Google+

Arama formu

Budapeşte

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, sakin atmosferi, büyüleyici şehir...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Milli Bayram (15 Mart) İşçi Bayramı (1 Mayıs)...
Devamı oku
Acil yardım: 104 Yangın: 105 Polis: 107
Devamı oku
Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’nin havaalanı Ferench Lizst...
Devamı oku
Budapeşte’nin her dönemi gece hayatı çok hareketli ve canlıdır. Şehir...
Devamı oku
  Orta Avrupa’nın en popüler şehirlerinden olan Budapeşte’de nemli bir...
Devamı oku
Budapeşte’ye geldiğinizde Macaristan’a özgü yerel yemeklerden tatmak...
Devamı oku
Macaristan’ın başkenti Budapeşte, MÖ binli yıllara kadar dayanan çok...
Devamı oku
Budapeşte’de alışveriş oldukça farklı ve zevklidir. Bunun nedeni...
Devamı oku
Budapeşte, festivaller, kültürel etkinlikler, konserler, sergiler,...
Devamı oku
Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, Orta Avrupa’da bulunmaktadır....
Devamı oku
Macaristan’ın başkenti Budapeşte Buda ve Pest olarak ikiye bölünebilir....
Devamı oku
Macaristan’ın başkenti ve en popüler şehri olan Budapeşte’de para birimi...
Devamı oku
Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’de resmi dil Macarcadır. İngilizce...
Devamı oku
Budapeşte (GMT+2) ile Türkiye (GMT+3) arasında 1 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
TC. MACARİSTAN – BUDAPEŞTE BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Andrassy UT. 123...
Devamı oku
Budapeşte’nin merkezi ve tarihi yerleri yürüyüş için oldukça uygundur...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 HUF = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 1℃
Mar 6℃
Nis 10℃
May 15℃
Haz 18℃
Tem 20℃
Ağu 20℃
Eyl 16℃
Eki 10℃
Kas 3℃
Ara 1℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 2 milyon / Dil: Macarca / Para Birimi: Macar Forinti/ İklim: Nemli Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3

Budapeşte Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Macaristan’ın başkenti Budapeşte, MÖ binli yıllara kadar dayanan çok zengin bir tarihe sahiptir. 9. yüzyılın sonlarına doğru Doğu Avrupa’ya gelen Macar kabileleri Macar Krallığı’nı kurmuştur. Bir zamanlar Roma İmparatorluğu’nun dahi parçası olan Macaristan, imparatorluk yıkıldıktan sonra kendi krallığını kurmuştur. Daha sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası haline gelmiştir. Reform döneminde (1825-1848) kentin ilk gelişme patlaması yaşamıştır. Macar Ulusal Müzesi ve Tuna Nehri’nin iki kıyısını birbirine bağlayan Zincir Köprüsü de bu dönemde inşa edilmiştir. 1873’te üç şehir Buda, Pest ve Eski Buda’nın birleşmesiyle Avrupa’da da eşi benzeri olmayan bir gelişme yaşanmıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra komünist rejimin egemen olduğu ülke, 1989 yılında parlamenter rejime geçerek cumhuriyet ilan edilmiştir. Yerli Macarların yaklaşık üçte biri Macaristan’ın dışında yaşamaktadır. Özellikle Romanya’da yaşayan yerli Macarlar savaş dönemlerinde zorunlu olarak ülkeyi terk etmişlerdir.

1960’lı ve 1970’li yıllarda, Elisabeth Köprüsü’nün trafiğe açılması, yeraltı şebekesinin geliştirilmesi, eski kent merkezinin yenilenmesi, özellikle kale çevresinde büyük bir inşa çalışması başlatılmıştır. Hem kale çevresi hem de Tuna Nehri kıyısında açılan otellerle şehir turizm yönünden de gelişmeye başlamıştır. Kısa süre sonra ‘gulaş komünizmi’ olarak bilinen turizmde bir artış meydana gelmiştir. Şehre Doğu ve Batı Avrupa’nın yanı sıra ABD’den de ziyaretçiler gelmiştir. Şu anda iki milyon nüfusa sahip olan şehirde Avrupa’nın ilk yeraltı demiryolu ağı inşa edilmiştir. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılan ülke bu süreçten sonra gelişmeye başlamıştır.

Bugünkü Budapeşte 1873’te Buda, Pest ve Eski Buda’nın bir araya gelmesi sonucu oluşmuştur. Şehrin Buda kısmı Tuna Nehri’nin batısındaki tepede kurulmuş olup kentin tarihi bölgesini oluşturmaktadır. 23 bölgeden oluşan Budapeşte’de bölgeler isimleri dışında bir de numaralandırılmıştır. Şehrin parkları, UNESCO tarafından korunan Andrassy Bulvarı ve Opera Binası birlikte inşa edilmiştir. Macaristan’ın kuruluşunun 1000. yılına özel olarak Heroes Meydanı ve Macaristan Sanat Müzesi inşa edilmiştir. Aynı dönemde Parlamento Binası da çok fazla masraf yapılarak inşaa edilmiştir.

İkinci Dünya Savaşı sonrası çok fazla maddi ve manevi kayıp veren şehir 20. yüzyılda oldukça kötü bir durumda idi. Orijinal binaların büyük bir kısmının tahrip olduğu şehir, olağanüstü bir şekilde yeniden inşa edildi. Bununla birlikte savaştan kalan kurşun izleri hala bazı binaların üzerinde bulunmaktadır. Şehrin en popüler ve en tarihi bölgesi olan Buda Kalesi çevresindeki binalar barok mimarinin izlerini taşımaktadır. Kale çevresindeki tarihi dokuya asla dokunulmamış ve tahrip edilmemiştir.

Birçok festivale ev sahipliği yapan şehir, Orta Avrupa’daki en büyük sanat ve kültür merkezi olarak kabul görmüştür. Dünyanın birçok yerinden ziyaretçileri kendine çeken Budapeşte Bahar Festivali 1981 yılından bu yana yapılmaktadır. Budapeşte’nin en büyük müzeleri ve sanat mekanları açılışları her zaman bu festivalle birlikte yapılmaktadır. Festival sadece şehrin konser salonlarında değil aynı zamanda park ve meydanlarda da kutlanmaktadır. Bir diğer büyük festivalde Budapeşte Yaz Festivali’dir. 12 hafta boyunca zengin bir kültür programıyla meraklıları kendisine çekmektedir. Özellikle Margaret Adası’ndaki açık hava tiyatrosunda çok özel opera ve tiyatro eserleri sahnelenmektedir.

Varosmajor Açık Hava Tiyatrosu, Buda’nın en sevilen halk parklarından birinde bulunur. Müzik dünyasının ünlü isimlerinin buluştuğu mekanda, Budapeşte tiyatrolarının yanı sıra Macaristan’ın gezici tiyatroları da sahnelemektedir. Dünyaca ünlü Sziget Festivali ise Avrupa’nın en büyük popüler müzik ve kültür etkinliklerinden biridir. Sziget Festivali her Ağustos ayında on binlerce uluslararası ziyaretçiyi Budapeşte’ye çekmektedir. Eşsiz atmosferi ve konumu ile Sziget Festivali Budapeşte’nin en popüler etkinliklerindendir. Birçok ünlü bilim adamının yetiştiği ülkede, Rubik küpün yaratıcısı ünlü Macar mucit Erno Rubik, Budapeşte’de yetişmiş bilim adamlarından biridir.

Budapeşte, Avrupa’daki en önemli kaplıca kültürlerinden birine sahiptir. Şehirde Roma, Yunan ve Türk mimarisine sahip çok sayıda kaplıca ve hamam bulunmaktadır. ‘Hamamlar Şehri’ olarak anılan Budapeşte şifalı özelliklere sahip termal sular bakımından zengin olan dünyanın tek kentidir. Budapeşte, 16. ve 17.yüzyıllara dayanan geleneksel hamamların keyfini çıkarabileceğiniz bir şehirdir. En iyi hamamlardan olan Rudas, Kiraly ve Veli Bej Osmanlı Dönemi’nden kalma hamamlardandır.

Çok iyi üniversitelerin bulunduğu Budapeşte’de üniversitelerin eğitim süresi 3 ile 4 yıl arasında değişmektedir. Macaristan’ın en eski üniversitesi olan Pecs Üniversitesi, 1367 yılında kurulmuştur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=B_Hfmp-z7AE

Budapeşte Nerededir?

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, Orta Avrupa’da bulunmaktadır. Macaristan’ın en büyük ve en kalabalık şehri olan Budapeşte, Avrupa Birliği’ndeki en büyük yedinci şehirdir.

Budapeşte’ye Ne Zaman Gidilir?


 

Orta Avrupa’nın en popüler şehirlerinden olan Budapeşte’de nemli bir iklim hakimdir. Yaz aylarındaki sıcaklığın yirmi beş dereceye yakın olduğu şehirde kış ayları ise oldukça soğuktur. Şehri sıcaklığın sıfır dereceyi gördüğü kış aylarında ziyaret etmek gezmeyi oldukça zor bir hale getirecektir.

En çok yağışı sonbahar aylarında alan şehirde popüler dönemler ikiye ayrılmaktadır. Mart ayında sıcaklıkların yükselmeye başlaması ile hareketlenmeye başlayan şehirde yaz aylarının sonuna kadar turist sayısı katlanarak artmaktadır. Özellikle haziran, temmuz, ağustos ayları şehrin en kalabalık ve popüler olduğunu dönemdir. Ancak daha sakin ve biraz serin bir havada Budapeşte’nin keyfini çıkarmak isteyenler, marttan mayısa kadar olan dönemi de tercih edebilir.

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’nin havaalanı Ferench Lizst Havaalanı’dır. Şehrin merkezine 16 kilometre uzaklıkta olan havaalanı üç defa üst üste Avrupa’nın en iyi havaalanı ödülünü kazanmıştır.

Uçakla Gidiş: İstanbul’dan Budapeşte’ye olan uçuşlar gün aşırı ve aktarmasızdır. Uçuş için birçok havayolu şirketi seçeneği de mevcuttur. Havaalanından kent merkezine gitmek için otobüs, tren, taksi kullanılabilir. 200 E numaralı otobüs hattını kullanarak şehir merkezine ulaşabileceğiniz gibi şehre gece varacağınız durumlarda ise 900 no’lu otobüsü kullanabilirsiniz.

Budapeşte’de Nerede Kalınır?

Macaristan’ın başkenti Budapeşte Buda ve Pest olarak ikiye bölünebilir. Ortasından Tuna Nehri’nin geçtiği şehir; Buda Tepesi ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Budapeşte, Avrupa şehirleri arasında ucuz, dinamik, yenilikçi ve canlı bir kent olarak oldukça popülerdir. 

Budapeşte’de kalmak için birçok seçenek mevcuttur. Tarihi ve turistik merkez olan kalenin çevresi oldukça turistik olmasının yanı sıra romantik ve şıktır. Pest bölgesi ise konaklama için çok popüler olmasa da bu bölgede pek çok ekonomik seçenek bulunur.


Budapeşte’de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Budapeşte otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Budapeşte pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Budapeşte Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Budapeşte Otelleri
En Uygun Fiyatlı Budapeşte Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Budapeşte Otelleri
Budapeşte Ev Kiralama

Budapeşte İçi Ulaşım

metro_barnarovacs.jpg

Budapeşte’nin merkezi ve tarihi yerleri yürüyüş için oldukça uygundur. Şehrin merkezi olan Pest’te ve Castle Hill’de trafik kısıtlanmaktadır. Bununla birlikte Budapeşte’nin çok çeşitli imkanlar sunan ve çok geniş bir ulaşım ağı bulunmaktadır.

Şehrin her yerine yayılmış olan tramvay ve otobüs hattı bulunmaktadır. Hızlı ve ulaşımı oldukça kolaylaştıran metro ağı, bunun dışında banliyölere ulaşımı sağlayan HEV trenleri bulunmaktadır. Şehrin turistik yerlerine ulaşmak için en uygun metro hatları 2-4-6 no’lu olanlardır. Kırmızı renkli açık otobüsler ile de şehrin her yerine ulaşmak mümkündür. Tüm ulaşım araçları akşam 11’e doğru sona ermektedir. Gece yolculuk yapmak için E isimli gece otobüslerini kullanabilirsiniz.

Tuna Nehri’ni ziyaret etmek isteyenler için Tuna Nehri feribot seferleri düzenlenen Budapeşte’de, bu gezi ile Tuna Nehri’den şehrin güzel manzarasını izlemek de mümkün hale gelmektedir.

Biletler metro hattından alınabileceği gibi gazete bayileri ve sokak stantlarından da alınabilmektedir.

Budapeşte Mutfağı


Budapeşte’ye geldiğinizde Macaristan’a özgü yerel yemeklerden tatmak olmazsa olmazlardandır. Şehrin her yerinde restoranlar, kafeler ve küçük yerel dükkanlar bulunmaktadır. Macar yemeklerinde Osmanlı döneminin izlerini de görmek mümkündür. Macar mutfağındaki lezzetlerden bazıları, doyurucu çorbalar, güveçler, tatlı kekler ve hamur işleridir. Macar yemekleri genelde yerel baharatlarla tatlandırılmıştır.

Yemeklerin her zaman çorba ile başladığı Macaristan’ın çorbaları oldukça ünlüdür. Dünyaca ünlü gulaş ya da tatlı meyve çorbası gibi et çorbaları en popülerleridir. Macaristan’ın her kesiminde farklı tarzlarda yapılan gulaş, bazen yeşil fasulye ile bazen sadece sebzeden yapılmaktadır. Jokai fasulye çorbası ve balık çorbası denenmesi gerekenlerden bazılarıdır.

Macar ana yemeklerinde ise et yemekleri genelde patates, makarna veya pirinç ile bir arada sunulmaktadır. Mevsim sebzelerinden oluşan turşu ya da salatada yemeğe eşlik etmektedir. En meşhur et yemeklerinden olan Pörkölts ve paprikas sığır eti, domuz eti veya koyun etinden yapılmaktadır. Macar usulü yapılan ekşi krema da yemekle birlikte servis edilmektedir.

Noel ya da paskalya bayramlarında yapılan Lahana dolması, kızarmış kaz ciğeri meşhur Macar lezzetlerinden bazılarıdır. Sebze yemekleri çok fazla olduğu için vejetaryenlerin de kendilerine uygun yemekler bulabileceği Budapeşte’de, Fözeleks sebze yemeklerinden en iyisidir.

En iyi restoranlardan olan Arany Kaviar, Costes Downtown, Babel Budapest; Rus, Doğu Avrupa ve Orta Avrupa yemekleri gibi çok seçkin bir menüye sahiptir. Çok sayıda şarap seçeneğinin de bulunduğu restoran, Budapeşte’nin en lükslerinden biridir. Daha uygun restoranlardan olan Töltö, Bors Gasztro Bar’da yerel lezzetlerle birlikte, pizza, hamburger ve diğer yiyecek seçeneklerine sahiptir.

Budapeşte’de Gece Hayatı

Budapeşte’de Gece Hayatı

Budapeşte’nin her dönemi gece hayatı çok hareketli ve canlıdır. Şehir lazer gösterileri, ışık şovları ve birbirinden popüler kulüpleri ve konser alanları ile ziyaretçilerine mükemmel bir eğlence imkanı sunuyor. Her hafta değişen konseptleri, yiyecek seçenekleri ile her gittiğinizde farklı bir konseptle karşılaşabilirsiniz.

Tuna Nehri üzerinde Buda ve Pest’in güzel manzarasını izlerken tekne partisi ile eğlenmek en iyi seçeneklerden biri olabilir. Popüler müziklerin hakim olduğu tekne partileri, uygun fiyatları ile turistlerin ilgini çekmektedir. Tekne turunun fiyatı ise kişi başı yaklaşık 16 Euro’dur

Özellikle genç kesim arasında popüler olan, canlı ve çok çeşitli alkol menusu ile Fröccsterasz, görülmesi gereken barların başında gelmektedir. Büyük terası, lezzetli yemekleri ve sıcak ambiyansıyla her dönem turistlerin ve yerlilerin ilgisini çekmektedir. Barı kışın ziyaret ederseniz de gelişmiş ısıtma sistemi ile açık alanda eğlencenize aralıksız devam edebilirsiniz. Ünlü Erzsebet Meydanı’nın otantik esintisini de hissedebileceğiniz barda fiyatlar orta seviyededir.

Budapeşte’de Festivaller

Budapeşte’de Festivaller


Budapeşte, festivaller, kültürel etkinlikler, konserler, sergiler, fuarlar ve ulusal kutlamalar ile yıl boyunca ziyaretçilerine eğlence imkanı sunmaktadır. Budapeşte Bahar Şenliği, Sziget Festivali ve Budapeşte Uluslararası Şarap Festivali gibi büyük etkinliklerle tatilinizi çok daha dinamik bir hale getirebilirsiniz.

Bahar Festivali (Nisan)

Klasik müzik, opera, caz ve yerli müziklerle Macaristan’ın ve Budapeşte’nin en büyük kültürel etkinliğidir. Şehir genelinde çok sayıda mekan, hem Macar hem de uluslararası sanatçıları ağırlamaktadır. Şenlik her geçen yıl katlanarak büyümektedir.

Üç haftalık festival boyunca 50’den fazla gösteri ve sergi gerçekleşmektedir. Festival, bir dizi opera, konser, bale ve tiyatro performansıyla Avrupa'nın en önemli kültürel etkinliklerinden biri haline gelmiştir. 40’dan fazla mekanın kullanıldığı ve halka açık alanlarda da gerçekleşen şenliği görmek için çok fazla turist bu dönemde şehri gezmeye gelmektedir. Büyük Satranç Festivali’de Bahar Festivali’nin bir parçası haline gelmiştir. Budapeşte kültürünün bir parçası olarak kabul edilen Satranç Festivali, dünyaca ünlü satranç oyuncularının katılımıyla gerçekleşmektedir.

Sziget Festivali (Ağustos)

Avrupa ve Budapeşte’nin en büyük, en önemli kültür ve müzik festivallerinden biri olan Sziget Festivali, Tuna Nehri üzerindeki Buda Adası’nda düzenlenmektedir. Her yıl dünyaca ünlü müzisyenlerin sahne aldığı ve binden fazla performansın sergilendiği festival, Avrupa’nın en iyi 5 festivali arasında görülmektedir. Macaristan’ın ünlü yerel sanatçılarının da katılımıyla gerçekleşen festival Avrupa’nın en büyük Açıkhava etkinliklerinden biridir.

Oldukça çeşitli yemek stantları, farklı eğlence seçenekleri ile festival süresince çok iyi zaman geçirmek mümkün. Festivalin biletleri çok hızlı bir şekilde tükendiği için bilet satışları başladığında hızlı davranmak gerekmektedir.

Budapeşte’de Alışveriş

Budapeşte’de alışveriş oldukça farklı ve zevklidir. Bunun nedeni şehirde çok fazla butik ve özel tasarım ürünlerinin bulunduğu mağazalardır. Alışveriş alanları, pazarlar, dükkanlar şehrin her tarafına yayılmış olmakla birlikte merkezdeki çok daha ünlü ve farklı yapıdadır.

Budapeşte’nin alışverişinin merkezi Pest’in şehir merkezinde bulunmaktadır. Vaci Caddesi, Budapeşte’nin en ünlü alışveriş caddesidir. Sadece yayaların kullanıma açık olan cadde, Vörösmarty Meydanı’ndan başlamaktadır. Çok sayıda restoran, kafe, mağaza ve butik bulunan Vaci Caddesi, turistlerin alışveriş için uğrak noktası olmuştur. Bu caddeye çok yakın olan ‘Moda Sokağı’ olarak adlandırılan mağazalarla dolu sokak, Deak Ferenc Utca’da bulunmaktadır. Dünyaca ünlü mağazaların bulunduğu sokak ve genel anlamda bu bölge alışveriş için ideal yerlerdendir.

Budapeşte’nin diğer alışveriş bölgeleri ise şehir merkezinde bulunan ana caddelerdir. Bunlarda biri olan Andrassy Caddesi, en göz alıcı ve pahalı mağazaların bulunduğu bir yerdir.

Budapeşte’de tasarım ürünler oldukça popülerdir. Her ay düzenlenen tasarım pazarı (WAAP) şehrin yerel modasını gözler önüne sermektedir. Her Ekim ayında düzenlenen Budapeşte Tasarım Haftası ve her Nisan’da düzenlenen Budapeşte Moda Haftası şehrin alışveriş ve modaya olan ilgisinin önemli bir parçasıdır. Budapeşte’nin ünlü ‘The Room’ mağazasında yetenekli Macar tasarımcılarının özel kreasyonlarını da görebilirsiniz.

Central Market Hall ise Budapeşte’nin en büyük kapalı pazarıdır. Çok çeşitli sebze, meyve, yiyecek ve el sanatları ürünlerinin satıldığı birçok tezgah bulunmaktadır.

Budapeşte Saat Farkı

Budapeşte (GMT+2) ile Türkiye (GMT+3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Budapeşte’nin saati Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

Budapeşte Para Birimi

Macaristan’ın başkenti ve en popüler şehri olan Budapeşte’de para birimi olarak Macar Forinti kullanılmaktadır. 1 Macar forinti yaklaşık 0.0125 TL’dir.

Budapeşte Resmi Dili

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’de resmi dil Macarcadır. İngilizce konuşabilen insan sayısı ortalama düzeydedir.

Budapeşte Türkiye Dış Temsilcilikleri

TC. MACARİSTAN – BUDAPEŞTE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres:

Andrassy UT. 123 1062 BUDAPEST / HUNGARYTelefon:

+36-1 344 50 25

e-mail: embassy.budapest@mfa.gov.tr

websitesi: http://budapeste.be.mfa.gov.tr

Budapeşte Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Milli Bayram (15 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Saint Stephen Günü (20 Ağustos)

Cumhuriyet Bayramı (23 Ekim)

Din Bayramı (1 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

Budapeşte İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 104

Yangın: 105

Polis: 107

Budapeşte Otelleri

Budapeşte otel çeşitliliği ve imkânları bakımından oldukça çeşitli olup kentte 3.000’den fazla tesis bulunmaktadır. İhtiyacınıza ve bütçenize uygun olanlardan birini bulmanıza yardımcı olmak için bu yazımızı hazırladık. 


Budapeşte Otelleri
 

Budapeşte tatilinize konfor katacak bolca seçenek bulunmaktadır. Her bütçeye hitap eden birçok tesis arasından hem şehir merkezine yakın hem de isteklerinize karşılık verebilecek otel, apart otel, pansiyon ve hostelleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Budapeşte otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.