Almanya Hakkında Temel Bilgiler

Asıl ismi Almanya Federal Cumhuriyeti olan Almanya 357 bin metrekare yüz ölçümüne sahip büyük bir ülkedir. Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın en popüler ikinci göç destinasyonudur. Uzun ve köklü tarihi boyunca pek çok küçük krallık olarak Batı Avrupa’da hüküm süren ülke 1871 yılında ulusal birliğini sağlamıştır. Bu krallıkların her biri döneminde önemli sanat patronu ülkeler oldukları için Almanya, Avrupa kültür medeniyet tarihine özellikle müzik ve felsefe alanında büyük katkılar yapmıştır. Almanya’nın 69’lu ve 70’li yıllar boyunca yürüttüğü misafir işçi uygulamasından ötürü nüfusunun Almanlardan sonraki en önemli etnik bileşeni Türklerdir.

Almanya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Uzun yıllar küçük ve komşu krallıkların üzerinde varlık gösterdiği bir ülke olan Almanya, 16 federal bileşenden oluşmaktadır. Bu federal devletler, Baden-Württemberg, Bavyera, Berlin, Brandenburg, Bremen, Hamburg, Hesse, Aşağı Saksonya, Mecklenburg- Vorpommern, Kuzey Ren-Vestefalya! Rhineland-Palatinate, Saarland, Saksonya, Saksonya-Anhalt, Schlesswig-Holstein ve Thuringia’dır. Başkenti ve en büyük şehri Berlin’dir. Diğer önemli şehirleri ise Bremen, Köln, Düseldorf, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Baden-Baden, Liepzig, Münih, Nürnberg ve Stutgard’tır.

Almanya Nerededir?

Batı ve Orta Avrupa’ya yayılan Almanya’nın kuzey komşusu Danimarka, doğu komşuları Polonya ve Çek Cumhuriyeti’dir. Güneydoğusunda Avusturya, güneybatısında İsviçre yer alır. Batısında Fransa, Lüksemburg ve Belçika vardır. Kuzeybatısında ise Hollanda bulunur. Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’ne kıyısı vardır.

Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Almanya İstanbul’dan ve Ankara’dan haftada hemen hemen her gün direkt ve aktarmalı sayısız uçuş vardır. Bu uçuşlar Berlin, Bremen, Köln, Düsseldorf, Frankfurt, Friedrichshafen, Hamburg, Hannover, Baden-Baden, Leipzig, Münih, Münster, Nürnberg, Stuttgart’a yapılmaktadır.

Almanya’ya Ne Zaman Gidilir?

Almanya’yı gezmek için en uygun dönem sıcaklıkların yükselmeye başladığı bahar ve yaz aylarıdır. Yıl boyunca eşit dağılımla yağış alan Almanya’da yaz dönemlerinde yağışın arttığı kuzey bölgeler vardır. Bu bölgeler için bahar ve sonbahar daha uygundur. Doğu bölgeler batı ve kuzeye oranla daha yağışsızdır.

Almanya Kültürü

Almanya’nın çok kültürlü yapısı, toleransı yüksek bir toplumun oluşumuna zemin hazırlamıştır.Mükemmeliyetçi bir toplum olan Almanlar düzene, özel hayatın mahremiyetine ve dakikliğe çok önem verirler. El sıkışma kültürü Almanlar için önemlidir. El sıkışırken diğer elin cepte olmasını ve bir kişiyle konuşurken ellerin cebe sokulmasını kabalık addederler. Bir yere vaktinde gitmek sosyal etiket açısından önemlidir. Çevre korumaya çok önem veren Almanya’da sokakta çöplerinizi geri dönüşüm kutularına atmamanız halinde sizi uyarabilirler.

.

Almanya Mutfağı

Alman mutfağı gelişimini yüzyıllar boyunca bölgeden bölgeye gerçekleşen sosyal ve politik değişikliklerin etkisinde sürdürmüştür. Bu yüzden yöresel çeşitlilik gösterir. Ayrıca ülke mutfağında kullanılan malzemeler de eyaletlere göre değişmektedir. Ancak Alman mutfağının tüm ulusa mal edilebilecek özellikleri de yok değildir.

Devamını Oku

Almanya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Almanya sevdiklerinize getirebileceğiniz sayısız hediye çeşidiyle doludur. Elbette en meşhur hediye domuz ve dana şarküteri ürünleridir. Sayısız çeşitteki Alman biralarından da sevdiklerinize güzel hediye sepetleri yapabilirsiniz.

Devamını Oku

Almanya’nın Festivalleri

Almanya çapında müziğin, filmin, sanatın ve dini günlerin kutlandığı 10,000’den fazla festival vardır. Festivallerin yanı sıra Messe adı verilen ve çoğu sektörünün lideri olan sayısız fuar da özellikle Almanya’nın fuarlar kenti Frankfurt’ta her sene düzenlenir. Ekim ayında düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı, bunlar arasında Türkiye’nin de katılımcısı olduğu en önemli etkinliktir. Nisan ayında düzenlenen ve Müzik teknolojilerinin tanıtıldığı Muzikmesse de her sene binlerce kişiyi ağırlar. Frankfurt dışındaki en önemli fuarlar, eylül ayında düzenlenen ve endüstriyel otomasyon dünyasının buluştuğu Hannover Messe ve mart ayında düzenlenen Leipzig Kitap Fuarı’dır.

Almaya çapında kutlanan en önemli festival ise Berlin Film Festivali adıyla anılan ama Almanların Berlinale adını verdiği etkinliktir. 1978 yılından beri her yıl şubat ayında düzenlenir.

Devamını Oku

Almanya’da Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· Paskalya Pazartesisi (28 Mart),

· İşçi Bayramı (1 Mayıs),

· Yükseliş Günü (5 Mayıs)

· Whit Monday (16 Mayıs),

· Ulusal Birlik Günü (3 Ekim)

· Noel (25 Aralık)

· Boxing Day (26 Aralık)

Almanya’da İklim ve Hava Durumu

Almanya’nın çoğu bölgesinde nemli iklim hâkimdir. Nemli batı rüzgârlarına açık bakı durumu iklimi yumuşatmıştır. Kara iklimine tabi Orta Avrupa ile okyanus iklimine tabi batı Avrupa’nın arasında yer alan Almanya, İngiltere’nin de iklimini yumuşatan Gulf Stream’i kısmen almaktadır. Yağışsız mevsimi olmayan Almanya’nın kışları soğuk da olsa nemlidir, yazları ise ılıktır. Zaman zaman sıcaklıklar 30 dereceyi geçebilir. Doğuda kara iklimi özellikleri biraz daha hâkimdir.

Almanya’nın Kısa Tarihi

10. yüzyıldan itibaren Kutsal Roma İmparatorluğu’nun önemli bir bileşeni olan Alman toprakları birbirinden bağımsız krallıklar şeklinde yönetiliyordu. 16. yüzyılda kuzey krallıklar Hristiyan kilisesinin mezheplere ayrılma süreci olan Reform’un merkezi oldu.

Devamını Oku

Almanya’nın Ekonomisi

Almanya önemli bir ekonomik güçtür ve kişi başına gayrisafi yurt içi hasılası itibariyle dünyanın dördüncü büyük ekonomisidir. Pek çok sınai alanda ve yüksek teknolojili sanayide küresel bir lider olan Almanya, dünyanın üçüncü en büyük ithalatçısı ve ihracatçısıdır.

Devamını Oku

 Almanya'da Din ve İnanç

Almaya’da nüfusun büyük kısmını Hristiyanlar oluşturmaktadır. Hristiyan nüfus içerisinde ise Protestanlar daha yoğundur. Bunu Katolikler takip eder. Ayrıca pek çok farklı milletten insanın da yaşadığı ülkede Müslümanlık ve Yahudilik de yaygındır.
 

Almanya’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: T.C. Berlin Büyükelçiliği Tiergartenstr. 19-21 10785 Berlin

Telefon: 00 49 30 275850

Faks: 00 49 30 27590915

[email protected]

http://berlin.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Almanya

BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: HEERSTR.21 14052 BERLIN-DEUTSCHLAND

Telefon: (00 49 30) 896 80 211, 896 80 223, 896 80 224, 896 80 218

Faks: (00 49 30) 893 18 98

[email protected]

http://berlin.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Berlın, Brandenbugrg, Mecklenburg, Vorpommern, Sachsen

Devamını Oku

Almanya’da Konuşulan Diller

Almanya’nın resmi dili Almanca’dır. Fakat ülkede her bölgenin kendine has bir diyalektiği vardır. Almanya’daki genç nüfusun neredeyse tamamı İngilizce’yi de anadilleri gibi konuşabilmektedir. Yaşlı nüfus arasında ise Rusça bilenlerin oranı daha fazladır. Ayrıca ülkede İspanyolca ve Fransızca da yabancı dil olarak konuşulmaktadır.

Almanya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 1oC
  • Mar 6oC
  • Nis 10oC
  • May 14oC
  • Haz 17oC
  • Tem 19oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 15oC
  • Eki 10oC
  • Kas 5oC
  • Ara 2oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 81.459.000
Dili: Almanca
Para Birimi: Euro
İklim: Ilıman kara iklimi
Big Mac Index: 3.86