Google+

Arama formu

Yunanistan

Köklü bir tarihe sahip Yunanistan'ın başkenti Atina en fazla ilgi gören...
Devamı oku
Polis: 100 Ambulans: 166 Araç Arıza: 104 00 Atina Havaalanı: 00 30 210...
Devamı oku
Yılbaşı- 1 Ocak Aydınlanma Günü -6 Ocak Bağımsızlık Günü- 25 Mart Paskalya...
Devamı oku
funcheap.com Yıl içerisinde ülkenin küçük kasaba ve şehirlerinde sayısız...
Devamı oku
ptraveler.com Yunanistan yöresel kıyafetlerden el işlerine ve el yapımı...
Devamı oku
nationalgeographic.com Eğlenmeyi seven Yunanların gece hayatı da pek tabii...
Devamı oku
ning.com Yunanistan’da tabii Akdeniz mutfağı hâkimdir. Zeytinyağlı sebze...
Devamı oku
blog.noddle.co.uk Yunanistan dünya kültürel mirasının önemli eserlerini...
Devamı oku
greece-vacations.com Yunanistan’da ulaşım gelişmiş kara, deniz ve...
Devamı oku
Turizm açısından oldukça gelişmiş bir ülke olan Yunanistan’da kalacak yer...
Devamı oku
Türkiye’den Yunanistan’a kara, deniz ve hava yolu ile gidilebilir. Uçak...
Devamı oku
greekreporter.com Yunanistan yazları oldukça sıcak kışları ılık ve...
Devamı oku
Adres: Vasileos Pavlou 22, Paleo Psihiko 15452 Athens-Greece Telefon: + 30...
Devamı oku
Ülkemiz ile aynı saat dilimi içinde bulunan Yunanistan arasında saat farkı...
Devamı oku
Ülkenin resmi dili Yunanca'dır. Ancak azınlıkların konuştuğu Türkçe,...
Devamı oku
Yunanistan Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro’yu...
Devamı oku
Balkanların güneyinde yer alan Yunanistan doğuda Türkiye, kuzeyde ise...
Devamı oku
“ Yunanistan’ın manzarasını görmelisiniz, kalbinizi yerinden oynatır.”-...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 7.1℃
Şub 8℃
Mar 10.5℃
Nis 14.8℃
May 20.1℃
Haz 25.3℃
Tem 26.9℃
Ağu 25.9℃
Eyl 22.4℃
Eki 16.9℃
Kas 11.8℃
Ara 8.3℃
Kısa Kısa...
Ülke: Yunanistan / Nüfus:11,3 milyondur. / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 10 gün / İklim: Akdeniz İklimi / Big Mac Index: $ 3.34 (Türkiye: $ 3.87)

Yunanistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“ Yunanistan’ın manzarasını görmelisiniz, kalbinizi yerinden oynatır.”-Lawrance Durrell
Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Türkiye’nin komşusu Yunanistan çok eski zamanlara dayanan tarihi, birbirinden güzel ada ve sahilleri ile hem deniz hem de kültürel tatilin vazgeçilmez noktalarından biri.

Yunanistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler
istanbul.com

Felsefe tarihinin en önemli merkezlerinden biri olan Yunanistan, Helen Uygarlığı’nın devamı niteliğindedir. Antik Yunan’a uzanan kökleri ile felsefe, tiyatro, edebiyat, tarih, matematik ve siyaset gibi konularda dünyaya öncülük ettiği kabul edilir. Resmi adı ise Helen Cumhuriyetidir. Tarihi M.Ö. 3.000’li yıllara kadar uzanan Yunanistan doğal olarak kültür turizmi açısından da oldukça ilgi çeken ülkelerin de başında yer alır. Büyük İskender’in ele geçirmesi ile birlikte bölge Helenistik Dönem’e girmiş, böylece Yunan Kültürü doğuya yayılma imkânı bulmuştur. Helenistik Dönem sonrasında ise Roma İmparatorluğu dönemi başlamış ve tarihin bu en büyük İmparatorluğu sayesinde Yunan Medeniyeti etkisini artırmıştır. Roma’nın yıkılması ile birlikte Bizans Dönemi başlamıştır. Bölge 15.y.y.’da Osmanlı hâkimiyetine girmiş ve üç yüz yıl boyunca yönetimi altında kalmıştır. Modern Yunanistan ise 1830 yılında Osmanlı’dan bağımsızlığını kazanarak kurulmuştur. 

Yunanistan Nerededir?

Balkanların güneyinde yer alan Yunanistan doğuda Türkiye, kuzeyde ise Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan ile komşudur.

Yunanistan'ın Şehirleri

Köklü bir tarihe sahip Yunanistan'ın başkenti Atina en fazla ilgi gören şehirlerin başında gelir. Aşağıda sitemizde hakkında bilgi bulabileceğiniz Yunanistan şehirlerinin bir listesini bulabilirsiniz.

Yunanistan Para Birimi

Yunanistan Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro’yu kullanmaktadır.

Yunanistan Resmi Dili

Ülkenin resmi dili Yunanca'dır. Ancak azınlıkların konuştuğu Türkçe, Makedonca, Arnavutça ve Ermenice de konuşulmaktadır. Ülkede en yoğun biçimde kullanılan yabancı dilin İngilizce olduğunu da belirtelim.

 • Teşekkür ederim: Sas efharisto
 • Çok iyi: Poli kala
 • Lütfen, rica ederim: Parakalo
 • Nasılsınız?: Tı Kanete
 • İyi günler: Na ehete kali imera
 • ….ya nasıl gidebilirim?: Pos boro na pao
 • Fiyatı nedir?: Pooso kaani

Yunanistan Saat Farkı

Ülkemiz ile aynı saat dilimi içinde bulunan Yunanistan arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Yunanistan Konsolosluk Bilgileri

 • Adres: Vasileos Pavlou 22, Paleo Psihiko 15452 Athens-Greece
 • Telefon: + 30 210 672 9830 / + 30 210 672 1153 Acil: +30 694 656 48 70
 • Web sitesi: http://atina.be.mfa.gov.tr/

Yunanistan'a Ne Zaman Gidilir?

Arachova, Greece 20141108
greekreporter.com

Yunanistan yazları oldukça sıcak kışları ılık ve yağışlı geçen tipik Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Ancak dağlık bölgelerde ve kuzey kesimlerinde kışların daha sert geçtiği Akdeniz Dağ iklimi hüküm sürmektedir. Kışın ortalama sıcaklık 7° iken yaz aylarında sıcaklık 35° dereceye kadar çıkmaktadır. Yunanistan’ı yaz tatili için tercih edebileceğiniz gibi bahar aylarında giderek antik yapıları doyasıya ve rahatça ziyaret edebilirsiniz. 

Yunanistan'a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Yunanistan’a kara, deniz ve hava yolu ile gidilebilir. Uçak firmalarının İstanbul’dan Atina’ya doğrudan seferleri mevcuttur ve yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürer. İzmir’den Atina’ya ise ortalama yarım saatte gidebilirsiniz. Karayolundan ise özel araçla ya da Esenler otogarından kalkan otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Denizyolu ile gitmeyi tercih ederseniz, Ayvalık, Dikili, Çeşme, Kuşadası, Turgutreis, Bodrum, Marmaris ve Fethiye’den feribot ile Rodos, Kos, Midilli, Sisam, Sakız gibi belli başlı Yunan adalarına ulaşabilirsiniz.

Yunanistan'da Nerede Kalınır?

Turizm açısından oldukça gelişmiş bir ülke olan Yunanistan’da kalacak yer bulmak oldukça kolay ancak uygun fiyatlı, daha da önemlisi temiz ve kaliteli hizmet veren işletmeleri bulmak için işinizi şansa bırakmamalısınız. Özellikle Atina oldukça iyi bir metro ve otobüs ağı ile kaplandığı için merkezden ziyade çevre otelleri tercih ederseniz daha uygun bir fiyata tatilinizi geçirmeniz mümkün. Küçük adalarda ise yine ulaşım oldukça rahat olacağından çevrede bulunan otel ve pansiyonları tercih edebilirsiniz. Özellikle adalarda otelle yerine küçük hostelleri tercih etmenizi öneriyoruz.

Yunanistan'da Ulaşım

Yunanistan'da Ulaşım
greece-vacations.com

Yunanistan’da ulaşım gelişmiş kara, deniz ve havayolu ile sağlanmaktadır. Hemen hemen tüm önemli merkezlerde havalimanı bulunmaktadır. Yanı sıra başkent Atina’da dünyanın en eski metro ağlarından biri de bulunmaktadır. Ancak yine de bu metro ağının Atina trafiğini rahatlattığı söylenemez. Günün her saati trafik sıkıntısı yaşamanız mümkün.
Taksi ücretleri ise birçok Avrupa ülkesine nazaran oldukça uygundur. Atina’da araba kiralamak isterseniz en az 40 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. 

Yunanistan Gezilecek Yerler

Yunanistan Gezilecek Yerler
blog.noddle.co.uk

Yunanistan dünya kültürel mirasının önemli eserlerini barındırması ve uzun sahilleri ve denizleri ile gezip görülebilecek yerler açısından gezginlere oldukça fazla seçenek sunuyor. Biz ülkenin başkentini ve en önemli adalarını tanıtmaya çalışacağız.

Yunan Mutfağı

Yunan Mutfağı
ning.com

Yunanistan’da tabii Akdeniz mutfağı hâkimdir. Zeytinyağlı sebze yemekleri ön planda yer alır. Ayrıca ülkemizin mutfağı ile de önemli benzerlikler göstermektedir. Bu nedenle Yunanistan’da damak zevkinize uygun tatlar bulmakta zorlanmayacağınızı düşünüyoruz.

Soğan mücveri olarak adlandırabileceğimiz kreminidokeftedesi, şiş yemeklerinden souvlakiyi, tavuk ciğeri yemeği sikotakiayı, deniz ürünlerini ve birbirinden lezzetli Yunan salatalarını denemenizi öneriyoruz.

Yemek isimlerinin bir kısmı da ülkemizdeki isimlerle oldukça benzer. Bu nedenle seçim yapmakta zorlanmayacağınızı düşünüyoruz.  

Yunanistan Gece Hayatı

Yunanistan Gece Hayatı
nationalgeographic.com

Eğlenmeyi seven Yunanların gece hayatı da pek tabii ki oldukça renkli geçiyor. Eğlence denilince akla ilk sırada sirtaki yapılan klasik mekânlar gelse de özellikle Atina’da gece kulüpleri ve diskolar gençlere ve turistlere yönelik programlar yapıyorlar. Aşağıda en çok beğenilen eğlence mekânlarını sizler için derledik:

Yunanistan'da Alışveriş


ptraveler.com

Yunanistan yöresel kıyafetlerden el işlerine ve el yapımı sandaletlere; değerli çinilerinden halis zeytinyağı, tatlı şarap ve sabunlarına uzan geniş bir yelpazede alışveriş imkânı sunan bir ülke. Turizmin oldukça gelişmiş olması sebebiyle özellikle hediyelik eşya bulma konusunda ne Atina’da ne de diğer adalarda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz.
Adaların küçük köylerinde dahi kendinize ya da sevdiklerinize armağan edebileceğiniz orijinal ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Alışveriş için gezerken nazar boncuğu, tespih, mavi çiniler gibi ülkemize özgü olduğunu düşündüğünüz ürünleri görürseniz şaşırmayın!

Yunanistan Festivaller


funcheap.com

Yıl içerisinde ülkenin küçük kasaba ve şehirlerinde sayısız festival düzenlenmektedir. Büyük festivaller ise genelde yaz aylarında açık havada gerçekleştirilen tiyatro, dans ve film festivallerini içine almaktadır.

 • Apokries Karnavalı: Şubat
 • İskeçe Karnavalı: Mart
 • Patras Uluslararası Film Festivali: Haziran
 • Arda’s Festivali: Temmuz
 • Kalamata Uluslararası Dans Festivali: Temmuz
 • Atina Lukebetus Festivali: Yaz boyu
 • Thessaloniki Uluslararası Film Festivali: Kasım

yunanistan Resmi Tatiller

 • Yılbaşı- 1 Ocak
 • Aydınlanma Günü -6 Ocak
 • Bağımsızlık Günü- 25 Mart
 • Paskalya: Her yıl farklı tarihlere denk gelen Paskalya tatili 2016 yılında 1 Mayıs’tadır.
 • Ohi Günü- 28 Ekim
 • Noel Tatili- 25-26 Aralık

Yunanistan Faydalı Bilgiler

 • Polis: 100
 • Ambulans: 166
 • Araç Arıza: 104 00
 • Atina Havaalanı: 00 30 210 3530000
 • Gemi Seferleri: 1451-14944