Google+

Akçakoca

Akçakoca - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon18℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon17℃
 • Ekiweather-icon14℃
 • Kasweather-icon10℃
 • Araweather-icon7℃
Nüfus: 37.570 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Akçakoca Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Düzce iline bağlı bir ilçe olan Akçakoca, Batı Karadeniz kıyı şeridinde yer alır. 35 km uzunluğunda, geniş ve güzel bir kumsala sahiptir. Akçakoca, özellikle 1950'den sonra sahilinin ve doğasının güzelliğiyle dikkati çekmeye başlamış ve turistik bir belde haline gelmiştir. Bunda Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlere sadece 3 saat uzaklıkta olmasının da büyük payı vardır. Akçakoca, Ankara ve İstanbul'un yanı sıra Zonguldak ve Bursa bölgesinden de turist çekmektedir. Akçakoca denizi ve kumsalının yanında, bitki örtüsünün bakir güzelliğiyle de turizm açısından cazip bir ilçedir. Kayın, kestane, ıhlamur, çınar ve meşe ağaçlarından oluşan bitki örtüsü, tatilcilere temiz hava ve yeşilin yüzlerce tonunu vaat etmektedir.

Akçakoca ve çevresi ile ilgili kesin tarihi bilgi ve belgeler olmasa da, bölgede yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan eşyalar, M.Ö. 1200’leri işaret etmektedir. Kazılarda çıkan eşyaların 1220’de Trakya yolu ile Anadolu’ya geçen Trak Kabileleri’ne ait olduğu tahmin edilmektedir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

 

Mavi ile yeşilin birbirine karıştığı, Akçakoca kısa turizm sezonu nedeniyle bakir kalmayı başarmış bir sahil kasabasıdır. Akçakoca konumu, sosyal yapısı, doğal güzellikleri ve son yıllarda artan turizm yatırımları nedeniyle dört mevsim turizme açıktır. Akçakoca, deniz turizminin yanında zengin tarihiyle de, turistlere gezilip görülecek pek çok alternatif sunmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Tescilli doğal anıt çınar ağaçları, Cumayanı mesire alanı, Merkez camii, Kale plajı, Akçakoca Bey heykeli, 1928 yapım tarihli Orhangazi İlkokulu ve camii ile Topuk Yaylası (Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kamp ve dinlenme yeri) görülmesi gereken diğer önemli merkezlerdir.

Ceneviz Kalesi

16419 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ceneviz Kalesi

Akçakoca’nın merkezine 3 km uzaklıktaki Ceneviz Kalesi, ilçenin simgesi durumundadır. İlçenin ilk yerleşim yıllarından kalan kale, yüksek bir falezin kıyısında inşa edilmiştir. Ceneviz ticaret yolu üzerindeki önemli duraklardan biri olan kale, 2013’te UNESCO’nun “Dünya Mirası Geçici Listesi”ne dâhil edilmiştir.

4. Haçlı Seferleri için gelen ve İstanbul’u ele geçiren Latin haçlı ordusu, 1204-1261 yılları arasında Karadeniz kıyılarına da hâkim olmak için bu kaleyi yaptırmıştır. Kalenin yapımında yöreye özgü işlenmemiş moloz taşlar ve kiremit kullanılmıştır. Ceneviz Kalesi’nin içinde 5,30 m genişliğinde bir su sarnıcı bulunmaktadır. Bu sarnıç günümüzde “dilek kuyusu” vazifesi görmektedir. İçi defne ağaçlarıyla kaplı olan ve eşsiz bir seyir terası özelliğine sahip Ceneviz Kalesi, bugün mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Kalenin batı kıyısında bulunan Ceneviz Kalesi Plajı ise “mavi bayrak” sahibidir.

-

Akçakoca lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hotel Akcakoca, Tezel Pansiyon & Camping, Sky Tower Hotel Akçakoca Convention & Spa Center. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Aparthotel Çakıl, Mesen Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Gunbatımı Hotel, Diapolis Apart Pension, Akcakoca Bayraktar Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Akçakoca aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Aktaş Şelalesi

5619 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Aktaş Şelalesi

Adını Aktaş köyünden alan şelale, Akçakoca’ya 11 km Aktaş köyüne ise 3 km uzaklıktadır. Bölgeye deniz turizmi için gelen turistlerin yeni keşfetmeye başladığı yerlerden biri olan Aktaş Şelalesi’nin yüksekliği 50 m’dir. Şelalenin atmosferi trekking, foto-safari gibi doğa sporları için çok uygundur. Aktaş şelalesi, aynı zamanda Akçakoca’nın önemli yürüyüş parkurlarından biridir. Akçakoca çevre yolu, Göktepe Köyü ayrımından başlayan parkur 10 km’dir. Çoğunlukla dere kenarını takip edip Aktaş Vadisi’yle devam eder ve şelaleye ulaşılarak son bulur.

-

Fakıllı Mağarası 

8519 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Fakıllı Mağarası 

Akçakoca bölgesinin en çok ziyaretçi çeken bölgelerinden biri olan Fakıllı Mağarası, Akçakoca ilçesinin 8 km güneydoğusundaki Fakıllı Köyünde bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1. derece sit alanı olarak tescillenmiştir. 1012 m uzunluğunda olmasına karşın, güvenlik nedeniyle sadece 350 m’si ziyarete açıktır. Mağaranın içinde çeşitli yönlere giden galeriler, doğal sarkıtlar ve dikitler vardır. Özellikle beyaz oda olarak anılan bölgeler, damlataş bakımından zengindir. Yağışlı dönemlerde, düden girişler ile önemli oranda su girişi bulunan mağaranın, astım hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Yapılan düzenlemeyle, mağaranın çevresi piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Akçakoca, Karadeniz Bölgesi’nin deniz kıyısında, en batıda kalan ilçelerden biridir. Batıda Sakarya, doğuda Zonguldak illeri ile komşudur. Orta Anadolu’nun denize açılan en yakın penceresi konumunda ve ormanla denizin ahenkle buluştuğu bu sahil ilçesi, bağlı bulunduğu Düzce’ye 38 km uzaklıktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

en_iyiiiii1.jpg

Akçakoca’da ılıman deniz iklimi hâkimdir. Ancak iklim özelikleri bakımından Karadeniz ve Marmara Bölgeleri arasında bir geçiş alanı konumunda olduğundan, iki bölgenin de özelliklerini taşımaktadır. İlçe, deniz kenarında olması nedeniyle nemlidir. Yılın büyük bölümü yağmurlu geçer. Yıllık yağış ortalaması 990 mm’dir.

En sıcak ay Temmuz, ortalama sıcaklık da 23 derecedir. En soğuk ay ortalaması Ocak’tadır ve ortalama sıcaklık 5 derecedir. İlçenin hâkim rüzgârı poyrazdır. Tatili deniz ve güneş olarak düşünenler için sezonu kısadır ama sakin ve huzurlu ortamı ile dikkati çeker.

Akçakoca Kuzey Anadolu fay hattına çok yakındır. Ancak özellikle jeolojik yapısıyla, kalkerli kayalardan oluşan sağlam zemini sayesinde, tarihsel süreç içinde depremlerden önemli bir zarar görmemiştir.

Batı Karadeniz’in önemli turizm merkezlerinden biri alan Akçakoca; İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli gibi büyük şehirlere 2.5–3 saat uzaklıktadır ve otoyolla oldukça kolay bir ulaşıma sahiptir. Hangi yönden gelinirse gelinsin, Tem Otoyolu üzerinden Düzce gişelerinden çıkış yapılarak, Akçakoca yoluna girilir.

Akçakoca İstanbul'a 243 km, Ankara’ya ise 275 km uzaklıktadır. Özel aracınızla gidecekseniz, TEM otoyolunu kullanarak önce Düzce'ye ulaşmalısınız. Düzce-Akçakoca arası 38 km’dir. Bu 38 km’lik yol boyunca kendinizi bir ormanın içinde seyahat ediyormuş gibi hissedecek, yeşilin her tonuyla tanışacaksınız.

İstanbul, Ankara, Bursa, Sakarya, Zonguldak gibi çevre illerden Akçakoca'ya otobüsle de kolayca ulaşabilirsiniz. Akçakoca otogarı kentin yaklaşık 2 km dışında bulunmaktadır. Ama firmaların çoğu kente servis hizmeti vermektedir. İstanbul'dan otobüs ile Akçakoca yolculuğu yaklaşık 3.5 saat sürmektedir.

Akçakoca'da, 480 adet işletme belgeli, 1200 adet ruhsatlı yaklaşık 1700 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Özel sektöre ait 1 adet 5 yıldızlı, 2 adet 4 yıldızlı, 1 adet de 2 yıldızlı otel mevcuttur. Bunların yanı sıra özel işletme belgesine sahip çok sayıda otel, motel, pansiyon ve öğretmenevi, gençlik tesisleri gibi seçenekler de bulunmaktadır. Akçakoca’da karavan ve kamp turizmi de yaygındır.

Akçakoca onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Akçakoca Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Akçakoca Otelleri

En Uygun Fiyatlı Akçakoca Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Akçakoca Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Akçakoca Otelleri

Karadeniz’in ilk “mavi bayraklı” plajına sahip olan Akçakoca’nın otogarından, her yere ulaşım mümkündür. Konaklama tesislerinin çoğu plaj bölgesinde olduğu için, denize gitme ve yeme-içme aktiviteleri yürüme mesafesindedir. Ancak çevreyi gezmek isteyenler için, ilçenin yaklaşık 2 km dışındaki otogardan kalkan çok sayıda dolmuş ve otobüs seferleri mevcuttur.

bw_68780780.jpg

Akçakoca çok zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Yörenin mutfağı Çerkez ve Abhaza, Karadeniz ve Manav Türkleri’nin yemek kültürlerinin bir karışımıdır.

Abhaza otu olarak bilinen ot hemen her yemekte kullanılmaktadır. Yerel halk göç sırasında yanlarında getirip yetiştirdiği bu otu, Abhaza tuzuyla karıştırarak bir sos elde eder ve bunu başta tavuk olmak üzere tüm yemeklerde kullanır. Çerkez mantısı, çiğ börek, mısır unundan yapılan ve ekmek yerine geçen mamursa, Çerkez tavuğu ve lepsi (bir tür tavuk yemeği) mutfağın Çerkez kültürü örnekleridir. Mancar (karalahana), fasulye, mancarlı pide, fasulye içi ile pişirilen mancar tepelemesi, mancar dolması, yöreye özgü bir bitki çeşidi olan kaldırık kavurması, Laz böreği, halk arasında damat fındığı olarak bilinen şekerli fındık ve mısır ekmeği de Karadeniz kültürünün yöreye kazandırdığı başlıca yemeklerdir. Manav Türkleri yemeklerinde ise hamur işi ağırlıktadır. Hamur tatlısı olan Melengüçceği ve Höşmerim çok meşhurdur. Akçakoca’da neredeyse her yemekte fındık ve ceviz kullanılmaktadır.

Popüler restoranlar

Hamsi Balık Lokantası: Denize sıfır konumu, lezzetli balıkları ve güler yüzlü hizmeti ile beklentileri fazlasıyla karşılayan bir mekândır. Özellikle kalamar ve güveçte mantar çok lezzetlidir. Tatlı olarak ikram edilen fındıklı helva ise çok tatlı bir sürprizdir.

İskele Restoran: Manzarası ve lezzetli balıklarının yanı sıra, kahvaltı menüsüyle de çok başarılı bir mekândır. Özellikle mıhlaması tavsiye edilmektedir.

Doğa Restoran: Eğer deniz kenarında değil de, daha farklı bir yerde yemek yemek ya da kahvaltı etmek isterseniz, Doğa Restoran ortasından dereler geçen doğayla baş başa kalacağınız hoş bir mekândır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Akçakoca’da gece hayatı yaz aylarında hareketlenmektedir. Özellikle sahil bölgesinde kafe-bar seçenekleri mevcuttur. Ayrıca ünlü DJ’lerin “Beach Party” performansları yaz ayları boyunca en önemli etkinlikler olarak dikkati çekmektedir. Havalar soğumaya başlayınca, ilçe de sakinleşmeye başlar. Seçenekler, birkaç cafe ve otellerin barlarıyla sınırlanır.

Parlayan Kent Akçakoca Kültür ve Sanat Festivali (Haziran - Temmuz)

Kabotaj Bayramı ve Akçakoca Denizcilik Festivali (Temmuz)

Akçakoca Kültür Turizm ve Fındık Festivali (Temmuz)

dag-cilegi-receli-.jpg

Akçakoca’ya gidenler, dört bir yanı fındık bahçeleriyle çevrili bu ilçeden, fındık almadan dönmemeliler. Ancak Akçakoca’nın neredeyse fındık kadar popüler olan bir lezzeti de dağ çileğidir. Mevsiminde hem geliş, hem de dönüş yolunda yerel halkın sepetlere doldurdukları mis kokulu çilekleri sattıklarını görebilirsiniz. Özellikle reçel yapmak için ideal olan bu çileklerden, yolunuz uzun değilse almayı ihmal etmeyin. Akçakoca’da yöreye özgü el işi örnekleri, biblolar, pestiller ve kestane balı diğer alışveriş seçenekleridir.

Acil Yardım: 112
Yangın: 110
Polis: 155
Akçakoca Belediyesi: 380 611 41 10