Google+

Karabük

Karabük - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon2℃
 • Şubweather-icon5℃
 • Marweather-icon8℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon20℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon20℃
 • Ekiweather-icon14℃
 • Kasweather-icon9℃
 • Araweather-icon4℃
Nüfus: 231.333  / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TL) / İklim: Karadeniz İklimi ve Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

karabuk.jpg

Karabük, 6 Haziran 1995’te Zonguldak’ın Yenice, Eflani ve Safranbolu ilçeleri ile Çankırı’nın Ovacık ve Eskipazar ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye’nin 78. ili olmuştur. Merkez ilçesi dâhil olmak üzere 6 ilçesi, 2 beldesi ve 270 köyü bulunmaktadır. 1937 yılına kadar, Safranbolu’ya bağlı Öğlebeli Köyü’nün 13 mahallelik bir köyü olan Karabük, 1935 yılında açılan Ankara Zonguldak demiryolunda bulunuyordu. Demiryolu ile taşıma olanağı olması nedeniyle ve kömür yataklarının bulunması sebebiyle burada bir demir çelik fabrikası kurulmasına karar verildi.

Atatürk’ün talimatıyla, İsmet İnönü, 3 Nisan 1937’de Karabük Demir Çelik Fabrikası’nın temellerini attırdı. Demir çelik fabrikası günümüzde hâlâ Karabük’ün en önemli geçim kaynakları arasındadır. Nüfusun yoğunlaşması ile birlikte 1939 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur.

Karabük il sınırlarında çeşitli iklim türlerine rastlanmaktadır. İlin coğrafi özellikleri ve konumu bölgede birçok iklimin yaşanmasına yol açar. Birden fazla medeniyete ev sahipliği yapmış olan Karabük’te yeni şeyler keşfetmek isteyenler için birçok seçenek bulunuyor. Karabük’e gittiğiniz zaman mutlaka kanyonlarını ve tarihi yerlerini gezmelisiniz. Safranbolu ilçesinde yer alan İncekaya Kanyonu ve Tokatlı Kanyonu’nu gezebilirsiniz. Safranbolu mimarisinin özelliklerini taşıyan Mümtazlar Gezi Evi de yine gezebileceğiniz yerler arasındadır.

 

Doğanın ve tarihin birleştiği şehirde gezilebilecek pek çok yer bulunmaktadır. Tarihi yapılar ile birlikte yayla ve kanyonlar mutlaka görülmesi gerekenler arasındadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Gazi Süleyman Paşa Cami, Taş Minare Cami, Dağdelen Cami, Akçasu Cami, Küre-i Hadit Cami, Safranbolu Hıdırlık Tepesi, Yörük Köyü, Eğriova Göleti, Yazıköy, Eskipazar, Katır Yolu, Sorgun Yaylası, Çitdere Tabiat Koruma Alanı, Şeker Kanyonu, Karabük Demir Çelik Sanayi Müzesi, Sipahioğlu Konağı, Safranbolu Bulak Mencilis Mağarası.

Safranbolu Evleri

2112 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Safranbolu Evleri

Ülkemizin dünyaya tanınmasında da etkisi olan Safranbolu evleri, geleneksel Türk mimarisinin önemli örneklerindendir. Yaklaşık 2000 geleneksel Türk evi bulunmaktadır. Evler Safranbolu'nun iki ayrı kesiminde görülür. Birincisi şehir diye bilinen ve kışın kullanılan, ikincisi bağlar diye bilinen ve yazın kullanılan kesimdir. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne alınan bu evleri görebilmek için Safranbolu ilçesine gitmek gerekmektedir. 1200'ü koruma altında olan pek çok kültürel eseri bulunan Safranbolu, bugün kent ölçeğinde en iyi korunan yer olarak anılmaktadır.

-

Karabük lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Kaya Bungalow Evleri. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Karabük aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

St. Stefanos Kilisesi (Ulu Cami)

4712 Ağu 2016Gezilecek Yerler

St. Stefanos Kilisesi (Ulu Cami)

Safranbolu'da Kıranköy Semti'nde bulunan Aziz Stefan Kilisesi, Rumların Yunanistan'a göç etmeleri sonrasında değiştirilip Ulu Cami ismini almıştır.

-

Köprülü Mehmet Paşa Cami

2012 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Köprülü Mehmet Paşa Cami

Köprülü Mehmet Paşa Cami'si Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1662 yılında yaptırılmıştır. Köprülü Mehmet Paşa Safranbolu'da yaşadığı dönemde yaptırmış ve halkın ibadetine açtırmıştır. 17. yüzyılın özelliklerini taşıyan bu tarihi camiyi ziyaret edebilirsiniz.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Türkiye’nin kuzeyinde Batı Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. 4145 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan Karabük, kuzeyde Bartın, kuzeydoğu ve doğuda Kastamonu, güneydoğuda Çankırı, güneybatıda Bolu ile komşudur. Ayrıca Ankara’ya 230 kilometre, İstanbul’a ise 400 kilometre uzaklıktadır. Karabük’ün Filyos Çayı ile birlikte Araç, Soğanlı ve Eskipazar çayları vardır. Nüfusun büyük bir bölümü vadi tabanlarına yakın alanlara yerleşmiştir.

Geolocation

Karabük’de Karadeniz iklimi ile birlikte karasal iklimin de etkileri görülür. Daha çok bahar ve yaz aylarında gidilmesi önerilir. En soğuk ay Ocak ayı ortalama 3 dereceyken, en sıcak ay Temmuz’dur.

Karabük’e havayolu ya da karayolu ile ulaşım mümkündür. En yakın havalimanı 240 kilometre uzaklıktaki Ankara Esenboğa Havaalanı’dır. Ankara’dan araç kiralayarak ya da otogara giderek otobüs yoluyla Karabük’e geçilebilir. Otobüsle gitmeyi tercih edenler için ise; İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden pek çok otobüs firmasında Karabük seferleri yapılmaktadır.

Karabük’te tarihi Safranbolu evleri gibi dizayn edilen butik otellerde kalınabilir. Uygun fiyatlara birçok butik otel ve konak bulunmaktadır. Doğa ile iç içe olmak için ise Yenice Ormanları bölgesindeki otellerde de konaklanabilir.

Karabük onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Karabük Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Karabük Otelleri

En Uygun Fiyatlı Karabük Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Karabük Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Karabük Otelleri

Karabük’te şehir içi ulaşım otobüs, minibüs ve taksiyle sağlanıyor. Birçok ilçe ve mahalleye halk otobüsü seferleri yapılmaktadır. Halk otobüsleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

safranbolubukmesi.jpg

Karabük mutfağında Karadeniz mutfağının etkisi görülür. Gözleme, Safranbolu bükmesi, kuyu kebabı, kara mancar, yaprak dolması, yayım (ev makarnası) perohi, bandırma, sini çöreği, çullu börek, bazlama, su böreği, ev baklavası, safranlı zerde, haluşka tadılması gereken yöre lezzetleri arasındadır.

Popüler restoranlar

Taşev Sanat ve Şarap Evi, Tarihi Havuzlu Köşk Meyhanesi, İmren Lokum Konak Restaurant, Safranbolu Sofrası.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Karabük’te gece gezmek ve eğlenmek için gidilebilecek alkollü ve alkolsüz mekânlar bulunmaktadır. Tabibler, Gül Cafe, Arasna Cafe & Bar, Gümüş Konak bu mekânlardan bazılarıdır.

20140924AW201325_02.jpg

· Safranbolu Bağ Bozum Şenliği (26-27 Eylül / Safranbolu)Yöreye özgü çavuş üzümlerinin tanıtılması amacıyla her yıl Bağ Bozumu Şenlikleri düzenlenmektedir.

· Uluslararası Karabük Kültür Sanat ve Sanayi Festivali (Haziran / Şehir merkezi)

· Eflani Doğa ve Kültür Şenliği(Haziran’ın 4. haftası / Eflani)

· Geleneksel Yürecik Köyü Kültür ve Yayla Şenliği(Temmuz’un 1. haftası / Eskipazar)

· Dede Yaylası Şenliği (Temmuz’un 4. haftası / Merkez)

Karabük merkezde bulunan çarşıda, mağaza ve dükkânlardan hediyelik eşyalar, süs eşyaları, takı ve bölgeye özgü kıyafetler satın alınabilir. Safranboluda ise hem tarihi çarşıda hem de ilçede kurulan tezgâhlardan el yapımı, işlemeli dantel örtüler, yöresel kıyafetler alınabilir. Ayrıca Safranbolu lokumu, safran, cevizli bükme, kuru satılan yayım makarnası, ev baklavası satın alınabilir. Safranbolu Bağlar Gazozu’nu da tatmanızı tavsiye ederiz.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155