Budapeşte ve Tuna'da Tekne Turu

Kraliyet Sarayı, Balıkçılar Burcu ve Matthias Kilisesi,Kale tepesi üzerine kurulu ve bu alan Unesco Dünya Kültür Mirasları Listesi'nde yer alıyormuş. Ve tabii ki Buda Kalesi. Hepsi aynı tepenin üzerinde. Buda kalesi su seviyesinden 180 metre yukarıda yapılmış. Bu tepeye finiküler ile de çıkmak mümkün. Buda Kalesi 13.yy’ın başlarında Kral 6. Bela tarafından yaptırılıyor. Yaklaşık uzunluğu 1,5 km. Kale çevresinde çok fazla restaurant, cafe, hediyelik eşya dükkanı var.

Matthias Kilisesi, Macaristan’ın 2. büyük Kilisesi. 13. ve 15. yy.lar arasında yapılan bu kilisenin çatışı renkli seramikler ile kaplı. Osmanlı hükümdarlarından Kanuni Macaristan’ı fethettiğinde -ki ilk Budin yani Buda’yı fethediyor- Bir süre bu kiliseyi camiye çevirmiş. Şu anki görüntüsüne 1896 yılında geçirdiği restorasyondan sonra kavuşmuş.

Budapeşte Kanuni Sultan Süleyman tarafından ilk olarak 1526’da fethedilmiş. 160 sene Osmanlı Hakimiyetinde kaldıktan sonra 1686’da elden çıkmış. Budin ve Peşte Ticaret yollarının birleştiği yerde olduğundan Osmanlı da bu bölgeye oldukça önem vermiştir. 1662 yılında Evliya Çelebi burayı ziyaret etmiş ve Seyahatnamesinde Osmanlı’nın Buda’da 25 cami, 47 mescit, 12 medrese, 16 mektep, 2 hamam, 8 kaplıca, 9 han, 1 saat kulesi ve 1 bedesten yaptığını söylemektedir. Tabii o zamandan bu zamana çok şey değişmiş bunların çoğu yıkılmıştır. Hatta Sokullu Mustafa Paşanın yaptırdığı Mustafa Paşa Camii ve Türbesi Mîmar Sinan’ın eserlerindendir.

Teknemiz Margaret Köprüsünün altından geçerek Margaret (Margit) Adası boyunca ilerliyor. Bu adanın en başında Margaret Köprüsü, sonunda ise Arpad Köprüsü var. Budapeşte sınırları içerisinde Tuna üzerinde toplam 9 köprü var. Ancak bunların 7 tanesi trafiğe açık durumda.

Margit adasına Margaret Köprüsünden de direkt ulaşım var. Adını Moğol istilası sonrası hayatını bu adada geçiren ve genç yaşta hayata veda eden prensen Margrit’ten alıyor. Hatta o dönem yaşadığı manastır ve mezarı da adada görülebilecek yerler arasındadır. Burası şehrin sayfiye bölgesi gibi aynı zamanda otel ve gece klupleri de var. Ancak Budapeşte’nin gece hayatının çok ta renkli olduğundan bahsetmek biraz zor. Burası yeşillikler ile içinde olduğundan gündüz gözü ile birçok koşan, yürüyüş yapan, güneşlenen kişileri görmek mümkün.

Margit Köprüsünün Buda tarafında kalan sağ kanadında Török Ut (Türk Caddesi)’ni görebilirsiniz. Buradan ilerleyince Mescet Sokağı’nda bir tepenin üzerinde Gül Baba Türbesi var. Bana sorarsanız olmazsa olmazlardan değil. Ama yok ben illa da adak adayacağım derseniz, ben sizi tutmayayım. Osmanlılar Macaristan’ı fethettikten sonra Ispartalı aynı zamanda da Bektaşi olan Gül Baba Buda’ya gelmiş. Macar halkı onu çok seviyormuş. Sürekli elinde güllerle dolaştığı için Gül Baba adını takmışlar. 1541 senesinde şehit olmuş ve türbe yapılmış. O gün bugündür korunuyor. Ancak burası City Bus turlarında ugranan noktalar arasında değil. Daha çok Türkiye’den Macaristan’a gelenlerin ilgisini çeken bir tarihi nokta.

Evet, Margit adasının çevresinden de dolaşıp tekrar diğer yöne döndükten sonra teknemizin sol tarafında bu kez de Peşte tarafı kaldı. Buda tarafı ne kadar engebeli bir yerleşimse, Peşte tarafı da tam aksine dümdüz. Eskiden ekonominin merkezi Buda tarafıymış. 19. yüzyıldan sonra merkez Peşte tarafına kaymış. Peşte’nin Belvaros semti, İstanbul avrupa yakasının Nişantaşı’sı olarak değerlendirilebilir.

Margit adasını geçince solda Parlemento binasını görüyoruz. Budapeşte’nin simgelerinden olan Parlamento Binası 1884 – 1904 yılları arasında inşa edilmiştir ve içerisinde 691 odası mevcuttur. Neo-gotic tarzdaki bu yapıyı mimar Imre Steidl inşaa etmiştir. Binanın uzunluğu 268 metre ve yüksekliği 96 metredir. Ülkenin en büyük binası olma özelliğini taşıyor. İçerisindeki en görülmeye değer eser ise Mihaly Munkacsy’nin Başkanın odasının yanındaki odada sergilenen “The Conquest” isimli tablosudur. Burası gezilmek istenirse giriş ücreti yaklaşık 8,5 Euro civarındadır.

Parlamento Binasının hemen yanında ise Bilim Akademisi yer alıyor. Bu yapı 1862-1864 senelerinde Alman mimar Stüler tarafından inşaa ediliyor. Bu binanın yer aldığı meydan Roosvelt Meydanı. Arka kısmındaki alanda çok şık cafeler var.  

Budapeşte’de konaklama için tercihinizi şehir merkezindeki otellerden yapmanız, şehrin imkanlarını kullanabilmek ve turistik mekanlara ulaşabilmek için uygun olacaktır. Burada ki oteller arasından,  Aziz Stephen Bazilikası'na 500 metre ve Zincir Köprüsü'ne 600 metre mesafede bulunan feelBudapest Vörösmarty Square otelini uygun bir tercih olarak seçebilirsiniz. Otel ayrıca, Citadella Meydanı'na da 1 km. mesafede yer alıyor. Bunun yanında Hotel Erzsebet City Center’i da düşünebilirsiniz. Trafiğe kapalı bir caddede yer alan otel, Vaci utca alışveriş caddesine ve Great Market Hall'a sadece birkaç adım uzaklıkta ve bulunduğu yerin çevresinde birçok kafe ve bar bulunuyor. Eğer bütçeniz kısıtlıysa veya ekonomik bir otel arıyorsanız, hemen hemen aynı konumdaki The Three Corners Hotel Art Superior’u ekonomik bir tercih olarak aklınızda bulundurabilirsiniz. Bu otel önerilerinin dışında, Budapeşte’de ki diğer otel seçenekleri için buradanbooking.com’a girip göz atabilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz. 

Tekne ile tekrar Chain Bridge’in altından geçerek, Hotel Intercontinental solumuzda kalacak şekilde yanaşıyoruz.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni