Google+

Arama formu

FİNLANDİYA’YA GENEL BAKIŞ…

Finlandiya 188 bin göl ve 180 bin ada ve adacıktan oluşan 5,5 milyon nüfuslu Kuzey Avrupa’da İskandinavya yarımadasında yer alan bir Baltık ülkesidir. Ülkeye ilk gelenler İsveç Vikingleri. Komşuları İsveç ve Ruslar tarafından uzun süreli işgallere uğramış. 1917’de Rusya’dan bağımsızlığını almış. Ülke nüfusunun %90’ı Fin kökenli. Ülkenin kuzey bölgesinde Sami ırkından olan Laponlar, güney kısmında ise İsveç kökenliler yaşamakta. Ülkenin resmi dili Fince ve İsveççe. Finlandiya’da cadde ve sokak tabelalarında üstte Fince, altta İsveççe isimler yazılı. Halkın %90’ı Protestan.


Ülkenin %75’i ormanlık alan, %10’u ise su ile kaplı. Çok fazla yağmur alıyor. Biz gittiğimizde neredeyse her gün yağmurlu idi. Finlandiya ekonomisi tarım, ormancılık, kağıt, balıkçılık, elektronik, metal, bilişim, telekomünikasyon, gemi ve demir-çeliğe dayanıyor. Finlandiya, aynı zamanda bir tasarım ülkesi. “İttala”, “Aarika” ve “Marimekko” ünlü Fin tasarım markaları. Nokia ise ülke ekonomisinde tavan yapmış durumda. Helsinki Nokia’nın merkezi. Stockman ise Finlandiya menşeili marka olmuş büyük bir alışveriş merkezi. Ülkenin çeşitli yerlerinde şubeleri var.


Helsinki


Ülkede okuma-yazma oranı çok yüksek. Ayrıca opera, bale, tiyatro, dans ve müzik konusunda çok gelişmiş. Ülkede pek çok tiyatro, konser salonu bulunmakta. Kültür seviyesine paralel olarak müze sayısı da fazla bu ülkede.

Helsinki bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın


Ülkede gelir dağılımı oldukça adaletli, bu nedenle de güvenli bir ülke. Hırsızlık yok denecek kadar az. Dünyada en çok kitap okunan ülkeler arasında ilk sıralarda.

Helsinki şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Perkkaa Apartment, Uniq Home Helsinki güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri WeHost Merikasarminkatu, Stay Here Apartment Kamppi, Wonderful Helsinki apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Superior-level studio apartment with great location in Helsinki city center (ID 8571), 2ndhomes Penthouse with Balcony and Sauna, Helsinki South Central Apartment Lönnrot gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Arkadia Hotel & Hostel, CheapSleep Hostel Helsinki, SweetDream Guesthouse tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Helsinki aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.


Finlandiya denince Fin saunasından söz etmeden olmaz. 5.5 milyon nüfuslu ülkede 1.5 milyon sauna olduğu söyleniyor. Her müstakil evin yanında mutlaka saunası var. Apartmanlarda ise ortak sauna olmazsa olmazları.


Helsinki-1


Hükümet nüfus artışını teşvik etmek için pek çok destek veriyor. Örneğin her yeni doğan bebeğe zengin-fakir gözetmeden çeyiz sandığı gibi paket veriyor. Her aileye gidiyor bu paketler. İçinde yeni doğan bebeğe lazım olacak her şey var. Ayrıca doğum yapan anneye 3 yıl ücretli izin ve her doğan çocuk için para yardımı veriyor. Para yardımı 5 çocuğa kadar. 5 çocuktan fazlasına para verilmiyor. Devlet okulları da dahil olmak üzere tüm okullarda mutlaka öğle yemeği veriliyor. Bu da çalışan annelerin çocukların öğle yemeğini fast food yiyeceklerle geçiştirmesini önlemek için verilen bir hizmet. Öğlen çocuklara kalori değerleri hesaplanmış sağlıklı yiyecekler veriliyor. Ben Finlandiya’da insana verilen öneme bayıldım. Tanrım birazını da ülkeme nasip et. İnsanlar birbirine çok saygılı. Yalnız insanlara mı? Hayvanlara da. Öyle ki, parklarda köpekler için ayrı bölümler yapılmış. Parkın bu tel örgü ile çevrilmiş köşesinde köpeklerini getirip tasmalarını çıkarıyor ve birbiri ile oynamalarını seyrediyor insanlar. Bu parklardan ülkede çokça varmış. Ayrıca ilk defa kedi-köpek mezarlığını bu ülkede gördüm.


Ülke mutfağı somon ve ringa balığı başta olmak üzere deniz ürünleri ve geyik eti ağırlıklı. Buradaki çilek ve böğürtlenlerden mutlaka tatmalısınız. Fin votkası da denenebileceklerden. Etlerin özellikle geyik etinin yanında sunulan blueberry reçeli ile geyik eti uyumu çok güzel.


Ülkede alkol ve boşanma çok yüksek seviyede. Finlandiya’da cin ve peri masalları çok yaygın. Masal kahramanları özellikle Trolleri çok meşhur. Her yerde sevimli çirkin troller çıkıyor karşınıza.

Konaklamaya gelince, Helsinki konaklama açısından birçok seçenek sunan bir şehir. Burada pahalı ve ekonomik oteller arasından birkaç otel tavsiyesi verilecek olursa, Helsinki Merkez İstasyonu'na 500 metre mesafede yer alan Glo Hotel Kluuvi, konum olarak da şehrin merkezinde, Galleria Esplanade Alışveriş Merkezi'nin yanında bulunuyor. Konum ve ulaşım açısından bu oteli seçebilirsiniz. Alternatif olarak ise Art Nouveau tarzındaki bir binada hizmet veren ve Finlandiya Ulusal Tiyatrosu’na 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunan Hotel Seurahuone Helsinki’yi de tercih edebilirsiniz. Otel ayrıca müze, konser ve kültürel etkinlikler için bilet rezervasyonu konusunda yardımcı oluyor. Bunların yanında eğer bütçeniz kısıtlıysa ve ekonomik bir şeyler arıyorsanız Katajanokka adasında yer alan Eurohostel oteli fiyat olarak gayet uygun. Otelden Kauppatori Pazar Meydanı'na tramvayla 10 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Helsinki’ de ki diğer otel seçenekleri için isterseniz buradan booking.com’a girebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.
 

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...