İzmir Şehir İçi Ulaşım

1

İzmir’de kent içi ulaşım, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu altındadır. Toplu ulaşım sistemlerinin oldukça gelişmiş olduğu kentte, gideceğiniz yere alternatifli olarak dilediğiniz araçla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Havalimanından çıktığınız zaman kiraladığınız bir araçla otoban üzerinden şehir merkezine yaklaşık olarak 20-25 dakikada varabilirsiniz. Eğer demiryolu hatlarını kullanmak isterseniz havalimanından merkeze ulaşımınızı İzban ile sağlayabilirsiniz.

Şehirde, toplu taşımaları kullanabilmek için bir elektronik kart sistemi uygulanmaktadır. İzmirimkart adı verilen bu kartları, şehre geldiğinizde durakların olduğu yerlerdeki bürolardan temin edebilirsiniz. Dolum yaptıktan sonra şehirde rahatlıkla toplu taşıma kullanabilirsiniz.

Otobüsler, 322 hatta hizmet vermekte olup, havalimanına da hizmet sağlamaktadırlar. Önemli noktalara gece yarısından sonra da hizmet sunan otobüslerle güvenli ve keyifli bir şekilde seyahat etmek mümkündür. 

Metro, sabah 6.00 ile gece 00.00 arasında hizmet vermektedir. Otobüs ve vapur bağlantıları olan metronun sefer sıklığı 10 dakikada bir olup, yoğun saatlerde 5 dakikada bire çıkmaktadır.

İzmir’in körfez kenti olması sebebiyle çeşitli hatlarda vapur seferleri düzenlenmekte ve ulaşımda hem büyük bir kolaylık hem de ziyaretçiler keyifli seyahat ortamı sağlanmaktadır. Üçkuyular ve Bostanlı iskeleleri arasındaki arabalı vapurlar ile de ulaşımınızı deniz üzerinden, hiç trafiğe girmeden 25 dakika kadar kısa bir süre içerisinde sağlayabilirsiniz.