osaka, Philadelphia, Riyadh, San Francisco, São Paulo, Tel Aviv, Tokyo, Toronto, Washington gibi birçok şehirden uçuş gerçekleştirilmektedir. Türkiye’den Münih Franz Josef Strauss Havalimanı’na yolculuğunuzu ister direkt ister aktarmalı seçeneklerle gerçekleştirebilirsiniz. Avrupa’nın herhangi bir yerindeyseniz de tren ile ve şehirlerarası otobüsler ile Münih’e ulaşmak mümkündür.

Münih’te Nerede Kalınır?

Bavyera’nın başkenti olan Münih, Almanya’nın en kalabalık şehirlerinden biridir. Isar Nehri’nin kıyısında eşsiz bir şehir olan Münih, hem sanatsal hem de ekonomik açıdan dünyadaki en önemli şehirlerdendir. Bu güzel şehirde ziyaret edebileceğiniz birbirinden mükemmel mimari eserler, kiliseler ve müzeler vardır. Münih’teki seyahatinizde kalacağınız otel de çok önemli olacaktır. Münih, otel çeşitliliği açısından çok zengin bir şehirdir. 500 tesisten fazla konaklama seçeneği bulabileceğiniz Münih’te, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun oteli kolayca bulabilirsiniz.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Münih otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Münih Otelleri

 

Münih Otelleri

Uygun bir zaman aralığı belirlediniz, belirli bir bütçe ayırdınız ve harika bir tatil için tamamen hazır olduğunuzu hissediyorsunuz. Tarihi ve kültürel dokusu yoğun; capcanlı ve büyük bir şehre adım atmaya karar verdiniz. Öyle ki bu şehir yüzyıllar boyu önemli savaşların, olayların ve kişilerin büyük bir çoğunluğuna ev sahipliği yapmış Almanya’nın hem turistik geziler hem de yaşamak için en çok tercih edilen şehirlerinden biri olsun. O halde Bavyera Alpleri'nin kuzeyinde ve Isar Nehri kıyısında kurulmuş Münih, sizin için muhteşem bir seçenek olacak. Zira hem on beşinci yüzyıldan kalma Gotik mimarisi, hem de II. Dünya Savaşı’nda aldığı ağır bombardıman saldırıları ile biriktirdiği o korkunç fakat merak uyandırıcı havasıyla Münih, özellikle dünya tarihine düşkün gezginler için harika bir güzergahtır.Münih'e gidecekseniz ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Münih otelleri yazımızı okuyabilirsiniz. 

Devamını Oku

Münih Şehir İçi Ulaşım

metro-1787482_960_720.jpg

Münih, toplu taşıma araçlarını en rahat şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, otobüs ve metro gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerin yanında bisiklet alternatifi de Münih’te oldukça tercih edilmektedir.

Devamını Oku

Münih Mutfağı

weisswurst-2577747_960_720.jpg

Bayern’in kalbi olan Münih, mutfağı ile de oldukça göz doldurmaktadır. Münih mutfağının geneli ağırlıklı olarak et yemeklerinden oluşmaktadır. Kendine özgü bir mutfağa sahip olan Münih, yoğun olarak yemeklerinde domuz ve dana eti kullanmaktadır. Bunların yanında ise geyik, tavşan, kekik, sülün gibi çeşitlere de yer vermektedir.

Münih genellikle sabah kahvaltılarına özel, oldukça ün salmış Münchner Weisswurst ile ön plana çıkmaktadır. Bir sosis türü olan Münchner Weisswurst; Münihlilerin bir çeşit geleneksel sosisidir. Ayrıca kahvaltı dışında da biranın yanında bu sosisler oldukça tüketilmektedir.

Bayern öğünleri, genellikle birden fazla farklı çorba ile başlamaktadır. Leberknödelsuppe, grießnockerlsuppe, pfannkuchensuppe bu çorbaların başında gelmektedir. Münih’te alabalık çeşitleri de oldukça yaygın olarak tüketilen besinler arasındadır. Almanların buna verdiği özel isim ise blau’dur. Almanya’da en çok sevilen lezzetlerin başında bir tür tuzlu çörek olan pretzel, pastırma ve dana etinden yapılan leberkas ve yine ünlü patatesli krep olan obatza oldukça meşhurdur. Ayrıca Münih’e gelmişken Almanya’nın enfes keklerini ve pastalarını yemeden dönmemelisiniz. Çoğu yerde kaliteli şekilde üretiliyor olsa da yine de nerede yemeli konusunda sizin için önerebileceğimiz birkaç adres bulunmaktadır. Bunların başında 1900 yılında Neuturmstrasse’de kurulmuş ve günümüzde de aynı yerde hizmet vermekte olan Backerei E. Knapp & R. Wenig gelmektedir. Oldukça geleneksel Alman pasta ve ekmek çeşitlerini bulabileceğiniz bu yer, 20’den fazla ekmek çeşidini de deneyebileceğiniz mekânlardan birisidir. Diğer önemli bir adres ise Hofpfisterei – Ludwig Stocker fırınıdır. Hem geleneksel hem modern tatlara yer veren bu fırın, organik beslenmeye önem verenler için oldukça idealdir. Ayrıca Hofpfisterei – Ludwig Stocker fırını Kreittmayrstr. 5 caddesi üzerinde konumlanmaktadır. Bunun yanında Obari ve Münchner Boulangerie fırınları da Münih’te en iyi Alman pastalarını tadabileceğiniz mekânlar arasındadır.

Devamını Oku

Münih’de Gece Hayatı  

dj-720589_960_720.jpg

Münih, tıpkı Avrupa’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi oldukça hareketli bir gece hayatına sahiptir. Özellikle cuma ve cumartesi günleri gece kulüpleri, barlar, kafeler ve müzikli mekânlar dolup taşmaktadır. Hafta içi genellikle sakin geçen gece hayatı, hafta sonları tamamen farklıdır. İş stresiyle geçen hafta içinden sonra hafta sonları gençler sokakları ve barları doldurur. Belli bir yaş üstü Almanların genelde sakinliği ve dinginliği tercih ettiği mekânlar ise kafeler olmaktadır. Bunun dışında genç kitlenin ise daha çok bar, kulüp ve müzikli mekânları tercihleri görülmektedir.

Münih’te eğlence mekânları genellikle Kultfabrik ve Maxmillianstrasse’de yoğunlaşmıştır. Maxmillianstrasse, oldukça yüksek hizmet sunan ve bununla beraber fiyatları da oldukça yüksek tutan bir yerdir. Buna karşın Kultfabrik ise daha ucuz ve bununla beraber çok fazla sayıda eğlence mekânı ile hizmet vermektedir.

Münih’te sizler için önerebileceğimiz eğlence mekânları arasında Nerodom Bar, 089 Bar & Lounge, Klangwelt Club, P1 Club & Bar, Schumann’s Bar, Labor Bar, Pacha Munich Club, Pathos Bar, Tonhalle Disko, Theaterfabrik Bar, Freiheizhalle Bar& Lounge, Backstage Club, Call Me Drella Bar, Cord, Palais Club, Pimpernel Club, Bahnwärter Thiel Bar, Bob Beaman Club, Grinsekatze Club, Rote Sonne Liveclub, MMA Club (Mixed Munich Arts), Charles Schumann's Cocktail Bar, Havana Club, Bora Club, Sehnsucht Bar, Bar Centrale, Ksar Bar Club, Hausfreund, Eat the Rich Bar & Restaurant, Negroni American Bar, The Goldene Bar gelmektedir.

Devamını Oku

Münih Festivalleri

munich-56745_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Münih hem yerli hem de yabancı kişiler için oldukça renkli kareler sunmaktadır. Bu festivallerin en bilinenlerinden biri ise ünü dünyaya yayılmış olan Oktoberfesttir. Sizin için seçtiğimiz birkaç festival önerisi aşağıdaki gibidir.

Oktoberfest: Dünyaca bilinen, taklitlerinin yapılmaya çalışıldığı ve her yıl binlerce kişinin akın ettiği Oktoberfest; Münih için en önemli festivallerin başında gelmektedir. 1810 yılından beri düzenlenen Oktoberfest, Ekim Festivali olarak bilinse de her yıl eylül ayının ortalarında başlar ve 3 ekime kadar devam eder. Berlin duvarının yıkılması ve 3 Ekim 1990’da Almanya’nın birleşmesiyle Birleşme Günü ilan edilen bu tarih, Oktoberfest’in de bitiş tarihini oluşturmaktadır. Bu festival 1810 tarihinde ilk olarak Bavyera Prensi Ludwig ile Prenses Therese’nın evliliklerini kutlamak amacıyla düzenlenmiştir. Bu kutlama her geçen yıl daha da büyüyüp genişleyerek bugünde varlığını sürdüren Bira Festivali olarak zihinlerde yer etmiştir.

Sadece bir Bira Festivali olarak düşünülmemesi gereken bu organizasyon, Alman ve özellikle de Bayern kültürünü tanımak açısından büyük bir fırsat sunmaktadır. Festivalin ilk günü saat 12.00’den önce başlamakta ve çadırlar kurulmaktadır. İlk gün çadır kültürünü yansıtabilmek amacıyla atlar üstünde fıçılı ve müzikli bir geçiş töreni organize edilmektedir. Festival için düzenlenen çadırların belli bir kapasitesi olduğu için festivale oldukça erken gitmekte fayda var. Oktoberfest, festival alanına kurulmuş yemek yerleri, festival çadırları ve lunapark gibi bölümlerden oluşmaktadır. Alan ve çadırlar için herhangi bir ücret ödenmesine gerek yok fakat yeme – içme ve eğlence için belli bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

Devamını Oku

Münih’te Alışveriş

town-hall-68854_960_720.jpg

Münih, Almanya’nın en ünlü moda merkezlerinden birisidir. Birçok mağaza, butik ve dükkânı içerisinde barındıran Münih, oldukça popüler caddeleri ile de dikkat çekmektedir. Modanın merkezi haline gelmiş caddeler arasında ise Residenzstrasse, Maximillianstrasse, Theatinerstrasse, Kaufingerstrasse ve Neuerstrasse yer almaktadır. Birçok ünlü tasarımcının ürünlerini bu saydığımız caddeler üzerinde bulmanız mümkündür.

Hem kendinize hem de sevdiklerinize Münih pazarlarından birçok hediyeler alabilirsiniz. Münih’ten hediye almak isteyenler, Almanya’ya özgü olan porselen takımlarına, Alman üretimi olan elektronik eşyalara, oldukça iyi bir kaliteye sahip mutfak eşyalarına ve dekoratif ev ürünlerine göz atabilirler. Bunun haricinde alışveriş yapmak isteyenler Almanya’nın birçok şehrinde olduğu gibi Münih’te de ikinci el pazarları gezebilirler. Bu pazarlarda ziyaretçiler saat, kitap, broş, kıyafet, CD, elektronik eşya ve takı gibi aksesuarlara rastlayabilirler. Bunun yanında ikinci el pazarlarda ev yapımı Alman pastaları da tezgâhlarda ziyaretçilere sunulmaktadır.

Elisabethmarkt ise daha çok meyve ve sebze alışverişi yapacağınız bir pazardır. Ayrıca bu pazarda oldukça taze meyveler bulmanız da mümkündür. Bunun yanında Münih’te bulabileceğiniz diğer önemli pazarlar arasında Münchner Freiheit, Chinesischer Turm, Marienplatz, Wittelsbacher Platz, Residence courtyard, Christkindltram, Auer Dult, Theresienwiese, Hofflohmärkte, Messegelände Riem, Olympiapark, Flohpalast bulunmaktadır.

Ayrıca Münih’in en ünlü pazarı Viktualienmarkt’tır. Bu pazarda kaliteli bira tüketebilir, düzenlenen eğlencelere katılabilirsiniz. Bunun yanında pazarda şarapseverler için birçok farklı Fransız ve İtalyan şarapları tadacakları noktalar bulmak mümkündür. Viktualienmarkt pazarına gitmek isteyenler hafta içi her gün saat 07.00 – 18.00 arasında bu eşsiz sunumlara ulaşabilir. Ayrıca cumartesi günleri ise geç saatlere kadar pazarı ziyaret edebilirsiniz.

Münih Saat Farkı

Münih, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 1 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında da 2 saat geridedir.

Münih Para Birimi

Münih’in resmi para birimi euro’dur. 1 euro yaklaşık olarak 4,70 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının ocak ayında güncellenmiştir.

Münih Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

6 Ocak: Epifani

17 Nisan: Paskalya

1 Mayıs: İşçi Bayramı

Mayıs: Hz. İsa’nın göğe yükselişi

1 Kasım: Azizler Günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Münih Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1oC
  • Şub 0oC
  • Mar 4oC
  • Nis 7oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 8oC
  • Kas 3oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,5 Milyon / Dil: Almanca / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman Okyanus iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün