Google+

Gürcistan

ASYAGürcistan
Gürcistan - : - / -
--℃
1 GEL=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon6.3℃
 • Şubweather-icon8.4℃
 • Marweather-icon12.4℃
 • Nisweather-icon16.7℃
 • Mayweather-icon21.2℃
 • Hazweather-icon25.2℃
 • Temweather-icon26.8℃
 • Ağuweather-icon26.3℃
 • Eylweather-icon23.1℃
 • Ekiweather-icon17.4℃
 • Kasweather-icon12.2℃
 • Araweather-icon7.4℃
Nüfus: 3.729.500 Dili: Gürcüce Para Birimi: Lari İklim: Karasal İklim

Yaklaşık 70 bin metrekare yüz ölçümüne sahip küçük bir ülke olan Gürcistan, coğrafi konumu itibariyle kara iklimine sahiptir. Ekonomik açıdan zorlu koşullarla boğuşmakta olan ülke yine de ulusal kültürüne ve sanata çok önem verir. Kafkas dağları üzerindeki dağ köyleri ve Karadeniz kıyısındaki kumsalları görülmeye değerdir. Vardzia isimli 12. yüzyıla ait mağara manastırı çok meşhurdur. Başkenti Tiflis zengin bir mimariye sahiptir.

 

Gürcistan 9 bölgeye ayrılır. Bunlar da 69 eyalete ayrılır. Başkenti Tiflis’tir. Diğer önemli şehirleri Batum, Kutaisi, Gori ve Rustavi’dir.

Güney Kafkasya’da, Karadeniz’in doğu kıyısında yer alan Gürcistan, eski Sovyet cumhuriyetlerinden biridir. Ülkenin kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Ülkenin batı sınırını Karadeniz belirlemektedir.

Geolocation

Gürcistan’ın resmi dili Gürcücedir. Gürcüler dillerinin Kitabı Mukaddes’te de adı geçen Kartvellere dayandığını söylemektedir. Ülkenin bu dile dayanan güçlü bir edebiyatı vardır. Ayrıca ülkedeki nüfusun hemen hepsi ikinci dil olarak Sovyet Birliği dönemi etkisiyle Rusça da bilmektedir.

Gürcistan nüfusunun yaklaşık yüzde 82’lik kısmını Ortodoks Hristiyan nüfus oluşturmaktadır. Ayrıca ülkede Müslüman, Apostik ve Katolik azınlıklar da yaşamaktadır.

Osmanlıların 1453’te İstanbul’u ele geçirmelerinin ardından Gürcistan, Osmanlı Devleti ile İran arasında sıkışıp kalmıştır. Uzunca bir süre batıdan Osmanlı, doğudan İran’ın saldırılarına uğrayan ülkenin 16. yüzyıl sonuyla beraber batısı Osmanlıların, doğusu İran’ın denetimine geçmiştir. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra Çarlık Rusya’sı Gürcistan’ın tamamını ele geçirmiştir 1. Dünya Savaşı sonunda kısa bir süre bağımsız kalsa da, Kızıl Ordu tarafından yeniden işgal edilmiş ve Sovyet Rusya’ya katılmıştır. Ülke Sovyet Rusya’nın dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan etmiştir.

Kara iklimine sahip Gürcistan’da kışlar çetindir. Dolayısıyla ülkeyi gezmek içim en elverişli dönem bahar ve yaz aylarıdır.

Gürcistan’a İstanbul’dan ve Ankara’dan haftanın hemen her günü direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar Batum ve Tiflis’e yapılmaktadır.

Gürcistan’ın Karadeniz sahili ve Rion havzasında ılık, nemli ve yarı tropik bir iklim hüküm sürmektedir. Doğu Gürcistan'da ise daha karasal bir iklim görülür. Kışları soğuk, yazları ise kuru ve sıcaktır.

Sovyetler Birliği'nin dağılması Gürcistan ekonomisi üzerinde olumsuz bir etki yaratmış ve uzun süreli olarak istikrarsız bir yapı ortaya çıkmıştır. Bağımsızlığın ilk yıllarında, yüksek enflasyon, sanayi ve tarım üretiminde azalma, turist sayısında düşüş ve işsizlik oranında büyük artış söz konusu olmuştur.

1995 yılına kadar, Gürcistan'ın gayri safi yurtiçi hasılası her yıl azalan bir seyir izlemiştir. 1995 yılında Türkiye’nin başlattığı ekonomik istikrar programlarının başarıya ulaşmasıyla Gürcistan ekonomisinde düzelme kaydedilmiştir. 2003 yılı itibariyle Gürcistan’ın gayrisafi yurtiçi hasılası 8,465 milyar Lari'dir.

5223685421_1556323652_b.jpg

Başkent Tiflis sosyal ve kültürel açıdan çok gelişmiş bir şehirdir. Şehri ziyaret edenlerin fazlalığı şehrin ekonomik oluşundan da kaynaklanmaktadır. Otel fiyatlarının düşüklüğü dikkat çekmektedir. Bir gecelik otel ücreti 35- 40 dolar arasındadır. Turistler şehre kendi şahsi arabalarıyla gelmişlerse çok uygun fiyata benzin temin edebilir. Dizel benzin fiyatı 1,85- 2,30 Lari, 1 litre gazın fiyatı 1,30- 1,50 Lari aralığındadır. Gideceğiniz mesafeye göre farklılık gösteren taksi fiyatları 10- 30 Lari arasında değişmekte, otobüs ve minibüs fiyatları da 35- 40 kuruş arasında değişmektedir.

Gürcistan’a arabayla gidecekseniz ülkeye girer girmez sizi inekler karşılayacaktır. Yollarda serbestçe dolaşan ineklere çarpmanın da büyük cezaları vardır. Herkesin kedi köpek beslediği dünyanın aksine, Gürcüler inek besler. Buna doktor ve mühendislik gibi mesleklerde çalışanlar da dâhildir. Ayrıca ülkede halk peynirlerini de kendisi yapmaktadır.

3_774.jpg

Gürcü mutfağında ceviz ve mısır ile en çok kullanılan malzemelerdir. Aynı zamanda sebze ağırlıklı bir mutfağa da sahip olan Gürcü yemeklerinde patlıcan, lahana, pancar ve pırasa sık yer alır. Et tüketiminde özellikle beyaz eti tercih eden Gürcüler, tavuk ile yapılan yemeklerde ceviz ve cevizli soslar kullanır. Bunun en bileneni ise bajadır.

Gürcülerin meşhur bir tulum peyniri vardır: Gudis Kveli. Hem bu tulum peyniri hem de çay, kahvaltılarının baş köşesinde yer alır.

Gürcüler için en değerlisofraların bağında düğün sofraları gelir. Düğün sofraları hazırlanırken masalara mutluluğun rengi olduğuna inandıkları mavi renkteki örtüler serilir. Et, balık, meze, salata ve çeşitli soslar düğün menülerinde mutlaka yer alır. Menüde mutlaka bulunan bir diğer yiyecek de peynirli ve yumurtalı pide olarak yorumlayabileceğimiz, Gürcülerin meşhur yiyeceği haçapuridir.

Hingali, cakapuli, sasivi bu mutfağa özgü lezzetler arasında sıralanabilir. Ayrıca soğuk salata ve balık çeşitleri ünlüdür. Yemeklerin lezzetinde doğal yetiştirilen meyve ve sebzelerin payı büyüktür.

Her yıl Ekim ayında düzenlenen Tiflis Uluslararası Film Festivali en önemli etkinliktir. Bunun dışında Uluslararası Tiyatro Festivali ve Tiflis Caz Festivali(15-24 Temmuz)de önemli etkinlikler arasındadır.

picg17.jpg

Gürcistan’da her ülkede olduğu gibi kartpostallar, mıknatıslar, tişörtler çantalar, kitaplar ve ulusal şapka ve kostümleri bulabileceğiniz pek çok hediyelik eşya dükkânı vardır. Başkent Tiflis’teki Meydan Pazarı’nda bunlara ek olarak el yapımı oyuncaklar, bakır gibi metallerden üretilen geleneksel el sanatı ürünleri ve çeşitli aksesuarlar bulabilirsiniz. Gürcistan şarapları meşhurdur. Ülkede çok uygun fiyata bu meşhur şaraplardan alabilirsiniz. Ancak bu işi duty free’ye bırakmayın. Çünkü havalimanında gümrüksüz bölgede şarap satılmamaktadır.

TİFLİS BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy 35, Chavchavadze Avenue 0179 Tbilisi -GEORGIA

Telefon: 00 995 32 225 20 72 -73-74-75-76

Faks: 00 995 32 222 06 66

embassy.tbilisi@mfa.gov.tr

http://www.tiflis.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Gürcistan

BATUM BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Ninoshvili Caddesi No:9,Batum,Acara Özerk Cumhuriyeti,Gürcistan

Telefon: + 995 (422) 25 58 00 (Gürcü hattı) 0466 213 15 00 (Türk Hattı) +995 (422) 27 47 89 + 995 (422) 27 47 90 (Gürcü Hattı)

Faks: 0466 213 15 05 (Türk Hattı) +995 (422) 25 5 810

consulate.batumi@mfa.gov.tr

http://www.batum.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Acara Özerk Cumhuriyeti, Guria, Poti ve İmereti Bölgeleri

● Yılbaşı (1 Ocak)

● Ortodoks Noeli (7 Ocak)

● Vaftiz Günü (19 Ocak)

● Anneler Günü (3 Mart)

● Kadınlar Günü (8 Mart)

● Bağımsızlık Günü (9 Nisan)

● Paskalya Bayramı (11 Nisan)

● Ölüleri Anma Günü

● Cumhuriyet Bayramı (26 Mayıs)

● Anayasa Kabul Gün ( 24 Ağustos)

● Aziz Meryem Ana Günü (28 Ağustos)

● Mtshete (14 Ekim)

● Aziz Giorgi Günü (23 Kasım)

● Noel (24-25 Aralık)

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri bir yıla kadar seyahatlerinde vizeden muaftır.