Muğla Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İstiridyenin içindeki saklı cennet Muğla,Türkiye’nin hem en saklı kalmış hem de en masalsı şehirlerinden biridir. Güneşin, mavinin ve yeşilin boyandığı bu kent, rotanızı Ege’ye çevirip ziyaret etmeniz gereken turistik yerlerden biridir. Türkiye’nin en kalabalık 24. şehri olma özelliğini taşıyan Muğla, Ege Bölgesi’nde yer almasına rağmen, ilçelerinin bir kısmının Akdeniz Bölgesi’ne taşması sebebiyle aslında bir bakıma iki bölgede de toprağı olan bir şehirdir.

Muğla, Antik Karya Bölgesi’nin en eski yerleşimlerinden biridir. Karya adının bölgeye M.Ö 3400’lü yıllarda bölgeye gelen kavimlere komutanlık eden kişinin adı üzerine verildiği düşünülmektedir. Bilinen tarihe göre, Karyalılar bu bölgenin yerli halkıydı ve kısa dönemler içerisinde farklı ulusların işgallerine uğradılar. Bunlar, Mısır, Asur, İskit ve Helenistik kolonilerin bölgeye hakimiyet kurma mücadelesinden kaynaklı işgallerdi. Önce Medler, ardından Persler bölgeyi satrapları aracılığıyla yönetmişlerdir. Büyük İskender de fetih için bölgeye geldiği zaman Muğla bir satrap tarafından yönetilmekteydi.

Devamını Oku

Muğla’da Gezilecek Yerler


 

Tarihi ve kültürel birikimiyle Muğla, bünyesinde keyifle gezilecek yerler barındırmaktadır. Gerek merkezinde, gerekse kendisine bağlı ilçelerinde ziyaretçilerine muhteşem yapıların kapılarını açan Muğla’nın şehir merkezinde özellikle Osmanlı zamanından kalma yapıları ziyaret edebilirsiniz. Tarihi ve kültürel yapıların yanı sıra zengin doğal güzellikleri ve sıcak insanı ile de kendine hayran bırakan bu şehirden ayrılmak çok zor gelebilir. 

Muğla Gezilecek Yerler:

Muğla gezilecek/görülecek yerler arasında ahşap mimarisi ile dikkat çeken Konakaltı Hanı, Osmanlı sanatının mükemmel bir örneği Kurşunlu Cami, beyaz-turkuaz renklerinin görkeminin bir yansıması olan Şeyh Camii, şehirde ilk dikkat çeken yapılar olan Muğla Evleri ve Bacaları ve önemli bir arkeoloji ve kültür müzesi olan Muğla Müzesi bulunur.

Ölüdeniz: Muğla denince akla ilk gelen yerlerden biri olarak Ölüdeniz, sahip olduğu 3 kilometrelik plajıyla, ‘Tanrının dünyaya bağışladığı cennet’ olarak nitelendiriliyor. Açık ve koyu mavinin yeşille iç içe girdiği Ölüdeniz 10 ay ılık ve durgun suyu ile en çok rağbet gören yerlerden biri diyebiliriz.

Kelebekler Vadisi: Ölüdeniz’e yaklaşık 7 kilometre mesafede yer alan bu ilginç kanyonun adı, Temmuz-Eylül ayları arasında görülen “Jarsey Tiger” adlı kelebeklerden geliyor. 4 mevsim akan küçük şelalesi, geniş kumsalı, tertemiz denizi, pırıl pırıl çakıl taşları ve pembe zakkum çiçekleri ile cennetin bir kesiti gibi huzur veriyor.

Bodrum Antik Tiyatrosu: Klasik Çağ Bodrumu’nun günümüze gelmiş anıtsal eseri olan Bodrum Antik Tiyatrosu Göktepe’nin güney yamacına yaslıdır. Üç ana kısımdan meydana gelir. Bu bölümler sahne binası, orkestra ve oturma alanıdır. Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biri olan tarihi tiyatro Mausolos Dönemi’ne aittir.

Sarıgerme Plajı: Plajlarıyla herkesi kendine hayran bırakan Muğla plajlarından biri Sarıgerme Plajı olarak karşımıza çıkıyor. Harika bir manzara ve tertemiz deniz suyu için eski adı Osmaniye olan Mavi Bayraklı bu plajı tercih edebilirsiniz.

Akkum Koyu: Yaz tatillerinin favori koylarından biri olan ve Selimiye’de yer alan Akkum Koyu bir kere gittiğiniz zaman bir daha başka yere gitmek istemeyeceğiniz türden bir yer. Sessiz olduğu kadar keyif dolu atmosferiyle her yıl binlerce turistin tercihi oluyor.
 

Bodrum Kalesi: Bodrum Çarşı mahallesinde bulunan tarihi Bodrum Kalesi iki liman arasında, üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımadada bulunuyor. Üzerinde İngiliz, İtalyan, Alman, yılanlı gibi isimleri olan kuleleri yer alıyor. En yüksek kule unvanına ise Fransız kulesi sahip. Kale, günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor.
 

Milas Müzesi: Milas Müzesi ilk kez Bodrum Müzesi’nden gönderilen eserlerin düzenlenmesiyle 1987’de ziyarete açılmıştır. Müze müdürlüğü Milas Kültür Merkezi binası içerisinde bulunur. Binanın giriş katında müze sergi salonu ve idari birimler vardır.

Şeytan Yalısı: Zeytin ağaçları içerisinde doğallık dolu bir tatil istiyorsanız Şeytan Yalısı tam size göre bir yer. Muğla-Milas’ın benzersiz manzarasına sahip olan Şeytan Yalısı’na ulaşmak için Mazı Köyü yönünden gidebilirsiniz. Çevrede konaklama yapabileceğiniz otel ve pansiyonlarda kalarak tatilinizi uzatabilirsiniz.

Muğla Uyku Vadisi: Uyku Vadisi Bodrum Milas Havalimanı’na 11, en yakın yerleşim bölgesi olan Gökçeler Köyü’ne 800 metre mesafede yer alır. Hamza Bey Çayı’nın kıyısında zeytin, çam, çınar, ceviz ve narenciye ağaçlarının arasında tatil yapmanıza olanak sağlayan bir yerdir. Doğal bir atmosferde kuş cıvıltısı, şelale şeşi, yaprak hışırtısı dolu, dingin bir tatil ihtiyacındaysanız burası tam size göre diyebiliriz. Güzelliği ölümsüzleştirmek için yanınızda fotoğraf makinenizi mutlaka götürün ve doğa yürüyüşlerine çıkarak doğanın tadını çıkartın.

Kızkumu: Efsaneleriyle bilinen Kızkumu en değişik doğal görünümlerden biri olarak gidenleri büyülüyor. Denizin ortasından yürüyerek geçebileceğiniz kumlu bir yol bulunuyor. Efsaneye göre kralın kızı bir balıkçıya aşık olur ve her sene aynı yerde buluşurlar. Balıkçı genç sandalıyla gelir ve prenses de elindeki fenerle ona yol gösterir. Bir gün bu bilgi kralın kulağına gider ve hemen askerlerine gençleri engellemesi için komut verir. Tam buluşacakları sırada askerler kızı tutarlar. Ellerinden kurtulmayı başaran prenses balıkçıya doğru denizden koşmaya başlar. Bu sırada bir mucize gerçekleşir ve genç kadının koştuğu yerler kumsala dönüşür ve onun işini kolaylaştırır. Askerler ise ağır oldukları için batma tehlikesi geçirirler. Buluşmalarını önlemek için ok ve yaylarını hazırlayarak balıkçıyı öldürmek isterler. Hedefi yanlış aldıkları için vurdukları prenses olur. Bunu gören balıkçı prensesi alarak bir daha görünmemek üzere ortadan kaybolur. Kumsalın kırmızı olmasının sebebi de prensesin kanı olarak rivayet edilir. Sakin ve yeşillikler içinde bir tatil için mutlaka gitmeniz gereken yerlerden birisi diyebiliriz.

Turgut Şelalesi: Muğla’nın en güzel köyleri arasında yer alan Turgut Köyü’ndeki Turgut Şelalesi sizi büyülecek yerlerden biri. Ormanın içerisinde yer alan şelaleye gidecek olursanız burada safari ve trekking yapabileceğinizi hatırlatalım.

Azmak Nehri: Akyaka Gökova’da yer alan masalsı güzellik Azmak, yeşillikler arasında keyifle yürüyüş yapmanızı ve bol oksijen depolamanızı sağlarken unutulmayacak bir tatil geçirmenizi sağlayacak yerlerin başında geliyor.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. 

Devamını Oku

Muğla Nerededir?

Ege Bölgesi ve küçük bir kısmıyla da Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Muğla, Türkiye’nin güneybatısında yer alır. Ege ve Akdeniz denizlerine kıyısı olan şehir, Aydın, Burdur, Denizli ve Antalya illeriyle komşudur. Ülkemizin en uzun sahil şeridine sahip olan Muğla, dağlarının adını verdiği Menteşe Bölümü’nde bulunmaktadır.

Muğla’da Nerede Kalınır?

mugla35.jpg

Tatil cenneti Muğla’da her bütçeye uygun kalacak yer bulmak mümkündür. Pansiyonlardan kiralık evlere, yarım pansiyonlardan ultra lüks otellere kadar geniş bir kalacak yer yelpazesi Muğla’da sizi bekliyor olacaktır. Muğla’nın denizinin hem temiz olması hem de meşhur tatil ilçeleriyle de ünlenmesi bakımından genellikle rezervasyonlarınızı yaz sezonu için ayırtırken erken davranmanız gerekmektedir. Böylece daha fazla özellikleri olan bir konaklama merkezinde daha düşük ücretler karşılığında lüks hizmet görebilirsiniz.

 

Devamını Oku

Muğla Otelleri

Deniz, kum, güneş denince ilk akla gelen şehirdir Muğla. Yalnızca masmavi denizi, sıcacık kumları ile ünlü değildir. Tarihte farklı dönemlerde Karyalılar, Hititler, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Bizans, Selçuklular ve Osmanlılar gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasıyla, tüm bu dönemlerden kalıntılar taşımaktadır. İster plajları için isterseniz tarihi ve doğal güzellikleri için bu şehri tercih etmiş olsanız bile Muğla otelleri her şey dahil otellerden butik otellere, pansiyondan bungalov evlere kadar pek çok seçenekle karşınıza çıkmaktadır. Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça beldeleri eşsiz güzellikteki plajları ile dünyada tanınmış durumdadır. Hem denizin ve güneşin tadını çıkarıp hem de Muğla’nın tarihi mekânlarını ve doğal güzelliklerini görmek istiyorsanız; rotanızı ilk önce Kelebekler Vadisi’ne çevirmelisiniz. 1. derecede doğal sit alanı olan vadide milyarlarca kelebeğin etrafı sarmalayışına hayret edebilirsiniz. Ardından dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden olan Bodrum Kalesi’ndeki Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni gezebilirsiniz. Hristiyanların kutsal mekânlarından olan Hz. İsa ve 12 havarisinin fresklerinin bulunduğu Yediler Manastırı’nı da listenize eklemeyi unutmayın. Eğer uzun bir tatil planladıysanız Halikarnas Mozalesi, Saklıkent Kanyonu, Tuzla Kuş Cenneti, Beçin Kalesi, Kaunos Antik Kenti, İztuzu Plajı gezip görülecek yerler arasında.

 

Devamını Oku

Muğla İçi Ulaşım

foto_1(31).jpg
 

Muğla içinde ulaşım genel olarak otobüslerle sağlanmaktadır. Muğla’da otobüslerin ana kalkış istasyonu Atatürk Stadyumu önüdür. Dünyanın en uzun belediye otobüsü hattı rekorunu taşıyan yol da Muğla’ya ait olup, Marmaris-Dalaman Havalimanı arasındaki 98 kilometrelik mesafeyi birbirine bağlamaktadır.

Devamını Oku

Muğla’nın Mutfağı

Muğla’da et yemeklerinin ve zeytinyağının tadına doyacağınız zengin bir mutfak kültürü vardır. Öncelikle elbette yörenin yemek kültüründe iklimin büyük bir payı vardır. Çok farklı ve taptaze otların, sebzelerin yetiştiği Ege kültüründen Muğla mutfağı da nasibini almaktadır.

Devamını Oku

Muğla Resmi Tatiller

1 Ocak - Yılbaşı Tatili

23 Nisan - Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs - Emek ve Dayanışma Günü

15 Temmuz - Demokrasi ve Milli Birlik Günü

19 Mayıs - Atatürk’ün Anma Gençlik ve Spor Bayramı

30 Ağustos - Zafer Bayramı

29 Ekim - Cumhuriyet Bayramı

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

*Dini bayram tarihleri yıla göre değişmektedir.

Muğla Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 6oC
  • Mar 8oC
  • Nis 13oC
  • May 17oC
  • Haz 22oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 16oC
  • Kas 10oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 973,773/ Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası/ İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün