Sempione Parkı

Sempione Parkı, İtalya'nın Milano kentinde bulunan büyük ve bir o kadar ünlü bir şehir parkıdır. Hem şehir halkının hem de her yıl gelen milyonlarca turistin uğrak yerlerinden olan bu park, 1888 yılında kurulmuş ve 38.6 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Sforza Kalesi ve Barış Kemeri Sempione Parkı'yla komşu olan İtalya'nın bazı önemli eserleridir.

Tipik bir İngiliz parkını da andıran Sempione Parkı, aynı zamanda şehrin en önemli oksijen kaynağıdır. Bu huzur dolu parka ziyarete gelenler yanlarında piknik sepetlerini ve çay kahvelerini getirmeyi unutmamalılar. 1900'lerden bu yana Milano halkının dinlenme alanı olan park, geçen yıllar içerisinde daha da genişlemiştir. Parkta görülecek eserler arasında Barış Takı ilk dikkati çeken yapıdır. Bu yapı 1807'de tarihin ünlü komutanlarından Napolyon'un zaferlerine atıfta bulunmak amacıyla yapılmıştır.

Bisiklet yolu, koşu yolu gibi seçenekler ve piknik alanları ile ziyaretçilere güzel vakitler yaşatan parka renk katan bir diğer etken de parkın sevimli canlıları kaplumbağalardır. Parkın ortasındaki sevimli bir gölet içinde yaşayan bu kaplumbağaların sayısı da oldukça fazladır.

Sempione Parkı temiz hava almak ve piknik yapmak için harika bir yer. Özellikle hafta sonu kaçamakları için şehrin kalabalığından ve gürültüsünden bir süreliğine de olsa kurtulmak isteyenlerin uğrak yeri olan parkın çevresinde pek çok restoran da bulunuyor. İtalyan mutfağının tüm lezzetlerinin sergilendiği restoranlarda temiz havanın etkisiyle acıkan ziyaretçiler için hazır bekliyor. Sine Ristorante Gastrocratico, Baobab Organic Burger, Mi-To, Dumbo - Burger & Fish, Gusto 17, Deseo ve Pizzeria Biagio mekanları park yakınlarında leziz yemekler yiyebileceğiniz yerlerdir.

Her yıl milyonlarca turist çeken Milano şehrinde en çok ziyaret edilen yerlerden birisi Sempione Parkı'dır. Bu parkın çevresinde turistler için otel imkanları da sağlanmış. Genius Hotel Downtown, Dreams Hotel Residenza Corso Magenta, Carlyle Brera Hotel ve Appartamento Brera otelleri, Sempione Parkı'na yakın olmasıyla dikkat çeken birkaç konaklama yeridir. Eşsiz doğası ile huzur dolu anlar yaşatan parkının en büyük avantajlarından birisi de alışveriş ve modanın hızının hiç düşmediği Brera Bölgesi'ne yakın olmasıdır.

Adres: Piazza Castello

Yol Tarifi: Otobüs tercih edenler için seçenekler oldukça fazla; 18, 50, 37, 58, 61 ve 94 Numaralı Otobüsler ile Cadorna Otobüs Durağı’nda inebilirsiniz.  1, 2, 4, 12, 14 ve 19 Numaralı Tramvaylar da sizi aynı durağa ulaştırıyor. Metroyu tercih ederseniz de M1 (Kırmızı Hat) ya da M2 (Yeşil Hat) Numaralı metrolardan birini kullanabilirsiniz. 

Yakın Yerler: Museo Piata Rondanini, Arco della Pace, La Triennale di Milano