Bizans Kültürü Müzesi

Bizans’ın tarihi dokusunu keşfetmek ve bölgedeki önemli tarihi ayrıntıları öğrenmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir müzedir. Müze, Maloni Andronikou ve Üç Eylül caddelerinin kesiştiği yerde bulunuyor. 1993 yılında inşası biten bu alan ayrıca 2010’lu yıllarda bir kez daha elden geçirilmiş ve yenilenmiştir. Müze pek çok bölümden oluşmaktadır. İçerisinde sergilerin de kafelerin de hediyelik eşya bölümlerinin de bulunduğu alanlar vardır. 

Müze içerisinde toplamda 11 tane sergi salonu bulunmaktadır. Bu salonlarda 3 bine yakın eser görebilirsiniz. Mimari heykellerden duvar resimlerine kadar pek çok eski yapıtı bu alanda görmeniz mümkündür. Ayrıca sikke, takı, mutfak eşyaları, el yazmaları, baskılar, mezarlar ve basılı kitaplar dahi sergilenmektedir. Müzede sergilenen eserler İsa’dan sonra 4. Yüzyıl dönemine hem de Bizans’ın Osmanlı tarafından yıkılışı sonrası 19. Yüzyıl dönemine aittir. Geçmişten günümüze Bizans kültürüne ait her türlü detayı sergide görebilirsiniz. Günlük yaşamdan kamu ve dini alanlardaki detaylara kadar her türlü yapıyı, eşyayı görmek mümkün.  

Bizans İmparatorluğu’nun Selanik bölgesinde yer alan hemen hemen tüm eserlerini burada görebilirsiniz. Arkeolojik kazılarda ortaya çıkan eserler oldukça ilgi çekicidir. Dönemsel sergilerin yanı sıra dünya genelinde önemli pek çok farklı eseri de burada görebilirsiniz. Eğer siz de tarihte kısa bir yolculuğa çıkmak isterseniz mutlaka ajandanıza Bizans Kültürü Müzesi’ni de eklemenizi öneririz. Gezi sırasında dinlenmek ve bir şeyler atıştırmak isterseniz bölmelerde ayrılmış kafelerden birisine oturabilir ve bu muazzam tarihi eserlerin gölgesinde kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Bizans Kültürü Müzesi’ne ulaşım ise oldukça basittir. Selanik yönüne giden otobüs ve tramvayları müzeye gitmek için tercih edebilirsiniz. Ayrıca liman bölgesinden de sürekli olarak vapurlar kalkmaktadır. Hangi ulaşım size daha kolay geliyor ise tercih edebilirsiniz. Eğer Selanik’e yakın bir bölgedeyseniz otobüs sizin için ideal olabilir.

Ziyaret Bilgileri: Bizans Kültür Merkezi’ne giriş 12 Euro olarak ücretlendirilmiştir. Ayrıca içeride yine makul fiyatlarla restoran ve kafe gibi pek çok hizmet sunan birimden faydalanabilirsiniz. Ziyaret saatleri ise hafta içi sabah 09.00 – 18.00 arasında mümkün olmaktadır. Hafta sonları ise 10.00 – 21.00 arasında ziyaret edilebilmektedir.

Adres: 2 Leoforos Stratou, Thessaloniki

Yol Tarifi: 3, 7, 8 ve 10 numaralı otobüslerle müzeye ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Archaeological Museum of Thessaloniki, War Museum of Thessaloniki