Msc Magnifica İle Dalmaçya Kıyıları: Katakolon

Dün Bari'de başladığımız gemi seyahatimizde ikinci gündeyiz. Sabah saat 11.00’de Yunanistan’ın Katakolon Limanı'na yanaşıyoruz. Burası küçük bir sahil kasabası. Katakolon’un önemi Antik Yunanistan’ın baş tanrısı Zeus’a adanan kutsal oyunların oynandığı ve olimpiyat ateşinin ilk yakıldığı yer olan Olympia’nın yakın olmasından kaynaklanıyor.

Olympia Antik Kenti tapınakları ve 40 bin izleyici kapasiteli stadyumu ile ünlü. Ancak günümüzde görebileceğiniz kalıntılar konusunda beklentinizi çok yüksek tutmayın. Olympia Antik Kenti 19. yüzyılda Almanlar tarafından kazılmaya başlanmış, halen büyük kısmı toprak altında.

Gemi turları biraz pahalı ama gelmişken görmeliyim derseniz 79 Euro karşılığı Manga Grecia Malikhanesi ve Olympia turunu alabilirsiniz. Yerel yaşamın canlandırıldığı, içinde öğle yemeğinin de dahil olduğu bu tur malikane sonrası Olympia Antik Kenti'nde son buluyor.

Ben tur almayayım derseniz, limandan indiğiniz gibi sağlı sollu dükkan ve mağazaların bulunduğu alışveriş caddesinde dolaşabilir, içinde zafer tanrıçası Nike heykelinin, Roma dönemi pek çok heykelin bulunduğu Arkeoloji Müzesi'ni gezebilir ve liman boyunca dizili kafelerde geminize karşı grappelerinizi içebilirsiniz.

Katakolon’da zeytin ağacından yapılan hediyelik objeler bizim çok ilgimizi çekti. Zeytin ağacının deseni çok güzel. Ahşap obje sevenlerin ilgi duyacağına eminim.

Katakolon’dan saat 17.00’de ayrılıyoruz. Mikonos buraya 360 deniz mili mesafede. Akşam yemeği ve gece şovu sonrası kamaralarımıza geçiyoruz. Yarın Mikonos.

MSC tarafından sunulan bu turun detaylarını görmek ve satın almak için tıklayın.

SERİNİN DİĞER YAZILARI İÇİN: MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: BARİ
https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-bari
MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: MYKONOS
https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-mykonos
MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: PİRE-ATİNA
https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-pire-atina
MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: DUBROVNİK
https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-dubrovnik
MSC MAGNIFICA İLE DALMAÇYA KIYILARI: VENEDİK https://gezimanya.com/GeziNotlari/msc-magnifica-ile-dalmacya-kiyilari-venedik

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.