Google+

Antalya

Antalya - : - / -
12℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon10℃
 • Şubweather-icon10℃
 • Marweather-icon12℃
 • Nisweather-icon16℃
 • Mayweather-icon20℃
 • Hazweather-icon24℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon20℃
 • Kasweather-icon15℃
 • Araweather-icon11℃
Ülke: Türkiye Nüfus: 2.222.562 İklim: Akdeniz İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 Gün


 

Antalya, Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehridir. Yüzölçümü bakımından Türkiye'nin altıncı büyük ilidir. Doğa harikalarıyla, gezilecek onlarca yeri olan, Türkiye’nin keşfedilmesi gereken şehirlerinin başında gelmektedir. Türkiye’nin en ünlü turizm şehri olan Antalya’nın nüfusu 2015 sonu itibarıyla 2 milyon 288 bin 456 kişidir. Antalya özellikle yaz mevsiminde en çok geçici göçü almaktadır. Antalya turunçgillerin merkezidir. Burada temel ekonomik koşullar turizme, tarıma ve ticarete dayanmaktadır.

Antalya’nın tarih yerleşim bakmından oldukça eskiye dayanmaktadır. Bölgenin tarihi 50 bin yıllarına kadar uzanır. Karain ve Beldibi mağarasında yapılan çalışmalar sonucunda Paleolitik ve Mezolitik döneme ait izlere rastlanmıştır. İlk yerleşimin Lidya’lılara ait olduğu söylenmektedir. Antalya kelime anlamı olarak  “Attolos Yurdu” anlamına gelir. Şehir 1391 yılında Osmanlıların eline geçmiştir. Antalya, tarih boyunca bir ok devletin arzulayıp da alamadığı şehir olarak akıllarda kalmıştır. Ayrıca köklü tarihi geçmişiyle Antalya, Türkiye’nin en çok antik kent bulunan şehirdir. Bu nedenle Antalya’da gezilip görülmesi gereken çok fazla yer bulunmaktadır.

Antalya’da Akdeniz iklimi hakim olduğundan dolayı şehirde yazlar sıcak kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Antalya yaz turizmi için tercih edilmektedir. Şehirde ulaşım da oldukça kolay sağlanmaktadır. Tramvay, halk otobüsü, taksiler ve deniz otobüsleri şehirde çok sık sefer yaparak hizmet vermektedir.

Türkiye’nin en büyük otellerinin yer aldığı Antalya’da turizm şehri olmasından dolayı konaklama da hizmet sektörü gelişmiştir. Hemen hemen her ilçesinde yüzlerce otel, pansiyon ve kiralamak için evler yer almaktadır. Şehirde çok sayıda kafe, restoran, bar ve kulüp bulunmaktadır. Antalya mutfağı sağlıklı mutfak olarak anılmaktadır. Çeşitliliğiyle ünlü mutfakta hemen hemen her yemek zeytinyağı ile yapılmaktadır. Antalya mutfağının yöresel yemekleri arasında Taratorlu Piyaz, Hülüklü Çorba, Toros Salatası, Zerde, Tandır Kebabı yer alır. Ayrıca şehrin portakal, greyfurt  gibi turunçgil reçellerim ünlüdür.

Şehirde gece hayatı için çok sayıda alternatif bulunmaktadır. Her ilçesinde her zevke hitap eden kulüp, bar, restoran veya meyhane bulmak mümkündür. Şehirde Antalya -Altın Portakal- Film Festivali, Uluslararası Antalya Piyano Festivali gibi önemli festivaller de düzenlenmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 3. Piyade Eğitim Tugayı Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı Hava Meydan Komutanlığı Antalya'da bulunmaktadır. Şehir, 2015 yılı G-20 Zirvesi'nin ve Expo 2016'nın ev sahibidir.

Tanıtıcı Video:
 

 

 

Ülkemizin en turistik noktalarından biri olan Antalya'da pek çok gezilecek yer bulunmaktadır. Sizler için hazırladığımız Antalya'da gezilecek yerlerin bir listesini aşağıda bulabilirsiniz. Tüm listeyi görmek için "devamını oku" butonuna tıklayabilirsiniz. Antalya'da gezilmesi gereken yerler gerek sahil gerekse doğal alanları olarak oldukça zengin ve etkileyicidir. Yurtdışından özellikle Rusya'da yazın gelen turist sayısı oldukça fazladır. 

Kaleiçi

11624 Oca 2017Gezilecek Yerler

Antalya Gezilecek Yerler

Kaleiçi, Antalya’nın en sık ziyaret edilen tarihi evlerinin olduğu yerdir. Kaleiçi yerli ve yabancı bir çok turistin en uğrak yeridir ve Antalya'da gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Kaleiçi’nde hemen hemen her sokak denize çıkar. Tarihi Osmanlı evleri oldukça görkemli yapıya sahiptir. Kaleiçi Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yer alır. Burası renkli dükkanlarıyla, ışıltılı restoranları ve hareketli caddesiyle ilgi çekmektedir. Kaleiçi çarşısına gidip hediyelik eşya dükkanları gezilebilir, çarşısında keyifli vakit geçirilebilmektedir.
 
Sokakları dar olan Kaleiçi'nde bazı evler otel, pansiyon, cafe, restoran, hediyelik eşya mağazası, halıcı olarak hizmet vermektedir. Evler sahiplerinin ekonomik güçleri ve kullanılış amaçlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Genelde evlerin alt katlarında daha az cam vardır ve mutfak, depo gibi hizmet alanı olarak kullanılmaktadır. Üst katlar ise oturma odası, yatak odası için tercih edilmektedir. Evler genellikle yığma taştan ve ağaç bağlantılı olarak yapılmışlardır. Evlerin hepsinin bir sokak cephesi ve bir de sokak görmeyen bahçesi bulunur. Evlerin üst katında "Cumba" denilen ve hem ev, hem de sokak mimarisine uygun olarak yapılmış çıkmalar vardır. Evlerin merkezini, zemin katta, bahçeye açılan ve taş zeminli "Taşlık"lar oluşturmaktadır. Kaleiçi'nde birçok ev aslına uygun restore edilmiştir.

Kaleiçi sınırlarında yer alan Yivli Minare bölgenin merak uyandıran tarihi yapısıdır. Şehrin hemen hemen her yerinden görülür. Yivli Minare Antalya’nın ilk İslami yapılarından biridir ve Selçuklu zamanından günümüze kadar varlığını korumuştur. Minare ilk yapıldığında Bizans kilisesiydi fakat daha sonra Alaattin Keykubat tarafından minare eklenerek camiye çevrilmiştir. Kaleiçi günümüzde, eğlence yerlerinin, pansiyonların, restoranların, hediyelik eşya satan dükkânların ve antika halı satan mağazaların bulunduğu bir turizm merkezi olmuştur.
 

-

Antalya lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Shiluh Apart, Olbia, Alma Residence. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Akkent Apartment, Waterfall Holiday Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hun Life Club, Kanyon Kinaci Residence, Apartment Tuba 5 otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Antalya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Olympos Antik Kent

324 Oca 2017Gezilecek Yerler

Antalya Gezilecek Yerler-1

Tarihi dokusuyla doğa harikalarından biri olan Olympos Antalya’nın gezilmesi gereken yerlerin bir diğeridir. Tanrılar kenti olarak da anılmaktadır. Olympos kelimesinin anlamı eski Yunanca’da “ulu dağ” demektir. Dünya üzerinde yirmiden fazla dağ ve tepe bu adı taşımaktadır ve bazılarının yakınlarındaki kasaba ve şehirler de bu adı almıştır. Olympos antik Likya medeniyetinin  en önemli kenti özelliğini taşımıştır. M.Ö. şehir korsanların eline geçmişse de Roma Komutanı Servillius M.Ö 78’de kenti korsanlardan temizleyerek Roma topraklarına katmayı başarmıştır. Korsanlardan biri olan Zeniketes burada adeta korsan krallığı kurmuş. Kral Zeniketes Roma ile olan savaşını  kaybedince kalesini, kendisini ve ailesini ateşe vererek  öldürmüştür. Büyük İskender’in  fetihe çıktığı ilk zamanlarını, Olympos’a yakın liman şehri olan Phaselis’te geçirdiği bilinmektedir. Zamanında Olympos şehrinin kurucu tanrısı olarak bilinen Hephaistos için burada festivaller düzenlenmekteydi.

Olimpos (Olympos) şehri, Osmanlı donanmasının 15. yüzyılda doğu Akdenizi hakimiyeti altına aldığı sıralarda terk edilmiş ve Osmanlı’nın eline geçmiştir. Önemli  tarihinin yanında aynı zamanda  ünlü bir plaj haline gelen Olympos hala yaşayan bir tarihi şehir gibidir. Olimpos, Türkiye’nin güney sahilini kapsayan, Antalya şehrine bağlı Olympos-Bey Dağları Milli Parkı’nın bir bölümünü oluşturmaktadır. Bey Dağları, Toros sıradağlarının batı kanadında bulunmaktadır. Karlı tepelerinden aşağıya inildikçe yemyeşil çam ve sedir ağaçları arasından Akdeniz’in turkuaz rengi görülebilmektedir.
 

-

Yanartaş

3018 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Antalya Gezilecek Yerler-2

Olympos’un sönmeyen ateşi… Antalya Çıralı’da  bulunan yanartaş,  adeta büyüleyici görüntüsüyle turist akınına uğramaktadır. Yanartaşı görmek için kısa süreli  bir tırmanış yapmanız gerekecektir. Yanartaş, adını doğal gaz  sıkışması sonucu oluşan küçük parçalardan almaktadır. Denize yakın manzaralı bir konumda yer alır, taşlar arasından çıkan alevler hiçbir zaman sönmez.

Çıralı plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer alan doğalgaz kaynağı, eski Yunan mitolojisi'ne konu olmuştur. Yunan Mitolojisi'ne göre efsane şu şekildedir: Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adını alır. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, Argos kralına sığınır. Kendisine sığınan bu genci öldürmeyi kendine yakıştıramayan Argos Kralı onu Likya Kralın'a gönderir. Likya Kralı acınacak haldeki bu genci öldürmek istemez ve onu Olympos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağızdan alevler saçan canavar Chimera ile dövüşmeye gönderir. Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile dövüşmeye gider. Chimera saldırdığında Pegassos havalanır ve Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gömer. Fakat Chimera yerin 7 kat altından alevler saçmaya devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılagelen ve Homeros’un bize bu şekilde aktardığı efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleridir.

Khimaira 'nın bulunduğu yer Lykia'da Olympos (bugün Çıralı) kentinin arkasındaki Yanartaş diye gösterilir. Burada ilkçağda olduğu gibi bugün de dağdan doğal gazlar fışkırır ve bunlar kendiliğinden ya da bir kibritle tutuşturulup hiç durmadan yanar. Dağda yer yer yanan ateş denizden bile gözüküp gemicilere kılavuz olmaktadır. 

-

Antalya, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi'nde yer alır.  Toros dağları, şehrin kuzeyine paralel uzanmaktadır. Antalya’nın etrafı geniş ormanlarla kaplıdır. Çok sayıda kireçtaşından oluşmuş dağlarla çevrilidir, bu da irili ufaklı mağara oluşmasına sepep olmuştur. Antalya’nın batısı Teke yöresi olarak adlandırılmıştır ve yörede bir çok plato ve havza yer almaktadır. Güneyinde Akdeniz, batısında Muğla, kuzeyinde Burdur ve Isparta, kuzeydoğusunda Konya, doğusunda ise Karaman ve Mersin illeri vardır.

Geolocation

Antalya lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Antalya lokasyonunu gezmek isterseniz; Antalya'dan Uçaklı Butik Mardin Turu - 782.1 TL , Antalya'dan Kıbrıs Turu - 958.5 TL , Antalya'dan Gap Turu - 981 TL , Antalya'dan Uçaklı Gap Turu - 1169.1 TL , Antalya'dan Kıbrıs Turu - 958.5 TL gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Antalya turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.


 

Akdeniz ikliminin hakim olduğu şehirde yazlar sıcak kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Antalya yaz turizmi için tercih edilmektedir. Antalya’ya gidilecek en doğru zaman yaz mevsimidir. Yaz turizminin en çok geliştiği şehirdir ve bu yüzden en çok göçü yazın alır. Oldukça sıcak geçen yaz ayları, burada tatil yapmak isteyenler için kaçınılmazdır. Turizm sezonu genelde mayıs ayında açılıp ekimde havaların soğumasına kadar devam etmektedir. Şehrin sıcaklıkları ekim itibariyle azalmaya başlar.  Ekim-mayıs gibi dönemlerde turistik bir yoğunluk olmaktadır. Antalya’da hava genel olarak ılık geçse de kış mevsiminde hortuma ve şiddetli yağışlara karşı tedbir almakta fayda vardır. 
 

Antalya’ya uçak yolculuğu yaparak kısa sürede varabilirsiniz. Çok sayıda havayolu şirketinin Antalya'ya direkt uçak seferleri mevcuttur. Ayrıca şehirlerarası otobüs terminallerinden hemen hemen her saat seferler düzenlenmektedir. Antalya’ya gitmenin bir diğer yolu da deniz otobüsleridir.
 

Antalya’da nerede kalınır sorusuna net cevap vermek neredeyse imkansızdır. Hemen hemen her ilçesinde yüzlerce otel, pansiyon ve kiralamak için evler yer almaktadır. Özellikle Lara bölgesi hava alanına yakınlığıyla en ünlü yer haline gelmiştir. Belek’te oteller oldukça pahalıdır, çok sayıda  5 yıldızlı otel bulunur. Antalya’nın Kemer ilçesi  de uygun otel seçeneği bulunabilecek yerler arasında yer  almaktadır. Antalya’da her bütçenize uygun otel bulmak kolaydır. Kaleiçi de Antalya’nın en ünlü bölgesi ve tarihi eski konaklarıyla kalınacak çok sayıda otele sahip yeridir. 

Antalya’da konaklamak için bölgelere göre tercih yapılabilir. Şehrin merkezinde ve kültürel değeri fazla bir yer arayanlar için Kaleiçi bölgesi önerilmektedir. Bölgede yüzlerce butik otel mevcuttur. Ayrıca Osmanlı döneminden kalma evler, Osmanlı mimarisinden izler kültürel açıdan katkı sağlamaktadır. Kaleiçi’nde önerilen otellerden biri White Garden Pansion’dur. Bu otel tarihi alanları görmek isteyen, tarih ve alışveriş ile ilgilenen gezginler için uygundur. Yine Kaleiçi’nde bulunan Osmanlı mimarisine sahip 33 odalı bir yapıda hizmet veren Mediterra Art Hotel de öneriler arasındadır.

Butik otel değil de daha büyük, lüks ve her şey dahil konaklamayı tercih edecekler için Antalya’nın 5 ve 7 yıldızlı otellerinin çoğunun bulunduğu Lara bölgesi önerilmektedir. Lara günün her saati canlı bir bölgedir. Konyaaltı bölgesinde de yine şehir merkezinde konaklamak isteyenler için seçenekler mevcuttur. Plajı ile ünlü olan bölgede 150’nin üzerinde tesis bulunmaktadır. Bu bölgede lüks oteller de uygun fiyatlı oteller de bulmak mümkündür. Lüks otel zincirlerinin Antalya şubelerinin yanı sıra uygun fiyatlı tesislerde konaklamak mümkündür. Burada ayrıca lüks residence tarzı daireler veya daha mütevazı kiralık evler de bulunmaktadır. Deniz kenarında uygun fiyatla konaklamak isteyenlerin tercih ettiği La Porte Hotel, Konyaaltı’nda tercih edilecek otellerden biridir. Konyaaltı’nın ekonomik ve deniz kıyısı tesislerinden biri olan Trend Suites de tercih edilen konaklamalardandır.

Bir başka bölge ise kumsallarıyla ünlü Kemer’dir. Kemer bölgesi 60 km uzunluğundaki kumsalları ile dikkat çekmesinin yanı sıra Antalya şehir merkezinden uzakta konaklamak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Bölgede ailecek kalınabilecek tesislerin yanı sıra sadece yetişkinlere hizmet veren oteller de bulunmaktadır. Ayrıca bölgede her kıyıdan denize girmek mümkündür. Bir diğer ailecek kalınabilecek tesislerin bulunduğu bölge Kaş’tır. Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Kaş’ta 200’ün üzerinde konaklama tesisi bulunmaktadır.

Şehir merkezinden daha da uzaklaştıkça gidilecek bir diğer bölge Alanya’dır. Şehir merkezine 1,5 saat uzaklıkta olan Alanya’da denizin kıyısında, muz, avokado, mango gibi tropikal meyvelerin yetiştiği bahçeler yer almaktadır. Alanya hem uygun fiyatlı pansiyonlara, hem lüks otellere ev sahipliği yapmaktadır. Yine şehir merkezine uzak bir bölge olan Belek, üst düzey konaklama tesisleri denildiğinde akla gelen ilk bölgedir. Antalya’ya mesafesi sadece 30 kilometredir. Belek’te 150’nin üzerinde konaklama tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerin çok büyük çoğunluğu 5 yıldızlıdır. Bu oteller spor sahaları, yüzme olanakları gibi birçok özelliği sayesinde ilgi görmektedir. Ayrıca Belek’te dünya standartlarında golf sahaları bulunmaktadır.
 

Antalya onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Antalya Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Antalya Otelleri

En Uygun Fiyatlı Antalya Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Antalya Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Antalya Otelleri


 

Antalya’da ulaşım oldukça kolay sağlanmaktadır. Tramvay, halk otobüsü, taksiler ve deniz otobüsleri şehirde çok sık sefer yaparak hizmet vermektedir. Havalimanından şehir merkezine, tramvay ve otosbüs seferleri bulunmaktadır. Tramvay Haritası (Antray)’a, Nostaljik Tramvay Haritası’na ve Antalya Halk Otobüsü Haritası’na sitelerinden ulaşılabilir.
 
Antalya’da tramvay Antray olarak adlandırılmaktadır. Antalya’nın merkezinden geçen  tramvay halkın en çok kullandığı ulaşım türü arasındadır. Toplamda 16 duraktan geçen Antray’ın duraklarından biri, şehirlerarası otobüs terminalinin  200 metre uzaklığından geçmektedir. Tramvay ücretleri 2017 fiyatlarıyla tam 2 TL, öğrenci 1,20 TL, kartlı biniş 1,80 TL’dir. Antalya’da çok sık kullanılan ulaşım biçimlerinden biri nostaljik tramvayıdır. Toplamda 11 durak olan nostaljik tramvayı tarihi Antalya Kale Kapısı’ndan da geçmektedir. Bu tramvayın ücretleri ise 2017 fiyatlarıyla tam 2 TL, öğrenci 1,20 TL, kartlı biniş 1,20 TL’dir.
 
Bir diğer ulaşım biçimi de deniz otobüsüdür. Antalya’da deniz otobüsü Antalya Kemer arası sefer düzenlemektedir. Sefer saatleri ise Antalya-Kemer arası 09.00, 12.00, 16.00, Kemer-Antalya arası 10.30, 13.30, 17.30’dur. Şehirlerarası ulaşım için çok fazla imkan vardır.  Antalya’dan Türkiye’nin hemen hemen her yerine otobüsle gitmek mümkündür. Otobüs Terminali Haritası’na siteden ulaşılabilir.
 
Antalya’da taksi fiyatları pahalıdır ancak pazarlık yapılabilir. Havaalanından şehir merkezine yaklaşık 15 dakikaya taksi ile ulaşılabilmektedir. Antalya Havaalanı şehir merkezinin 10 kilometre uzağında yer alır. Antalya özellikle yaz mevsiminde çok fazla yerli yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’nın en kalabalık havaalanı listesinde  en yoğun olarak 14. sıradadır. Havaalanından şehir merkezine ulaşım için Sun Express servisleriyle ile şehrin istenilen noktasına gidilebilmektedir. Antalya SunExpress ücretleri ise 2017 fiyatlarıyla, Mahmutlar - Havalimanı 35 TL, Alanya - Havalimanı 30 TL, Manavgat - Havalimanı 25 TL’dir. Antalya’da Havaş servisleriyle de gitmek istenilen ilçeye gidilebilmektedir. 
 

Antalya Mutfağı
 

Antalya, Akdeniz iklimine sahip bir bölgedir. Çok sayıda meyve ve sebzenin yetiştiği şehrin mutfağı, sebze yemekleriyle donatılmaktadır. Sağlıklı mutfak diyince aklımıza Antalya mutfağı gelebilir. Ağırlıklı olarak C vitamin deposu, sebze ve meyveleri aynı zamanda deniz ürünleriyle Antalya mutfağı çeşitliliğiyle ünlüdür. Aynı zamanda zeytinyağı kültürü burada hakimdir. Hemen hemen birçok yemek zeytinyağlıdır.
 


 

Antalya’da gece hayatı  oldukça renkli ve hareketli geçer. Çok sayıda kulübün yer aldığı şehirde akşamları çok eğlenceli ve bir o kadar kalabalıktır. Özellikle yaz mevsiminde marina ve çevresindeki disco ve barlar yoğun olur. Her türden müzik çalan çeşitli mekanlara rastlamak mümkündür.
 
Kaleiçi’nde gece hayatı yaşamayı dileyenler için çok sayıda meyhane, türkü bar, İngiliz Pub mevcuttur. Sabah saatlerine kadar açık olan gece kulüplerinde değişik dans performansları yapılmaktadır. Burada bulunan rock barlarda ise çok zengin bir içki menüsü bulunmaktadır. Kaleiçi’nin yanı sıra Titreyengöl ve Kemer gibi bölgelerde de çok sayıda disco, rock bar, meyhane ve publar bulunmaktadır. Antalya’da gece hayatı özellikle Uluslararası Altın Portakal Film festivali süresince çok daha fazla canlı ve eğlenceli hale gelmektedir.
 
Antalya gece hayatı denildiğinde akla ilk gelen mekanlardan biri Kaleiçi’nde bulunan Tudors Pub’dır. Genellikle öğrenciler tarafından tercih edilen mekan, canlı müzik tercih edenler için de bir seçenektir. Jolly Joker’in Antalya’daki mekanı Jolly Joker Pub, diğerler şehirlerdeki kadar ilgi görmektedir. Genellikle öğrenciler tarafından tercih edilen mekan her hafta özel konserlerle hareketlenmektedir. Antalya gece hayatının en çok tercih edilen isimlerden biri de Simurg Bar’dır. Diğer eğlence yerlerine göre daha küçük olan mekan yine canlı müzik sevenlerin tercihleri arasında. Farklı noktalarda şubesi olan Sess Bar’ın bir şubesi de Antalya’da Fener’de yer almaktadır.
 
Dj’lerin sabahın ilk saatlerine kadar süren performanslarına yer verilen Up Shot Bar da Antalya’da gece hayatı için en iyi alternatiflerden biridir. Antalya’nın en popüler gece kulüplerinden biri de Aura Club Kemer’dir. Daha çok Kemer otellerinde kalanlar tarafından tercih edilmektedir. Yine Kemer’de bulunan Antalya’nın en büyük gece kulüplerinden biri de İnferno’dur. Öğrenciler tarafından da oldukça ilgi gören mekanda 19 bar bulunmaktadır ve 3 bin kişilik bir gece kulübüdür. Kemer ve çevresinde tatil yapacak olanların tercih edeceği ilk gece kulüplerinden biri Monte Cristo Disco’dur. Mekan çoğu zaman kalabalıktır. Olimpos’un en sevilen barlarından biri Hangar Bar’dır. Rock, elektro pop gibi çeşitli müzikler çalan mekan çeşitli kokteylleriyle dikkat çekmektedir. Mekan açık alanda olduğu için havadardır ve bu nedenle kalabalık olsa da bunaltıcı değildir.
 
Antalya’da her müzik zevkine hitap eden mekan bulmak mümkündür. Bar ve kulüplerin yanı sıra meyhaneleri sevenler için de bolca alternatif bulunmaktadır. Muratpaşa’da bulunan Bi’ Büyük Meyhane bunlardan biridir. Özellikle fasıl geceleri büyük ilgi görmektedir. Antalya meyhaneleri arasında yer alan Diyojen Meyhanesi, genellikle yerli halkın tercih ettiği bir mekandır. Lara bölgesinde tatil yapan turistler tarafından da tercih edilmektedir. Çok uygun olan fiyatlarıyla dikkat çeken İsyan Meyhanesi de sevilen mekanlardandır.
 
Antalya’nın en meşhur gece kulüplerinden biri olan Ally’s, rock müzik sevenler için vazgeçilmezdir. Kıyafet için herhangi bir kotası olmasa da hoş görünen şık kıyafetler giyilerek gidilmesi tavsiye edilir. 2 bin kişilik kapasitesiyle Antalya’nın en büyük gece kulüplerinden Club 29, marina manzarasıyla oldukça sevilen bir mekandır. Kaleiçi marinada bulunan bu mekan aynı zamanda restoran, club ve bar olarak hizmet vermektedir. Restoran bölümü sabah 11’den gece yarısına kadar, disco ise gece 11’den sabah 4’e kadar servis vermektedir. 
 


 

Antalya’da alışverişin en iyi adresi Kaleiçi’dir. Hediyelik eşya satan caddesinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Özellikle otantik halılar, antika eşyaların ve çeşitli takıların satıldığı dükkanlarda beğeneceğiniz çok şey olacaktır. Antalya’da ayrıca ihtiyacınıza uygun çarşılar mevcuttur. Bu çarşılarda takı satan dükkanlar, terzi ve deri mağazaları gibi mekanlar yer alıyor. Antalya’da Yörük halılar ilgi görmektedir, hemen hemen her yerde satılmaktadır. Ayrıca deri deyince akla gelen  şehirlerden biri Antalya’dır. Deri ayakkabı, ceket, kemer gibi ürünler almak istiyorsanız doğru adres burasıdır. Antalya’ya giden turistlerin ilgisini gümüş ve el işçiliği  olan otantik takılar çekmektedir. Renkli takı dükkanlarından istediğiniz takıyı satın alabilirsiniz. Antalya’da 760 dükkanı içinde barındıran kapalıçarşı da vardır.
 


 

 • Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali:  5 Eylül  28 Eylül arası düzenlenen tam 22 senedir süregelen festivaldir. Aspendos antik tiyatroda düzenlenen  çok sayıda etkinlikle  tiyatronun canlı kalması sağlanmaktadır.

 • Uluslararası Antalya Piyano Festivali: Ekim ayında düzenlenmektedir. Dünyaca ünlü piyanistlerin konserlerine yer veren festival, adeta müzik şöleni tadındadır. Festival kapsamında çeşitli piyano konserleri düzenlenirken, ayırca halka açık ücretsiz etikinliklere yer verilmektedir.

 • Antalya Altın Portakal Film Festivali: Ekim ayında düzenlenmektedir. Ülkemizin en uzun soluklu film festivalidir. 1950 yılırda Aspendos Tiyatrosu’ndaki konser ve tiyatrolar film festivalinin temelini oluşturur. 1964 yılında  düzenlenen ilk festivalin genel amacı Türk sinema sektörünü maddi manevi desteklemektir. 

 • Manavgat Film Festivali: Ekim ayında düzenlenmektedir.

 • Uluslararası Antalya Kum Festivali:  Mayıs ayında düzenlenmektedir. Çok büyük boyutlarda kum heykellerinin sergilendiği festival dünyanın en büyük kum heykel etkinlikleri arasında yerini almıştır.

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
 • 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı 
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 
 • Dini Bayramlar