Bükreş'te Hafta Sonu Gezisi

Yeni kız arkadaşım ile bir arkadaşımızın taşınmasına yardım etmek amacıyla cuma 23.05’te gidip pazar 21.45 uçağı ile geri dönecek şekilde hafta sonu için gittik. Rahat bir uçuş sonrası şehir merkezinde Victoriei Meydanı'na yürüyerek 10 dakikalık mesafedeki 4 yıldızlı Capital Plaza Hoteli'ne geçtik. Eşyalarımızı hotele bıraktıktan sonra gece ikiye kadar açık bir İngiliz Pub’u bulup lezzetli Alman biraları içerek günün yorgunluğunu attık.

Sabah 10 gibi hotelde düzgün, tatmin edici ve lezzetli bir kahvaltı ettikten sonra önce Victoriei Meydanı'na yürüdük, etraftaki müze ve parkların arasında gezdikten sonra Calea Victoriei Caddesi üzerinden bol bol mimari fotoğraf çekerek Hilton Hotel’e kadar yürüdük.

Henüz kapalı mekanlarda sigara içmek serbest olduğundan Hilton’da oturup kahvelerimizi içip keyifle bir puro yaktım. Hilton Hotel’de sadece Küba purolarını satan LCDH’de kısa bir alışveriş yaptıktan sonra, Old Town’a doğru yürümeye devam ettik.İstanbul gibi sanat ve kültür fakiri bir şehirde yaşamanın getirdiği ıstırap ile Bükreş gibi küçük bir şehirdeki sanat galerisi, müze ve performans merkezinin sayısı bizi şaşırttı. Yürüyüş boyunca çok sayıda restore edilmiş ancak boş ya da boşaltılmış işyeri ile karşılaştık.

Old Town ise İngiliz Pub’ı tarzında bar ve masaj salonu istilası altında yok olmuş ve eski ilginç havasını kaybetmişti. Old Town dışında yeni cazibe merkezleri kurulmuş ve ağırlıklı olarak bistro tarzı ister kahve ister alkollü bir şeyler içip yanında bir şeyler atıştırabileceğiniz çok sayıda yer açılmış.

Hava yağışsız ama serin olduğundan günü büyük kısmını şehir merkezinde dolaşarak geçirdik. Birkaç özel ve güzel kitapçıyı dolaştıktan sonra her turisttin mutlaka uğradığı Caru'cu Bere’ye bizde gittik. Adet olduğu üzere yaklaşık 15 dakika barda bekledikten sonra sigara içilebilecek bir masaya kurulduk. Paylaşmak için ortaya soğuk et tabağı ve ana yemek olarak domuz pirzolası yedik. Bütün o kalabalığa rağmen servis son derece profesyonel ve hızlıydı.

Mekâna olan talep nedeniyle beğenmiyorsan çek git nasıl olsa başka gelenler var şeklinde bir tavır içinde olmaları rahatsız edici olsa da yemeklerin lezzeti birçok şeyi unutturuyor. Akşam bu restoranın yakınlarındaki Neon adlı bir kokteyl barında geceyi sonlandırdık. Birbirinden lezzetli kokteylleri bol bol dans ederek keyifle tükettik.

Pazar sabahı hoteldeki kahvaltı sonrasında, şehrin birçok yerine dağılmış AVM’lerden birkaç tanesine giderek puro, salam, peynir ve özellikle aradığımız bazı güzellik mamullerini satın aldıktan sonra Raionul De Peste adındaki muhteşem bir deniz ürünleri restoranına gittik. Arkada tarafı küçük bir pazar yeri olarak düzenlenmiş olan mekânın ön tarafı iki açık mutfak etrafına yerleştirilmiş masalar ile düzenlenmiş küçük ve şık bir restoran.

Susam ve kendi sosları ile servis edilen deniz yosunu ve kendi hazırladıkları chili sos ile servis ettikleri kalamar son derece başarılı idi.

Bükreş’teki yeni akım merkezden uzakta çevre mahallelerde küçük ama şık kahve ya da bistrolar açmak. Başkanlık sarayı ilk gördüğünüz andan itibaren tuhaf bir şekilde sizi etkisi altına alıyor. Halk açlık içinde kıvrılırken servet harcanarak yapılan saray ve çevresindeki yüksek bürokratlar için inşa edilen apartmanlar belli bir uyum içinde. Saray bugün düğün ve sanatsal etkinlikler için kullanılmakta.

7 sene sonra AB’ye girmiş Bükreş’te ilk dikkatimi çeken bisiklet yolları oldu. İstanbul’da olduğu gibi anlamsız değil ciddi şekilde kullanılabilecek bisiklet yollarını şehrin büyük kısmına inşa etmişler. Eski binaların birçoğu ciddi restorasyondan geçmiş, AB kredileri ile şehri yenilemişler.