Google+

Arama formu

Moldova'ya Kimlikle Seyahat Başlıyor

 
19 Şubat 2019 itibariyle Türkiye ve Moldova arasında karşılıklı olarak kimlikle seyahat edilebilecek. Uygulanmaya başlayacak anlaşmaya göre Türk vatandaşları her 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Moldova'da kimlik kartıyla kalabilecek.

Türkiye'nin Kişinev büyükelçisi Gürol Sökmensüer, iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi. Türkiye ve Moldova arasındaki dostluğa vurgu yapan Sökmensüer, Moldova vatandaşlarının da en çok ziyaret ettiği turizm rotasının Türkiye olduğunu ifade etti.  Büyükelçi Sökmensüer, “Anlaşma, Türkiye ile Moldova arasındaki dostane ilişkilerin ve stratejik ortaklığın somut neticesi olmuştur” dedi. İki ülke arasındaki pasaport zorunluluğunu ortadan kaldıran anlaşma, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17 Ekim 2018 tarihinde Moldova’yı ziyareti esnasında imzalanmıştı.


“Turist sayıları katlanarak artacak”

Büyükelçi Gürol Sökmensüer’in açıklamalarına göre, geçen yıl Moldovalı turistlerin yüzde 35'i, yani 80 bin kişi Türkiye’yi ziyaret etti. Türkiye’den Moldova’ya ise 20 bin turistin geldiği biliniyor. Kimlikle seyahatin vatandaşlara kolaylık sağlayacağını vurgulayan büyükelçi, “Böylelikle turist sayılarının katlanarak artacağına inanıyorum” diye konuştu.


Moldova Hakkında Genel Bilgiler

Başkenti Kişinev olan Moldova, 1991 senesinde SSCB’nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanmış bir Doğu Avrupa ülkesidir. Tarihi boyunca pek çok işgale maruz kalan ülkenin yüzölçümü 33.846 kilometrekaredir. Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Moldova, Romanya ve Ukrayna ile sınır komşusudur. Moldova halkı oldukça misafirperver ve arkadaş canlısıdır. Nihai statüsü tartışmalı olmakla beraber Dinyester Nehri’nin doğusunda kalan de facto cumhuriyet Transdinyester üzerinde Moldova hükümetinin herhangi bir kontrolü yoktur.

İki özerk bölgeye ayrılan ülkede Transdinyester Bölgesi Ukrayna sınırında olup daha çok Ukraynalı ve Rus nüfusun yoğun olduğu bir bölgedir. Diğer bölümü Gagavuzya ise daha çok Moldovalı ve Gagavuz Türklerinin oluşturduğu bölgesidir. Ülkenin diğer önemli kentleri arasında çingenelerin başkenti olarak da anılan Sorocagelir. Bir diğer önemli kenti ise Traspol’dur. Ülkenin en büyük ikinci kenti olan Tiraspol özerk bölge Transdinyester’in de başkenti kabul edilmektedir.


Vizesiz Ülkeler Artıyor

Vizesiz ülkeler, gün geçtikçe artıyor. Daha önce de Şubat 2018 itibariyle Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 30 güne kadar vize uygulamasını kaldırmıştı. 2016'da Türkiye'ye vize zorunluluğu getiren Rusya Federasyonu da en son Türk iş adamları ve tır şoförlerine vize zorunluluğunu kaldırmıştı.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Moldova gibi vize gerektirmeyen ve yeni tüp çipli kimliğin seyahat için yeterli olduğıu bir diğer ülke de Ukrayna.

Vize ne yazık ki pek çok vatandaşımızı seyahat etmekten alıkoyan bir uygulama. Bu sebeple pek çok kişi vizesiz ülkelerin neler olduğunu merak ediyor. Ülkemizde umuma mahsus pasaporta vize istemeyen ülkelerin bir listesini görmek için tıklayın.
                                               

Çipli Yeni Kimlik Yeterli

 Türkiye ve Moldova arasında vizeler ise karşılıklı olarak 17 Ocak 2019'da kalkmıştı. İki ülke arasındaki bu yeni uygulamayla artık yeni tip çipli kimliklere sahip olan herkes 90 güne kadar Moldova'da vizesiz kalabilecek.