Gürcistan'ın Karadeniz kıyılarındaki Batum kentinde bulunan Miracle Park (Mucize Parkı), Batum gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunan çok önemli yapıları içermektedir. Alfabe Kulesi, Saat Kulesi (Chacha Tower), Ali ve Nino Heykeli, Deniz Feneri ve Dönme Dolap, Miracle Park'ın içerisinde yer alıyor. Tüm bu turistik cazibe merkezleriyle burası gerçekten de mucizelerle dolu bir park. Park, yıl boyunca çok sayıda etkinliğe ve festivale ev sahipliği yapıyor. 2011 yılında Julio Iglesias’ın burada verdiği konser hala konuşulmakta.

Miracle Park'taki 130 metrelik Alfabe Kulesi, tanıdık çift sarmal modelindeki DNA'nın yapısal tasarımını ve Gürcistan'ın dilini, her biri Gürcü alfabesinin özel bir harfini gösteren çift sarmalın merdiveni gibi basamaklarında birleştiriyor. Kulede Gürcü alfabesinin 33 harfinin tamamı temsil edilmektedir.

Miracle Park'taki 25 metrelik saat kulesi, yaygın olarak 'Chacha Kulesi' olarak bilinir. Chacha şarap yaptıktan sonra kalan üzüm artıklarından oluşan güçlü bir ruhtur. Her gün saat 19: 00'da kule, dört istasyondan on dakika boyunca chacha dağıtıyor. Miracle Park'taki Aşk Heykeli, Gürcü sanatçı Tamar Kvesitadze'nin yarattığı bir erkek ve bir kadının 7 metre çelik heykelidir. Heykel Kurban Said'in “Ali ve Nino” aşk hikâyesinden esinlenilmiştir. Hikâye, Shakespeare’in Romeo ve Juliet’ine benzer ve Gürcü bir prensese âşık olan ve ülkesini savunan ölen Azerbaycanlı bir genci anlatıyor.

Miracle Park'ta yer alan 21 metrelik taş deniz feneri, 1882'de Fransız mühendisler tarafından yapıldı. Batum’un ilk deniz feneri, 1863’te Osmanlı yönetimi sırasında inşa edilirken, Ruslar 1878’de ikinci bir tane daha dikmiştir.

Yakın Yerler: Panaromic Wheel, Ali ve Nino Heykeli