Telavi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gürcistan’ın doğusunda konumlanan Telavi kenti, Kehati bölgesinin önemli yerleşim yerleri arasında bulunur. Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis’e yaklaşık olarak 160 kilometre mesafede bulunan Telavi, ilk olarak 8. yüzyılda kurulmuş olan tarihi köklü bir kenttir. Kentin çevresinde de bu sebeple tarihi anlamda zengin kalıntılar yer alır. Kenti önemli kılan özellikler arasında dünyaca ünlü şarapların imalat yerlerinin bulunması, iki üç günlük geziler için güzel durakları bünyesinde barındırması ve tarihi güzellikleri sayılabilir. Kültür, sanat, tarih ve doğal güzellikler anlamında zenginlikleri ile gidenlerin büyük beğenisini toplayan Telavi’ye giderken fotoğraf makinenizi unutmamanızı öneririz. Seyahatiniz süresinde Gürcistan Lari’si kullanabilirsiniz. Yaklaşık olarak 2 Türk Lirası olan Gürcistan Larisi’nin ayrıca Abhazya ve Güney Osetya dışındaki bölgelerde de kullanıldığını hatırlatmakta fayda var. Karadeniz’in doğusunda kalan ve güneybatısında Türkiye’yi komşu eden Gürcistan’ın Telavi kentinde ülkenin resmi dili olan Gürcüce konuşuluyor. Ancak Sovyet Birliği etkisiyle ülkede neredeyse herkesin Rusça da bildiğini söylemek mümkün. Türkiye’ye yakın bir mesadefe bir gezi durağı arıyorsanız Telavi tam da size göre.


http://www.oldtelavi.ge/medias/slide/big/6/15443111-1793215807597109-494...


Telavi Gezilecek Yerler

Telavi’de gerek doğal güzellikler, gerekse tarihi noktalar anlamında ziyaret edebileceğiniz çok sayıda cazibe merkezi bulunuyor. Şarap denince Gürcistan’da aklınıza ilk gelebilecek şehir olan Telavi’de gezebileceğiniz yerleri inceleyebilirsiniz.
Telavi Devlet Tarih ve Etnografya Müzesi: 1927 senesinde kurulmuş olan bu müzede çok sayıda etnografik, nümismatik ve testil eserini inceleyebilirsiniz.
Cholokashvili Sokağı: Şehirde görebileceğiniz en güzel caddelerden biri olan Cholokashvili Sokağı yakın bir tarihte yenilerek güzelliğine güzellik katmış durumda. Cadde üzerinde göreceğiniz renkli evler, ilgi çekici kapılar ve oyma yöntemiyle inşa edilmiş balkonlar kadrajınızı süsleyebilir.
Batonis Tsikhe Kalesi: Tarihi güzellikler arasında sayabileceğimiz bu kale, 17. ve 18. asırlar arasında kraliyetin ikametgahı olarak hizmet vermiş olmasıyla bilinir.
Nadikvari Parkı: Özellikle çocukla gezilebilecek harika yerlerden biri olan Nadikvari Parkı dolu dolu zaman geçirip eğlenebileceğiniz bir yer. Yürüyüş parkurlarının yanı sıra güzel doğası, oyun alanları ile ayrılmak istemeyeceğiniz bir yer olabilir. Ayrıca bu parkta konser ve tiyatro gibi etkinliklerin düzenlendiği açık hava konseptinin de bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.
Dev Çınar Ağacı: Telavi’ye gidince görmeden dönmemeniz gereken ve tarihe meydan okumuş bu çınar ağacı hayranlığınızı kazanacaktır. Yaklaşık olarak 900 yıllık yaşıyla şehirdeki en büyük cazibe noktası olan dev çınar ağacıyla bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın.
Eski Shuamta: Telavi’ye yalnızca 7 kilometre mesafede bulunan Ortodoks kilisesi, tarihi 5. yüzyıla kadar giden ve en iyi korunmuş yapılardan biri olarak karşınıza çıkıyor. Kompleks yapıda ayrıca 7. asırda inşa edilmiş olan iki adet kubbeli kiliseyi de görme imkanınız bulunuyor.


Telavi Yemekleri

Karadeniz mutfağı ile benzerlik gösteren Gürcistan lezzetlerini Telavi’de rahatlıkla bulabilirsiniz. Burada bulabileceğiniz yemeklerin başında Hınkal adı verilen bir mantı çeşidi bulunuyor. Türkiye’den de tanıdık bir tat olan bu hamur işi yemeği tadarak damakları çatlatabilirsiniz. Gürcistan mutfağında çok acı ve baharatlı olmayan et, hamur işleri, sebze yemekleri gibi lezzetler bulabiliyorsunuz. Tadabileceğiniz bir diğer tat ise haçapuri denen ve yine Karadeniz mutfağından da aşina olabileceğiniz pişmek üzereyken üzerine yumurta kırılan bir ekmek çeşidi. Ayrıca Gürcülerin milli çorbası olarak bilinen Harço, içinde kuşbaşı et bulunan bir şehri çorbası diyebiliriz. Bu çorba ise üzerinde kişniş yaprakları ile sunuluyor. Damak zevkinize göre lobio, ponçiki, sulguni peyniri de tadabileceğiniz diğer lezzetler arasında yer alıyor.


 

Telavi Konaklama

Oldukça  büyük ve işlek bir kent olan Telavi’de otel bulmak da oldukça kolay. Kent merkezinde çok sayıda pansiyon ve otel alternatifi mevcut. Bütçenize ve tatil anlayışınıza göre farklı konseptli otelleri konaklamak için tercih edebilirsiniz. Fiyatlar ise gecelik ortalama 50 ile 400 Türk Lirası arasında değişiyor.
*Fiyatlar Ocak 2019 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.


Telavi Ulaşım

Telavi’ye gitmek için Batum’dan Gürcistan’a özel aracınızla geçebilirsiniz. Ayrıca otobüsler vasıtası ile ya da uçak ile başkent Tiflis’e geçebilirsiniz. Oradan da otobüs aracılığı ile Telavi’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Telavi ile İlgili

Telavi Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1oC
  • Şub 2oC
  • Mar 6oC
  • Nis 12oC
  • May 17oC
  • Haz 21oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 13oC
  • Kas 7oC
  • Ara 3oC

Kısa Kısa