Google+

Budapeşte

image_placeholder
Budapeşte02:57 AM
15℃
1 HUF=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon1℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon10℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon18℃
 • Temweather-icon20℃
 • Ağuweather-icon20℃
 • Eylweather-icon16℃
 • Ekiweather-icon10℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon1℃
Nüfus: 2 milyon / Dil: Macarca / Para Birimi: Macar Forinti/ İklim: Nemli Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3


Macaristan’ın başkenti Budapeşte, MÖ binli yıllara kadar dayanan çok zengin bir tarihe sahiptir. 9. yüzyılın sonlarına doğru Doğu Avrupa’ya gelen Macar kabileleri Macar Krallığı’nı kurmuştur. Bir zamanlar Roma İmparatorluğu’nun dahi parçası olan Macaristan, imparatorluk yıkıldıktan sonra kendi krallığını kurmuştur. Daha sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası haline gelmiştir. Reform döneminde (1825-1848) kentin ilk gelişme patlaması yaşamıştır. Macar Ulusal Müzesi ve Tuna Nehri’nin iki kıyısını birbirine bağlayan Zincir Köprüsü de bu dönemde inşa edilmiştir. 1873’te üç şehir Buda, Pest ve Eski Buda’nın birleşmesiyle Avrupa’da da eşi benzeri olmayan bir gelişme yaşanmıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra komünist rejimin egemen olduğu ülke, 1989 yılında parlamenter rejime geçerek cumhuriyet ilan edilmiştir. Yerli Macarların yaklaşık üçte biri Macaristan’ın dışında yaşamaktadır. Özellikle Romanya’da yaşayan yerli Macarlar savaş dönemlerinde zorunlu olarak ülkeyi terk etmişlerdir.

1960’lı ve 1970’li yıllarda, Elisabeth Köprüsü’nün trafiğe açılması, yeraltı şebekesinin geliştirilmesi, eski kent merkezinin yenilenmesi, özellikle kale çevresinde büyük bir inşa çalışması başlatılmıştır. Hem kale çevresi hem de Tuna Nehri kıyısında açılan otellerle şehir turizm yönünden de gelişmeye başlamıştır. Kısa süre sonra ‘gulaş komünizmi’ olarak bilinen turizmde bir artış meydana gelmiştir. Şehre Doğu ve Batı Avrupa’nın yanı sıra ABD’den de ziyaretçiler gelmiştir. Şu anda iki milyon nüfusa sahip olan şehirde Avrupa’nın ilk yeraltı demiryolu ağı inşa edilmiştir. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılan ülke bu süreçten sonra gelişmeye başlamıştır.

Bugünkü Budapeşte 1873’te Buda, Pest ve Eski Buda’nın bir araya gelmesi sonucu oluşmuştur. Şehrin Buda kısmı Tuna Nehri’nin batısındaki tepede kurulmuş olup kentin tarihi bölgesini oluşturmaktadır. 23 bölgeden oluşan Budapeşte’de bölgeler isimleri dışında bir de numaralandırılmıştır. Şehrin parkları, UNESCO tarafından korunan Andrassy Bulvarı ve Opera Binası birlikte inşa edilmiştir. Macaristan’ın kuruluşunun 1000. yılına özel olarak Heroes Meydanı ve Macaristan Sanat Müzesi inşa edilmiştir. Aynı dönemde Parlamento Binası da çok fazla masraf yapılarak inşaa edilmiştir.

İkinci Dünya Savaşı sonrası çok fazla maddi ve manevi kayıp veren şehir 20. yüzyılda oldukça kötü bir durumda idi. Orijinal binaların büyük bir kısmının tahrip olduğu şehir, olağanüstü bir şekilde yeniden inşa edildi. Bununla birlikte savaştan kalan kurşun izleri hala bazı binaların üzerinde bulunmaktadır. Şehrin en popüler ve en tarihi bölgesi olan Buda Kalesi çevresindeki binalar barok mimarinin izlerini taşımaktadır. Kale çevresindeki tarihi dokuya asla dokunulmamış ve tahrip edilmemiştir.

Birçok festivale ev sahipliği yapan şehir, Orta Avrupa’daki en büyük sanat ve kültür merkezi olarak kabul görmüştür. Dünyanın birçok yerinden ziyaretçileri kendine çeken Budapeşte Bahar Festivali 1981 yılından bu yana yapılmaktadır. Budapeşte’nin en büyük müzeleri ve sanat mekanları açılışları her zaman bu festivalle birlikte yapılmaktadır. Festival sadece şehrin konser salonlarında değil aynı zamanda park ve meydanlarda da kutlanmaktadır. Bir diğer büyük festivalde Budapeşte Yaz Festivali’dir. 12 hafta boyunca zengin bir kültür programıyla meraklıları kendisine çekmektedir. Özellikle Margaret Adası’ndaki açık hava tiyatrosunda çok özel opera ve tiyatro eserleri sahnelenmektedir.

Varosmajor Açık Hava Tiyatrosu, Buda’nın en sevilen halk parklarından birinde bulunur. Müzik dünyasının ünlü isimlerinin buluştuğu mekanda, Budapeşte tiyatrolarının yanı sıra Macaristan’ın gezici tiyatroları da sahnelemektedir. Dünyaca ünlü Sziget Festivali ise Avrupa’nın en büyük popüler müzik ve kültür etkinliklerinden biridir. Sziget Festivali her Ağustos ayında on binlerce uluslararası ziyaretçiyi Budapeşte’ye çekmektedir. Eşsiz atmosferi ve konumu ile Sziget Festivali Budapeşte’nin en popüler etkinliklerindendir. Birçok ünlü bilim adamının yetiştiği ülkede, Rubik küpün yaratıcısı ünlü Macar mucit Erno Rubik, Budapeşte’de yetişmiş bilim adamlarından biridir.

Budapeşte, Avrupa’daki en önemli kaplıca kültürlerinden birine sahiptir. Şehirde Roma, Yunan ve Türk mimarisine sahip çok sayıda kaplıca ve hamam bulunmaktadır. ‘Hamamlar Şehri’ olarak anılan Budapeşte şifalı özelliklere sahip termal sular bakımından zengin olan dünyanın tek kentidir. Budapeşte, 16. ve 17.yüzyıllara dayanan geleneksel hamamların keyfini çıkarabileceğiniz bir şehirdir. En iyi hamamlardan olan Rudas, Kiraly ve Veli Bej Osmanlı Dönemi’nden kalma hamamlardandır.

Çok iyi üniversitelerin bulunduğu Budapeşte’de üniversitelerin eğitim süresi 3 ile 4 yıl arasında değişmektedir. Macaristan’ın en eski üniversitesi olan Pecs Üniversitesi, 1367 yılında kurulmuştur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=B_Hfmp-z7AE

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Buda Kalesi

026 Nis 2017Gezilecek Yerler

Kale olarak isimlendirilen Buda Kalesi’nin bulunduğu yer, Budapeşte’nin en eski tarihe sahip olan kültürel bir noktasıdır. Tuna Nehri üzerinde olan bu tepe, Budapeşte’ye gelindiğinde kesinlikle görülmelidir. Kale ilçesinin kuzeybatısında 15.yüzyıldan kalma 28.000 eserin olduğu Macar Askeri Tarih Müzesi bulunmaktadır. Müzeden sonra çok yakındaki Müzik Müzesi’ni ziyaret edip neo-barok tarzdaki eserleri görmek de iyi bir tercih olacaktır.

Doğal zenginlikler açısından zengin olan Budapeşte’de çok ünlü mağaralar da bulunmaktadır. Buda Kalesi’nin Labyrinth girişinden gidilen mağara sonradan güçlendirilmiştir. Bir kısmında kırmızı şarap üretilen kuyular bulunan mağara, oldukça gizemli bir görünüme sahiptir. Kaleye paralel Tarnok Caddesi’ndeki Trinity Meydanı’nda birçok tarihi eser ve anıt bulunmaktadır. Meydandaki barok tarzdaki Trinity Anıtı 1691 yılında salgın hastalık sonucu hayatını kaybedenler anısına yapılmıştır. Bu anıt Eski Buda şehrinin merkezini temsil eden Buda Anıtı, Buda ve Peşt birleşince işlevini yitirmiştir. Buradaki mahzende yer alan Macar şarap evi, konuklarına Macaristan’ın en iyi şaraplarını sunmaktadır.

Kale Meydanı’nda bulunan Mathias Kilisesi ünlü Macar sanatçıların restorasyonuna yardım etmesi sonucu oldukça iyi bir görünüm kazanmıştır. 1895-1903 yıllarında yapılan restorasyona Karoly Lotz, Bertalan Szekely gibi ünlü Macar sanatçılarda katılmıştır.

Mathias Kilisesi’nin yenilendiği son dönemde Balıkçılar Kalesi inşa edilmiştir. 7 tane kule bulunan kalede, her bir kule bir Macar kabile liderini temsil etmektedir. Balıkçılar Kalesi’nin yapılmasının nedeni de çok eski tarihlerde Kale Meydanı yakınlarında balıkçılık yapılmasıdır. Buda’nın tarihinin başladığı yer olan Kale Meydanı’nın her köşesi bir tarihi eser değerindedir. Burayı gezerken adeta tarihte yolculuk yapılmaktadır. Kale Meydanı, Budapeşte’ye gelinip kesinlikle görülmesi gereken yerlerin başındadır.

Budapeşte lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz New Design Apartment / Egyetem tér, Downtown apartment Szondi, Danube Apartment Váci. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment Budapest 17, Hotel Omnibusz Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartment Budapest 19, Prater Residence II, Budapest Economy Apartments otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Budapeşte aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Termal Havuzlar

026 Nis 2017Gezilecek Yerler

-1

Mağaraları dışında doğal termal havuzları da bulunan Budapeşte’de, havuzlar yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Budapeşte yaklaşık 125 termal kaynaktan oluşan bir yamaç üzerinde kurulmuştur. Roma dönemlerine kadar hiç kullanılmamış olan bu sular Osmanlı Dönemi ile birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Son yıllarda gece kulüplerinde bile bulunan bu termal havuzlar, genelde şifa amaçlı kullanılmaktadır.

Kiraly, Rudas, Veli Bej gibi Osmanlı Dönemi’nden kalma birçok hamam bulunmaktadır. Eski mimarinin korunduğu bu hamamlar oldukça popülerdir. Termal hamam ve havuzlardan oluşan Szechenyi Hamamı, 18 ayrı havuza sahiptir. Bunlar termal havuzlar, buhar banyoları, fitness havuzlarıdır. Bütün havuzlar hem erkek hem kadınları uygundur ve 14 yaşın üzerindeki çocuklar da kullanabilmektedir. Osmanlı hamamlarından olan Kiraly Hamamı, birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Eski dönemlerde erkek ve kadınlara ayrı ayrı bölümlerde hizmet verilen hamamda son yıllarda bu ayrım kaldırılmıştır. Osmanlı mimarisinin izleri görülen binası ile Kiraly Hamamı, haftanın yedi günü açıktır. Hamamların çoğunda ciddi tıbbi tedavilerin yanı sıra masaj ve kırmızı şarap banyosu gibi hizmetler de bulunmaktadır. Bu tercihlerinizi bilet alırken belirtmeniz gerekmektedir.

Oldukça temiz ve popüler olan hamamların her biri farklı bir mimari yapıya sahiptir. Açılış saatleri günlere göre değişen hamamlardan bazıları sadece hafta sonları geceleri açıktır. Hamamlar, hafta içi yaklaşık iki saat hafta sonları bir buçuk saat kullanabilmektedir. Yine göre değişen özel kullanım koşulları da bulunmaktadır.

Gellert Tepesi

526 Nis 2017Gezilecek Yerler

-2

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin en çarpıcı özelliklerinden biri de Gellert Tepesi’dir. 235 metre uzunluğundaki büyük kayaç bloğu, Tuna Nehri’ni kadar inmektedir. 13.yüzyıldan bu yana dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri cezbeden tepede Gellert Spa ve Rudas Hamamları da bulunmaktadır. Bu tepenin bulunduğu jeolojik çizgi üzerinde birçok doğal kaynak bulunmaktadır. 1046 yılında ölen St. Gellert’in mezarının bulunduğu kuzeydoğu yamacı Gellert Anıtı olarak anılmaya başlamıştır. Macaristan’ın en ünlü azizi olan St. Geller’e verilen önem anıtın şehrin en güzel yerinde olmasından da anlaşılmaktadır.

Avusturyalılar tarafından 1851 inşa edilmiş kale, tepedeki diğer tarihi yapılardandır. Kale oldukça büyük ve keşfedilmesi eğlencelidir. Bir başka görülecek yer ise 2. Dünya Savaşı’nda savaşan Sovyet Askerlerinin anısına 1947 yılında yapılmış Kurtuluş Anıtı’dır. Bu anıt gezildikten sonra da yorgunluğu üzerinizden atıp dinlenebileceğiniz yeşiller içindeki Jubilee Park’a gidilebilir. Çimlerde uzanırken içkinizi yudumlayabileceğiniz bu parkın manzarası da görülmeye değerdir.

1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne girmiş olan Gellert Tepesi’nde 2007 yılında yeni bir mağara keşfedilmiştir. 60 metre uzunluğundaki mağara, 18 metre derinliğinde ve üç odalıdır. İç kısmı ise tamamen doğal taşlardan oluşan mağara göz kamaştırıcı beyaz kristallerle kaplıdır. Yaklaşın 300.000 yıllık olduğu düşünülen mağara keşfedildikten sonra derhal koruma altına alınmıştır. Korunan birçok doğal yapı ile birlikte bünyesinde çok sayıda sanat eserini de bulunduran tepe kesinlikle görülmeye değerdir.

Budapeşte Turistik Gezi Biletleri

Budapeşte şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, Orta Avrupa’da bulunmaktadır. Macaristan’ın en büyük ve en kalabalık şehri olan Budapeşte, Avrupa Birliği’ndeki en büyük yedinci şehirdir.

Geolocation

Budapeşte lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Budapeşte lokasyonunu gezmek isterseniz; Orta Avrupa Turu - 540.55 EUR , Budapeşte Turu - 303.05 EUR , Budapeşte Turu - 350.55 EUR , Orta Avrupa Turu - 299 EUR , Orta Avrupa Turu - 540.55 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Budapeşte turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.


 

Orta Avrupa’nın en popüler şehirlerinden olan Budapeşte’de nemli bir iklim hakimdir. Yaz aylarındaki sıcaklığın yirmi beş dereceye yakın olduğu şehirde kış ayları ise oldukça soğuktur. Şehri sıcaklığın sıfır dereceyi gördüğü kış aylarında ziyaret etmek gezmeyi oldukça zor bir hale getirecektir.

En çok yağışı sonbahar aylarında alan şehirde popüler dönemler ikiye ayrılmaktadır. Mart ayında sıcaklıkların yükselmeye başlaması ile hareketlenmeye başlayan şehirde yaz aylarının sonuna kadar turist sayısı katlanarak artmaktadır. Özellikle haziran, temmuz, ağustos ayları şehrin en kalabalık ve popüler olduğunu dönemdir. Ancak daha sakin ve biraz serin bir havada Budapeşte’nin keyfini çıkarmak isteyenler, marttan mayısa kadar olan dönemi de tercih edebilir.

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’nin havaalanı Ferench Lizst Havaalanı’dır. Şehrin merkezine 16 kilometre uzaklıkta olan havaalanı üç defa üst üste Avrupa’nın en iyi havaalanı ödülünü kazanmıştır.

Uçakla Gidiş: İstanbul’dan Budapeşte’ye olan uçuşlar gün aşırı ve aktarmasızdır. Uçuş için birçok havayolu şirketi seçeneği de mevcuttur. Havaalanından kent merkezine gitmek için otobüs, tren, taksi kullanılabilir. 200 E numaralı otobüs hattını kullanarak şehir merkezine ulaşabileceğiniz gibi şehre gece varacağınız durumlarda ise 900 no’lu otobüsü kullanabilirsiniz.

Yenilikçi, orijinal, dinamik ve ilham verici bir ülke olan Macaristan’ın başkenti Budapeşte oldukça ilgi çekici bir şehirdir. Buda ve Pest olarak Tuna Nehri’nin ikiye böldüğü şehir Buda Tepesi ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul görmektedir.

Budapeşte’de kalmak için birçok seçenek bulunmaktadır. Kalacak yer şehre karşı olan beklentilere göre değişmektedir. Tarihi ve turistik merkez olan kalenin çevresi çok hareketli gibi görünse de aynı zamanda çok romantik ve sakindir. Şehrin Pest bölgesi ise kalmak için pek fazla tercih edilmez. Mimari açıdan oldukça görkemli olan Budapeşte’de çok sayıda kalacak yer seçeneği de mevcuttur.

Budapeşte’nin kalbinde kalmak ve tarihi dokuya şahit olmak istiyorsanız Kale Bölgesi’ni tercih edebilir ve birçok seçeneğe de sahip olabilirsiniz. Kale tepesinden Tuna Nehri’nin mükemmel manzarasını izleyebilir ve eğlencenin nabzını tutabilirsiniz. Belvaros ve Lipotvaros bölgeleri Kale içinde kalınabilecek uygun bölgelerdendir. Tarihi ve görkemli binası ile dört yıldızlı Otel President, Macaristan Merkez Bankası’nın hemen yanında yer almaktadır. Sağlıklı yaşam merkezi ve şehrin panoramik manzarasına sahip olan terası ile çok eğlenceli bir konaklama imkânı sunmaktadır. 15 bin metrelik havuzu, spa ve hamamı ile zamanınızı çok iyi değerlendirebilirsiniz. Belvaros bölgesinde bulunan otel metro ve diğer toplu taşıma yerlerine oldukça yakındır.

Aynı zaman da doğrudan Kale Tepesi’nin çevresinde de kalabileceğiniz çok güzel konaklama seçenekleri de şehirde mevcuttur. Opera Binası, müzik akademisi ve ağaçlarla kaplı ünlü Andrassy Bulvarı’nın bulunduğu Teresvaros bölgesi, daha modern ve lüks kalma seçeneklerine sahiptir. Canlı ve renkli Yahudi Mahallesi’nin bulunduğu Erzsebetvaros bölgesi birçok kişinin Budapeşte’deki favori yerlerindendir. Restoran ve barlarla dolu olan bu bölge farklı kültürel yapısı ile ilgi çekmektedir. Bu bölge özellikle ekonomik konaklama seçeneklerinin olduğu yerdir. Budapeşte’ye özel el yapımı biralarının merkezi olan otuza yakın çeşit çeşit bira türleri ile turistlerin ilgi odağı olan Ferencvaros bölgesi, genç kesimin uğrak noktalarındandır. Turistlerin çok fazla bilmediği bu yer genelde daha sakin bir yerdir.

1918 yılında kapılarını açan Gellert Otel, büyük ve görkemli tarihi binası ile şehrin en ünlü otellerinden biri haline gelmiştir. Gellert Tepesi’nde yer alan otel, tepede bulunan kaplıcalara da oldukça yakındır. Otelin terasında Tuna ve Budapeşte’nin izlenebileceği mükemmel bir restoran da bulunmaktadır. Yer altında üretilen özel Macar şaraplarının sunulduğu restoran çok ünlü şefleri de bünyesinde barındırmaktadır. Akşamları terastaki büyük barı ve çingene bandosu ile konuklarına eğlence imkanı da sağlamaktadır.

Erzsebetvaros bölgesinde bulunan beş yıldızlı Corinthia Otel, UNESCO tarafından korunan Andrassy Bulvarı ve metro istanyonlarına yürüyüş mesafesindedir. Oteldeki Royal Spa ile buhar banyoları, spa küvetleri ve çamur banyoları ile çok iyi vakit geçirebilirsiniz. Erzebetvaros ünlü gece hayatı ve turistik yerleri ile de oldukça ünlüdür.

Budapeşte’nin oldukça gelişmiş ulaşım ağı sayesinde nerde kalırsanız kalın her yere rahatça ulaşabilirsiniz.

Budapeşte onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Budapeşte Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Budapeşte Otelleri

En Uygun Fiyatlı Budapeşte Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Budapeşte Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Budapeşte Otelleri

metro_barnarovacs.jpg

Budapeşte’nin merkezi ve tarihi yerleri yürüyüş için oldukça uygundur. Şehrin merkezi olan Pest’te ve Castle Hill’de trafik kısıtlanmaktadır. Bununla birlikte Budapeşte’nin çok çeşitli imkanlar sunan ve çok geniş bir ulaşım ağı bulunmaktadır.

Şehrin her yerine yayılmış olan tramvay ve otobüs hattı bulunmaktadır. Hızlı ve ulaşımı oldukça kolaylaştıran metro ağı, bunun dışında banliyölere ulaşımı sağlayan HEV trenleri bulunmaktadır. Şehrin turistik yerlerine ulaşmak için en uygun metro hatları 2-4-6 no’lu olanlardır. Kırmızı renkli açık otobüsler ile de şehrin her yerine ulaşmak mümkündür. Tüm ulaşım araçları akşam 11’e doğru sona ermektedir. Gece yolculuk yapmak için E isimli gece otobüslerini kullanabilirsiniz.

Tuna Nehri’ni ziyaret etmek isteyenler için Tuna Nehri feribot seferleri düzenlenen Budapeşte’de, bu gezi ile Tuna Nehri’den şehrin güzel manzarasını izlemek de mümkün hale gelmektedir.

Biletler metro hattından alınabileceği gibi gazete bayileri ve sokak stantlarından da alınabilmektedir.


Budapeşte’ye geldiğinizde Macaristan’a özgü yerel yemeklerden tatmak olmazsa olmazlardandır. Şehrin her yerinde restoranlar, kafeler ve küçük yerel dükkanlar bulunmaktadır. Macar yemeklerinde Osmanlı döneminin izlerini de görmek mümkündür. Macar mutfağındaki lezzetlerden bazıları, doyurucu çorbalar, güveçler, tatlı kekler ve hamur işleridir. Macar yemekleri genelde yerel baharatlarla tatlandırılmıştır.

Yemeklerin her zaman çorba ile başladığı Macaristan’ın çorbaları oldukça ünlüdür. Dünyaca ünlü gulaş ya da tatlı meyve çorbası gibi et çorbaları en popülerleridir. Macaristan’ın her kesiminde farklı tarzlarda yapılan gulaş, bazen yeşil fasulye ile bazen sadece sebzeden yapılmaktadır. Jokai fasulye çorbası ve balık çorbası denenmesi gerekenlerden bazılarıdır.

Macar ana yemeklerinde ise et yemekleri genelde patates, makarna veya pirinç ile bir arada sunulmaktadır. Mevsim sebzelerinden oluşan turşu ya da salatada yemeğe eşlik etmektedir. En meşhur et yemeklerinden olan Pörkölts ve paprikas sığır eti, domuz eti veya koyun etinden yapılmaktadır. Macar usulü yapılan ekşi krema da yemekle birlikte servis edilmektedir.

Noel ya da paskalya bayramlarında yapılan Lahana dolması, kızarmış kaz ciğeri meşhur Macar lezzetlerinden bazılarıdır. Sebze yemekleri çok fazla olduğu için vejetaryenlerin de kendilerine uygun yemekler bulabileceği Budapeşte’de, Fözeleks sebze yemeklerinden en iyisidir.

En iyi restoranlardan olan Arany Kaviar, Costes Downtown, Babel Budapest; Rus, Doğu Avrupa ve Orta Avrupa yemekleri gibi çok seçkin bir menüye sahiptir. Çok sayıda şarap seçeneğinin de bulunduğu restoran, Budapeşte’nin en lükslerinden biridir. Daha uygun restoranlardan olan Töltö, Bors Gasztro Bar’da yerel lezzetlerle birlikte, pizza, hamburger ve diğer yiyecek seçeneklerine sahiptir.

Budapeşte’de Gece Hayatı

Budapeşte’nin her dönemi gece hayatı çok hareketli ve canlıdır. Şehir lazer gösterileri, ışık şovları ve birbirinden popüler kulüpleri ve konser alanları ile ziyaretçilerine mükemmel bir eğlence imkanı sunuyor. Her hafta değişen konseptleri, yiyecek seçenekleri ile her gittiğinizde farklı bir konseptle karşılaşabilirsiniz.

Tuna Nehri üzerinde Buda ve Pest’in güzel manzarasını izlerken tekne partisi ile eğlenmek en iyi seçeneklerden biri olabilir. Popüler müziklerin hakim olduğu tekne partileri, uygun fiyatları ile turistlerin ilgini çekmektedir. Tekne turunun fiyatı ise kişi başı yaklaşık 16 Euro’dur

Özellikle genç kesim arasında popüler olan, canlı ve çok çeşitli alkol menusu ile Fröccsterasz, görülmesi gereken barların başında gelmektedir. Büyük terası, lezzetli yemekleri ve sıcak ambiyansıyla her dönem turistlerin ve yerlilerin ilgisini çekmektedir. Barı kışın ziyaret ederseniz de gelişmiş ısıtma sistemi ile açık alanda eğlencenize aralıksız devam edebilirsiniz. Ünlü Erzsebet Meydanı’nın otantik esintisini de hissedebileceğiniz barda fiyatlar orta seviyededir.

Budapeşte’de Festivaller


Budapeşte, festivaller, kültürel etkinlikler, konserler, sergiler, fuarlar ve ulusal kutlamalar ile yıl boyunca ziyaretçilerine eğlence imkanı sunmaktadır. Budapeşte Bahar Şenliği, Sziget Festivali ve Budapeşte Uluslararası Şarap Festivali gibi büyük etkinliklerle tatilinizi çok daha dinamik bir hale getirebilirsiniz.

Bahar Festivali (Nisan)

Klasik müzik, opera, caz ve yerli müziklerle Macaristan’ın ve Budapeşte’nin en büyük kültürel etkinliğidir. Şehir genelinde çok sayıda mekan, hem Macar hem de uluslararası sanatçıları ağırlamaktadır. Şenlik her geçen yıl katlanarak büyümektedir.

Üç haftalık festival boyunca 50’den fazla gösteri ve sergi gerçekleşmektedir. Festival, bir dizi opera, konser, bale ve tiyatro performansıyla Avrupa'nın en önemli kültürel etkinliklerinden biri haline gelmiştir. 40’dan fazla mekanın kullanıldığı ve halka açık alanlarda da gerçekleşen şenliği görmek için çok fazla turist bu dönemde şehri gezmeye gelmektedir. Büyük Satranç Festivali’de Bahar Festivali’nin bir parçası haline gelmiştir. Budapeşte kültürünün bir parçası olarak kabul edilen Satranç Festivali, dünyaca ünlü satranç oyuncularının katılımıyla gerçekleşmektedir.

Sziget Festivali (Ağustos)

Avrupa ve Budapeşte’nin en büyük, en önemli kültür ve müzik festivallerinden biri olan Sziget Festivali, Tuna Nehri üzerindeki Buda Adası’nda düzenlenmektedir. Her yıl dünyaca ünlü müzisyenlerin sahne aldığı ve binden fazla performansın sergilendiği festival, Avrupa’nın en iyi 5 festivali arasında görülmektedir. Macaristan’ın ünlü yerel sanatçılarının da katılımıyla gerçekleşen festival Avrupa’nın en büyük Açıkhava etkinliklerinden biridir.

Oldukça çeşitli yemek stantları, farklı eğlence seçenekleri ile festival süresince çok iyi zaman geçirmek mümkün. Festivalin biletleri çok hızlı bir şekilde tükendiği için bilet satışları başladığında hızlı davranmak gerekmektedir.

Budapeşte’de alışveriş oldukça farklı ve zevklidir. Bunun nedeni şehirde çok fazla butik ve özel tasarım ürünlerinin bulunduğu mağazalardır. Alışveriş alanları, pazarlar, dükkanlar şehrin her tarafına yayılmış olmakla birlikte merkezdeki çok daha ünlü ve farklı yapıdadır.

Budapeşte’nin alışverişinin merkezi Pest’in şehir merkezinde bulunmaktadır. Vaci Caddesi, Budapeşte’nin en ünlü alışveriş caddesidir. Sadece yayaların kullanıma açık olan cadde, Vörösmarty Meydanı’ndan başlamaktadır. Çok sayıda restoran, kafe, mağaza ve butik bulunan Vaci Caddesi, turistlerin alışveriş için uğrak noktası olmuştur. Bu caddeye çok yakın olan ‘Moda Sokağı’ olarak adlandırılan mağazalarla dolu sokak, Deak Ferenc Utca’da bulunmaktadır. Dünyaca ünlü mağazaların bulunduğu sokak ve genel anlamda bu bölge alışveriş için ideal yerlerdendir.

Budapeşte’nin diğer alışveriş bölgeleri ise şehir merkezinde bulunan ana caddelerdir. Bunlarda biri olan Andrassy Caddesi, en göz alıcı ve pahalı mağazaların bulunduğu bir yerdir.

Budapeşte’de tasarım ürünler oldukça popülerdir. Her ay düzenlenen tasarım pazarı (WAAP) şehrin yerel modasını gözler önüne sermektedir. Her Ekim ayında düzenlenen Budapeşte Tasarım Haftası ve her Nisan’da düzenlenen Budapeşte Moda Haftası şehrin alışveriş ve modaya olan ilgisinin önemli bir parçasıdır. Budapeşte’nin ünlü ‘The Room’ mağazasında yetenekli Macar tasarımcılarının özel kreasyonlarını da görebilirsiniz.

Central Market Hall ise Budapeşte’nin en büyük kapalı pazarıdır. Çok çeşitli sebze, meyve, yiyecek ve el sanatları ürünlerinin satıldığı birçok tezgah bulunmaktadır.

Budapeşte (GMT+2) ile Türkiye (GMT+3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Budapeşte’nin saati Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

Macaristan’ın başkenti ve en popüler şehri olan Budapeşte’de para birimi olarak Macar Forinti kullanılmaktadır. 1 Macar forinti yaklaşık 0.0125 TL’dir.

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’de resmi dil Macarcadır. İngilizce konuşabilen insan sayısı ortalama düzeydedir.

TC. MACARİSTAN – BUDAPEŞTE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres:

Andrassy UT. 123 1062 BUDAPEST / HUNGARYTelefon:

+36-1 344 50 25

e-mail: embassy.budapest@mfa.gov.tr

websitesi: http://budapeste.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Milli Bayram (15 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Saint Stephen Günü (20 Ağustos)

Cumhuriyet Bayramı (23 Ekim)

Din Bayramı (1 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

Acil yardım: 104

Yangın: 105

Polis: 107

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır? 

Devamını Oku