Panorama 1453 Müzesi

Panorama 1453, bir çağın kapanıp yeni bir çağın açıldığı, II. Mehmet’in Fatih olarak anılmaya başlandığı 29 Mayıs 1453’teki İstanbul’un Fethi’nin canlandırıldığı panoramik bir müzedir. İstanbul’un fethinin 555. yılı anısına açılan müzede tarihi eserlerin değil, tarihten kesitlerin sergilendiğini ve canlandırıldığını görüyorsunuz.
İstanbul’da Topkapı Parkı’nın içerisinde bulunan müzede Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedişi anlatılırken örneğin bir odada top seslerini bir odada Mehter Takımı’nın müziğini ya da Osmanlı atlarının kişnemesi duymak mümkün. Müze çevresinde, Kostantinopolis‘e ilk Türk askerinin girdiği Topkapı Surları ve Silivrikapı’daki surlar da görülebiliyor. İçeriği ve sunumu ile diğer müzelerden farklı olan Panorama 1453’ü mutlaka gezilecek yerler listenize ekleyin.

PANORAMA 1453

Panorama 1453 Müzesi Hakkında Bilgi 

Yılda 1 milyondan fazla ziyaretçinin gezdiği Panorama 1453 müzesi 31 Ocak 2009 tarihinde açılmış olsa da müzenin tasarımı ve projelendirmesi 2003’te, uygulama çalışmaları ise 2005 yılında başladı. Müzenin yapımı 5 milyon dolarlık bir maliyetle tamamlandı. Türkiye‘nin ilk panoramik müzesi olma unvanına sahip olan Panorama 1453’ün fikir sahibi ve aynı zamanda projenin koordinatörü ise ressam Haşim Vatandaş‘tır.
Müzenin panoramik resim çalışmaları 8 sanatçının ortak çalışmasıyla yapılmıştır. Panoramik olan bu resimde 10.000 adet figür bulunmaktadır. Resmin surlarındaki yıkık bölümler ve bu bölgelerin büyüklükleri, İstanbul’un ilk belediye başkanı Hızır Bey’e, sunulan sur tamiri ile ilgili rapor baz alınarak çizilmiştir.
Müzeye gidip platforma ilk çıktığınız zaman yaklaşık 10 saniyelik bir şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi müzedeki panoramik resme ilk defa baktığınız için, optik alışkanlıklar nedeniyle eserin gerçek boyutlarını kavrayamıyor olmanız olacak. Ayrıca, resmin boyutlarını kavramayı sağlayacak referanslar, başlangıç ve bitiş gibi dayanak noktalarının bulunmayışı da bunun bir sebebi. Müze, kapalı bir mekana girdiğiniz halde, tekrar 3 boyutlu bir dış mekana çıkılmış hissi yaşatıyor.

Panorama 1453 Fatih Sultan Mehmet Silueti 

10.000’e yakın insan figürünün resmedildiği müzede bulunan bir tasvir, dikkatli misafirlerini şaşkınlığa uğratıyor. Müzenin proje sorumluları tarafından müzenin şifresi olması hedefi ile hazırlanan bu tasvir, kendisine dikkatle bakanların ancak görebildiği, bulutların arasına saklı halde bulunan “Fatih” portresi. Şifre niteliğindeki portre hazırlanırken dönemin ressamı Gentile Bellini’nin gerçekçi bir dayanak olan tablosundan esinlenildi.
Padişahın yaşlılık zamanını resmeden bu tabloyu İtalyan ressam Bellini ölümünden yaklaşık bir yıl önce resmetti. Müze yapım çalışmaları sırasında planlanan ilk şifre aslında 2053’te, yani fethin 600. yılında açılmak üzere gelecek nesillere mesaj niteliğinde içinde bir mektup olan sandık oluşturmaktı. Fakat daha sonra bu fikirden vazgeçildi ve bulutlardan İstanbul’u seyreden Fatih portresi yapılmasının daha doğru olacağı konusunda karar kılındı. Şifre niteliği taşıması için de farklı teknikler kullanılarak zor görülmesi sağlandı. Bakalım gittiğiniz zaman siz de silueti görebilecek misiniz?

PANORAMA 1453

Panorama 1453 Müzesi Hatıra Parası

Burayı ziyaret ettiğiniz zaman anı olarak saklamak için özel bir paraya sahip olabiliyorsunuz. Fatih Sultan Mehmet’in tuğrasının ve müze logosunun bulunduğu hatıra paralar, ziyaretçilere anı olsun diye yapılan bir hizmet. Panorama 1453 Tarih Müzesi’ndeki bu paralardan almak için 3 TL vermeniz yeterli oluyor. Para makinesinden anı paranızı alabilirsiniz.

Panorama 1453 Müzesi Hediyelik Eşya 

Müzeye gittiğiniz zaman sevdiklerinize buradan küçük bir hediye götürmek isterseniz, bu alışveriş için uygun bir mekan da var. İstanbul ile ilgili yazılı ve görsel yayın ürünlerinin dağıtım ve satışını yapmak üzere çalışan İstanbul Kitapçısı’nın ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kültür A.Ş.’nin en yeni markası olan Hediyem İstanbul ürünleri de tüm İstanbul Kitapçısı mağazalarında satışa sunuluyor.
Eğer buradayken sayın almayı unutursanız İstanbul Kitapçısı’nın Beyoğlu, Eminönü ve Kadıköy şubelerinde de faaliyet gösterdiğini hatırlatmakta fayda var.

Panorama 1453 Müzesi Helikopter Simulasyonu

Panorama 1453 Müzesi'ni gezdikten sonra bir Türkiye ya da İstanbul turuna çıkmaya ne dersiniz? Dünyadaki ilk ve tek gerçek çekimli simülasyon olan rüzgar, yağmur, kar, dokunma gibi gerçekçi efektlerle zenginleştirilmiş 3 boyutlu helikopterle Panorama 1453’ten İstanbul turu atabilirsiniz. Öğrenci gruplarına indirim uygulandığını da belirtelim. Flyride adı verilen bu helikoper turu ilginizi çektiyse iletişim için:
0 212 665 15 19 – 0 542 316 41 06’yi arayabilirsiniz.

Panorama 1453 Müzesi Giriş Bilgileri

Tam bilet ücreti: 7,5 TL
Öğrenci, Öğretmen, Askeri Personel giriş ücreti: 3 TL
Yabancı uyruklu ziyaretçi giriş ücreti: 15 TL
Ödeme Şekli: Nakit TL geçerli. Döviz ile ödeme kabul edilmiyor.
 

Panorama 1453 Müzesi Açılış Saatleri

Panorama 1453 müzesi haftanın her günü 08:00’den 18:00’ye kadar ziyaretçi kabul ediyor.

Panorama 1453 Müzesi Ulaşım

Tramvay: Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattına binip Topkapı’da indiğiniz zaman hemen mesafesindedir.

Otobüs: Topkapı’ya giden bütün hatlar vasıtasıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Metrobüs: Metrobüsün Topkapı durağında inin. Metrobüs üst geçidinden tarihi surlar istikametinde devam edin. Park içi yolları takip ederek Panorama 1453 Tarih Müzesi’ne yaklaşık 5 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. Müze parkın içinde bulunuyor.

Panorama 1453 Müzesi İletişim

Adres: Merkez Efendi Mahallesi Topkapı Kültür Parkı Zeytinburnu / İstanbul
Tel: 0212 415 14 53 pbx
E-Mail: [email protected]