İspanyol Merdivenleri

Birine "Roma'da nerelere gidilir?" diye sorsanız önereceği yerler arasında İspanyol Merdivenleri de mutlaka olacaktır. Trevi Çeşmesi’ne oldukça yakın konumlanmış bu yapı özellikle yerel halkın toplanma ve buluşma noktası haline gelmiştir. Bölgede alışveriş yapabileceğiniz caddeler, en popüler alışveriş caddesi olan Via Condotti ve hoş vakit geçirebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Dünyanın en meşhur merdivenlerinden biri olan İspanyol Merdivenleri, belki de Roma'nın en romantik yerlerinden biri. 

İspanyol Merdivenleri'nin bulunduğu Piazza Spagna meydanı gerek turistler gerek Roma halkı tarafından ziyaret edilen en popüler ve hareketli açık hava meydanıdır. Adını bölgede bulunan İspanyol Elçiliği’nden almıştır. Burası her ne kadar merdiven basamaklarından ibaret olsa da yapım yılı ve turistik önemi gereği korunması gereken eserler arasında geliyor. 300 yıllık merdivenler 2015 yılında kapsamlı bir restorasyondan daha geçti. Merdivenlerde bir şeyler yiyip içmek uzun zamandır yasak. Yasaklara 2019 yılında çok ilginç bir madde daha eklendi. Artık İspanyol Merdivenleri'nin basamaklarına oturmanız da yasak ve cezası 160 Euro. 

Kral XV. Louis için Francesco De Sanctis tarafından 1723-1726 yılları arasında tasarlanmıştır. Yapım amacı ise üst bölümünde yer alan Trinita dei Monti Kilisesi’ne meydandan ulaşım sağlamaktır. Merdivenlerin üst kısmında Trinita dei Monti Kilisesi, alt kısmında Fontana della Barcaccia isimli bir de çeşme yer almaktadır.

Toplam 135 basamak bulunan merdivenler, aynı zamanda Avrupa’nın en geniş basamaklarına sahiptir. Filmlere de konu olan merdivenler Audrey Hepburn’ün oynadığı “A Roman Holiday” filminde Gregory Peck ile Hepburn’ün karşılaştığı yer olarak seçilmiştir.

Ulaşım: Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri’ne sadece 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Metroyu tercih ederseniz Spagna metro durağında inmeniz, otobüs içinse 116, 117, 119 numaralı otobüsleri tercih etmeniz gerekmektedir. 

Adres: Piazza di Spagna, 00187 Roma, İtalya

Yakın Yerler: Piazzo del Popolo, Villa Borghese, Mouselo Agusto