Tahtalı Teleferik

Tahtalı teleferik, Antalya’nın Kemer ilçesinde konumlanan ve Avrupa’nın en uzun teleferik sistemi olma unvanını elinde bulunduran bir ulaşım sistemidir. Güzergâh üzerinde bulunan Tahtalı Dağı’ndan adını alan bu teleferik hattı 726 metreden 2.365 metreye çıkar ve 4.350 metre uzunluğundadır. Olympos teleferiği olarak da bilinen bu teleferik ile yaklaşık 9 buçuk dakikada rüya gibi bir yolculuk yapabilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği teleferiği daha önce deneyimlemediyseniz Olympos turunuzun aktivitelerine eklemenizde fayda var. Adrenalin seviyesi ve manzara keyfi yüksek olan bu seyahat için şimdiden iyi eğlenceler.

Tahtalı Teleferik Hakkında Bilgi

Zirvesi Tahtalı Dağı’nda bulunduğu için Tahtalı teleferik olarak da anılan Olympos teleferiği 2007 senesinden bu yana hizmet verir. Avrupa’nın en uzun teleferik sistemi olan teleferikle yaklaşık 9 buçuk dakika süren turlar atabilirsiniz.

Günün her saati ayrı bir güzellik sunan teleferik hattı için haftanın belli günlerinde turist transferi hizmeti de bulunuyor. Zirveye heyecan dolu ve aksiyonlu bir yolculuktan sonra ise keyifli gün doğumu ve batımı seyretme şansınız var.

Ancak dikkat etmeniz gereken özelliklerden biri de yükseklik farkından dolayı giyim tercihiniz olacaktır. Oldukça yüksek bir rakıma çıkacağınız için yanınızda hırka gibi kıyafetler götürmenizde fayda var.

Kabinlere 25 kişi biniş yapabiliyor. Yaklaşık 10 dakika sonunda Akdeniz’i ayaklarınızın altında görebileceğiniz Tahtalı Dağı’nın zirvesinde oluyorsunuz. Burada günbatımı ya da doğumunu şık bir yemek ile karşılamak isterseniz kafe ve restoranların da bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

Teleferik seyahatinizin sonunda aktiviteler ve dönemlik etkinlikler de yapılıyor. Ancak özellikle kış döneminde yüksek zirveli dağın karlı olması sebebi ile bu tür eğlenceler bahar ve yaz aylarında sıklaşıyor.

Tahtalı Teleferik

Tahtalı Teleferik Etkinlikler

Tahtalı Dağı zirvesinde pek çok etkinlik gerçekleşiyor. Siz de bu teleferik sayesinde 2365 metre yükseklikte bu adrenalin dolu etkinlere göz atabilirsiniz. Özellikle ekstrem sporlara ilginiz varsa burası sizin için bir hayale dönüşebilir.

Bisiklet Yarışması: Türkiye’nin en büyük organizasyonlarından biri olan Çamlıca gazozuna kapışalım etkinliğinde yarış Tahtalı Dağı’nda başlıyor ve Beydağları’ndan inerek Kesmeboğaz mevkiinde son buluyor. 27 kilometrelik bu parkura yaklaşık 100 sporcu katılıyor.

Motosiklet Yarışması: Sea to Sky adlı etkinlikte dünyanın en iyi motosiklet yarışçıları yerden göğe kadar amansız bir mücadeleye giriyor.

Mammut Tahtalı Run To Sky: Çıralı Sahili’nden başlayarak Tahtalı Dağı’nın zirvesinde Olympos Teleferik Tesisleri’nde son bulan yarış parkurunda Likya Yolu, Chimera gibi Antik Dönem izlerinden geçiliyor.

Ayrıca zirvedeki etkinliklerden faydalanabiliyorsunuz. Bisiklet ve motosiklet sürüşü, catapult trambolin, paragliding, trekking, kuş gözlemciliği ve yoga yaparak doğanın ve manzaranın tadını doyasıya çıkarabiliyorsunuz.

Tahtalı Teleferik Ücretler

Tam:  85 Türk lirası

Öğrenci: 42,5 Türk lirası

*Fiyatlar Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Tahtalı Teleferik Çalışma Saatleri

Tahtalı Dağı’nın zirvesinde konumlanan Olympos teleferik haftanın her günü hizmet veriyor. Çalışma saatleri ise 10.00 – 17.00 arasında.

*Saatler ve günler Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel değişiklikler gösterebilir.

Tahtalı Teleferik Giriş Ücretleri

Tahtalı Teleferik İletişim

Adres: Tekirova Mahallesi Antalya Kumluca Anayolu No. 2 Tekirova Kemer / Antalya

Telefon: (0 242) 242 22 52

Tahtalı Teleferik Ulaşım

Olympos Teleferik'e ulaşmak için öncelikle Antalya’nın Kemer ilçesine gitmeniz gerekiyor. Şahsi aracınızla gidecek olursanız navigasyon desteği ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca teleferiğe ulaşmak için transfer hizmetinden de faydalanabilirsiniz. Bunun için de firma ile iletişim kurup bilgi almanızda fayda var.