İzmir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İzmir, Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. Ege Bölgesi’nde denize kıyısı olan şehir İzmir Körfezi üzerinde kuruludur. Dünya çapında ünlü fuar alanı ve liman özelliği nedeniyle yaşayan, farklı kültürlere kucak açan ve modern bir şehirdir İzmir. Yüzölçümü dikkate alındığında ülkenin yirmi üçüncü büyük ili olan İzmir’in batısında Ege Denizi ve adaları bulunmaktadır.

Bu büyük metropol, Atina’dan sonra Ege Denizi’nin ikinci büyük ve kalabalık şehridir. Sakin yaşantısıyla dikkatleri çeken ve gözde bir şehir olan İzmir, İzmir Körfezi'nin dış suları boyunca uzanır ve Gediz Nehri Deltası üzerinden kuzeye doğru uzanır. Birkaç küçük derenin yarattığı alüvyonlu bir ovada doğuda ve güneyde biraz daha engebeli araziye sahiptir; ancak ikliminin ve sularının özellikleri sayesinde verimli arazileri mevcuttur. Aynı zamanda ticari faaliyetlere katkı sağlayan gıda, sanayi ve rafineri fabrikalarını da bünyesinde bulundurmasıyla iş olanaklarının zengin olduğu şehirlerden biri olma özelliğini taşımaktadır.

Devamını Oku

İzmir Nerededir?

İzmir, Türkiye’nin batısında, Ege Denizi kıyında ve İzmir Körfezi üzerinde bulunur. Güneyinde Aydın, kuzeyinde Balıkesir ve doğusunda Manisa illeriyle çevrilidir.

İzmir’e Nasıl Gidilir?

1

İzmir, Adnan Menderes Havalimanı sayesinde hem yurtiçinden hem de yurtdışından gelen misafirlerini havayoluyla karşılayabilmektedir. İzmir’e hemen her firmadan farklı saatlerde uçuş bulabileceğiniz gibi, uygun uçak bileti bulmanız da zor olmayacaktır. Ayrıca yine Türkiye’nin pek çok ilinden İzmir’e otobüsle gelebilirsiniz.

Karayolunu tercih edenler ise Çanakkale, Bursa, Bolu, Ankara yolları üzerinden İzmir’e gelebilmektedirler. Ayrıca yolu kısaltan feribot seferleri ve yeni yapılan köprüler de şehre ulaşım süresini kısaltmaktadır.

İzmir’e Ne Zaman Gidilir?

1

İzmir’in en fazla turist ağırladığı dönem, Mayıs-Eylül dönemidir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu İzmir’i yılın her zamanı ziyaret edebilirsiniz. Ancak yaz aylarında kavurucu sıcakları nedeniyle kent merkezinden ziyade, denize girilebilecek tatil beldeleri tercih edilmektedir. Kışları yoğun kar yağışı ve don olayları görülmese de yağışlı ve serin havaya hazırlıklı olmak gerekir. Bu nedenle yumuşak mevsim geçişlerinde şehir merkezini, deniz tatili içinse yaz aylarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

İzmir’de Nerede Kalınır?

1

İzmir şehir merkezinde, her bütçeye uygun kalacak yer bulmanız mümkündür. Ancak merkezi gezmek, alışveriş mekanlarına ve tarihi bölgelere yakın olmak için konaklama merkezinizi Konak, Alsancak ve Karşıyaka’dan seçebilirsiniz. Bu bölgelerde 5 yıldızlı otellerin yanı sıra, butik oteller, orta bütçeli konaklama alanları, öğretmenevi gibi kendinize ve konforunuza uygun kalacak yerler bulabilirsiniz. Ayrıca erken rezervasyonla normale göre çok daha düşük ücretlerle gayet lüks yerlerden yerinizi ayırtabilirsiniz.

Devamını Oku

İzmir Otelleri - İzmir Otel Fiyatları

İzmir, İstanbul   ve   Ankara’dan sonra Türkiye’nin en büyük metropol şehirlerinden biridir. İzmir otelleri, iş seyahatleri ve turistik geziler için birçok seçenek sunmaktadır. Sizler için hazırladığımız İzmir otelleri yazımızı keyifle okuyabilirsiniz.İzmir’de gezilecek tarihi ve turistik pek çok yer bulunmaktadır. Örneğin; dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na ev sahipliği yapmaktadır. Antik dönemin en önemli merkezlerinden olan Efes Antik Kenti; Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı gibi medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Tarihinin tüm aşamalarında kültürel ve ticari açıdan çok önemli bir liman kenti olan Efes, 9000 yıl boyunca sürekli yerleşim görmüştür. Helenistik ve Roma dönemlerinin üstün mimarlık, kentleşme ve dini simgelerinin örneklerini barındırmaktadır. Günümüzde hristiyanlar için hac mekânı olarak kabul edilen Meryem Ana Evi ve Beylikler döneminde inşa edilen İslami yapılarıyla iki büyük dine ait eserler de Efes’te bulunmaktadır. 1901 yılında Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümünde inşa ettirilen Saat Kulesi, bütün estetiğiyle Konak Meydanı’nı süslemektedir. Gövdesi mermerden, diğer bölümleri kesme taş oymacılığı ile işlenen kule, İzmir’de görülmesi gereken yerlerden biridir. İzmir Arkeoloji Müzesi de şehrin tarihini, kültürünü tanımak ve geçmiş medeniyetlerden kalan eserleri daha yakından gözlemlemek adına gezi listenize eklemeniz gereken yerlerden biridir. Helenistik döneme kadar pek çok eser burada kronolojik sıra ile sergilenmektedir. Kemeraltı, İzmir Doğal Yaşam Parkı, Kadifekale, Spil Dağı, Hisar Camii, Agora ören yeri de turistik geziler için İzmir’de ziyaret edilmesi gereken diğer rotalardır. Uluslararası fuarların bulunduğu İzmir’i iş seyahatlerinin yanı sıra turistik ve günübirlik geziler için ziyaret ederken merkezi konumlarda yerleşke gösteren İzmir otellerinde konaklayabilirsiniz.

 

Devamını Oku

İzmir'in Neden Ege'nin İncisi Olduğunu Kanıtlayan 24 Lokasyon

‘Ege’nin İncisi’ olarak anılan İzmir, pek çok kişiyi kendine hayran bırakan bir enerjiye sahiptir. Dolayısıyla Türkiye’nin en sevilen şehirleri arasında başı çeker ve ziyaretçilere yapılacak çok fazla etkinlik sunar. Çeşme, Karaburun, Foça, Seferihisar gibi birbirinden güzel plajlara sahip ilçeleri dünyaca ünlüdür. Muhteşem doğasının yanı sıra 8500 yıllık tarihiyle şehir ziyaretçilerine tarih dolu bir gezi de sunar. Şehir sınırları içerisinde pek çok antik kent ve tarihi yapı bulunmaktadır. Tarihi yerlerin bir kısmı şehirde ve şehrin müzelerinde bulunur. Asırlar boyunca önemli bir liman şehri olarak kendini gösteren İzmir'de her anlamda keyifli bir tatil geçirmek mümkündür.

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir'in sembolü olan Saat Kulesi şehrin en merkezi yerinde, Konak Meydanı'nda bulunuyor. Gustave Eiffel tarafından planlanan Konak Pier de bu meydana oldukça yakın mesafede, mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Tarihi Kemeraltı Çarşısı da kulenin yakınında bulunuyor ve İzmir gezilerinin olmazsa olmazlarından birisi. Çarşıda bulunan Kızlarağası Han ise oturup soluklanabileceğiniz duraklardan. Şehrin merkezinde, modern binaların arasında parlayan Agora Ören Yeri, İzmir'in ilk dönemlerine tanıklık etmiş yerleşim yerlerinden birisi. Çevredeki antik kentlerden derlenen eserlerin bir kısmı ise İzmir Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor. Arkeoloji Müzesi'nin dolup taşmasıyla kurulan İzmir Tarih ve Sanat Müzesi ise tarihseverler için iyi bir adres. Avrupa'nın en büyük doğal yaşam alanı olan Doğal Yaşam Parkı da İzmir'de bulunuyor. Kadifekale'yi şehrin zirvesi olarak nitelemek mümkün. Körfez manzarası içinse adres Tarihi Asansör ​olmalı. Adı geçen tüm bu yerlerle ilgili detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Devamını Oku

 İzmir Şehir İçi Ulaşım

1
İzmir’de kent içi ulaşım, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu altındadır. Toplu ulaşım sistemlerinin oldukça gelişmiş olduğu kentte, gideceğiniz yere alternatifli olarak dilediğiniz araçla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Devamını Oku

İzmir Mutfağı

1

İzmir, yüzyıllardan beri farklı medeniyetlere kucak açmış bir şehir olması sebebiyle, mutfağına da farklı lezzetler kazandırmış bir şehirdir. Türkler, Rumlar, Boşnaklar, Levantenler, Arnavutlar ve Yahudilerle ortak bir kültür yaratmış olan İzmir, Ege mutfağının lezzetiyle ünlenmiştir. Akdeniz iklimi ve verimli tarım arazilerinde yetişen birbirinden lezzetli ve sağlıklı sebzelerinin yanı sıra, ünlü zeytin ağaçlarından yapılan zeytinyağı da yöre mutfağının olmazsa olmazları arasındadır. Çok farklı methodlarla pişirilen birbirinden lezzetli deniz ürünleri de İzmir mutfağının temelini oluşturur. Isırgan, sarmaşık, hindiba gibi otları İzmir sofralarında sıkça görebilirsiniz. Pırasa, patlıcan, deniz börülcesi gibi ürünler de sofrayı süsleyen altın sebzeler arasındadır. Bu nedenle bir Ege evine misafirliğe gittiğinizde ya da yöresel bir restorana oturduğunuzda patlıcan böreği, keşkek, katmer gibi enfes lezzetlerle tanışabilirsiniz.

Kahvaltıların olmazsa olmazı ise boyozdur. Sabahları boyozcudan sıcacık alabileceğiniz yiyeceğinizin yanında yumurta yiyip çay içmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca kumru, İzmir köfte, İzmir tulumu, keşkek, zerde, lokma, kol böreği ve radika salatası da yemeden dönmemeniz gereken yiyecekler listesinde olmalıdır. Tire ilçesinde meşhur Tire köftesini yemek gerekir. Ayrıca Tire'de kuzu tandır ve kavurma da çok lezzetlidir.

Her yerde sevilerek yapılan İzmir köfte; domates, biber, patates ve köftenin fırında pişirilmesinden oluşur. Kahvaltıların en güzel lezzetlerinden olan İzmir tulum peyniri en güzel İzmir'de yenir. Özellikle düğün ve bayramlarda yapılan keşkek de yumuşak buğdayla koyun etinin büyük kazanlarda pişirilmesiyle yapılır.

İzmir’de Alışveriş

Öncelikle, kesinlikle doğal güzelliklerin ve birbirinden sağlıklı otların yetiştiği bu şehirden alışveriş yapmadan dönmemenizi tavsiye ederiz. İzmir pazarlarında birbirinden leziz domatesten limona, incirden zeytine çok taze ve doğal meyve, sebze bulabilirsiniz. Ayrıca yöresel pazarlara gitme fırsatı bulabilirseniz, doğrudan üreticisinden alabileceğiniz çok çeşitli ham ürünlerin yanı sıra, doğal sabun, ev yapımı salça ve reçel gibi ürünleri de çekinmeden alabilirsiniz.

Gezeceğiniz tarihi mekanlarda sevdikleriniz için hediyelik eşyalar bulabileceğiniz gibi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na gittiğinizde de yine oldukça uygun fiyatlara el yapımı, hediyelik ya da daha günlük kullanıma uygun tekstil ürünleri gibi binlerce çeşit ürünle alışverişe doyabilirsiniz. Anafartalar Caddesi üzerinde de yine bol bol alışveriş yapabileceğiniz dükkanlara denk gelebilirsiniz. İzmir içerisindeki büyük outlet ve inlet alışveriş merkezlerine de neredeyse her yerden erişebileceğiniz müşteri servislerinin de olmasıyla kolaylıkla ulaşabilir ve ünlü markaların yer aldığı mağazalardan alışveriş yapma imkanı bulabilirsiniz.

Alsancak ve Karşıyaka bölgeleri de alışveriş için uygun adresler arasındadır. Alsancak'ın farklı bölgelerinde her bütçeye uygun mağazalar vardır. Alışveriş zevkinize göre bu mağazalarda vakit geçirip İzmir'e dair hatıralarınızı canlı tutacak objeler alabilirsiniz. Karşıyaka Çarşı ise eskisi kadar aktif olmasa da şehirde çarşı kültürünün devam ettiği noktalardan biridir. Burası da alışverişleriniz için oldukça idealdir. 

İzmir’de Gece Hayatı

1
 

Güneş battıktan sonra da Ege Denizi’nin incisi İzmir’de ayak sesleri sona ermez. İzmir, gece yaşayan, oldukça hareketli ve faal bir şehirdir. Öncelikle gece yürüyüşlerini seven biriyseniz, kesinlikle Kordon boyunca yapacağınız yürüyüş size çok iyi gelecektir. İzmir’in yumuşak iklimi ve denizin iyotlu kokusu günün yorgunluğunu üzerinizden silecektir. Gezilecek noktaların çoğu, Alsancak ve Konak bölgelerinde bulunur. Şehir turundan sonra enerjiniz hala varsa ve bir gece mehtap eşliğinde yemek yiyip otelinizden dışarıda vakit geçirmek için bir yer arıyorsanız, İzmir sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Hatta gündüz gezdiğiniz yerlere bir de gece ışıklandırmalarıyla bakmanızı da tavsiye ederiz.

Devamını Oku

İzmir İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

İzmir Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 7oC
  • Şub 8oC
  • Mar 11oC
  • Nis 15oC
  • May 20oC
  • Haz 24oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 18oC
  • Kas 12oC
  • Ara 9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 4,223,545/ Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası/ İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün