Google+

Arama formu

Akçakoca

Düzce iline bağlı bir ilçe olan Akçakoca, Batı Karadeniz’de yer alır. 1950...
Devamı oku
Parlayan Kent Akçakoca Kültür ve Sanat Festivali (Haziran - Temmuz)...
Devamı oku
Acil Yardım: 112Yangın: 110Polis: 155Akçakoca Belediyesi: 380 611 41 10 
Devamı oku
Düzce iline bağlı bir ilçe olan Akçakoca, Batı Karadeniz kıyı...
Devamı oku
Akçakoca, Karadeniz Bölgesi’nin deniz kıyısında, en batıda kalan...
Devamı oku
Akçakoca’da ılıman deniz iklimi hâkimdir. Ancak iklim özelikleri...
Devamı oku
Batı Karadeniz’in önemli turizm merkezlerinden biri alan Akçakoca;...
Devamı oku
Akçakoca'da, 480 adet işletme belgeli, 1200 adet ruhsatlı yaklaşık 1700...
Devamı oku
Karadeniz’in ilk “mavi bayraklı” plajına sahip olan Akçakoca’nın...
Devamı oku
  Mavi ile yeşilin birbirine karıştığı, Akçakoca kısa turizm sezonu...
Devamı oku
Akçakoca çok zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Yörenin mutfağı...
Devamı oku
Akçakoca’da gece hayatı yaz aylarında hareketlenmektedir. Özellikle...
Devamı oku
Akçakoca’ya gidenler, dört bir yanı fındık bahçeleriyle çevrili bu...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 6℃
Mar 6℃
Nis 10℃
May 14℃
Haz 18℃
Tem 20℃
Ağu 20℃
Eyl 17℃
Eki 14℃
Kas 10℃
Ara 7℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 37.570 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Akçakoca Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akçakoca Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Düzce iline bağlı bir ilçe olan Akçakoca, Batı Karadeniz kıyı şeridinde yer alır. 35 km uzunluğunda, geniş ve güzel bir kumsala sahiptir. Akçakoca, özellikle 1950'den sonra sahilinin ve doğasının güzelliğiyle dikkati çekmeye başlamış ve turistik bir belde haline gelmiştir. Bunda Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlere sadece 3 saat uzaklıkta olmasının da büyük payı vardır. Akçakoca, Ankara ve İstanbul'un yanı sıra Zonguldak ve Bursa bölgesinden de turist çekmektedir. Akçakoca denizi ve kumsalının yanında, bitki örtüsünün bakir güzelliğiyle de turizm açısından cazip bir ilçedir. Kayın, kestane, ıhlamur, çınar ve meşe ağaçlarından oluşan bitki örtüsü, tatilcilere temiz hava ve yeşilin yüzlerce tonunu vaat etmektedir.


Tanıtım Videosu:
 

Akçakoca’da Gezilecek Yerler

 

Mavi ile yeşilin birbirine karıştığı, Akçakoca kısa turizm sezonu nedeniyle bakir kalmayı başarmış bir sahil kasabasıdır. Akçakoca konumu, sosyal yapısı, doğal güzellikleri ve son yıllarda artan turizm yatırımları nedeniyle dört mevsim turizme açıktır. Akçakoca, deniz turizminin yanında zengin tarihiyle de, turistlere gezilip görülecek pek çok alternatif sunmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Tescilli doğal anıt çınar ağaçları, Cumayanı mesire alanı, Merkez camii, Kale plajı, Akçakoca Bey heykeli, 1928 yapım tarihli Orhangazi İlkokulu ve camii ile Topuk Yaylası (Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kamp ve dinlenme yeri) görülmesi gereken diğer önemli merkezlerdir.

Ceneviz Kalesi

Ceneviz Kalesi

Akçakoca’nın merkezine 3 km uzaklıktaki Ceneviz Kalesi, ilçenin simgesi durumundadır. İlçenin ilk yerleşim yıllarından kalan kale, yüksek bir falezin kıyısında inşa edilmiştir. Ceneviz ticaret yolu üzerindeki önemli duraklardan biri olan kale, 2013’te UNESCO’nun “Dünya Mirası Geçici Listesi”ne dâhil edilmiştir.

4. Haçlı Seferleri için gelen ve İstanbul’u ele geçiren Latin haçlı ordusu, 1204-1261 yılları arasında Karadeniz kıyılarına da hâkim olmak için bu kaleyi yaptırmıştır. Kalenin yapımında yöreye özgü işlenmemiş moloz taşlar ve kiremit kullanılmıştır. Ceneviz Kalesi’nin içinde 5,30 m genişliğinde bir su sarnıcı bulunmaktadır. Bu sarnıç günümüzde “dilek kuyusu” vazifesi görmektedir. İçi defne ağaçlarıyla kaplı olan ve eşsiz bir seyir terası özelliğine sahip Ceneviz Kalesi, bugün mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Kalenin batı kıyısında bulunan Ceneviz Kalesi Plajı ise “mavi bayrak” sahibidir.

Akçakoca şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Livadi Otel, Otel Akçakoca, Akçakoca Turkuaz Beach Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Akçakoca Turkuaz Beach Hotel, Akçakoca Eftelya Butik Otel, Livadi Otel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Livadi Otel, Akçakoca Eftelya Butik Otel, tesislerini incelebilirsiniz.

Akçakoca otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.


Akçakoca otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Aktaş Şelalesi

Aktaş Şelalesi

Aktaş Şelalesi

Aktaş Şelalesi, Düzce’nin Akçakoca ilçesine bağlı Aktaş köyündeki doğal bir güzelliktir. Zengin bitki örtüsü ve doğası ile görülmeye değer yerler arasında bulunan şelale bölgeye gelen turistlerin de ilgisini çeker. Trekking, fotoğraf çekimi için de oldukça uygun olan Aktaş Şelalesi’ni, İstanbul’a yakın olması sebebi ile de tercih edebilirsiniz. Suların şırıltısı ve doğa ile iç içe bir gün geçirmek için Aktaş Şelalesi’ni programınıza dâhil edebilirsiniz.

Fakıllı Mağarası 

Fakıllı Mağarası 

Akçakoca bölgesinin en çok ziyaretçi çeken bölgelerinden biri olan Fakıllı Mağarası, Akçakoca ilçesinin 8 km güneydoğusundaki Fakıllı Köyünde bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1. derece sit alanı olarak tescillenmiştir. 1012 m uzunluğunda olmasına karşın, güvenlik nedeniyle sadece 350 m’si ziyarete açıktır. Mağaranın içinde çeşitli yönlere giden galeriler, doğal sarkıtlar ve dikitler vardır. Özellikle beyaz oda olarak anılan bölgeler, damlataş bakımından zengindir. Yağışlı dönemlerde, düden girişler ile önemli oranda su girişi bulunan mağaranın, astım hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Yapılan düzenlemeyle, mağaranın çevresi piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Akçakoca Nerededir?

Akçakoca, Karadeniz Bölgesi’nin deniz kıyısında, en batıda kalan ilçelerden biridir. Batıda Sakarya, doğuda Zonguldak illeri ile komşudur. Orta Anadolu’nun denize açılan en yakın penceresi konumunda ve ormanla denizin ahenkle buluştuğu bu sahil ilçesi, bağlı bulunduğu Düzce’ye 38 km uzaklıktadır.

Akçakoca’ya Ne Zaman Gidilir?

en_iyiiiii1.jpg

Akçakoca’da ılıman deniz iklimi hâkimdir. Ancak iklim özelikleri bakımından Karadeniz ve Marmara Bölgeleri arasında bir geçiş alanı konumunda olduğundan, iki bölgenin de özelliklerini taşımaktadır. İlçe, deniz kenarında olması nedeniyle nemlidir. Yılın büyük bölümü yağmurlu geçer. Yıllık yağış ortalaması 990 mm’dir.

En sıcak ay Temmuz, ortalama sıcaklık da 23 derecedir. En soğuk ay ortalaması Ocak’tadır ve ortalama sıcaklık 5 derecedir. İlçenin hâkim rüzgârı poyrazdır. Tatili deniz ve güneş olarak düşünenler için sezonu kısadır ama sakin ve huzurlu ortamı ile dikkati çeker.

Akçakoca Kuzey Anadolu fay hattına çok yakındır. Ancak özellikle jeolojik yapısıyla, kalkerli kayalardan oluşan sağlam zemini sayesinde, tarihsel süreç içinde depremlerden önemli bir zarar görmemiştir.

Akçakoca’ya Nasıl Gidilir?

Batı Karadeniz’in önemli turizm merkezlerinden biri alan Akçakoca; İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli gibi büyük şehirlere 2.5–3 saat uzaklıktadır ve otoyolla oldukça kolay bir ulaşıma sahiptir. Hangi yönden gelinirse gelinsin, Tem Otoyolu üzerinden Düzce gişelerinden çıkış yapılarak, Akçakoca yoluna girilir.

Akçakoca İstanbul'a 243 km, Ankara’ya ise 275 km uzaklıktadır. Özel aracınızla gidecekseniz, TEM otoyolunu kullanarak önce Düzce'ye ulaşmalısınız. Düzce-Akçakoca arası 38 km’dir. Bu 38 km’lik yol boyunca kendinizi bir ormanın içinde seyahat ediyormuş gibi hissedecek, yeşilin her tonuyla tanışacaksınız.

İstanbul, Ankara, Bursa, Sakarya, Zonguldak gibi çevre illerden Akçakoca'ya otobüsle de kolayca ulaşabilirsiniz. Akçakoca otogarı kentin yaklaşık 2 km dışında bulunmaktadır. Ama firmaların çoğu kente servis hizmeti vermektedir. İstanbul'dan otobüs ile Akçakoca yolculuğu yaklaşık 3.5 saat sürmektedir.

Akçakoca şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Akçakoca’da Nerede Kalmalı?

Akçakoca'da, 480 adet işletme belgeli, 1200 adet ruhsatlı yaklaşık 1700 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Özel sektöre ait 1 adet 5 yıldızlı, 2 adet 4 yıldızlı, 1 adet de 2 yıldızlı otel mevcuttur. Bunların yanı sıra özel işletme belgesine sahip çok sayıda otel, motel, pansiyon ve öğretmenevi, gençlik tesisleri gibi seçenekler de bulunmaktadır. Akçakoca’da karavan ve kamp turizmi de yaygındır.

Akçakoca Otelleri

Düzce iline bağlı bir ilçe olan Akçakoca, Batı Karadeniz’de yer alır. 1950’den sonra turizm yönünden dikkat çeken Akçakoca, doğal güzellikleri ve güzel kumsalıyla görülmesi gereken yerler arasındadır. Bölgede konaklamak için Akçakoca otelleri hem uygun fiyatlar sunarken; hem de denize sıfır  ya da yürüme mesafesinde konumlanmıştır. Akçakoca otellerinin birçoğunun özel plaj alanları mevcuttur. Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklere sahip olan bölgeyi dört mevsim boyunca dilediğiniz zaman gezebilirsiniz. Tarihi mekanlarını görmek için Ceneviz Kalesi, Fakıllı Mağarası, Hemşin Köyü Camii ve tarihi evlerin bulunduğu eski bir yerleşim yeri olan Yukarı Mahalle bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Doğal güzelliklerini keşfetmek için ise asırlık kayın ağaçlarının olduğu Kurugöl Kanyonu’na ve Aktaş Köyü’nde yer alan Aktaş Şelalesi’ne gidebilirsiniz. Beldeyi Temmuz aylarında seyahat edeceksiniz Parlayan Kent Akçakoca Kültür ve Sanat Festivali’ne, Akçakoca Kültür Turizm ve Fındık Festivali’ne ya da Kabotaj Bayramı ve Akçakoca Denizcilik Festivali’ne katılabilirsiniz. Karadeniz ve Manav Türkleri’nin yemek kültürünü yansıtan bölgede höşmerim, melengüçceği, Çerkez tavuğu, Laz böreği ve kaldırık kavurması gibi pek çok yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Birçok bölgesinde fındık bahçelerinin bulunduğu Akçakoca’dan fındık başta olmak üzere reçel yapmak ya da pasta ve tatlarınızı görsel olarak güzellik veren dağ çileklerinden satın alabilirsiniz.

Akçakoca Otelleri

Akçakoca otelleri fiyatları 
 

Akçakoca’da her bütçeye uygun, iyi hizmet veren bir otel bulmak mümkündür. Aradığınız kriterlere göre fiyatlar 80-260 arasında değişiklik gösterir. Butik oteller misafirlerini ortalama 190-260 TL gibi bir aralıkta ağırlar. Daha ekonomik bir tatil planlıyorsanız, tercihinizi gecelik ücretleri 80-90 TL arasında değişen pansiyonları tercih edebilirsiniz. 

Akçakoca İçi Ulaşım

Karadeniz’in ilk “mavi bayraklı” plajına sahip olan Akçakoca’nın otogarından, her yere ulaşım mümkündür. Konaklama tesislerinin çoğu plaj bölgesinde olduğu için, denize gitme ve yeme-içme aktiviteleri yürüme mesafesindedir. Ancak çevreyi gezmek isteyenler için, ilçenin yaklaşık 2 km dışındaki otogardan kalkan çok sayıda dolmuş ve otobüs seferleri mevcuttur.

Akçakoca Mutfağı

bw_68780780.jpg

Akçakoca çok zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Yörenin mutfağı Çerkez ve Abhaza, Karadeniz ve Manav Türkleri’nin yemek kültürlerinin bir karışımıdır.

Abhaza otu olarak bilinen ot hemen her yemekte kullanılmaktadır. Yerel halk göç sırasında yanlarında getirip yetiştirdiği bu otu, Abhaza tuzuyla karıştırarak bir sos elde eder ve bunu başta tavuk olmak üzere tüm yemeklerde kullanır. Çerkez mantısı, çiğ börek, mısır unundan yapılan ve ekmek yerine geçen mamursa, Çerkez tavuğu ve lepsi (bir tür tavuk yemeği) mutfağın Çerkez kültürü örnekleridir. Mancar (karalahana), fasulye, mancarlı pide, fasulye içi ile pişirilen mancar tepelemesi, mancar dolması, yöreye özgü bir bitki çeşidi olan kaldırık kavurması, Laz böreği, halk arasında damat fındığı olarak bilinen şekerli fındık ve mısır ekmeği de Karadeniz kültürünün yöreye kazandırdığı başlıca yemeklerdir. Manav Türkleri yemeklerinde ise hamur işi ağırlıktadır. Hamur tatlısı olan Melengüçceği ve Höşmerim çok meşhurdur. Akçakoca’da neredeyse her yemekte fındık ve ceviz kullanılmaktadır.

Popüler restoranlar

Hamsi Balık Lokantası: Denize sıfır konumu, lezzetli balıkları ve güler yüzlü hizmeti ile beklentileri fazlasıyla karşılayan bir mekândır. Özellikle kalamar ve güveçte mantar çok lezzetlidir. Tatlı olarak ikram edilen fındıklı helva ise çok tatlı bir sürprizdir.

İskele Restoran: Manzarası ve lezzetli balıklarının yanı sıra, kahvaltı menüsüyle de çok başarılı bir mekândır. Özellikle mıhlaması tavsiye edilmektedir.

Doğa Restoran: Eğer deniz kenarında değil de, daha farklı bir yerde yemek yemek ya da kahvaltı etmek isterseniz, Doğa Restoran ortasından dereler geçen doğayla baş başa kalacağınız hoş bir mekândır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Akçakoca Gece Hayatı

Akçakoca’da gece hayatı yaz aylarında hareketlenmektedir. Özellikle sahil bölgesinde kafe-bar seçenekleri mevcuttur. Ayrıca ünlü DJ’lerin “Beach Party” performansları yaz ayları boyunca en önemli etkinlikler olarak dikkati çekmektedir. Havalar soğumaya başlayınca, ilçe de sakinleşmeye başlar. Seçenekler, birkaç cafe ve otellerin barlarıyla sınırlanır.

Akçakoca Festivaller

Parlayan Kent Akçakoca Kültür ve Sanat Festivali (Haziran - Temmuz)

Kabotaj Bayramı ve Akçakoca Denizcilik Festivali (Temmuz)

Akçakoca Kültür Turizm ve Fındık Festivali (Temmuz)

Akçakoca’da Alışveriş

dag-cilegi-receli-.jpg

Akçakoca’ya gidenler, dört bir yanı fındık bahçeleriyle çevrili bu ilçeden, fındık almadan dönmemeliler. Ancak Akçakoca’nın neredeyse fındık kadar popüler olan bir lezzeti de dağ çileğidir. Mevsiminde hem geliş, hem de dönüş yolunda yerel halkın sepetlere doldurdukları mis kokulu çilekleri sattıklarını görebilirsiniz. Özellikle reçel yapmak için ideal olan bu çileklerden, yolunuz uzun değilse almayı ihmal etmeyin. Akçakoca’da yöreye özgü el işi örnekleri, biblolar, pestiller ve kestane balı diğer alışveriş seçenekleridir.

Acil Yardım: 112

Acil Yardım: 112
Yangın: 110
Polis: 155
Akçakoca Belediyesi: 380 611 41 10