Termessos Milli Parkı/ Güllük Dağı

Antalya’nın 30 kilometre kuzeybatısında bulunmakta olan Güllük Dağı-Termessos Milli Parkı Korkuteli ilçesi sınırlarına kadar uzanmaktadır. Antalya travertenlerinden itibaren yükselen Güllük Dağı Termessos Milli Parkı hem doğal güzellikleri hem de tarihî dokusu ile yerli ve yabancı pek çok turisti kendine çeken bir turizm merkezidir. Akdeniz’in en güzel şehirlerinden olan Antalya ilimizdeki 6.700 hektar alanı kaplayan Termessos Milli Parkı bu anlamdaki değerini korumak adına 1970 senesinde milli park statüsüne alınmıştır.

Termessos Milli Parkı Nerededir?

Termessos Milli Parkı Antik Çağ’da Solim halkı tarafından kurulmuş bulunan ve halen Güllük Dağı’nda kalıntıları bulunan Termessos Antik Kenti ile aynı adı taşımaktadır. Antik Çağ’da Pamfilya bölgesine komşu şehirlerden biri olan Termessos Antik Kenti ve Termessos Milli Parkı Toroslar üzerindedir. Termessos Milli Parkı nerededir sorusunu bu şekilde yanıtladıktan sonra ilave etmek gerekir ki bu bölgeye ulaşımın hayli zorlu olması nedeniyle, emsallerinden nispeten daha az tahribat görmüştür. Güllük Dağı üzerindeki vadiler, kanyonlar, düzlükler ve tepelerden oluşan Güllük Dağı kızılçam ormanları ile yeşillenmiş, Akdeniz’e özgü bitki örtüsü maki ile bezenmiş bir dokuya sahiptir.

Termessos Milli Parkı Kamp

Bölgenin en derin boğazı Mecene Boğazı olup, derinliği 600 metreyi bulmaktadır. Güllük Dağı Termessos Milli Parkı jeolojik yapısı ve sahip olduğu bereketli arazisi ile yaban hayatı için uygun bir yaşam ve üreme alanı yaratmaktadır. Ne yazık ki nesli tehlikede olan alageyikler, milli parkın güzellikleriyle göz alan ev sahiplerindendir. Yabani keçiler, karakulak ve kaya sansarı gibi cinslerin yanı sıra, parkın diğer sakinlerini nadir yırtıcılar oluşturmaktadır ki bunlardan en belirgin olanlar ötücü kuşlar ve şah kartal cinsleridir. Milli Park yabancı turistlerin sıklıkla uğradıkları yerler arasındadır.

Milli Park içerisinde mevcut bulunan yeme/içme tesisleri park ziyaretçilerinin hizmetindedir. Ayrıca tüm gün açık bulunan parkın müzesinde bölgede yaşamış bulunan canlıların fosilleri de görülebilmektedir.

Oldukça geniş alana yayılmış milli park içerisinde, doğal hayata eşlik etmeyi seven, trekking yapan doğa yürüyüşçüleri için planlanmış rotalar mevcut olduğu gibi kamp yapmak isteyen doğaseverler de unutulmamış ve belirli bölgelerde kamp alanları oluşturulmuştur. Park girişinde bulunan ve alana dair her konuda detaylı bilgi alabileceğiniz danışmadan size bu konuda yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Güllük Dağı Milli Parkı kamp alanından faydalanmak için, herhangi bir olumsuz duruma mahal vermemek adına, seyahate çıkmadan önce Orman Bölge Müdürlüğü’nden bu bölgede konaklama yapacağınıza dair izin almanız da doğru bir karar olabilir.

Güllük Dağı/Termessos Milli Parkı Ulaşım

Güllük Dağı Termessos Milli Parkı ulaşım için otomobil, otobüs veya uçak ile seyahati tercih edebilirsiniz. Navigasyon cihazınıza Güllük Dağı Termessos Milli Parkı Güllük Dağı/Antalya şeklinde gireceğiniz adres ile alternatif rotalar hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Otomobil: Antalya – Burdur yolunun 11. kilometreden Korkuteli yönüne dönüp 14 kilometre daha gittikten sonra tabelaları takip ederek Termessos Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Antalya Otogarı’ndan Korkuteli minibüslerine binerek Milli Park’ın yakınında inebilirsiniz.

Uçak: Milli Park, Antalya havaalanından 37 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Güllük Dağı Termessos Milli Parkı ulaşım

Güllük Dağı Termessos Milli Parkı Giriş Ücreti

Güllük Dağı Termessos Milli Parkı giriş ücreti öğrenci: 4 TL

Güllük Dağı Termessos Milli Parkı giriş ücreti sivil: 8 TL

*Güllük Dağı Termessos Milli Parkı giriş ücreti 2019 yılının Eylül ayında güncellenmiştir.

**Bir yıl boyunca Müzekart+ ile sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Güllük Dağı Termessos Milli Parkı Ziyaret Saatleri

Yaz Dönemi: (15 nisan-2 ekim) 08.00 – 19.00

Kış Dönemi: (3 ekim-14 nisan) 08.00 – 17.00

Güllük Dağı Termessos Milli Parkı İletişim

Adres: Korkuteli / ANTALYA

Telefon: 0 (242) 247 76 60