Aktaş Şelalesi

Aktaş Şelalesi, Düzce’nin Akçakoca ilçesine bağlı Aktaş köyündeki doğal bir güzelliktir. Zengin bitki örtüsü ve doğası ile görülmeye değer yerler arasında bulunan şelale bölgeye gelen turistlerin de ilgisini çeker. Trekking, fotoğraf çekimi için de oldukça uygun olan Aktaş Şelalesi’ni, İstanbul’a yakın olması sebebi ile de tercih edebilirsiniz. Suların şırıltısı ve doğa ile iç içe bir gün geçirmek için Aktaş Şelalesi’ni programınıza dâhil edebilirsiniz.

Aktaş Şelalesi Giriş Ücreti

Şelaleye giriş için ücret ödenmiyor ancak şahsi aracınızla gidecek olursanız şelaleye yakın bir noktada bulunan kamping alanında araç park ücreti olarak 10 Türk Lirası ödemeniz isteniyor. Aracınızı park ettikten sonra yalnızca yürüyecek ulaşabileceğiniz yaklaşık 700 metrelik bir yolunuz bulunuyor. Bir doğa yürüyüşü sonucunda şelaleye ulaşabiliyorsunuz. Dereler üzerinden ahşap köprüleri aşarak ulaşabileceğiniz Aktaş şelalesine spor ayakkabıyla gitmenizde fayda var.

Aktaş Şelalesi Çevresinde Ne Yenir?

Aktaş Şelalesi’ni ziyaret ettikten sonra alana yakın mesafede bulunan kamp işletmesinden çay söyleyip bir şeyler atıştırabilirsiniz. Yanınızda yiyeceklerinizi götürürseniz doğal manzara eşliğinde piknik yapabilirsiniz. Şehir merkezine kadar gidecek olursanız Akçakoca’da, yöresel tatlar arasında yer alan melengüççeği, dardar pilavı, Düzce köftesi, şıra, külbastı, kestane, fındık, dağçileği ve reçeli, ısırgan yemeği ve balık çeşitlerini tadabilirsiniz. Ayrıca yol üzerinde denk gelirseniz sütlü gözlemeyi de mutlaka denemelisiniz. Bölge nüfusunun önemli bir kısmını da Çerkezler oluşturduğu için Kafkasya mutfağından Çerkez tavuğu, lepsi, mamursa ve haluj da yiyebilirsiniz.

Aktaş Şelalesi'ne Nasıl Gidilir?

Aktaş Şelalesi’ne gitmek için en rahat ulaşım şekli otomobil olacaktır.
Otomobil: Şahsi aracınızla gitmek isterseniz İstanbul’dan TEM ya da D 100 karayolu ile Gölyaka turnikelerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Ankara’dan gitmek isterseniz D 100 ya da TEM’i kullanarak Kaynaşlı turnikelerinden geçmeniz gerekiyor. Düzce – Akçakoca istikametinde devam ederseniz yaklaşık 35 kilometre sonra Akçakoca’ya varabilirsiniz. Akçakoca’dan sonra yaklaşık 12 kilometre giderek şelaleye ulaşırsınız. Yol tabelalarının sıklıkla bulunması ulaşımınızı rahatlatacaktır.

Aktaş Köyü Akçakoca Aktaş Şelalesi Adres: Kayadibi Mahallesi, Hemşin Köyü/Akçakoca/Düzce