Google+

Arama formu

ANTİK KENT ASPENDOS (BELKIS HARABELERİ)

Bu yazı Gezimanya üyesi Enver ATEŞ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bazı insanlar ya da yapılar bulundukları yere damgalarını öylesine vururlar ki zamanla bir tek onların adı anımsanır. İşte Aspendos deyince pek çoğumuzun aklına sadece tiyatronun gelmesi de böyle bir şeydir. Oysa Aspendos, yörede Belkıs Harabeleri olarak da adlandırılan bir antik kenttir. Ama Anadolu’daki antik tiyatrolar içinde en görkemlisi ve mükemmel akustiği ile günümüzde de pek çok olması nedeniyle buradaki tiyatro Aspendos adı ile bütünleşerek kentten daha önemli kılmıştır kendini.

Antalya
Fotoğraf

Aspendos, tarım ve ticaret kenti olarak tarih sahnesinde görünür. Side’den sonra bölgede gümüş sikke basmasıyla tanınan ikinci kenttir. Bergama kralı II. Attalos’un vasiyeti ile Romalılara devredilen kent, bu dönemde sanat merkezi olarak adından söz ettirir.

Ovadaki iki tepe ile Köprüçay arasında kurulu kent iki bölümden oluşuyordu. Yukarı kentten günümüze ulaşanlar agora, ticaret mahkemesi binası, çeşme, bouleterionun kalıntıları. Aşağı kentin izleri de tapınak, su kemerleri, hamamlar, stadyum da görülüyor.

Antalya bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Antalya-1
Fotoğraf

Antalya şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Hoyran Wedre Köy Evleri, Q Spa Resort Premium Residence, Rüya Villen Park Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Glaros Otel, Ahsen Hotel, Elit Köseoğlu Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Yalıhan Aspendos Hotel, Durusu Suites, Club Calimera Serra Palace tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Antalya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Roma İmparatoru Marcus Aurelius zamanında (M.S. 161-180) yörenin yetiştirdiği mimar Zeno’ya yaptırılan ünlü tiyatro da kentin bu bölümünü süslüyor. Farklı kaynakların 15-30 bin kişi aldığını belirttiği tiyatro, sahne girişinin iki yanında yer alan Yunanca ve Latince yazıttan anlaşıldığına göre Crispinus ve Auspicatus adlarında iki kardeş tarafından tanrılara ve imparator ailesine sunulmuş.

İki katlı sahnenin heykeller ve yarım sütunlarla bezeli ön yüzü günümüze ulaşamamış. Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaadin Keykubat da yapının ihtişamından etkilenmiş olmalı ki zamanında tiyatronun bir bölümünü saray olarak kullanmış.

Aspendos tiyatrosu, sadece döneminin uygarlığını günümüze aktarmıyor; aynı zamanda çeşitli konserlere sahne olan işlevsel yapısı ile de önem kazanmaktadır.

Etiketler