Google+

İzmir

İzmir03:35 AM
21℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon7℃
 • Şubweather-icon8℃
 • Marweather-icon11℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon20℃
 • Hazweather-icon24℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon18℃
 • Kasweather-icon12℃
 • Araweather-icon9℃
Nüfus: 4,223,545/ Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası/ İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

İzmir Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İzmir, Türkiye’nin üçüncü en büyük şehridir. Ege Bölgesi’nde denize kıyısı olan şehir İzmir Körfezi üzerinde kuruludur. Her yıl düzenlenen dünya çapındaki fuarı ve liman özelliği nedeniyle oldukça yaşayan, farklı kültürlere kucak açan ve modern bir şehirdir İzmir. Yüzölçümü dikkate alındığında ülkenin yirmi üçüncü en büyük ili olan İzmir’in batısında Ege Denizi ve adaları bulunmaktadır.

Bu büyük metropol,Atina’dan sonra Ege Denizi’nin ikinci büyük ve kalabalık şehridir. Sakin yaşantısıyla dikkatleri çeken ve gözde bir şehir olan İzmir, İzmir Körfezi'nin dış suları boyunca uzanır ve Gediz Nehri deltası üzerinden kuzeye doğru uzanır. Birkaç küçük derenin yarattığı alüvyonlu bir ovada doğuda ve güneyde biraz daha engebeli araziye sahiptir ancak ikliminin ve sularının özellikleri sayesinde verimli arazileri mevcuttur. Aynı zamanda ticari faaliyetlere katkı sağlayan gıda, sanayi ve rafineri fabrikalarını da bünyesinde bulundurmasıyla iş olanaklarının olduğu zengin şehirlerden biri olma özelliğini taşımaktadır.

Günümüzde yatlarla süslü limanı, geniş caddeleri üzerindeki hurma ve palmiye ağaçlarının yanı sıra harika vakit geçirilebilecek ilçeleriyle nam salmış olan İzmir, geçmiş dönemlerde İyonya, Roma gibi belli başlı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasıyla oldukça büyük bir tarihe, medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış değerli bir şehirdir.

Şehrin isminin nereden geldiği konusunda bazı efsaneler vardır. Ancak bunlardan en geçerlisi, şimdiki İzmir dolaylarında yaşamış Erektidler’in lideri These’nin Amazon kadını Smyrna ile evlenip bölgesine eşinin ismini vermesi ve İzmir isminin de ilk halinin buradan geldiği söylenir. Ayrıca son yapılan kazı çalışmaları ve bulunan kil tabletlerden de hareketle kentin adını Efes’teki bir kraliçenin isminden ladığı görüşü de vardır.

İsmi nereden gelmiş olursa olsun, İzmir’in çok eski bir yerleşim yeri olduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Şehrin ilk yerleşim yeri, İzmir Höyüğü’dür. Burası, bugün gecekonduların yoğunlukta bulunduğu bir bölgede ve TEKEL Müdürlüğü’nün yakınında bulunmaktadır. Bugünkü Çandarlı ve Foça’da ilk yerleşim yerlerinin görüldüğü verimli yarımadalar olarak tespit edilmiştir. Bu yerlerin en önemli özelliği hem iki adet limana sahip olunması hem de kara alanı sayesinde gelebilecek saldırılara karşı konulacak bir konumda olunmasıydı. Sonrasında nüfus artışı nedeniyle sınırlar genişletildi.

Demir Çağı’na gelindiğinde Troya ve Hititler’in yıkılmasının ardından, Frigyalılar hakimiyetinde İzmir’de çok sayıda keramik ürünler bulunmuştur. O zamanlar Eski İzmir’de Aioller ve İyonlar yaşamaktaydı. Bunlar oldukça ilerlemiş, ticari faaliyetlerini sürdüren kavimlerdi. Dönem boyunca da kerpiç ve sazdan yapılan tek odalı büyüklü küçüklü evler inşa ederek yapılmışlardır. Sonrasında yaşam bölgelerini surlarla çevreleyen bu halk, bin kadar kişiden oluşuyordu. Halkın geçim kaynağını ise, verimli tarlalar, zeytin ağaçları ile çömle ve taş işçilikleri sağlıyordu. Balıkçılık da oldukça yaygın bir av kaynağıydı. Bu dönemde kentin en değerli yapısı, Homeros’un kitabından da şehrin Athena’ya taptığını bildiğimiz üzere, bu tanrıçaya adanan Athena Tapınağı’ydı.

Parlak döneme gelindiğinde, İzmir’de çok güçlü bir İyonya varlığından bahsetmek mümkündür. Bu dönemde, pek çok uygarlıkla yarışır halde olan zengin İyonya, eski faaliyetlerinin yanı sıra, güçlü gemileriyle Akdeniz ticaretinde de faal bir konuma gelmiştir. Bu faaliyetlere ait çok sayıda heykel ve özellikle yolculuklar öncesinde Athena’ya sunulan eserler ve yazıtlar bulunmaktadır. Haliyle refah düzeyi yüksek bu yerleşim yerinde, okuryazarlık da oldukça yüksekti ve halk Helen dünyasına büyük sanatsal ve edebi katkılar sağlamaktaydı.

‘Ege’nin İncisi’ olarak anılan İzmir, pek çok kişiyi kendine hayran bırakan bir enerjiye sahip. Dolayısıyla Türkiye’nin en sevilen şehirleri arasında başı çekiyor ve ziyaretçilere yapılacak çok fazla etkinlik sunuyor.

İzmir Saat Kulesi

002 Mar 2017Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Konak Meydanı’nda bulunan ve şehrin simgelerinden biri haline gelmiş olan İzmir Saat Kulesi, Osmanlı İmparatorluğu padişahlarından Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının çeyrek asırlık kutlaması adına İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa’nın emriyle 1901 yılında inşa edilmiştir. Kulenin yapımına başlanmadan, İstanbullu kuyumcu Zingulli Usta kulenin bir maketini hazırlamıştır.

Saat Kulesi, gövde itibariyle beyaz mermerden, kalan bölümleriyle kesme taş oymacılığı ile inşa edilmiştir. Dört ayaklı bir platform üzerinde 25 metre yüksekliğindeki bu yapı, sekizgen kaideli ve dört katlı olarak tamamlanmıştır. Dar kenarlarında sebillere yer verilen yapıya göz kamaştırıcı ve asil kemerler eklenerek kurnalarla fıskiyeler yerleştirilmiştir. Ancak bu fıskiyelerin iki tanesi ne yazık ki günümüze ulaşmamıştır.

Saat Kulesi’nin sekizgen bölümleri üzerinde sütunlu galeri ile kare prizma gövdeler konumlandırılmıştır. Bunların zarifçe birbirine bağlanmasıyla estetik ve dilimli bir görünüm sağlanmıştır. Buradaki galeri ve çeşmelerde, Marsilya’dan getirtilen renkli sütunlar kullanılmış ve bitkisel süslemelerle güzel bir görünüm kazandırılmıştır.

Elbette dönemin diğer eserlerinde olduğu gibi, binanın cephelerine tuğralar ve kabartma armalar yerleştirilmiştir. 1927 yılında çıkan bir kanunla bunlar kaldırılarak yerine ay yıldız kabartmaları eklenmiştir.

Kuleye, Alman İmparatoru II. Wilhelm, dönemde birçok kez yaptığı gibi burası için de bir hediye göndermiştir. Kuleye yerleştirilen hediye dört saat, mekanik bölümlerinin çalışması ve zarar görmemesi için döküm ayaklar üzerine yerleştirilmiştir. 22 dişli çarktan oluşan saat parçalarında 1901 tarihini görmek mümkündür. Bu yapı, her yıl binlerce yerli yabancı turisti ağırlamakta ve genel olarak orijinal haliyle günümüze ulaşmayı başarmıştır.

İzmir lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Iremina Apart, Key Hotel, Renaissance Izmir Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Konakli Apartments Izmir, My Residence gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Isik Hotel, Zena House Bornova 2, Zena House Konak Varyant otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un İzmir aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

202 Mar 2017Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler-1

İzmir’deki Kemeraltı Çarşısı, tarihi ve yaşayan en önemli alışveriş merkezlerinden biridir. Bölge, Smyrna Agorası seviyesinden (Namazgah Mezarlıkbaşı ve İkiçeşmelik mahallesi) Konak Meydanı'nın kıyısına uzanan geniş bir alanı kaplamaktadır.

Tarihsel olarak, ilk başta uzun bir sokakta oluşan çarşı, bir dergah olarak hizmet veriyor ve “Mevlevi Sokağı” olarak anılıyordu. 17. yüzyıla gelindiğinde bu sokak, genişletildi ve çarşı halinde uzatıldı. Pazar, iç körfezin en sığ kısımlarından yapılan dolgu ile tamamlandı. Yakınına bir kervansaray ve han inşa edildi.

Kemeraltı’nın bugünkü kıyı şeridi, düz halini 19. yüzyıl başlarında almıştır. Rıhtım boyunca arazinin tümü o zamanlar kullanılmamış olsa da. İlerleyen yıllarda etrafına Osmanlı barakaları ve kervanlar için ikametgah noktaları eklenmiştir. Adını konuttan alan Konak Meydanı, gelişimini haliyle bu çarşıya borçludur.

İzmir Körfezi’nin bir İtalyan gemisinden görülen, İzmir’in Büyük Ateşi olarak anılan 14 Eylül 1922 tarihindeki yangında bölge büyük hasar almıştır. 1955 yılında Konak Meydanı’nı yeniden şekillendirmek isteyen Başbakan Adnan Menderes’in talimatlarına göre Sarı Kışla yıkılmış olsa da vali konağı günümüzde de yerinde durmaktadır.

Çarşı, özellikle 1990’lı yıllar itibariyle yaşanan gelişim ve değişimlerle oldukça yaşayan bir yer haline gelmiştir. İlk zamanlarında daha çok demircilerin yer aldığı bu çarşıda günümüzde sahile açık alanda doğal bir ortamda alışverişin keyfine varabilirsiniz. Çok sayıda uygun fiyata hediyelik eşya bulabileceğiniz gibi kıyafet, ayakkabı, mücevher ve el sanatları ürünleri de yine çarşı merkezinde bulunmaktadır.

Tarihi Asansör

002 Mar 2017Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler-2

Tarihi Asansör, İzmir’in Karataş semtinde, Konak ilçesi sınırlarında bulunan tarihi bir binadır. Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihatbey Caddesi’nin arasındaki 58 metrelik farkı kaldırmak için bu iki cadde arasında işler. Asansörün amacı, halkın 155 basamaklık cadde farkını ortadan kaldırmak ve hayatlarını kolaylaştırmaktır. 1907 yılında yapılan bina, iki semt arasında hızlı ve kolay ulaşımı sağlamasının yanı sıra, günümüzde de tarihi bir güzellik olmasının yanı sıra bir eğlence, kültür ve dinlenme yeri olarak halka hizmet vermektedir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni hizmetlerle halka kazandırdığı bina, kentin en değerli turistik merkezlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır.

1907 yılında zengin bir Yahudi banker ve tarihe sahip olan Nesim Levi Bayraklıoğlu tarafından Karataş'ın dar kıyı şeridinden yamaca geçişi kolaylaştırmak amacıyla 1907 yılında halka hizmet olarak inşa edildi.

Tarih boyunca Karataş, taş ocağı olarak kullanıldığı için geçmiş dönemdeki bu faaliyet sebebiyle iki semt arasında adeta bir uçurum yaratılmıştı. Bu nedenle Türklerin “Karataş Merdivenleri”, yukarıdaki bölgeye yerleşen Musevi asıllı vatandaşların “Devidasların Merdiveni” ismiyle andıkları merdivenler inşa edilerek bölgede ulaşım kolaylığı sağlanmıştı. O zamanlar merdivenlerin üst kısmında Devidas ailesinin, aşağıda ise Nesim Levi adlı tüccarın evi bulunmaktaydı. Devidas’ın bir gün bu çok basamaklı merdivenlerden düşerek ayağını kırması üzerine kadim dostu Nesim Levi, buraya Avrupa’da gördüklerine benzer bir asansör inşa etme kararı aldı. Asansör kulesi için Marsilya’dan özel tuğlalar getirtildi ve 1907’de kule tamamlandı. Asansör, 1942 yılında satılıncaya kadar ondan elde edilen gelir Karataş Musevi Hastanesi’nin giderleri için harcandı.

Asansör’ün giriş kapısının üzerinde, İbranice ve Fransızca dillerinde bu yapının inşa yılı ve yaptıran kişinin isminin yer aldığı bir kitabe bulunmaktadır. Yapıya çıktığınızda balkonundan doyumsuz İzmir manzarasını kuşbakışı olarak izleyebilirsiniz. Elbette yorgunluğunuzu atmak için de İzmir’in en keyifli restoranının olduğu bu yerde manzaraya karşı bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

İzmir, Türkiye’nin batısında, Ege Denizi kıyında ve İzmir Körfezi üzerinde bulunur. Güneyinde Aydın, kuzeyinde Balıkesir ve doğusunda Manisa illeriyle çevrilidir.

Geolocation

turkey-106636_960_720.jpg

İzmir’in en fazla turist ağırladığı dönem, Mayıs- Eylül dönemidir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu İzmir’i yılın her zamanı ziyaret edebilirsiniz. Ancak yazın kavurucu sıcakları nedeniyle kent merkezinden ziyade, denize girilebilecek tatil beldeleri tercih edilmektedir. Kışları yoğu kar yağışı ve don olayları görülmese de yağışlı ve serin havaya hazırlıklı olmak gerekir. Bu nedenle yumuşak mevsim geçişlerinde şehir merkezini, deniz tatili içinse yaz aylarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

airport-1890943_960_720.jpg

İzmir, Adnan Menderes Havalimanı sayesinde hem yurtiçinden hem de yurtdışından gelen misafirlerini havayoluyla karşılayabilmektedir. İzmir’e hemen her firmadan farklı saatlerde uçuş bulabileceğiniz gibi, uygun uçak bileti bulmanız da zor olmayacaktır. Ayrıca yine Türkiye’nin pek çok ilinden İzmir’e otobüsle gelebilirsiniz.

Karayolunu tercih edenler ise Çanakkale, Bursa, Bolu, Ankara yolları üzerinden İzmir’e gelebilmektedirler. Ayrıca yolu kısaltan feribot seferleri ve yeni yapılan köprüler de şehre ulaşım süresini kısaltmaktadır.

İzmir’de Nerede Kalınır?
 

İzmir şehir merkezinde, her bütçeye uygun kalacak yer bulmanız mümkündür. Ancak merkezi gezmek, alışveriş mekanlarına ve tarihi bölgelere yakın olmak için konaklama merkezinizi Konak, Alsancak ve Karşıyaka’dan seçebilirsiniz. Bu bölgelerde 5 yıldızlı otellerin yanı sıra, butik oteller, orta bütçeli konaklama alanları, öğretmenevi gibi kendinize ve konforunuza uygun kalacak yerler bulabilirsiniz. Ayrıca erken rezervasyonla normale göre çok daha düşük ücretlerle gayet lüks yerlerden yerinizi ayırtabilirsiniz.

Alsancak

Konak'ın kuzeyinde, kentin kültürel ve coğrafi kalbi Alsancak bölgesi modern mimari ve geniş bulvarlarla doludur. Lüks restoranlar, kafeler ve butiklerle dolu bu bölge, otantik bir Türk bölgesinden daha çok Avrupa havasına sahiptir. Şehirdeki en hareketli gece kulüplerine ev sahipliği yapan bölgeler Alsancak’ta bulunur. Sanatseverler için de çok sayıda alternatifi bulunan bu yerde, şehrin kalanına göre daha yüksek fiyatlı konaklama merkezleri bulunur.

Alsancak'ta deniz kenarında bulunan üst sınıf daireler, muhteşem bir manzaraya sahiptir. Bu alan, Cumhuriyet Meydanı'nın yakınında yer alan son teknoloji otellere ev sahipliği yapar. Çoğu deniz manzaralı yüksek teknolojili odalar özellikle iş amaçlıdır, ancak yüksek standartlarda seyahat gezginleri de bu bölgeden memnun kalacaklardır.

Kemeraltı Çarşısı

Sahilden hemen sonra dar yollarının ve sonsuz dükkanların atmosferik bir labirenti olan çarşı barındıran Kemeraltı, şehrin geri kalanından daha az parayla seyahatini geçirmek isteyen düşük bütçeli gezginler için harika bir alandır. Her sokakta satın alınabilecek çok sayıda kıyafet, ayakkabı, mücevher ve el sanatları ürünleri bulunan bu yerdeki herhangi bir dükkan sizi hipnotize edecektir. Alan, şehir merkezinde, çoğu merkezinin yakınında elverişli bir konumdadır. Çarşıya yakın kalmak bütçe açısından oldukça mantıklı bir yerdir. En küçük, en ucuz oteller ve misafirhaneler Anafartalar Caddesi'nde bulunabilir. Modern imkanlar ve merkezi bir konuma sahip olan bu alan otelleriyle hem iş hem de tatil amaçlı seyahat edenlere uygundur.

İzmir pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

İzmir Hotel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın İzmir Otelleri

En Uygun Fiyatlı İzmir Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz İzmir Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan İzmir Otelleri

turkey-995732_960_720.jpg

İzmir’de kent içi ulaşım, Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu altındadır. Toplu ulaşım sistemlerinin geliştiği kentte, gideceğiniz yere alternatifli olarak dilediğiniz hemen her araçla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Havalimanından çıktığınız zaman kiraladığınız bir araçla otoban üzerinden şehir merkezine yaklaşık olarak 20-25 dakikada varabilirsiniz. Eğer demiryolu hatlarını kullanmak isterseniz İzban ile ulaşımınızı havalimanından merkeze sağlayabilirsiniz.

Şehirde, toplu taşımaları kullanabilmek için bir elektronik kart sistemi uygulanmaktadır. Şehre geldiğinizde durakların olduğu yerlerdeki bürolardan kartınızı satın alıp dolum yaptıktan sonra şehirde rahatlıkla toplu taşıma kullanabilirsiniz.

Otobüsler, 322 hatta hizmet vermekte olup, havalimanına da hizmet sağlamaktadırlar. Önemli noktalara gece yarısından sonra da hizmet sunan otobüslerle güvenli ve keyifli bir İzmir turu yapabilirsiniz.

Metro, sabah 6.00 ile gece 00.00 arasında hizmet vermektedir. Otobüs ve vapur bağlantıları olan metronun sefer sıklığı 10 dakikada bir olup, yoğun saatlerde 5 dakikada bire çıkmaktadır.

İzmir’in körfez kenti olması sebebiyle Karşıyaka-Konak arasında vapur seferleri düzenlenmekte ve ulaşımda hem büyük bir kolaylık hem de ziyaretçiler için büyük bir keyif sağlanmaktadır. Üçkuyular ve Bostanlı iskeleleri arasındaki arabalı vapurlar ile de ulaşımınızı deniz üzerinden, hiç trafiğe girmeden 25 dakika kadar kısa bir süre içerisinde sağlayabilirsiniz.

İzmir, yüzyıllardan beri farklı medeniyetlere kucak açmış bir şehir olması sebebiyle, mutfağına da farklı lezzetler kazandırmış bir şehirdir.

Türkler, Yunanlar, Rumlar, Boşnaklar, Arnavutlar ve Yahudilerle ortak bir kültür yaratmış olan İzmir, Ege mutfağının lezzetiyle ünlenmiştir. Akdeniz iklimi ve verimli tarım arazilerinde yetişen birbirinden lezzetli ve sağlıklı sebzelerinin yanı sıra, ünlü zeytin ağaçlarından yapılan zeytinyağı da yöre mutfağının olmazsa olmazları arasındadır.

Isırgan, sarmaşık, hindiba gibi otları İzmir sofralarında sıkça görebilirsiniz. Pırasa, patlıcan, deniz börülcesi gibi ürünler de sofrayı süsleyen altın sebzeler arasındadır. Bu nedenle bir Ege evine misafirliğe gittiğinizde ya da yöresel bir restorana oturduğunuzda patlıcan böreği, keşkek, katmer gibi enfes lezzetlerle tanışabilirsiniz.

Kahvaltıların olmazsa olmazı ise boyozdur. Sabahları boyozcudan sıcacık alabileceğiniz yiyeceğinizin yanında yumurta yiyip çay içmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca kumru, İzmir köfte, İzmir tulumu, keşkek, zerde, lokma, kol böreği ve radika salatası da yemeden dönmemeniz gereken yiyecekler listesinde olmalıdır.

İzmir’de Gece Hayatı

Güneş battıktan sonra da Ege Denizi’nin incisi İzmir’de ayak sesleri sona ermez. İzmir, gece yaşayan oldukça hareketli ve faal bir şehirdir. Öncelikle gece yürüyüşlerini seven biriyseniz, kesinlikle kordon boyunca yapacağınız yürüyüş size çok iyi gelecektir. İzmir’in yumuşak iklimi ve denizin iyotlu kokusu günün yorgunluğunu üzerinizden silecektir. Gezilecek noktaların çoğu, Alsancak ve Konak bölgelerinde bulunur. Bir günlük alışverişten ve şehir turundan sonra enerjiniz hala varsa ve bir gece mehtap eşliğinde yemek yiyip otelinizden dışarıda vakit geçirmek için bir yer arıyorsanız, İzmir sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Hatta gündüz gezdiğiniz yerlere bir de gece ışıklandırmalarıyla bakmanızı da tavsiye ederiz.

Eğer biraz daha sanatsal faaliyetlerde bulunmak istiyorsanız, kent içerisinde kolaylıkla sinemalara ve şehir tiyatrolarının etkinliklerine dahil olabilirsiniz. Ayrıca zaten festival dönemine denk geldiyseniz, burada festival alanlarında keyif dolu dakikalar sizi bekliyor olacaktır. Şehirde hem kültürel dokunun getirdiği geleneksel faaliyetleri, hem de modern zaman eğlence anlayışına uygun etkinlikleri bir arada bulabilirsiniz.

Eğer hareketli gece kulüplerinde 24 saatinizin kalanını değerlendirmek isterseniz, İzmir’de Avrupa’nın en büyük gece kulübünün bulunduğunu hatırlatmakta yarar var. Eğlenceyi en üst düzeyde burada yaşamak isterseniz bu lüks mekan içinde diğer mekanlara oranla biraz pahalı bir hesap ödeyebilirsiniz. Ayrıca mekana yüz tarama sistemiyle girildiğinden, geceye herhangi bir gölge düşürülmemesi için güvenliğin oldukça yüksek olduğunu da belirtmek gerekir.

İzmir’in yine en meşhur bölgelerinden biri olan Alsancak içerisinde, çok çeşitli Kabare gösterilerinin yer aldığı bir eğlence mekanına da dahil olabilirsiniz. İlginç sahne şovlarının yer aldığı mekan yine isteğinize bağlı olarak gece ziyaret edilecekler listesine eklenebilir. Yine Alsancak’ta güzel dans gösterilerinin yapıldığı farklı ve canlı mekanlar bulabilirsiniz.

izmir-boyle-renkli-festival-gormedi.jpg

Efeleriyle ünlü Ege şehrinde, tatilinizi ilginç bir festivalle çakıştırmak isterseniz, hiç pişman olmazsınız.

Nazarköy Boncuk Festivali: Geçimini boncuk imalatı ve kiraz yetiştiriciliğinden sağlayan Nazarköy’de festival boyunca bolca fotoğraf çekinip, boncuklar alabilir ve yöresel yemeklerin tadına belediyenin düzenlediği şenliklerle varabilirsiniz.

Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali: Mayıs ayında gerçekleştirilen bu mis kokulu festivalde, çiçeklerin ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Gaziemir Çocuk Şenliği: Nisan ayında düzenlenen festivalde, çocuklarınızla birlikte verimli bir zaman geçirebilirsiniz.

Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri: Aralık ayında düzenlenen ve belli bir tema etrafında geliştirilen festivalde, tiyatroya doyabilirsiniz.

Alaçatı Ot Festivali: Alaçatı’da Nisan ayında gerçekleşen festivalde, kortej eşliğinde hasat ürünlerinin sergilendiği ve çeşitli yöresel etkinliklerin düzenlendiği eğlenceye dahil olabilirsiniz.

Bayraklı Deve Güreşi: Geleneklerin yaşatıldığı bu festival, genellikle Mart ayında düzenlenerek meraklı misafirlerini en güzel şekilde ağırlamaktadır.

Zeytin Festivali: Sonbaharda gerçekleşen ancak oldukça renkli ve neşeli bir tablo çizilen bu festival, Ayvalık’ta gerçekleşmektedir.

Balkan Festivali: Buca Belediyesi’nin düzenlediği ve her yönüyle Balkan havasının estiği festival, Eylül ayında gerçekleşmektedir.

turkey-995721_960_720.jpg

Öncelikle, kesinlikle doğal güzelliklerin ve birbirinden sağlıklı otların yetiştiği bu şehirden alışveriş yapmadan dönmemenizi tavsiye ederiz. İzmir pazarlarında birbirinden leziz domatesinden limonuna, incirinden zeytinine çok taze ve doğal meyve sebze bulabilirsiniz. Ayrıca yöresel pazarlara gitme fırsatı bulabilirseniz, doğrudan üreticisinden alabileceğiniz çok çeşitli ham ürünlerin yanı sıra, doğal sabun, ev yapımı salça ve reçel gibi ürünleri de çekinmeden alabilirsiniz.

Gezeceğiniz tarihi mekanlarda sevdikleriniz için hediyelik eşyalar bulabileceğiniz gibi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na gittiğinizde de yine oldukça uygun fiyatlara el yapımı, hediyelik ya da daha günlük kullanıma uygun tekstil ürünleri gibi binlerce çeşit ürünle alışverişe doyabilirsiniz. Anafartalar Caddesi üzerinde de yine bol bol alışveriş yapabileceğiniz dükkanlara denk gelebilirsiniz. İzmir içerisindeki büyük outlet ve inlet alışveriş merkezlerine de neredeyse her yerden erişebileceğiniz müşteri servislerinin de olmasıyla kolaylıkla ulaşabilir ve ünlü markaların yer aldığı mağazalardan alışveriş yapma imkanı bulabilirsiniz.

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155