Kişinev Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avrupa’nın yeşil alanı en yoğun şehirlerinden biri olan Kişinev, Dinyeper Nehri’nin bir kolu olan Bic Nehri kıyısına kurulmuştur. Buraya parklar ve göller diyarı diyebiliriz. Şehrin nüfusunun %80’ini Moldovalılar oluştursa da; Ukraynalı, Rus, Bulgar ve Alman azınlıklarda azımsanmayacak kadar çoktur. Şehrin adı İngilizcede “Chisinau” olarak yazılmaktadır. Kişinev şarap mahzenleri ile ünlü bir şehirdir. Öyle ki bu şarapların çoğu şehrin her yerinde yükselen asma bahçelerinden toplanan üzümlerle yapılmaktadır. Burada ki şarapların Fransa’dan sonra ki dünyanın en iyi şarapları olduğu söylenmektedir.

Tanıtıcı Video:
 

 
Devamını Oku

Kişinev Nerededir?

Kişinev, Doğu Avrupa ülkelerinden Moldova’nın merkezinde, Dinyeper’in bir kolu olan Bic Nehri’nin her iki yanına kurulmuş bir şehirdir.

Kişinev Gezilecek Yerler

Kişinev gezilecek yerler bakımından genel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar parklar ve katedral gibi mimari yapılardır. Şehrin her yanında bulunan parkları ve bu mimarileri gezdiğinizde, bir nevi Kişinev’i tavaf etmiş olursunuz. Özellikle şehrin içinde bulunan asma bahçeleri ve şarap mahzenleri bir hayli ilgi çekmektedir. 

Kişinev Gezilecek Yerler

Stefan Cel Mare Parkı Ve Anıtı, Water Tower, Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi, Natıvıty Katedrali, Puşkin Müzesi ve Holly Gates başlıca gezilecek yerler arasındadır. Adını andığımız yerler ile ilgili bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Kişinev'e Ne Zaman Gidilir?

Kişinev yaz aylarında sıcak, kış aylarında hafif soğuk olan bir şehirdir. En sıcak zamanları Mayıs-Ağustos ayları arası olurken, en soğuk zamanları ise Kasım- Mart ayları arasıdır. Bu yüzden en uygun zamanlar yaz aylarıdır. Şehrin yaz aylarında ortalama sıcaklığı ise yaklaşık olarak 18 derecedir.

Kişinev'e Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları’nın Kişinev’e direk seferleri bulunmaktadır. Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürmektedir.

Kişinev’de Nerede Kalınır?

Ukrayna ile Romanya arasında konumlanan Moldova’nın başkenti olan Kişinev, yıl boyunca talep gören destinasyonlar arasında yer alıyor. Bic Nehri’nin kıyılarına uzanan şehir, yemyeşil doğası ve sahip olduğu kültürel birikimle turistler tarafından oldukça beğeniliyor.

Sahip olduğu verimli arazi sayesinde tarım da yapılabilen şehir, bölgenin en başarılı üzüm bağlarına sahip. Bu durumun sonucu olarak bölgenin en kaliteli ve meşhur şaraplarının da üretildiği Kişinev, konuklarına lezzetli bir mutfak sunuyor. Tarihi yapıları, alışveriş merkezleri, parkları, müzeleriyle öne çıkan şehir pek çok anıta da ev sahipliği yapıyor.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Kişinev otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Kişinev Otelleri

Doğu Avrupa’nın popüler ülkelerinden biri olan Moldova’nın başkenti olan Kişinev, aynı zamanda ülkenin en kalabalık metropolü. Dinyester Nehri’nin devamı olan Bic Nehri yanında yer alan bu güzel şehir, ülkenin ekonomi, eğitim, tarım ve medya sektörlerinin de kalbi konumunda bulunuyor. Yemyeşil bir doğa sahip olan Kişinev, ülkenin en güzel şaraplarının üretildiği yer olarak da büyük ilgi görüyor. 

Yılın her mevsimi ziyaret edilebilen bir iklime sahip olan Kişinev, ülkenin başkenti olarak çok sayıda siyasi ve politik misafiri de ağırlıyor. Genel olarak çok büyük bir alana yayılmamış olan bu keyifli başkent, yeme-içme turlarının da hedefinde yer alan popüler bir destinasyon.

Gece hayatı son derece hareketli olan Kişinev, çok sayıda eğlence mekânıyla konuklarına hizmet veriyor. Stefan Cel Mare civarında yer alan bar, kafe ve restoranlar sabaha kadar süren eğlencenin adresi oluyor.

Devamını Oku

Kişinev Şehir İçi Ulaşım

Kişinev’de ulaşımı sağlayabilmek için troleybüs, otobüs, minibüs ve taksileri kullanabilirsiniz. Bu ulaşım araçları içinde en ucuzu ve ulaşım ağı en geniş olan ise troleybüslerdir. Şehirde toplam 22 tane troleybüs hattı bulunmaktadır. Bu araçların yanında otobüsleri de kullanabilirsiniz. Banliyöler gibi troleybüs ve otobüslerin gitmediği yerlere ise minibüslerle ulaşabilirsiniz. Bu minibüslerle, Türkiye’de olduğu gibi belli bir ücret ile seyahat edilebilmektedir. Fiyatları ortalama 3 lei’dir. 

Devamını Oku

Kişinev Mutfağı

Moldova birçok kültürün geçiş noktasında olmasından ve tarihinde yine birçok milletin egemenliği altına girip çıktığından farklı kültürlerden etkilenmiştir. Bu durum haliyle ülkenin mutfak kültürünü de etkilemiştir. Moldova mutfağının en meşhur ürünü tartışmasız üzümdür. Ancak bu yemek için değil şarap üretimi için tabi ki. Kişinev’in dört köşesinde bile bu üzüm asmalarını görmek mümkün. Şehir Fransa’dan sonra ki en kaliteli şarap üretimiyle dünyaca meşhurdur. Eğer Kişinev’e gelmişseniz mutlaka yerel şaraplarının tadına bakmalısınız.

Devamını Oku

Kişinev Gece Hayatı

Kişinev gece hayatı bakımından cıvıl cıvıl bir şehirdir. Kulüpler, barlar, kafeler ve publar şehrin eğlence hayatımın yaşandığı ana mekânlardır. Moldovanın gece hayatını merak edenler için ilk başta birkaç uyarı yapmakta yarar var. Üülke çok fakir olduğundan genellikle turistleri kazıklama olayı çokça yaşanmaktadır. Hatta bir gelenek gibidir. Bu yüzden insanlarla alışveriş yaparken veya oturup bir şeyler içerken fiyatları ilk başta sormanız yararınıza olacaktır. Turist olduğunuz anlaşılırsa, Kişinev sizin için ucuz bir şehir olmaktan çıkabilir. Buna dikkat etmelisiniz.

Şehrin eğlence hayatı şehir merkezinde ve Stefan Cel Mare bölgesi etrafında yoğunlaşmıştır. Burada birçok bara rahatlıkla girebilirsiniz. İçeceklerin fiyatı genellikle yüksektir. O yüzden az paranız varsa bir kafeyi tercih etmeniz daha iyi olabilir. Kişinev’in gece hayatı sizi çok eğlendireceği gibi dikkat de gerektirmektedir.

Devamını Oku

Kişinev'de Alışveriş

Kişinev’de alışveriş yapmayı düşünüyorsanız bunu hediyelik eşya ve gıda üzerine düşünebilirsiniz. Kişinev’de turistler genellikle “şarap” ve Sovyet dönemine ait hediyelik eşya ürünlerine ilgi göstermektedir. Özellikle buradan bir şişe de olsa şarap almadan gitmek (alkol kullanıyorsanız) çok büyük bir hata olabilir. Çünkü dünyanın en iyi şaraplarının üretildiği şehirlerden biri Kişinev. Bunun yanında çeşitli hediyelik eşya dükkânlarında sık sık Sovyet dönemine ait objelerle karşılaşabilirsiniz. Bu ürünlerden de hoşunuza giden bir şeyi, örneğin bir “matruşka” satın alabilirsiniz. Alışverişinizi ucuza getirmek ve bol çeşit istiyorsanız en iyi adres şehrin açık pazarı olan Souvenir Bazaar’dır. Burada birçok farklı ürüne rastlayabilirsiniz.

Kişinev’de alışveriş yaparken mümkünse turist olduğunuzu belli etmemeye çalışmalısınız. Çünkü turist olmanız çoğu satıcıya göre kazıklanmanız için geçerli bir sebep olabilmektedir.

Kişinev Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaportları ile Moldova’ya 6 ay içinde 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. 

Kişinev Saat Farkı

Kişinev’de saat dilimi olarak “GMT+2” saat dilimi kullanılmaktadır. Türkiye ile arasında saat farkı yoktur. 

Kişinev Resmi Tatiller

 • 1 Ocak: Yeni Yıl,
 • 7 Ocak: Ortodoks Noeli,
 • 8 Mart: Dünya Kadınlar Günü,
 • Mart/Nisan aylarında: Ortodoks Paskalyası,
 • 1 Mayıs: İşçi Bayramı,
 • 9 Mayıs: Zafer Bayramı,
 • 27 Ağustos: Milli Bayram,
 • 31 Ağustos: Ulusal Dil Bayramı,

Kişinev Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -2oC
  • Şub -1oC
  • Mar 3oC
  • Nis 10oC
  • May 16oC
  • Haz 19oC
  • Tem 20oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 10oC
  • Kas 3oC
  • Ara 0oC

Kısa Kısa

Ülke: Moldova
Nüfus: 670.000
Resmi Dil: Rumence
Para Birimi: Moldova Lei
İklim: Karasal, Ilıman İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün