Venedik sular şehri olduğundan şehirde pek çok kanal bulunur; 3800 metre uzunluğunda ve yaklaşık 5 metre derinliğinde olan Venedik’in en büyük kanalı Canal Grande yani Büyük Kanal'dır. S harfi gibi kıvrılarak Venedik'in tarihi kısmından geçen bu kanal, teknelerle yapılan turların uğrak noktalarındandır. Ulaşımı kullanırsanız mutlaka bu kanal üzerinden geçeceksinizdir.

Kanal boylu boyunca birçok görülecek yerleri kıyısına alır. Venedik Cumhuriyeti döneminde Büyük Kanal boyunda oturmak bir zenginlik göstergesiydi. Venedik'in soylu aileleri bu nedenle kanal kıyısında bir saray sahibi olmak için büyük miktarda paralar harcadı. Palazzi Barabaro, Ca' Rezzonico, Ca' d'Oro, Palazzo Dario gibi pek çok saray kanal boyunca dizilmiş bir şekilde ziyaretçileri selamlamaktadır. Günün her saatinde kanalda yapılan turlar turistlere unutulmaz manzaralar sunmaktadır. Venedik'i ziyarete gelenlerin en yoğun ilgi gösterdikleri etkinliklerden biridir.

Kanal yoğun bir su trafiğine sahip olduğu için üzerine köprü yapılmamıştır. 16. yüzyıla gelindiğinde Rialto Köprüsü yani Ponte di Rialto inşa edilmiştir. Kanal üzerine bir köprü inşa edileceği duyulunca İtalya'nın dört bir yanından ünlü sanatçılar Venedik'e gelmiştir. Aralarında Michelangelo, Sansovino ve Palladio gibi isimlerin de buluştuğu yarışta köprünün yapım işi pek de duyulmamış mimar Antonio da Ponte'ye verilmiştir. Köprü, şehrin en ünlü ve ihtişamlı köprüsüdür. 

San Polo ve San Marco’yu birbirine bağlar. Buradan Büyük Kanalın bir fotoğrafını çekmek ve ulaşımı sağlayan gondol ve özel tekneleri seyretmek unutulmaz olacaktır. Ayrıca köprü üzerinde alışveriş için uygun bir çok mekan bulundurur. Hediyelik eşyalardan, mücevher,ipek ve cam ürünlere kadar farklı renklere bürünmüş bir çok dükkan göreceksiniz. Kanal boyunca Ponte degli Scalzi, Ponte dell'Accademia ve 2008'de yapılan Ponte della Constituzione olmak üzere üç köprü daha göreceksiniz. 

Gotik, Rönesans ve Barok mimari ürünleri sarayların dizildiği kanalda geceleri ışıklandırmalar yapılmaktadır. Ayrıca kanal etrafında festivaller, gösteriler düzenlenir ve kanalda kürek yarışları yapılır.