Google+

Arama formu

Almanya

10. yüzyıldan itibaren Kutsal Roma İmparatorluğu’nun önemli bir...
Devamı oku
Almanya’yı gezmek için en uygun dönem sıcaklıkların yükselmeye başladığı...
Devamı oku
Almanya’nın çoğu bölgesinde nemli iklim hâkimdir. Nemli batı...
Devamı oku
Almanya önemli bir ekonomik güçtür ve kişi başına gayrisafi yurt içi...
Devamı oku
Alman mutfağı gelişimini yüzyıllar boyunca bölgeden bölgeye...
Devamı oku
Almanya çapında müziğin, filmin, sanatın ve dini günlerin kutlandığı...
Devamı oku
Almanya sevdiklerinize getirebileceğiniz sayısız hediye çeşidiyle...
Devamı oku
Almanya İstanbul’dan ve Ankara’dan haftada hemen hemen her gün direkt ve...
Devamı oku
Almanya’nın çok kültürlü yapısı, toleransı yüksek bir toplumun...
Devamı oku
BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: T.C. Berlin Büyükelçiliği Tiergartenstr....
Devamı oku
· Yeni Yıl (1 Ocak), · Paskalya Pazartesisi (28 Mart), · İşçi...
Devamı oku
Asıl ismi Almanya Federal Cumhuriyeti olan Almanya 357 bin metrekare...
Devamı oku
Uzun yıllar küçük ve komşu krallıkların üzerinde varlık gösterdiği...
Devamı oku
Batı ve Orta Avrupa’ya yayılan Almanya’nın kuzey komşusu Danimarka, doğu...
Devamı oku
Almanya’nın resmi dili Almanca’dır. Fakat ülkede her bölgenin kendine...
Devamı oku
Almaya’da nüfusun büyük kısmını Hristiyanlar oluşturmaktadır. Hristiyan...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 1℃
Mar 6℃
Nis 10℃
May 14℃
Haz 17℃
Tem 19℃
Ağu 18℃
Eyl 15℃
Eki 10℃
Kas 5℃
Ara 2℃
Kısa Kısa...
  / Nüfus: 81.459.000 / Dili: Almanca / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman kara iklimi / Big Mac Index: 3.86 /  

Almanya Hakkında Temel Bilgiler

11.07.19-bcp_ft_germany-1_4540679.jpg

Asıl ismi Almanya Federal Cumhuriyeti olan Almanya 357 bin metrekare yüz ölçümüne sahip büyük bir ülkedir. Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın en popüler ikinci göç destinasyonudur. Uzun ve köklü tarihi boyunca pek çok küçük krallık olarak Batı Avrupa’da hüküm süren ülke 1871 yılında ulusal birliğini sağlamıştır. Bu krallıkların her biri döneminde önemli sanat patronu ülkeler oldukları için Almanya, Avrupa kültür medeniyet tarihine özellikle müzik ve felsefe alanında büyük katkılar yapmıştır. Almanya’nın 69’lu ve 70’li yıllar boyunca yürüttüğü misafir işçi uygulamasından ötürü nüfusunun Almanlardan sonraki en önemli etnik bileşeni Türklerdir.

Almanya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Uzun yıllar küçük ve komşu krallıkların üzerinde varlık gösterdiği bir ülke olan Almanya, 16 federal bileşenden oluşmaktadır. Bu federal devletler, Baden-Württemberg, Bavyera, Berlin, Brandenburg, Bremen, Hamburg, Hesse, Aşağı Saksonya, Mecklenburg- Vorpommern, Kuzey Ren-Vestefalya! Rhineland-Palatinate, Saarland, Saksonya, Saksonya-Anhalt, Schlesswig-Holstein ve Thuringia’dır. Başkenti ve en büyük şehri Berlin’dir. Diğer önemli şehirleri ise Bremen, Köln, Düseldorf, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Baden-Baden, Liepzig, Münih, Nürnberg ve Stutgard’tır.

Almanya Nerededir?

Batı ve Orta Avrupa’ya yayılan Almanya’nın kuzey komşusu Danimarka, doğu komşuları Polonya ve Çek Cumhuriyeti’dir. Güneydoğusunda Avusturya, güneybatısında İsviçre yer alır. Batısında Fransa, Lüksemburg ve Belçika vardır. Kuzeybatısında ise Hollanda bulunur. Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’ne kıyısı vardır.

Almanya’da Konuşulan Diller

Almanya’nın resmi dili Almanca’dır. Fakat ülkede her bölgenin kendine has bir diyalektiği vardır. Almanya’daki genç nüfusun neredeyse tamamı İngilizce’yi de anadilleri gibi konuşabilmektedir. Yaşlı nüfus arasında ise Rusça bilenlerin oranı daha fazladır. Ayrıca ülkede İspanyolca ve Fransızca da yabancı dil olarak konuşulmaktadır.

 Almanya'da Din ve İnanç

Almaya’da nüfusun büyük kısmını Hristiyanlar oluşturmaktadır. Hristiyan nüfus içerisinde ise Protestanlar daha yoğundur. Bunu Katolikler takip eder. Ayrıca pek çok farklı milletten insanın da yaşadığı ülkede Müslümanlık ve Yahudilik de yaygındır.
 

Almanya’nın Kısa Tarihi

7005371e-5889-4999-bc17-6d916f030faa.jpg

10. yüzyıldan itibaren Kutsal Roma İmparatorluğu’nun önemli bir bileşeni olan Alman toprakları birbirinden bağımsız krallıklar şeklinde yönetiliyordu. 16. yüzyılda kuzey krallıklar Hristiyan kilisesinin mezheplere ayrılma süreci olan Reform’un merkezi oldu.

Pan-Germanizm akımının yükselişiyle ve yoğun milliyetçi duyguların kitlelere hâkim olmasıyla beraber, 1871 yılında kuzeydeki Prusya Krallığı’nın öncülüğünde Almanya milli birliğini sağlayarak Alman İmparatorluğu’nu kurdu. Her iki dünya savaşının da önemli güçlerinden olan Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrıldı. 1990 yılında iki tarafın birleşmesiyle Almanya Federal Cumhuriyeti kuruldu.

Almanya’ya Ne Zaman Gidilir?

Almanya’yı gezmek için en uygun dönem sıcaklıkların yükselmeye başladığı bahar ve yaz aylarıdır. Yıl boyunca eşit dağılımla yağış alan Almanya’da yaz dönemlerinde yağışın arttığı kuzey bölgeler vardır. Bu bölgeler için bahar ve sonbahar daha uygundur. Doğu bölgeler batı ve kuzeye oranla daha yağışsızdır.

Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Almanya İstanbul’dan ve Ankara’dan haftada hemen hemen her gün direkt ve aktarmalı sayısız uçuş vardır. Bu uçuşlar Berlin, Bremen, Köln, Düsseldorf, Frankfurt, Friedrichshafen, Hamburg, Hannover, Baden-Baden, Leipzig, Münih, Münster, Nürnberg, Stuttgart’a yapılmaktadır.

Almanya şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Almanya’da İklim ve Hava Durumu

Almanya’nın çoğu bölgesinde nemli iklim hâkimdir. Nemli batı rüzgârlarına açık bakı durumu iklimi yumuşatmıştır. Kara iklimine tabi Orta Avrupa ile okyanus iklimine tabi batı Avrupa’nın arasında yer alan Almanya, İngiltere’nin de iklimini yumuşatan Gulf Stream’i kısmen almaktadır. Yağışsız mevsimi olmayan Almanya’nın kışları soğuk da olsa nemlidir, yazları ise ılıktır. Zaman zaman sıcaklıklar 30 dereceyi geçebilir. Doğuda kara iklimi özellikleri biraz daha hâkimdir.

Almanya’nın Ekonomisi

130423082746-germany-pmi-car-factory-1024x576.jpg

Almanya önemli bir ekonomik güçtür ve kişi başına gayrisafi yurt içi hasılası itibariyle dünyanın dördüncü büyük ekonomisidir. Pek çok sınai alanda ve yüksek teknolojili sanayide küresel bir lider olan Almanya, dünyanın üçüncü en büyük ithalatçısı ve ihracatçısıdır.

Almanya yüksek yaşam standartlarıyla en gelişmiş ülkeler arasında yer almaktadır. Çok gelişmiş bir sosyal güvenlik ve ulusal sağlık sistemi vardır. Sosyal Pazar ekonomisine sahip olan Almanya’da hizmet sektörü toplam kişi başına gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 71’ini oluşturur, yüzde 28’ini sanayinin oluşturduğu kişi başına gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1’ini tarım oluşturur.

Almanya Kültürü

Awareness_Recycle.jpg

Almanya’nın çok kültürlü yapısı, toleransı yüksek bir toplumun oluşumuna zemin hazırlamıştır. Mükemmeliyetçi bir toplum olan Almanlar düzene, özel hayatın mahremiyetine ve dakikliğe çok önem verirler. El sıkışma kültürü Almanlar için önemlidir. El sıkışırken diğer elin cepte olmasını ve bir kişiyle konuşurken ellerin cebe sokulmasını kabalık addederler. Bir yere vaktinde gitmek sosyal etiket açısından önemlidir. Çevre korumaya çok önem veren Almanya’da sokakta çöplerinizi geri dönüşüm kutularına atmamanız halinde sizi uyarabilirler.

.

Almanya Mutfağı

Bratwurst_13705.jpg

Alman mutfağı gelişimini yüzyıllar boyunca bölgeden bölgeye gerçekleşen sosyal ve politik değişikliklerin etkisinde sürdürmüştür. Bu yüzden yöresel çeşitlilik gösterir. Ayrıca ülke mutfağında kullanılan malzemeler de eyaletlere göre değişmektedir. Ancak Alman mutfağının tüm ulusa mal edilebilecek özellikleri de yok değildir.

Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosistir. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi damak tadınıza uymuyorsa, Frankfurteradı verilen dana sosislerini tercih edebilirsiniz.

Patates de Alman yemeklerinin vazgeçilmez bir malzemesidir. Hem yemeklerde hem de yemek yanı garnitür olarak sıklıkla patates kullanılır. Sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemekleri Currywurst’tur.

Almanya denince akla gelen ilk içki biradır. Klasik arpa birasının yanı sıra Almanya’da, Türkçesi Beyaz Bira anlamına gelen ve buğdaydan yapılan WeissBier da bulunur. Damıtılma tekniği farklı olduğu için daha buğulu ve “kirli” bir görüntüsü olan bu biraların lezzeti bambaşkadır.

Alman mutfağı pastacılık ve fırıncılık açısından son derece gelişmiştir. Dünyanın en özel ekmeklerini tadabileceğiniz Almanya’nın tatlıları da meşhurdur. Mutlaka tatmanız gereken bu tatlılar arasında başlıcası Black Forest Cake’tir.

Almanya’nın Festivalleri

Almanya’nın Festivalleri

Almanya çapında müziğin, filmin, sanatın ve dini günlerin kutlandığı 10,000’den fazla festival vardır. Festivallerin yanı sıra Messe adı verilen ve çoğu sektörünün lideri olan sayısız fuar da özellikle Almanya’nın fuarlar kenti Frankfurt’ta her sene düzenlenir. Ekim ayında düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı, bunlar arasında Türkiye’nin de katılımcısı olduğu en önemli etkinliktir. Nisan ayında düzenlenen ve Müzik teknolojilerinin tanıtıldığı Muzikmesse de her sene binlerce kişiyi ağırlar. Frankfurt dışındaki en önemli fuarlar, eylül ayında düzenlenen ve endüstriyel otomasyon dünyasının buluştuğu Hannover Messe ve mart ayında düzenlenen Leipzig Kitap Fuarı’dır.

Almaya çapında kutlanan en önemli festival ise Berlin Film Festivali adıyla anılan ama Almanların Berlinale adını verdiği etkinliktir. 1978 yılından beri her yıl şubat ayında düzenlenir.

Almanya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Germany_BeerSteins.jpg

Almanya sevdiklerinize getirebileceğiniz sayısız hediye çeşidiyle doludur. Elbette en meşhur hediye domuz ve dana şarküteri ürünleridir. Sayısız çeşitteki Alman biralarından da sevdiklerinize güzel hediye sepetleri yapabilirsiniz.

Almanya federal bir cumhuriyet olduğu için ve bu federal yapının altında 19. yüzyıl sonuna kadar bağımsız krallıklar şeklinde hüküm sürmüş yapılar olması sebebiyle, her bölgenin kendisini temsil eden bir arması vardır. Bu armaların çeşitli hediyelik eşyalar üzerinde kullanıldığını görebilirsiniz. Bunlar da güzel seçenekler oluşturacaktır.

Almanya’da bulunan sayısız müzenin hediyelik eşya dükkânlarından da çok farklı hediyeler bulabilirsiniz.

Almanya’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

BERLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: T.C. Berlin Büyükelçiliği Tiergartenstr. 19-21 10785 Berlin

Telefon: 00 49 30 275850

Faks: 00 49 30 27590915

botschaft.berlin@mfa.gov.tr

http://berlin.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Almanya

BERLİN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: HEERSTR.21 14052 BERLIN-DEUTSCHLAND

Telefon: (00 49 30) 896 80 211, 896 80 223, 896 80 224, 896 80 218

Faks: (00 49 30) 893 18 98

konsulat.berlin@mfa.gov.tr

http://berlin.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Berlın, Brandenbugrg, Mecklenburg, Vorpommern, Sachsen

Almanya’da Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· Paskalya Pazartesisi (28 Mart),

· İşçi Bayramı (1 Mayıs),

· Yükseliş Günü (5 Mayıs)

· Whit Monday (16 Mayıs),

· Ulusal Birlik Günü (3 Ekim)

· Noel (25 Aralık)

· Boxing Day (26 Aralık)