Gendarmenmarkt Meydanı

Açık hava konserleri, şirin kafeleri ve pazarıyla Gendarmenmarkt Meydanı, Berlin’in en güzel meydanlarından biridir. 17. yüzyılın sonlarından bu yana hareketli bir yer olan meydanda Opera Binası ve Oranienburger Caddesi ilgi gören yerleridir. Gendarmenmarkt için Berlin’in hem gece hayatı hem de sanatın yeri diyebiliriz. FranzösischerDom (Fransız Katedrali), Deutscher Dom (Alman Katedrali) ve Konzerthaus’un bulunduğu meydanda ayrıca mimar Friedrich Schiller’in bir heykeli vardır.

Meydandaki Fransız Katedrali 1705, Alman katedrali ise 1708 yılında yapılmıştır, Ancak alman Katedrali 2. Dünya Savaşı’nda tamamen yanınca yeniden inşa edilmiş. Konzerthaus’un yapım yılı ise 1821’dir. İlk olarak tiyatro binası olarak hizmet veren yapı savaşta gördüğü hasardan sonraki restorasyonuyla bir konser salonuna çevrilmiştir. Meydanın ilk adı Unter den Linden’in komşusu olması dolayısıyla Linden-Markt olarak konulmuş. Sonrasında yeniden tasarlanan meydan 1773 bugünkü adını almıştır.

Meydanın etrafı çeşit çeşit restoranlar ve hediyelik eşya dükkanlarıyla çevrelenmiştir. Her an canlı ve ışıltılı olan meydanda kimi zaman açık hava klasik müzik konserleri de veriliyor. Sokak sanatçılarının performanslarına da her zaman rastlamak mümkün.

Meydanı tüm Avrupa’daki benzerlerinden farklı bir yere koyan özelliği ise Noel’de ortaya çıkıyor. Işıklandırmalarla görsel bir şölene dönüşen meydanda kurulan stantlardan birbirinden lezzetli yiyecek ve içecekleri alarak kalabalığa karışabilirsiniz. Her yıl bu özel mekanda Noel’i kutlamak isteyen yerli ve yabancı turistler buraya akın ediyor. Meydanın ziyaretçi sayısının bu dönemlerde 700 bine ulaştığı söylenmekte.

WeihnachtsZauber Gendarmenmarkt, 23 Kasım 31 Aralık tarihleri arasında hafta içi her gün 11.00-22.00 saatlerinde açık. Giriş ücreti ise 1 Euro. Ancak hafta içi 14:00’a dek ücretsiz olarak ziyaret etmeniz mümkün.

Adres: Gendarmenmarkt, 10117 Berlin

Yol Tarifi: Gendarmenmarkt’a metro ve otobüs ile ulaşım sağlanmaktadır. 147 numaralı otobüsle ya da U2 ve U6 metro hatlarıyla ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: St. Hedwig Katedrali