Google+

Muğla

Muğla - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon10℃
 • Araweather-icon6℃
Nüfus: 973,773/ Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası/ İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

old-702082_960_720.jpg
 

İstiridyenin içindeki saklı cennet Muğla, Türkiye’nin hem en saklı kalmış hem de en masalsı şehirlerinden biridir. Güneşin, mavinin ve yeşilin boyandığı bu kent, rotanızı Ege’ye çevirip ziyaret etmeniz gereken turistik yerlerden biridir. Türkiye’nin en kalabalık 24. şehri olma özelliğini taşıyan Muğla, Ege Bölgesi’nde yer almasına rağmen, ilçelerinin bir kısmının Akdeniz Bölgesi’ne taşması sebebiyle aslında bir bakıma iki bölgede de toprağı olan bir şehirdir.

Muğla, Antik Karya Bölgesi’nin en eski yerleşimlerinden biridir. Karya adının bölgeye M.Ö 3400’lü yıllarda bölgeye gelen kavimlere komutanlık eden kişinin adı üzerine verildiği düşünülmektedir. Bilinen tarihe göre, Karyalılar bu bölgenin yerli halkıydı ve kısa dönemler içerisinde farklı ulusların işgallerine uğradılar. Bunlar, Mısır, Asur, İskit ve Helenistik kolonilerin bölgeye hakimiyet kurma mücadelesinden kaynaklı işgallerdi. Önce Medler, ardından Persler bölgeyi satrapları aracılığıyla yönetmişlerdir. Büyük İskender de fetih için bölgeye geldiği zaman Muğla bir satrap tarafından yönetilmekteydi.

Yukarı kesiminde Aydın, Söke, Nazilli hattından başlayıp güneyde Dalaman Çayı’na kadar olan verimli Karya Bölgesi, Antik Çağ’da Lidya, Likya ve Frigya gibi medeniyetler ile komşuydu. Nüfus artışının ve kolonizasyon faaliyetlerinin de etkisiyle, bölge verimli araziler etrafında Bodrum, Dalaman, Fethiye çevresinde genişlemiştir. Ancak Büyük İskender’in fethinin ardından, bölgede yaşanan taht kavgaları, imparatorluğun zayıflaması gibi süreçler atlatıldıktan sonra Roma İmparatorluğu ikiye bölündüğünde, bu güzel şehir Bizans İmparatorluğu sınırlarında kalmıştır. Konuk ettiği tüm uygarlıkların sayesinde Muğla, tarihi kalıntılarıyla zengin bir şehir olmasının yanı sıra bünyesinde 103 tane ören yeri barındırmaktadır.

Büyük medeniyetlere beşik olan Karya, İslam hakimiyetine girdikten sonra Menteşe ismini almıştır. Muğla’nın bu yeni isminin öyküsü, Evliya Çelebi’nin meşhur Seyahatname eserinin içinde de geçer. Rivayete göre, Rumların elinden bölgeyi Muğlı Bey fethetmiştir. Mahan’dayken de rüyasında peygamberi görüp ulemanın huzurunda İslamiyet’i kabul etmiştir. Kalenin fethinin ardından da yörenin adı Muğla olarak değişmiştir. Böyle bir kutsal hikayenin ardından da haliyle şehre çok büyük yatırımlar yapılmış ve yöneticilerince Muğla bayındır hale getirilmiştir.

Yıldırım Bayezid’in 1391 yılında Muğla’yı ele geçirmiş olması, Fetret Devri nedeniyle ardından Muğla’nın Timur’un eline geçmesine neden olsa da II. Murat, şehri geri almıştır. Bu meseleyle de denize de kıyısı bulunan şehrin önemi iyice artmış, Muğla sancak yönetim merkezi ilan edilmiştir.

Osmanlı’nın zayıflamasıyla, Kurtuluş Savaşı öncesinde Muğla, İtalyan işgaline uğramıştır. Muğla Kocahan Mitingi ile şehir işgale karşı durma kararı alıp direniş komiteleri oluşturmuştur. Yunan işgali süresince şehir, Menderes hattı boyunca kendisini müdafaa etmiştir.

Savaş sonrası yıllarda da, dağların denize paralel uzanması nedeniyle ulaşım açısından çevre iller gibi gelişememiş ve dışarıya kapalı bir hal almıştır. Ancak son yıllarda Muğla’da açılan üniversitenin, kurulan yeni sanayi bölgelerinin ve dokunulmamış tarihle dolu güzellikleri sayesinde turizm faaliyetlerinin gelişmesiyle şehir canlanmıştır.

İklimi, konumu ve tarihiyle misafirperver olan bu şehir, özellikle yazları deniziyle turistlere kucak açmaktadır.


Tanıtım Videosu:
 

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Muğla’da Gezilecek Yerler
 

Tarihi ve kültürel birikimiyle Muğla, bünyesinde keyifle gezilecek yerler barındırmaktadır. Gerek merkezinde, gerekse kendisine bağlı ilçelerinde ziyaretçilerine muhteşem yapıların kapılarını açan Muğla’nın şehir merkezinde özellikle Osmanlı zamanından kalma yapıları ziyaret edebilirsiniz. Tarihi ve kültürel yapıların yanı sıra zengin doğal güzellikleri ve sıcak insanı ile de kendine hayran bırakan bu şehirden ayrılmak çok zor gelebilir. 

Ege Bölgesi ve küçük bir kısmıyla da Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Muğla, Türkiye’nin güneybatısında yer alır. Ege ve Akdeniz denizlerine kıyısı olan şehir, Aydın, Burdur, Denizli ve Antalya illeriyle komşudur. Ülkemizin en uzun sahil şeridine sahip olan Muğla, dağlarının adını verdiği Menteşe Bölümü’nde bulunmaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

turkey-1677698_960_720.jpg
 

Muğla’da Akdeniz iklimi hakimdir. İkliminin karakteristik özelliklerini taşıyan Muğla’da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Turistik gezilerin vazgeçilmez şehirlerinden biri olan Muğla’ya gitmek için en uygun aylar sıcaklıkların arttığı yaz aylarıdır. Güneşli günlerin ve denizin tadını böylece daha fazla çıkarma imkanı bulabilirsiniz. Ancak doğa gezileri için de ilkbahar ayları yine elverişli olacaktır.

mugla-70520_960_720.jpg
 

Yaz aylarında turistlerin akınıyla ulaşımın da normale göre daha sıklaştığı Muğla’ya ulaşım Türkiye’nin her noktasından oldukça pratiktir.

Uçakla gelmek isterseniz, pek çok noktadan sıkça gerçekleştirilen seferlerle Muğla sınırlarına ayak basabilirsiniz. Muğla’da Bodrum-Imsık, Dalaman ve Milas-Bodrum olmak üzere üç tane havalimanı bulunmaktadır. İsterseniz havayolu şirketlerinin sağladığı mekik servislerle, isterseniz taksiyle pratik bir şekilde gideceğiniz merkeze ulaşabilirsiniz. Havaş’ın yanı sıra Muttaş ile de ortalama 15, en fazla olan Datça Havalimanı mesafesinden 40 lira ücretle merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karayolu ile yolculuk yapacaksanız; Ankara, Antalya ya da alternatifli İstanbul yolları ile bölgeye erişim sağlayabilirsiniz. İstanbul- Muğla arası yaklaşık 8 saat sürmektedir.

Denizyolu ile ulaşımda ise, çevredeki tatil beldelerinden ve Ege Adaları’ndan kalkan feribotlarla ve deniz otobüsleriyle Muğla’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin hemen her ilinden de Muğla’ya kolaylıkla otobüs seferleri bulabilirsiniz. Ancak yaşanan yoğun talep nedeniyle özellikle yaz sezonunda önceden biletinizi ayırtmanızda yarar vardır.

mugla35.jpg

Tatil cenneti Muğla’da her bütçeye uygun kalacak yer bulmak mümkündür. Pansiyonlardan kiralık evlere, yarım pansiyonlardan ultra lüks otellere kadar geniş bir kalacak yer yelpazesi Muğla’da sizi bekliyor olacaktır. Muğla’nın denizinin hem temiz olması hem de meşhur tatil ilçeleriyle de ünlenmesi bakımından genellikle rezervasyonlarınızı yaz sezonu için ayırtırken erken davranmanız gerekmektedir. Böylece daha fazla özellikleri olan bir konaklama merkezinde daha düşük ücretler karşılığında lüks hizmet görebilirsiniz.

Muğla, şehir merkezi büyük kentlerimizle oranla küçük bir yer olduğundan, kalacak yerlerdeki mesafeler birbirinden çok da farklı olmayacaktır. Ancak şehri maceracı bir ruhla gezen öğrenci grupları genellikle merkezdeki pansiyonlarda konaklamayı tercih etmektedirler. Yine yapılacak olan erken rezervasyona bağlı olarak fiyatlarda değişkenlik yaşanmaktadır. Ancak genel olarak Muğla’daki pansiyonlar sabahları doğal ve özenli bir kahvaltı hizmeti sunmaktadırlar. Pansiyonların çoğunun denize kıyısı olup, plajlara yakın yerlerde bulunmaktadırlar. Ancak bazıları biraz daha iç kısımlarda yer aldığından pansiyonunuzun konumu hakkında haritadan detaylı inceleme yapmanızı ve sonradan herhangi bir pişmanlık yaşamamanızı tavsiye ederiz. Pansiyon sahipleri genellikle cana yakın ve misafirperver insanlar olup, size in iyi hizmeti vermek için en temiz ve en güvenli şekilde sizleri ağırlayıp tatilinizden mutlu ayrılmanızı sağlamak için ellerinden geleni yapacaklardır. Bu nedenle yerinizi önceden ayırttığınızda 50- 100 lira arasında değişen fiyatlarla tatilinize başlayabilirsiniz.

Pansiyonların haricinde Muğla şehir merkezi içerisinde birbirinden harika butik ve çok yıldızlı otellerde de konaklayabilirsiniz. Özellikle şehir merkezindeki butik oteller, sevimli yapıları ve renkli çiçekleriyle sizleri daha ilk dakikadan tam olarak doğal Ege yaşantısının içine çekeceklerdir. Bu işletmelere, yabancı turistler kadar yerli turistler de bir hayli ilgi duyduğundan yine tatil tarihleriniz belli olur olmaz erken davranıp yer ayırtmanız faydalı olacaktır. Denize doğru uzanmış işletme alanları, eğlence faaliyetleriyle otellerde pansiyonlara göre çok daha çeşitli aktivite gerçekleştirme imkanı bulabilirsiniz.

Otellerin çoğu, deniz manzaralı ve açık büfe seçenekli restoranlarıyla yemeğinizi hafif bir müzik eşliğinde ya da bazen sadece dalga sesinin verdiği huzurla size keyifli dakikalar sunacaklardır. Böyle bir yere rezervasyon yaptığınızda Muğla’da günbatımını kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Şehir içerisinde geçireceğiniz keyifli ve tarih dolu bir günün ardındansa yine otantik dokulu bir otele dönüş yaparak doğayla bir bütün olabilirsiniz. Tarihi taş evlerin restore edilmesiyle misafirlerin konforlu zamanlar geçirmesini sağlayacak butik otel seçenekleri, kendinizi evinizdeymişçesine rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Otellerin hemen hepsinin önünden Muğla Belediyesi’ne ait otobüsler ve minibüs hatları geçtiği için gerek şehir merkezinde gerekse Muğla’ya bağlı diğer ilçelere çok kısa zaman içerisinde ulaşıp tekrar otelinize dönebilirsiniz. Konakladığınız otelin verdiği hizmete göre, yeşil ve mavinin daima bir arada olduğu Muğla kent merkezinin tadını bisikletle de çıkartabilirsiniz. Bazı oteller, bisiklet turlarının yanı sıra binicilik hizmetleriyle de müşterilerine farklı ve doğayla baş başa deneyimler sunmaktadırlar. Bu yüzden otelinizi seçerken fonksiyonlarına özen göstermeniz tavsiye edilir.


Muğla Otel Önerileri

En Uygun Fiyatlı Muğla Otelleri

foto_1(31).jpg
 

Muğla içinde ulaşım genel olarak otobüslerle sağlanmaktadır. Muğla’da otobüslerin ana kalkış istasyonu Atatürk Stadyumu önüdür. Dünyanın en uzun belediye otobüsü hattı rekorunu taşıyan yol da Muğla’ya ait olup, Marmaris-Dalaman Havalimanı arasındaki 98 kilometrelik mesafeyi birbirine bağlamaktadır.

Muğla’nın sevimli sokakları arasında da otobüsün yanı sıra dolmuş hatları da yolculara hizmet vermektedir. İsterseniz taksi ile de şehir turunuza devam edebilirsiniz.
 


 

Muğla’da et yemeklerinin ve zeytinyağının tadına doyacağınız zengin bir mutfak kültürü vardır. Öncelikle elbette yörenin yemek kültüründe iklimin büyük bir payı vardır. Çok farklı ve taptaze otların, sebzelerin yetiştiği Ege kültüründen Muğla mutfağı da nasibini almaktadır.

Öncelikle çorbalardan başlamak gerekirse, Muğla yöresinde diğer bölgelerden ayrı olarak kendine has doyurucu ve çok çeşitli malzemelerin yer aldığı tarhana çorbası oldukça meşhurdur. Et yemeklerinden dana etiyle hazırlanan ve ince patates kızartması ve biber eşliğinde süslenen çökertme kebabı da oldukça meşhurdur. Et severlerin Muğla’ya bir kez daha uğramasında büyük rolü olan döş dolması da unutulmaz lezzetler arasında yerini almaktadır. Muğla köftesi, oğlak yahni, kabak çiçeği dolması, keşkek de mutfağın olmazsa olmazlarındandır.

Denize kıyısı olan bu yerde balık yemeklerini anmadan olmaz. Ekşili balık, kefal dolması da muhakkak tadılması gereken lezzetlerdendir. Elbette sofrayı süsleyecek olan börülce, patlıcan kızartması, kaya koruğu salatası da yemeğinize eşlik edecektir.

Ayrıca yörede yapılan birbirinden özel reçeller ve şerbetler de kahvaltı masanızı süsleyecek ve her biri damağınızda unutulmaz bir his bırakacaktır.
 

1931895-mugla-gece.jpg
 

Küçük ve renkli evlerin ay ışığına bürünmesiyle, Muğla’da gece hayatı başlar.

Muğla’nın gece eğlencesi daha çok gözde tatil mekanları olarak nam salmış ilçelerinde oldukça renkli ve hareketli geçer. Ancak ulaşım kolay olsa da siz gecenizi merkezde geçirmek isterseniz, diğer ilçelere oranla kısıtlı da olsa, eğlenmek için farklı seçenekler bulabilirsiniz.

Öncelikle, Muğla’nın merkezinde birbirinden renkli ve farklı kültürlere göre organize edilmiş gece kulüpleri bulabilirsiniz. İçlerinden canlı müzik performansı organizasyonu olan kulüpleri tercih ederseniz müzik dolu bir akşam geçirebilirsiniz. Kimilerinde disko formatında eğlenirken bazı kulüpler de size deniz manzarası eşliğinde cıvıl cıvıl bir fasıl ortamı sunmaya hazırlanmaktadır.

Sakin bir akşam geçirmek isterseniz, dağ hazasıyla temizlenmiş bir atmosferde mis gibi kokan çiçeklerin arasında ve çarşaf gibi serili denizin yanı başında keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yaz aylarında sahil şeridinde dolaşıyorsanız, kendi imkanlarıyla müzik yapıp eğlenen genç gruplara da denk gelebilirsiniz.

Sanatsız duramam diyenler için de alışveriş merkezlerindeki sinemalar, belediye tiyatroları yine sahne performansları izleme imkanı bulmak isteyen ziyaretçiler için alternatif oluşturabilir.

Bahar aylarından itibaren, belediyenin etkinlik takvimini de incelemeye koyulabilirsiniz. Muğla’da sayısız şölen düzenlenmektedir. Bunların kimisini geleneksel festivaller, kimisini ise bölgedeki turizmi canlandırmak için organize edilen etkinlikler oluşturmaktadır. Genellikle renkli geçen bir gündüz programının ardından geceleri büyük sanatçıların da katıldığı konserler, kültürel aktivitelerle stres atma imkanı bulabilirsiniz.

Kültür ve sanat etkinliklerine önem veren Muğla Belediyesi, hem yerel halkı hem de ziyaretçileri için yılın tüm aylarında farklı kültürel faaliyetler organize etmektedir. Ancak festivallerin çoğu yine merkez dışındaki ilçelerde gerçekleşse de belli başlılarını sizler için derledik.

Bodrum Deve Güreşi Festivali: Ocak ayında düzenlenen kortej alanında buluşulmasının ardından etkinlik başlatılır.

Bodrum Bitez Mandalina Şenliği: Ocak ayında konserler ve stantlarla renklenen şenlikte, yöresel tatların yaşatılması ve tanıtılması hedeflenmektedir.

Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali: Fethiye’de Nisan ayında gerçekleştirilen festival, bilimsel tartışmalara sebep olan kuzugöbeği mantarı sayesinde gelişen turizm kolunun bir parçasıdır.

Uluslararası Caretta Caretta Çevre Kültür ve Turizm Festivali: Haziran sonu, Temmuz başında Datça’da gerçekleşen festival kapsamında pek çok etkinlik düzenlenir.

Köyceğiz Bal ve Narenciye Festivali: Eylül ve Kasım aylarında gerçekleşen yöresel ürün festivalleridir.

muglada-alisveris-4.jpg
 

Masmavi denizi, yumuşak Akdeniz iklimi ünlü Muğla’dan yöresel alışveriş yapmadan dönmemelisiniz. Doğal güzelliklerin içerisinde yetişen birbirinden sağlıklı sebze ve meyvelerin yetiştiği Muğla’da leziz ürünlere doğrudan semt pazarlarında ya da farklı yerlerde rastlayabileceğiniz sokaklarda açılan tezgahlarda taze bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ev yapımı ürünlerin yer aldığı yöresel pazarlara gitme fırsatı bulabilirseniz, Muğla’ya özgü Beylerce üzümü, yayla kavunu ve mor domatesin yanı sıra taptaze baharatlara, salçalara, ev yapımı tarhanalara, yeşil zeytin, testi peyniri, keçi peyniri gibi ürünlere de ulaşabilir ve güvenle alabilirsiniz.

Tarihi Muğla Semt Pazarı, Muğla’da yaklaşık 30 yıldır kurulan semt pazarıdır. Bu pazar sebze, meyve ve otların çeşitliliği ile herkesin ilgi odağı haline gelmiştir. Perşembe günleri kurulan bu pazar, yerel halkın ve turistlerin akınına uğramaktadır. Şehrin tam göbeğindeki bu pazara, genellikle köylerden gelen yerel üreticiler katılmaktadır.

Son zamanlarda şehrin gelişmesiyle birlikte açılan alışveriş merkezlerinde de ihtiyaçlarınız ve istekleriniz doğrultusunda pek çok ünlü markayı bir arada bulabilirsiniz. Ayrıca gezip görülecek yerler etrafında ve merkezdeki dükkanlarda sevdikleriniz için hediyelik eşyalar ve yöreye ait farklı ürünleri satın alabilirsiniz.

1 Ocak - Yılbaşı Tatili

23 Nisan - Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs - Emek ve Dayanışma Günü

15 Temmuz - Demokrasi ve Milli Birlik Günü

19 Mayıs - Atatürk’ün Anma Gençlik ve Spor Bayramı

30 Ağustos - Zafer Bayramı

29 Ekim - Cumhuriyet Bayramı

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

*Dini bayram tarihleri yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155