Akçakoca Hakkında Bilinmesi Gerekenler

114.jpg

Düzce iline bağlı bir ilçe olan Akçakoca, Batı Karadeniz kıyı şeridinde yer alır. 35 km uzunluğunda, geniş ve güzel bir kumsala sahiptir. Akçakoca, özellikle 1950'den sonra sahilinin ve doğasının güzelliğiyle dikkati çekmeye başlamış ve turistik bir belde haline gelmiştir. Bunda Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlere sadece 3 saat uzaklıkta olmasının da büyük payı vardır. Akçakoca, Ankara ve İstanbul'un yanı sıra Zonguldak ve Bursa bölgesinden de turist çekmektedir. Akçakoca denizi ve kumsalının yanında, bitki örtüsünün bakir güzelliğiyle de turizm açısından cazip bir ilçedir. Kayın, kestane, ıhlamur, çınar ve meşe ağaçlarından oluşan bitki örtüsü, tatilcilere temiz hava ve yeşilin yüzlerce tonunu vaat etmektedir.


Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Akçakoca’da Gezilecek Yerler

 

Mavi ile yeşilin birbirine karıştığı, Akçakoca kısa turizm sezonu nedeniyle bakir kalmayı başarmış bir sahil kasabasıdır. Akçakoca konumu, sosyal yapısı, doğal güzellikleri ve son yıllarda artan turizm yatırımları nedeniyle dört mevsim turizme açıktır. Akçakoca, deniz turizminin yanında zengin tarihiyle de, turistlere gezilip görülecek pek çok alternatif sunmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Tescilli doğal anıt çınar ağaçları, Cumayanı mesire alanı, Merkez camii, Kale plajı, Akçakoca Bey heykeli, 1928 yapım tarihli Orhangazi İlkokulu ve camii ile Topuk Yaylası (Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kamp ve dinlenme yeri) görülmesi gereken diğer önemli merkezlerdir.

Devamını Oku

Akçakoca Nerededir?

Akçakoca, Karadeniz Bölgesi’nin deniz kıyısında, en batıda kalan ilçelerden biridir. Batıda Sakarya, doğuda Zonguldak illeri ile komşudur. Orta Anadolu’nun denize açılan en yakın penceresi konumunda ve ormanla denizin ahenkle buluştuğu bu sahil ilçesi, bağlı bulunduğu Düzce’ye 38 km uzaklıktadır.

Akçakoca’ya Ne Zaman Gidilir?

en_iyiiiii1.jpg

Akçakoca’da ılıman deniz iklimi hâkimdir. Ancak iklim özelikleri bakımından Karadeniz ve Marmara Bölgeleri arasında bir geçiş alanı konumunda olduğundan, iki bölgenin de özelliklerini taşımaktadır. İlçe, deniz kenarında olması nedeniyle nemlidir. Yılın büyük bölümü yağmurlu geçer. Yıllık yağış ortalaması 990 mm’dir.

Devamını Oku

Akçakoca’ya Nasıl Gidilir?

Batı Karadeniz’in önemli turizm merkezlerinden biri alan Akçakoca; İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli gibi büyük şehirlere 2.5–3 saat uzaklıktadır ve otoyolla oldukça kolay bir ulaşıma sahiptir. Hangi yönden gelinirse gelinsin, Tem Otoyolu üzerinden Düzce gişelerinden çıkış yapılarak, Akçakoca yoluna girilir.

Devamını Oku

Akçakoca’da Nerede Kalmalı?

Akçakoca'da, 480 adet işletme belgeli, 1200 adet ruhsatlı yaklaşık 1700 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Özel sektöre ait 1 adet 5 yıldızlı, 2 adet 4 yıldızlı, 1 adet de 2 yıldızlı otel mevcuttur. Bunların yanı sıra özel işletme belgesine sahip çok sayıda otel, motel, pansiyon ve öğretmenevi, gençlik tesisleri gibi seçenekler de bulunmaktadır. Akçakoca’da karavan ve kamp turizmi de yaygındır.

Akçakoca Otelleri - Akçakoca Otel Fiyatları

Düzce iline bağlı bir ilçe olan Akçakoca, Batı Karadeniz’de yer alır. 1950’den sonra turizm yönünden dikkat çeken Akçakoca, doğal güzellikleri ve güzel kumsalıyla görülmesi gereken yerler arasındadır. Bölgede konaklamak için Akçakoca otelleri hem uygun fiyatlar sunarken; hem de denize sıfır  ya da yürüme mesafesinde konumlanmıştır. Akçakoca otellerinin birçoğunun özel plaj alanları mevcuttur. Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklere sahip olan bölgeyi dört mevsim boyunca dilediğiniz zaman gezebilirsiniz. Tarihi mekanlarını görmek için Ceneviz Kalesi, Fakıllı Mağarası, Hemşin Köyü Camii ve tarihi evlerin bulunduğu eski bir yerleşim yeri olan Yukarı Mahalle bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Doğal güzelliklerini keşfetmek için ise asırlık kayın ağaçlarının olduğu Kurugöl Kanyonu’na ve Aktaş Köyü’nde yer alan Aktaş Şelalesi’ne gidebilirsiniz. Beldeyi Temmuz aylarında seyahat edeceksiniz Parlayan Kent Akçakoca Kültür ve Sanat Festivali’ne, AkçakocaKültür Turizm ve Fındık Festivali’ne ya da Kabotaj Bayramı ve Akçakoca Denizcilik Festivali’ne katılabilirsiniz. Karadeniz ve Manav Türkleri’nin yemek kültürünü yansıtan bölgede höşmerim, melengüçceği, Çerkez tavuğu, Laz böreği ve kaldırık kavurması gibi pek çok yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Birçok bölgesinde fındık bahçelerinin bulunduğu Akçakoca’dan fındık başta olmak üzere reçel yapmak ya da pasta ve tatlarınızı görsel olarak güzellik veren dağ çileklerinden satın alabilirsiniz.

Akçakoca otelleri fiyatları 
 

Akçakoca’da her bütçeye uygun, iyi hizmet veren bir otel bulmak mümkündür. Aradığınız kriterlere göre fiyatlar 80-260 arasında değişiklik gösterir. Butik oteller misafirlerini ortalama 190-260 TL gibi bir aralıkta ağırlar. Daha ekonomik bir tatil planlıyorsanız, tercihinizi gecelik ücretleri 80-90 TL arasında değişen pansiyonları tercih edebilirsiniz. 

Devamını Oku

Akçakoca İçi Ulaşım

Karadeniz’in ilk “mavi bayraklı” plajına sahip olan Akçakoca’nın otogarından, her yere ulaşım mümkündür. Konaklama tesislerinin çoğu plaj bölgesinde olduğu için, denize gitme ve yeme-içme aktiviteleri yürüme mesafesindedir. Ancak çevreyi gezmek isteyenler için, ilçenin yaklaşık 2 km dışındaki otogardan kalkan çok sayıda dolmuş ve otobüs seferleri mevcuttur.

Akçakoca Mutfağı

bw_68780780.jpg

Akçakoca çok zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Yörenin mutfağı Çerkez ve Abhaza, Karadeniz ve Manav Türkleri’nin yemek kültürlerinin bir karışımıdır.

Devamını Oku

Akçakoca Gece Hayatı

Akçakoca’da gece hayatı yaz aylarında hareketlenmektedir. Özellikle sahil bölgesinde kafe-bar seçenekleri mevcuttur. Ayrıca ünlü DJ’lerin “Beach Party” performansları yaz ayları boyunca en önemli etkinlikler olarak dikkati çekmektedir. Havalar soğumaya başlayınca, ilçe de sakinleşmeye başlar. Seçenekler, birkaç cafe ve otellerin barlarıyla sınırlanır.

Akçakoca Festivaller

Parlayan Kent Akçakoca Kültür ve Sanat Festivali (Haziran - Temmuz)

Kabotaj Bayramı ve Akçakoca Denizcilik Festivali (Temmuz)

Akçakoca Kültür Turizm ve Fındık Festivali (Temmuz)

Akçakoca’da Alışveriş

dag-cilegi-receli-.jpg

Akçakoca’ya gidenler, dört bir yanı fındık bahçeleriyle çevrili bu ilçeden, fındık almadan dönmemeliler. Ancak Akçakoca’nın neredeyse fındık kadar popüler olan bir lezzeti de dağ çileğidir. Mevsiminde hem geliş, hem de dönüş yolunda yerel halkın sepetlere doldurdukları mis kokulu çilekleri sattıklarını görebilirsiniz. Özellikle reçel yapmak için ideal olan bu çileklerden, yolunuz uzun değilse almayı ihmal etmeyin. Akçakoca’da yöreye özgü el işi örnekleri, biblolar, pestiller ve kestane balı diğer alışveriş seçenekleridir.

Acil Yardım: 112

Acil Yardım: 112
Yangın: 110
Polis: 155
Akçakoca Belediyesi: 380 611 41 10 

Akçakoca Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5oC
  • Şub 6oC
  • Mar 6oC
  • Nis 10oC
  • May 14oC
  • Haz 18oC
  • Tem 20oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 17oC
  • Eki 14oC
  • Kas 10oC
  • Ara 7oC

Kısa Kısa

Nüfus: 37.570 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün