Budapeşte Parlamento Binası

Neo-gothic mimarinin muhteşem bir örneği olan Parlamento Binası, Rönesans ve Barok karakterlerini birarada içeren 100 yıldan yaşlı bir binadır. Kossuth Meydanı’nda bulunan Parlamento Binası, şehrin Pest tarafında yer alır. Tarih ve sanat kokan tarzı ile Budapeşte’ye gelen her ziyaretçinin kesinlikle görmesi gereken bir yapıdır.

 

Binanın tasarımı, 1880’de başlamış ve 1896’da Macaristan’ın kuruluşunun 1000. yıldönümünde resmi olarak açılışı yapılmıştır. 1904 senesinde tamamlanan Budapeşte Parlamento Binası, 691 odası, 20 kilometrelik merdivenleri, Aziz Stefan Bazilikası’yla aynı olan 96 metrelik yüksekliği ile dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası olmasıyla ün salmıştır.

Binanın yapımında hiçbir masraftan kaçılmamış ve dekorasyon için yaklaşık 40 kilo 22-23 karat altın kullanılmıştır. Her yıl yaklaşık 700,000 ziyaretçi ağırlayan Parlamento Binası, Avrupa’nın en etkileyici ve en yoğun turist çeken noktalarından biridir.

1

Yaklaşık 50 dakika süren bir tur ile Parlamento’nun ayrıcalıklı odalarını görme lüksüne tanıklık edebilirsiniz. Girişteki kırmızı halı kaplı merdivenlerden başlayıp en etkileyici kat olan Imre Steindl’ın görkemli mimarisi ile tura devam edebilirsiniz.

 

Bir replikası Macaristan Ulusal Müzesi’nde sergilenen Kutsal Macaristan Tacı (Aziz Istvan'ın Tacı), Parlamento Binası’nda tüm ihtişamı ile kesinlikle görülmeye değer eserlerden. Tura dahil olan ve göreceğiniz yerler arasında Ana Giriş Holü, Kutsal Macaristan Tacı ve Kraliyet Mücevherleri, Ulusal Meclis Salonu, Büyük Cupola Salonu bulunuyor. Tur esnasında Kutsal Macaristan Tacı’nı korumak amacıyla Büyük Cupola Salonu hariç diğer noktalarda fotoğraf çekimine izin veriliyor. Meclis’in genel oturumu olduğu zamanlarda ise haftanın ilk günü sabah 8 ile 10 arasında ziyaretçilere izleme izni veriliyor.  

Sanat, tarih ve turizm sever gezginlerin Budapeşte’ye gelmişken görülmesi gereken Parlamento Binası, dünyanın en muazzam binalarından biridir. 19. ve 20. yüzyılın zenginliğini ve güzelliğini gözler önüne seren Parlamento’yu görmeden Budapeşte’yi gezmiş sayılmazsınız.

Ziyaret Bilgileri: 1 Nisan – 31 Ekim, Pazartesi – Pazar: 08.00 – 18.00, 1 Kasım – 31 Mart, Pazartesi – Pazar: 08.00 – 16.00. Giriş Ücreti bilgileri ise şöyle; 1 Nisan 2019’dan itibaren geçerli ücretler: AB Vatandaşları (Yetişkin): 3500 HUF (Yaklaşık 11 Euro), AB Vatandaşları (Öğrenci) (6-24 yaş aralığı): 1900 HUF (Yaklaşık 6 Euro), AB Vatandaşı Olmayanlar (Yetişkin): 6700 HUF (Yaklaşık 20 Euro), AB Vatandaşları (Öğrenci) (6-24 yaş aralığı): 3500 HUF (Yaklaşık 11 Euro)

Adres: Kossuth Lajos ter 1-3, 1055, Budapeşte, Macaristan

Yol Tarifi: Metro ile ulaşım için M2 hattını kullanmanız ve Kossuth Tér İstasyonu‘nda inmeniz gerekiyor. 2 no‘lu tramvaya binerek de Parlamento Binası’na ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler:Etnografya Müzesi, Aziz Stefan Bazilikası, Macaristan Devlet Opera Binası