Türkiye Hakkında Temel Bilgiler

turkey-istanbul-city-scenery-sunset.jpg

Resmi adı Türkiye Cumhuriyeti olan Türkiye’nin topraklarının büyük bölümü Anadolu'da, küçük bir bölümü ise Balkanlar'ın uzantısı olan Trakya'da bulunur. Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye, İstanbulBoğazı ve ÇanakkaleBoğazı ile birbirinden ayrılan iki yarımadadan oluşur. Bu boğazlar Anadolu'yu Trakya'dan yani Asya'yı Avrupa'dan ayırır. Türkiye, Akdeniz ve onun uzantısı olan Ege Denizi’ne paralel uzun kıyılarıyla yabancı turistlerin gözdesi olmuş bir destinasyondur.

Türkiye’nin Ege Denizi, Akdeniz, Karadeniz ve Marmara Denizi olarak dört denize kıyısı vardır. Farklı coğrafi ve iklim özelliklerine sahip olan ülkede sayısız tabiat güzelliği bulunur. Farklı kültürlerin etkisinde şekillenen Anadolu tarihi, Türkiye’nin kültürel miras açısından da son derece zengin olmasını sağlamıştır.

Bu güzel ülkenin mutlaka görülmesi gereken yerlerini keşfetmek isterseniz Türkiye'de gezilecek yerler yazımızı kesinlikle okumalısınız.
 

Türkiye’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Türkiye’nin başkenti, İç Anadolu bölgesinde yer alan Ankara ilidir. Türkiye yedi coğrafi bölgeye ayrılmıştır. Bu ayrımlarda, coğrafi ve iklim özellikleri temel alınmıştır. En büyük şehri olan İstanbul, Marmara Bölgesi’nde yer alır. Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi ise sırasıyla batı ve güney sahil şeridini kaplar. Karadeniz bölgesi ülkenin kuzey hattı boyunca uzanır. Anadolu’nun tam ortasında İç Anadolu Bölgesi, doğuda Van Gölü ve Ağrı Dağı’nın bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi, güneydoğuda ise Mardin ilinin yer aldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi yer alır.

Bölgeler arasında ekonomik gelişmişlik, etnik yapı ve kültür açısından büyük farklar ve çeşitlilik vardır. En önemli şehirleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Muğla, Antalya, Trabzon, Gaziantep, Bursa, Erzurum, Mardin, Eskişehir ve Diyarbakır’dır.

Türkiye Nerededir?

Türkiye, kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan'a bağlı olan Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye ile sınır komşusudur. Güneyinde Akdeniz, batısında Ege Denizi ve kuzeyinde Karadeniz yer alır.

Türkiye’de Konuşulan Diller

Türkiye’nin resmi dili Türkçedir. Nüfusun tamamı Türkçe bilmektedir. Ülkede ayrıca bölgelere göre Lazca, Kürtçe gibi farklı diller de konuşulmaktadır. Ülkede yaşan Gürcü, Ermeni ve Çerkez nüfus da bu dilleri konuşmaktadır. Ülkede en yaygın yabancı dil ise İngilizcedir.

Türkiye’de Din ve İnanış

Türkiye seküler bir devlettir, yani ülkede resmi bir din yoktur. Türkiye Cumhuriyeti yasasında din ve inanç özgürlüğüne dair madde bulunmaktadır. Ülke nüfusunun yüzde 96’lık büyük kısmını ise Müslüman nüfus oluşturur. Bunu ise Hristiyan ve Yahudi nüfus takip eder.

Türkiye’nin Kısa Tarihi

Türkiye’nin üzerinde bulunduğu topraklar üzerindeki ilk yerleşmeler Aiol, Dor ve İyonyalılar, Traklar ve Persler gibi toplumlar tarafından Yontma Taş Devri'nde başlatıldı. Ardından III. Aleksandros egemenliğiyle birlikte Helenistik dönem, daha sonra da Roma ve Bizans dönemleri yaşandı. 11. yüzyılda Selçukluların Anadolu’ya yerleşmesi sonucunda topraklar üzerinde Türkleştirme hareketi başladı ve 1071 Malazgirt Muharebesi sonrasında gelen zaferle Anadolu'daki Bizans üstünlüğü Türkler lehine güç kaybetti.

Selçukluların yıkılmasından sonra kurulan Anadolu Selçukluları, bölgeyi 1243'teki Moğol istilasına kadar yönetti. İstila sonrasında Anadolu’da pek çok küçük Türk beyliği oluştu. Bu beyliklerden biri olan Osmanlılar, 13. yüzyılın sonlarından itibaren, Anadolu'nun hâkimi oldular. Buna ek olarak Güneydoğu Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika üzerinde toprakları bulunan büyük bir imparatorluk kurarak Avrasya ve Afrika'da büyük bir güç kazandılar. 17. yüzyıldan sonra Osmanlı İmparatorluğu gerileme dönemine geçti. I. Dünya Savaşı'nda yenik düşerek yıkılan imparatorluğun ardından, işgalci kuvvetlere karşı yapılan Kurtuluş Savaşı sonucunda Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1923'te Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.

Türkiye’ye Ne Zaman Gidilir?

Farklı köşelerinde dört mevsimin aynı dönemde yaşanabildiği eşsiz ve benzersiz coğrafyasıyla Türkiye’yi ziyaret etmek için uygun dönem, ziyaret edilecek bölgeye göre değişmektedir.Kış sporları için tercih edilen, Palandöken, Uludağ, Erciyes gibi merkezler ocak ve şubat aylarında en uygun kar seviyesini görürler.

Devamını Oku

Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’de İstanbul’da iki, Ankara, İzmir, Bodrum, Dalaman ve Adana’da birer tane uluslararası havalimanı bulunmaktadır. 

Türkiye’de İklim ve Hava Durumu

Türkiye’de farklı bölgelerde üç iklim tipi egemendir. Batı ve güney kıyılarında Akdeniz iklimi, Karadeniz kıyılarında Karadeniz iklimi, iç ve dağlık doğu bölgelerinde kara iklimi görülür. Okyanus iklimine benzer özellikler gösteren Karadeniz iklimi Karadeniz kıyılarında hâkimdir. Bu iklimde yazlar ılık ve yağışlı, kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır.

Devamını Oku

Türkiye’nin Ekonomisi

WO-AG134_TURKEC_G_20110630230439.jpg

Türkiye, gayri safi yurtiçi hasıla sıralamasında 17. sırada yer almaktadır. OECD ile G-20 büyük ekonomileri topluluklarının kurucu üyelerindendir. Türkiye'nin güçlü bir otomotiv sanayisi vardır. 2013 verilerine göre ülke, en çok otomobil üreten ülkeler sıralamasında 17. Sıradadır. Türkiye gemiyapımında da büyük pazarlar olan Malta, Norveç, Birleşik Krallık ve Marshall Adaları ile rekabet halindedir. Tuzla, Yalova ve İzmit gemi inşa sektörünün başlıca merkezleridir.

Türk ekonomisinin diğer önemli kalemlerini ise bankacılık, inşaat, ev aletleri, elektronik, tekstil, petrol arıtma, petrokimya ürünleri, gıda, madencilik, demir-çelik ve makine sanayi oluşturmaktadır. Nüfusun dörtte biri tarım sektöründe çalışmaktadır. Çalışan nüfusun sadece yüzde 30'u kadınlardan oluşmaktadır ve bu rakam OECD üyesi ülkeler arasındaki en düşük orandır. Türkiye’nin uluslararası platformda en çok tanınan markaları Beko ve Türk Hava Yolları’dır.

Türkiye Kültürü

Türkiye’de etnisite ve gelir durumuna bağlı olarak topluluklar ve sınıflar arası büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar bu kesimlerin yaşadığı bölgeler ve mahalleler arasında büyük farklılıklar oluşmasına sebep olur. Anadolu’nun muhafazakâr şehirlerinde sosyal yaşam ile Türkiye’nin batı bölgelerindeki ve kültürel başkenti olan İstanbul’daki sosyal yaşam arasında farklılıklar büyüktür.

Türkiye Mutfağı

İnsanlık tarihinin en kozmopolit imparatorluklarından biri olan Osmanlı İmparatorluğu döneminde farklı kültürlerin etkileşimi sonucunda oluşan Türk mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biridir.

Devamını Oku

Türkiye’nin Festivalleri

160320161743443694130_2.jpg

Türkiye’de milli ve dini bayramlar coşkulu biçimde kutlanır. Bunun dışında hemen hemen her ilin sayısız yöresel festivali vardır. Yöresel tarım ürünlerinin ve lezzetlerinin tanıtılmasına yönelik bu festivaller dışında, İstanbul, Adana ve Antalya’da yılda birer kere düzenlenen film festivalleri bulunur. Antalya Altın Portakal ve Adana Altın Koza festivalleri yerli film sektörü için çok prestijli iken, Türkiye’nin en önemli kültür yatırımcısı ve aktörü olan İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (IKSV) düzenlediği İstanbul Film Festivali, uluslararası bağlamda prestijli olan Altın Lale ödülünü vermektedir.

Yine İKSV tarafından iki yılda bir ve ardışık yıllarda düzenlenen İstanbul Bienali ve İstanbul Tasarım Bienali ülkenin uluslararası prestije sahip kültürel etkinlikleridir. İstanbul’da Ekim ve Kasım aylarında iki tane uluslararası çağdaş sanat fuarı her yıl düzenlenmekte, yine her yıl İKSV tarafından Haziran ayında düzenlenen İstanbul Müzik Festivali ise Türkiye tarihinin en köklü sanat etkinliği unvanını elinde bulundurmaktadır.

Türkiye’den Alınacak Hediyelik Eşyalar

30578adb2c8f6a618edc8769310d5095.jpg

Türkiye’den sevdiklerinize götürebileceğiniz en popüler hediye tartışmasız Türk lokumudur. Naneden, güle, ayvadan, sakıza çeşitli meyve ve yemişin aromasıyla üretilen lokumlar dünyaca meşhurdur. Bunun dışında bir Osmanlı geleneği olan nargile ve kendi pişirme usulü ve aygıtları olan Türk kahvesi setleri de popüler hediyelerdendir.

Devamını Oku

Türkiye’de Tatiller / Bayramlar / Özel Günler

Dini bayramlar ay takvimine göre hesaplandığından tarihleri her sene değişmektedir.

· Yeni Yıl (1 Ocak)

· Kurban Bayramı

· Şeker Bayramı

· İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs)

· Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)

· Zafer Bayramı (30 Ağustos)

· Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)

Türkiye Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1oC
  • Şub 4oC
  • Mar 10oC
  • Nis 15oC
  • May 20oC
  • Haz 24oC
  • Tem 27oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 24oC
  • Eki 18oC
  • Kas 10oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 78.741.053
Dili: Türkçe
Para Birimi: Türk Lirası
İklim: Akdeniz/ Kara iklimi/ Karadeniz İklimi