Şarap Yolculuğu: Kişinev

1,5 saatlik bir yolculuk sonunda Kişinev’e vardığınızda ülkeye girmenin en kolay yolu yaklaşık 700 Lei ödeyerek VIP’den geçmek. Önceden arayarak isminizi yazdırdığınızda sizi aprodan alıp pasaport ve gümrük işlemlerinizi çabucak hallediyorlar.

Stefan Cel Mare ülkenin en ünlü tarihi kahramanı. Onun adını taşıyan bulvar üzerinde Parlamento ve Başkanlık Sarayı yan yana yer alıyor. Parlamento’nun karşısında ise şehrin büyük katedrali güzel bir park içinde yer almakta.

Sovyetler Birliği etkisi ile geniş bulvarlar ve parklar tüm şehri baştan sona kaplıyor. Yolsuzluklar nedeniyle yollar köstebek yuvası gibi, şehirlerarası yollar daha da beter. Parlamento’nun yanındaki parkın yanında bulunan Joly Allon hotel düzgün ve temiz bir 4 yıldızlı. Stefan Cel Mare Bulvarı üzerinde yer alan Nobil Boutique Hotel ise açık terası ve cigar lounge ile Kishinev sosyetesinin uğrak noktalarından biri.

Tarım ülkesi olması nedeniyle halkın büyük kısmı başta İtalya gelmek üzere farklı AB ülkelerine özellikle tarım sektöründe çalışmak üzere gitmiş durumda. Gürcü şaraplarının haksız ünü karşısında Moldova şarapları çok daha lezzetli ve doygun yapıları ile Fransızların ilgisini çekmiş durumda.

Cricova ve Milesti Mici en ünlü şarapçılar. Kishinev merkezden 20 dakikalık bir araba yolculuğu ile Cricova’nın eski bir tuz madeninde bulunan mahzenlerine varıyorsunuz. Yerin metrelerce altında yer alan bu devasa mahzende Putin ve Aliyev’in kavları özel seksiyonlarda saklanmakta.

Aralıkta yeni mahsul taze şarap tatmak için kendi içimi için şarap üretenlerin satış yaptığı pazarlara gitmek gerekiyor. Pazarda litrelik şişelerde kırmızı ve siyah şarap satımı burada normal karşılanıyor, satın almadan önce mutlaka tatmalı, çünkü her satıcı kendi damak tadına göre ürettiğinden şarabın tadı üzümü aynı olsa bile değişebiliyor.

Denize kıyısı olmamasına rağmen göl balıkçılığı son derece gelişmiş durumda, pazarlarda sazan ve bol kılçıklı göl balıkları ile kerevit her zaman bol miktarda bulunmakta. Bizdekinin aksine balıkları dev akvaryumlarda canlı tutuyorlar ve ölmüş balık asla satın almıyorlar. Satıcılar en fazla balıkların pullarını temizliyor.

Rusya’da olduğu gibi bira mayasından yapılan çiğ börek benzeri börekler açlığı gidermek için ucuz ve temiz bir seçim. Patatesli börek, 2 shot votka ve çay güzel bir kahvaltı.

Kişinev merkezde rezidanslar, şehrin merkezden uzak kesimlerinde ise siteler yükselmekte. Şehir kendisini sürekli yenilemekte.

Drive club, ünlü Rus sanatçıların sık sık konserler verdiği Moskova kalitesinde bir club. Moskova kalitesinde cafe/bar ve clubların sayısı her geçen gün biraz daha artıyor.

Moldovalı kadınlara karşı Türk erkeklerinin tavrı nedeniyle, Türklere karşı yoğun olmasa belli bir karşıtlık var. Buna rağmen akşam vakti herhangi bir sıkıntı yaşamadan sokaklarda yürüyebilir, gece hayatının farklı boyutlarını rahatça tecrübe edebilirsiniz.