Google+

Muğla

Muğla - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon22℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon10℃
 • Araweather-icon6℃
Nüfus: 973,773/ Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası/ İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün

old-702082_960_720.jpg
 

İstiridyenin içindeki saklı cennet Muğla, Türkiye’nin hem en saklı kalmış hem de en masalsı şehirlerinden biridir. Güneşin, mavinin ve yeşilin boyandığı bu kent, rotanızı Ege’ye çevirip ziyaret etmeniz gereken turistik yerlerden biridir. Türkiye’nin en kalabalık 24. şehri olma özelliğini taşıyan Muğla, Ege Bölgesi’nde yer almasına rağmen, ilçelerinin bir kısmının Akdeniz Bölgesi’ne taşması sebebiyle aslında bir bakıma iki bölgede de toprağı olan bir şehirdir.

Muğla, Antik Karya Bölgesi’nin en eski yerleşimlerinden biridir. Karya adının bölgeye M.Ö 3400’lü yıllarda bölgeye gelen kavimlere komutanlık eden kişinin adı üzerine verildiği düşünülmektedir. Bilinen tarihe göre, Karyalılar bu bölgenin yerli halkıydı ve kısa dönemler içerisinde farklı ulusların işgallerine uğradılar. Bunlar, Mısır, Asur, İskit ve Helenistik kolonilerin bölgeye hakimiyet kurma mücadelesinden kaynaklı işgallerdi. Önce Medler, ardından Persler bölgeyi satrapları aracılığıyla yönetmişlerdir. Büyük İskender de fetih için bölgeye geldiği zaman Muğla bir satrap tarafından yönetilmekteydi.

Yukarı kesiminde Aydın, Söke, Nazilli hattından başlayıp güneyde Dalaman Çayı’na kadar olan verimli Karya Bölgesi, Antik Çağ’da Lidya, Likya ve Frigya gibi medeniyetler ile komşuydu. Nüfus artışının ve kolonizasyon faaliyetlerinin de etkisiyle, bölge verimli araziler etrafında Bodrum, Dalaman, Fethiye çevresinde genişlemiştir. Ancak Büyük İskender’in fethinin ardından, bölgede yaşanan taht kavgaları, imparatorluğun zayıflaması gibi süreçler atlatıldıktan sonra Roma İmparatorluğu ikiye bölündüğünde, bu güzel şehir Bizans İmparatorluğu sınırlarında kalmıştır. Konuk ettiği tüm uygarlıkların sayesinde Muğla, tarihi kalıntılarıyla zengin bir şehir olmasının yanı sıra bünyesinde 103 tane ören yeri barındırmaktadır.

Büyük medeniyetlere beşik olan Karya, İslam hakimiyetine girdikten sonra Menteşe ismini almıştır. Muğla’nın bu yeni isminin öyküsü, Evliya Çelebi’nin meşhur Seyahatname eserinin içinde de geçer. Rivayete göre, Rumların elinden bölgeyi Muğlı Bey fethetmiştir. Mahan’dayken de rüyasında peygamberi görüp ulemanın huzurunda İslamiyet’i kabul etmiştir. Kalenin fethinin ardından da yörenin adı Muğla olarak değişmiştir. Böyle bir kutsal hikayenin ardından da haliyle şehre çok büyük yatırımlar yapılmış ve yöneticilerince Muğla bayındır hale getirilmiştir.

Yıldırım Bayezid’in 1391 yılında Muğla’yı ele geçirmiş olması, Fetret Devri nedeniyle ardından Muğla’nın Timur’un eline geçmesine neden olsa da II. Murat, şehri geri almıştır. Bu meseleyle de denize de kıyısı bulunan şehrin önemi iyice artmış, Muğla sancak yönetim merkezi ilan edilmiştir.

Osmanlı’nın zayıflamasıyla, Kurtuluş Savaşı öncesinde Muğla, İtalyan işgaline uğramıştır. Muğla Kocahan Mitingi ile şehir işgale karşı durma kararı alıp direniş komiteleri oluşturmuştur. Yunan işgali süresince şehir, Menderes hattı boyunca kendisini müdafaa etmiştir.

Savaş sonrası yıllarda da, dağların denize paralel uzanması nedeniyle ulaşım açısından çevre iller gibi gelişememiş ve dışarıya kapalı bir hal almıştır. Ancak son yıllarda Muğla’da açılan üniversitenin, kurulan yeni sanayi bölgelerinin ve dokunulmamış tarihle dolu güzellikleri sayesinde turizm faaliyetlerinin gelişmesiyle şehir canlanmıştır.

İklimi, konumu ve tarihiyle misafirperver olan bu şehir, özellikle yazları deniziyle turistlere kucak açmaktadır.


Tanıtım Videosu:
 

 

Tarihi ve kültürel birikimiyle Muğla, bünyesinde keyifle gezilecek yerler barındırmaktadır. Gerek merkezinde, gerekse kendisine bağlı ilçelerinde ziyaretçilerine muhteşem yapıların kapılarını açan Muğla’nın şehir merkezinde özellikle Osmanlı zamanından kalma yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Konakaltı Hanı

019 Nis 2017Gezilecek Yerler

Konakaltı Hanı
 

Muğla denildiğinde akla ilk geleni Konakaltı Han’dır. Konaklama amacıyla inşa edilmiş olan tarihi Konakaltı Han, ahşap mimari ile inşa edilmiş, sade ama etkileyici bağdadi bir mekandır. Beyaz boya ve ahşap dokunun iç içe geçtiği ince işçilikle zarif bir şekilde bugün de ziyaretçilerini ağırlayan bu yer, 19. yüzyıl sivil mimari özelliklerini taşımaktadır. Zamanında Menteşe yöresine uğrayan tüccarlara ve mevsimlik işçilere ev sahipliği yapmıştır. Alt katı da bu nedenden dolayı yolcuların hayvanlarının barınması için ahır ve gıda ambarı olarak tasarlanmıştır. Aynı zamanda kalan bölümleri de dükkan olarak kullanılmıştır.

Han, Muğla merkezindeki Müştakbey Mahallesi’nde yer almaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarında Muğla Oteli olarak kullanılan bu iki katlı tarihi bina, Muğla eşrafından Berber Ömer Hafız oğlu Hacı Mehmet Konuk tarafından Rum ustaların nezaretinde yaptırılmıştır.

Günümüzde bu tarihi yapıda belediyenin düzenlediği sosyal, sanatsal ve kültürel aktiviteler yer almaktadır. Hatta bina, bu işlevinin dışında bir dönem Büyük Yalan adlı dizinin çekimlerinde de kullanılmıştır. Bu sayede orijinal dokusu bozulmaksızın günümüze gelen bu zarif bina, ününe ün katmayı başarmıştır. Konakaltı, belediye tarafından Konakaltı Kültür Merkezi adıyla tanımlanmaktadır. Öğrenim yılı içerisinde bu kültür merkezinde yetişkinlere ücretsiz olarak kültür, sanat ve eğitim kursları verilmektedir. Bodrum katta yer alan bölüm ise, gerekli organizasyonlarda 300 kişiyi ağırlayabilecek bir konferans salonuna dönüştürülmüştür. Hatta tarihi kültür merkezinin bahçesinde yaz aylarında düğün organizasyonları dahi gerçekleştirilmektedir.

-

Muğla lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Mogla Tashan Hotel, Hassuites Muğla, Petek Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Alisa Apart 2, Villa Ozan gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Söğüt ada pansiyon, Izethan Hotel, Egehan Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Muğla aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kurşunlu Cami

019 Nis 2017Gezilecek Yerler

Kurşunlu Cami
 

Kurşunlu Cami, Osmanlı sanatına hayranlık duyanların görmeden asla dönmediği eserlerden biridir. Osmanlı’nın egemenliği altında yapılan ve her köşesinde ziyaretçilerini şaşırtacak bir detay saklı olan Kurşunlu Camii, Menteşe Balıbey Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bir şaheserdir.

Cami, kayıtlara göre 1493 tarihinde Menteşe beylerinden Esseyyid Şucâeddîn Bey’in emir üzerine yaptırılmıştır. Eser, bütünüyle klasik Osmanlı mimarisi özellikleriyle bezenmiştir. İbadethane işlevinden önce otuz derslikli bir medrese olarak pek çok öğrenciye ilim dağıtıp hizmet veren camii, şehrin görülmesi gereken eserlerinin başında gelmektedir. Şerif Efendi’nin isteği üzerine, 1900 yılında eski medreseye son cemaat yeri eklenmiş ve minaresi de yine aynı yıllarda Hacı İsmail tarafından yaptırılmıştır.

Kurşunlu Cami’yi bölgedeki diğer camilerden farklı kılan özelliği 1853 yılında gördüğü restorasyon sırasında kubbesinin tamamen kurşunla kaplanmış olmasıdır. 510 yıllık bir tarihi göğüsleyen camii, bu restorasyonun haricinde daha birçok bakımdan ve onarımdan geçerek günümüze kadar gelmiştir.

Cami içerisinde göz kamaştıran desenlerle kalem işi süslemeler görenleri büyülemektedir. Kalem işi süslemelerin bu denli canlı görünmesinin ardında yatan neden, işlemeler için kök boyaların özel olarak Rodos’tan getirtilmesidir. Camii içerisinde görülmeye değer bir başka çalışma da Kâbe ve yelkenli gemi desenleridir.

Kurşunlu Cami’nin medrese olduğu dönemden kalma kesme taştan örülme cephe duvarları ise Selçuklu Mimarisi özelliklerinin bir yansımasıdır. Osmanlı hakimiyetinde can bulan bu son derece önemli eserden, Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde de bahsedilmektedir.

-
Muğla şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Kos: 4WD Aracın Yarım Gün Sürüşü Macerası (40 €), Bodrum Pazar ziyaret ve Cooking Class (85 €), Bodrum 5 Günlük Paket Tur (268 €), Marmaris: İçmeler Scuba Dalış Turu (25 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Şeyh Cami

219 Nis 2017Gezilecek Yerler

Şeyh Cami
 

Şeyh Cami, Muğla çarşısının içerisinde bulunmaktadır. Caminin kitabi adı, Şeyh Bedrettin Cami’dir. Vakıf eserleri olarak yapılan bu yapılar, insanlara hizmet ve önemli kişilerinin adının anılması için şehre kazandırılmaktadır. 1565 yılında yapılan cami, günümüze dek gelebilmiştir. Günümüzde merkezde Şeyh Mahallesi’nde bulunan eser, tarihi boyunca pek çok kez onarımdan geçmiştir. Caminin minaresi ise, 1800’lü yıllarda eklenmiştir.

Büyük bir alana sahip olan Şeyh Cami bünyesinde başta yapının banisi Şeyh Bedrettin’in olmak üzere dönemin önde gelen ulemalarından bazı kişilerin mezarları yer almaktadır. 1671 yılında şehri ziyaret eden ünlü seyyah Evliya Çelebi de Muğla’nın sanatlı camileri arasında bu tarihi eseri de saymaktadır. 1750’li yıllardaki kayıtlara göre, cami bahçesinde bir de iki hücreli medrese hizmet vermekteydi. Hurufat defterlerindeki kayıtlara göre, en çok atama yapılan Muğla camisi, Şeyh Cami’dir. Haliyle eski dönemlerden beri cami, aktif olarak halka hizmet vermektedir.

Yapının içi, oldukça sade ve naif olarak beyaz- turkuaz renkleri ağırlıklı olarak dizayn edilmiştir. Kur’an ayetleriyle süslü hat kitabelerindeki Arapça yazılar altın harflerle siyah zemine işlenmiş ve yine siyah çerçevelerle cami içerisindeki dekor bütünlüğü tamamlanmıştır. Vitray camlar üzerinde de, tavan ve ara kısımlar ince kalem işi süslemeleriyle renk uyumu gözetilerek sade bir şekilde tamamlanmıştır.

Yapıyı yaptıran Şeyh Bedrettin hakkında bilinenler ise ne yazık ki yazılı kaynakların azlığı nedeniyle çok fazla değildir. Şeyh Bedrettin, 16. yüzyılda yaşamış bir mutasavvıftır. Uzun yıllar Muğla’da Kadı Mescidi olarak bilinen medresede ders vermiş ve yöre içerisinde sevilerek büyük bir şöhret kazanmıştır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Ege Bölgesi ve küçük bir kısmıyla da Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Muğla, Türkiye’nin güneybatısında yer alır. Ege ve Akdeniz denizlerine kıyısı olan şehir, Aydın, Burdur, Denizli ve Antalya illeriyle komşudur. Ülkemizin en uzun sahil şeridine sahip olan Muğla, dağlarının adını verdiği Menteşe Bölümü’nde bulunmaktadır.

Geolocation

turkey-1677698_960_720.jpg
 

Muğla’da Akdeniz iklimi hakimdir. İkliminin karakteristik özelliklerini taşıyan Muğla’da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Turistik gezilerin vazgeçilmez şehirlerinden biri olan Muğla’ya gitmek için en uygun aylar sıcaklıkların arttığı yaz aylarıdır. Güneşli günlerin ve denizin tadını böylece daha fazla çıkarma imkanı bulabilirsiniz. Ancak doğa gezileri için de ilkbahar ayları yine elverişli olacaktır.

mugla-70520_960_720.jpg
 

Yaz aylarında turistlerin akınıyla ulaşımın da normale göre daha sıklaştığı Muğla’ya ulaşım Türkiye’nin her noktasından oldukça pratiktir.

Uçakla gelmek isterseniz, pek çok noktadan sıkça gerçekleştirilen seferlerle Muğla sınırlarına ayak basabilirsiniz. Muğla’da Bodrum-Imsık, Dalaman ve Milas-Bodrum olmak üzere üç tane havalimanı bulunmaktadır. İsterseniz havayolu şirketlerinin sağladığı mekik servislerle, isterseniz taksiyle pratik bir şekilde gideceğiniz merkeze ulaşabilirsiniz. Havaş’ın yanı sıra Muttaş ile de ortalama 15, en fazla olan Datça Havalimanı mesafesinden 40 lira ücretle merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karayolu ile yolculuk yapacaksanız; Ankara, Antalya ya da alternatifli İstanbul yolları ile bölgeye erişim sağlayabilirsiniz. İstanbul- Muğla arası yaklaşık 8 saat sürmektedir.

Denizyolu ile ulaşımda ise, çevredeki tatil beldelerinden ve Ege Adaları’ndan kalkan feribotlarla ve deniz otobüsleriyle Muğla’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin hemen her ilinden de Muğla’ya kolaylıkla otobüs seferleri bulabilirsiniz. Ancak yaşanan yoğun talep nedeniyle özellikle yaz sezonunda önceden biletinizi ayırtmanızda yarar vardır.

mugla35.jpg

Tatil cenneti Muğla’da her bütçeye uygun kalacak yer bulmak mümkündür. Pansiyonlardan kiralık evlere, yarım pansiyonlardan ultra lüks otellere kadar geniş bir kalacak yer yelpazesi Muğla’da sizi bekliyor olacaktır. Muğla’nın denizinin hem temiz olması hem de meşhur tatil ilçeleriyle de ünlenmesi bakımından genellikle rezervasyonlarınızı yaz sezonu için ayırtırken erken davranmanız gerekmektedir. Böylece daha fazla özellikleri olan bir konaklama merkezinde daha düşük ücretler karşılığında lüks hizmet görebilirsiniz.

Muğla, şehir merkezi büyük kentlerimizle oranla küçük bir yer olduğundan, kalacak yerlerdeki mesafeler birbirinden çok da farklı olmayacaktır. Ancak şehri maceracı bir ruhla gezen öğrenci grupları genellikle merkezdeki pansiyonlarda konaklamayı tercih etmektedirler. Yine yapılacak olan erken rezervasyona bağlı olarak fiyatlarda değişkenlik yaşanmaktadır. Ancak genel olarak Muğla’daki pansiyonlar sabahları doğal ve özenli bir kahvaltı hizmeti sunmaktadırlar. Pansiyonların çoğunun denize kıyısı olup, plajlara yakın yerlerde bulunmaktadırlar. Ancak bazıları biraz daha iç kısımlarda yer aldığından pansiyonunuzun konumu hakkında haritadan detaylı inceleme yapmanızı ve sonradan herhangi bir pişmanlık yaşamamanızı tavsiye ederiz. Pansiyon sahipleri genellikle cana yakın ve misafirperver insanlar olup, size in iyi hizmeti vermek için en temiz ve en güvenli şekilde sizleri ağırlayıp tatilinizden mutlu ayrılmanızı sağlamak için ellerinden geleni yapacaklardır. Bu nedenle yerinizi önceden ayırttığınızda 50- 100 lira arasında değişen fiyatlarla tatilinize başlayabilirsiniz.

Pansiyonların haricinde Muğla şehir merkezi içerisinde birbirinden harika butik ve çok yıldızlı otellerde de konaklayabilirsiniz. Özellikle şehir merkezindeki butik oteller, sevimli yapıları ve renkli çiçekleriyle sizleri daha ilk dakikadan tam olarak doğal Ege yaşantısının içine çekeceklerdir. Bu işletmelere, yabancı turistler kadar yerli turistler de bir hayli ilgi duyduğundan yine tatil tarihleriniz belli olur olmaz erken davranıp yer ayırtmanız faydalı olacaktır. Denize doğru uzanmış işletme alanları, eğlence faaliyetleriyle otellerde pansiyonlara göre çok daha çeşitli aktivite gerçekleştirme imkanı bulabilirsiniz.

Otellerin çoğu, deniz manzaralı ve açık büfe seçenekli restoranlarıyla yemeğinizi hafif bir müzik eşliğinde ya da bazen sadece dalga sesinin verdiği huzurla size keyifli dakikalar sunacaklardır. Böyle bir yere rezervasyon yaptığınızda Muğla’da günbatımını kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Şehir içerisinde geçireceğiniz keyifli ve tarih dolu bir günün ardındansa yine otantik dokulu bir otele dönüş yaparak doğayla bir bütün olabilirsiniz. Tarihi taş evlerin restore edilmesiyle misafirlerin konforlu zamanlar geçirmesini sağlayacak butik otel seçenekleri, kendinizi evinizdeymişçesine rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Otellerin hemen hepsinin önünden Muğla Belediyesi’ne ait otobüsler ve minibüs hatları geçtiği için gerek şehir merkezinde gerekse Muğla’ya bağlı diğer ilçelere çok kısa zaman içerisinde ulaşıp tekrar otelinize dönebilirsiniz. Konakladığınız otelin verdiği hizmete göre, yeşil ve mavinin daima bir arada olduğu Muğla kent merkezinin tadını bisikletle de çıkartabilirsiniz. Bazı oteller, bisiklet turlarının yanı sıra binicilik hizmetleriyle de müşterilerine farklı ve doğayla baş başa deneyimler sunmaktadırlar. Bu yüzden otelinizi seçerken fonksiyonlarına özen göstermeniz tavsiye edilir.

Muğla onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Muğla Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Muğla Otelleri

En Uygun Fiyatlı Muğla Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Muğla Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Muğla Otelleri

foto_1(31).jpg
 

Muğla içinde ulaşım genel olarak otobüslerle sağlanmaktadır. Muğla’da otobüslerin ana kalkış istasyonu Atatürk Stadyumu önüdür. Dünyanın en uzun belediye otobüsü hattı rekorunu taşıyan yol da Muğla’ya ait olup, Marmaris-Dalaman Havalimanı arasındaki 98 kilometrelik mesafeyi birbirine bağlamaktadır.

Muğla’nın sevimli sokakları arasında da otobüsün yanı sıra dolmuş hatları da yolculara hizmet vermektedir. İsterseniz taksi ile de şehir turunuza devam edebilirsiniz.
 


 

Muğla’da et yemeklerinin ve zeytinyağının tadına doyacağınız zengin bir mutfak kültürü vardır. Öncelikle elbette yörenin yemek kültüründe iklimin büyük bir payı vardır. Çok farklı ve taptaze otların, sebzelerin yetiştiği Ege kültüründen Muğla mutfağı da nasibini almaktadır.

Öncelikle çorbalardan başlamak gerekirse, Muğla yöresinde diğer bölgelerden ayrı olarak kendine has doyurucu ve çok çeşitli malzemelerin yer aldığı tarhana çorbası oldukça meşhurdur. Et yemeklerinden dana etiyle hazırlanan ve ince patates kızartması ve biber eşliğinde süslenen çökertme kebabı da oldukça meşhurdur. Et severlerin Muğla’ya bir kez daha uğramasında büyük rolü olan döş dolması da unutulmaz lezzetler arasında yerini almaktadır. Muğla köftesi, oğlak yahni, kabak çiçeği dolması, keşkek de mutfağın olmazsa olmazlarındandır.

Denize kıyısı olan bu yerde balık yemeklerini anmadan olmaz. Ekşili balık, kefal dolması da muhakkak tadılması gereken lezzetlerdendir. Elbette sofrayı süsleyecek olan börülce, patlıcan kızartması, kaya koruğu salatası da yemeğinize eşlik edecektir.

Ayrıca yörede yapılan birbirinden özel reçeller ve şerbetler de kahvaltı masanızı süsleyecek ve her biri damağınızda unutulmaz bir his bırakacaktır.
 

1931895-mugla-gece.jpg
 

Küçük ve renkli evlerin ay ışığına bürünmesiyle, Muğla’da gece hayatı başlar.

Muğla’nın gece eğlencesi daha çok gözde tatil mekanları olarak nam salmış ilçelerinde oldukça renkli ve hareketli geçer. Ancak ulaşım kolay olsa da siz gecenizi merkezde geçirmek isterseniz, diğer ilçelere oranla kısıtlı da olsa, eğlenmek için farklı seçenekler bulabilirsiniz.

Öncelikle, Muğla’nın merkezinde birbirinden renkli ve farklı kültürlere göre organize edilmiş gece kulüpleri bulabilirsiniz. İçlerinden canlı müzik performansı organizasyonu olan kulüpleri tercih ederseniz müzik dolu bir akşam geçirebilirsiniz. Kimilerinde disko formatında eğlenirken bazı kulüpler de size deniz manzarası eşliğinde cıvıl cıvıl bir fasıl ortamı sunmaya hazırlanmaktadır.

Sakin bir akşam geçirmek isterseniz, dağ hazasıyla temizlenmiş bir atmosferde mis gibi kokan çiçeklerin arasında ve çarşaf gibi serili denizin yanı başında keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yaz aylarında sahil şeridinde dolaşıyorsanız, kendi imkanlarıyla müzik yapıp eğlenen genç gruplara da denk gelebilirsiniz.

Sanatsız duramam diyenler için de alışveriş merkezlerindeki sinemalar, belediye tiyatroları yine sahne performansları izleme imkanı bulmak isteyen ziyaretçiler için alternatif oluşturabilir.

Bahar aylarından itibaren, belediyenin etkinlik takvimini de incelemeye koyulabilirsiniz. Muğla’da sayısız şölen düzenlenmektedir. Bunların kimisini geleneksel festivaller, kimisini ise bölgedeki turizmi canlandırmak için organize edilen etkinlikler oluşturmaktadır. Genellikle renkli geçen bir gündüz programının ardından geceleri büyük sanatçıların da katıldığı konserler, kültürel aktivitelerle stres atma imkanı bulabilirsiniz.

Kültür ve sanat etkinliklerine önem veren Muğla Belediyesi, hem yerel halkı hem de ziyaretçileri için yılın tüm aylarında farklı kültürel faaliyetler organize etmektedir. Ancak festivallerin çoğu yine merkez dışındaki ilçelerde gerçekleşse de belli başlılarını sizler için derledik.

Bodrum Deve Güreşi Festivali: Ocak ayında düzenlenen kortej alanında buluşulmasının ardından etkinlik başlatılır.

Bodrum Bitez Mandalina Şenliği: Ocak ayında konserler ve stantlarla renklenen şenlikte, yöresel tatların yaşatılması ve tanıtılması hedeflenmektedir.

Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali: Fethiye’de Nisan ayında gerçekleştirilen festival, bilimsel tartışmalara sebep olan kuzugöbeği mantarı sayesinde gelişen turizm kolunun bir parçasıdır.

Uluslararası Caretta Caretta Çevre Kültür ve Turizm Festivali: Haziran sonu, Temmuz başında Datça’da gerçekleşen festival kapsamında pek çok etkinlik düzenlenir.

Köyceğiz Bal ve Narenciye Festivali: Eylül ve Kasım aylarında gerçekleşen yöresel ürün festivalleridir.

muglada-alisveris-4.jpg
 

Masmavi denizi, yumuşak Akdeniz iklimi ünlü Muğla’dan yöresel alışveriş yapmadan dönmemelisiniz. Doğal güzelliklerin içerisinde yetişen birbirinden sağlıklı sebze ve meyvelerin yetiştiği Muğla’da leziz ürünlere doğrudan semt pazarlarında ya da farklı yerlerde rastlayabileceğiniz sokaklarda açılan tezgahlarda taze bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ev yapımı ürünlerin yer aldığı yöresel pazarlara gitme fırsatı bulabilirseniz, Muğla’ya özgü Beylerce üzümü, yayla kavunu ve mor domatesin yanı sıra taptaze baharatlara, salçalara, ev yapımı tarhanalara, yeşil zeytin, testi peyniri, keçi peyniri gibi ürünlere de ulaşabilir ve güvenle alabilirsiniz.

Tarihi Muğla Semt Pazarı, Muğla’da yaklaşık 30 yıldır kurulan semt pazarıdır. Bu pazar sebze, meyve ve otların çeşitliliği ile herkesin ilgi odağı haline gelmiştir. Perşembe günleri kurulan bu pazar, yerel halkın ve turistlerin akınına uğramaktadır. Şehrin tam göbeğindeki bu pazara, genellikle köylerden gelen yerel üreticiler katılmaktadır.

Son zamanlarda şehrin gelişmesiyle birlikte açılan alışveriş merkezlerinde de ihtiyaçlarınız ve istekleriniz doğrultusunda pek çok ünlü markayı bir arada bulabilirsiniz. Ayrıca gezip görülecek yerler etrafında ve merkezdeki dükkanlarda sevdikleriniz için hediyelik eşyalar ve yöreye ait farklı ürünleri satın alabilirsiniz.

1 Ocak - Yılbaşı Tatili

23 Nisan - Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs - Emek ve Dayanışma Günü

15 Temmuz - Demokrasi ve Milli Birlik Günü

19 Mayıs - Atatürk’ün Anma Gençlik ve Spor Bayramı

30 Ağustos - Zafer Bayramı

29 Ekim - Cumhuriyet Bayramı

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

*Dini bayram tarihleri yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155