Google+

Arama formu

Köln

Müzeleri, tarihi yapıları ile Almanya'nın en renkli ve en büyük...
Devamı oku
Köln’ün en yerel lezzeti, Alman mutfağının da vazgeçilmezlerinden olan,...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 110
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Kutsal Cuma Paskalya Öncesi Pazartesisi Bahar Günü (1...
Devamı oku
  Köln Karnavalı (Şubat) Romen Yaz Festivali (20 Haziran, Romen...
Devamı oku
  Köln’de hemen hemen her ülkede bulabileceğiniz dünyaca ünlü...
Devamı oku
  Köln’de gece hayatı oldukça renklidir. Biranızı yudumlayabileceğiniz...
Devamı oku
squirrel-of-nom.blogspot.com   Köln mutfağında her damak zevkine uygun...
Devamı oku
  Köklü bir geçmişe sahip olan Köln şehri, Ren Nehri'nin kendisine...
Devamı oku
  Köln şehrinde ulaşım için otobüs, metro ve tramvay geniş bir ağa...
Devamı oku
Baharın gelmesiyle daha bir renkli, sonbahar aylarında sararmış...
Devamı oku
Türkiye'den Uluslararası Köln-Bonn Havalimanı’na 3.5 saatte direkt uçmak...
Devamı oku
  Köln şehrine okyanus iklimi hakimdir. Hava durunu genellikle ılıman...
Devamı oku
Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları, 180 gün...
Devamı oku
KÖLN BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: LUXEMBURGER STR. 285 50354 HÜRTH DEUTSCHLAND...
Devamı oku
Köln (GMT+1) ile Türkiye (GMT+3) arasında 2 saat fark vardır.
Devamı oku
Almanya sınırları içerisinde yer alan Köln şehrinin resmi dili Almanca'dır...
Devamı oku
Almanya sınırları içerisinde yer alan Köln'ün para birimi Euro'dur.
Devamı oku
Almanya’nın batısında bulunan Köln, ülkenin en büyük dördüncü şehridir....
Devamı oku
  Almanya’nın dördüncü en büyük kenti olan Köln, Romalılar tarafından...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 2℃
Şub 2℃
Mar 6℃
Nis 8℃
May 12℃
Haz 16℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 15℃
Eki 10℃
Kas 6℃
Ara 3℃
Kısa Kısa...
Ülke: Almanya / Nüfus: 1,060,582 / Resmi Dil: Almanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün

Köln Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Almanya’nın dördüncü en büyük kenti olan Köln, Romalılar tarafından milattan önce 38’de kurulmuştur. Şehre İmparator Nero’nun annesinin adı olan Colonia (Köln) Claudia Ara Aggripinensium’un ismi verilmiştir. Köln, Orta Çağ’dan günümüze bir ticari merkez olarak günümüzde de büyümesini sürdürmektedir.

Sonsuz bir güzellik sunan Köln; çikolataları, spor aktiviteleri, festivalleri ve Roma tarihi ile adından çokça söz ettirir. Şehir adeta üç boyutlu tarih ve mimarlık kitabı gibidir. Kimi zaman dar, kimi zaman geniş olan güzel sokaklarında dolaşırken antik Roma surları, Orta Çağ kiliseleri, savaş sonrasından kalma binalar, öncü yapılar ve Ren Nehri üzerindeki post modern binalardan etkilenmemek mümkün değildir.

Köln, kimlik ve bireysellik duygusu güçlü olan bir şehirdir. Başlarken bir veya iki hafta kalsanız da ayrılırken akıllarda kalan tek şey, bu şehirde daha yapılacak ve görülecek çok şey olduğu düşüncesi olacaktır. Müzeler, Avrupa’nın en iyi ve en ünlü müzeleri arasında, katedral ve çeşitli kiliseler şehrin tarihi siluetini boyamakta ve yerel biraları kendi başına bir dünya oluşturmaktadır.

Köln şehrine okyanus iklimi hakimdir. Hava durunu genellikle ılıman, rüzgarsız fakat oldukça değişkendir. Almanya ortalamasının üzerinde seyreden yağışları sebebiyle, genelde yağışın az olduğu ve sıcaklıkların 30 derecenin üzerine çıktığı Temmuz ve Ağustos ayları, Köln şehrini ziyaret etmek için en uygun dönemdir.

Tanıtım Videosu:

 

Köln Nerededir?

Almanya’nın batısında bulunan Köln, ülkenin en büyük dördüncü şehridir. Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti'nin de en büyük şehridir. Eyaletin başkenti Düsseldorf, Köln’ün yaklaşık 40 km kuzeyinde bulunmaktadır. Şehrin kuzeyinde Leverkusen ve Monheim, güneyinde Troisdorf, Niederkassel, Wesseling, Brühl, Hürth, doğusunda Bergish Gladbach, batısında ise Frechen, Pulheim ve Dormagen bulunur. 

Köln Gezilecek Yerler


 

Köklü bir geçmişe sahip olan Köln şehri, Ren Nehri'nin kendisine kattığı güzelliğin yanı sıra pek çok tarihi yapısı, müzeleri ve sanat galerileri ile de ziyaretçilerini büyülüyor. Çocuklarla birlikte gidilebilecek Çikolata Müzesi ve Köln Hayvanat Bahçesi ise farklı zevklere hitap ediyor.

Köln Katedrali

Köln Katedrali

Köln şehir merkezinde, görülmemesi imkansız büyüklükte bir tarihi yapıdır Köln Katedrali. Orijinal adı “Kölner Dom”dur. Hristiyanlığın Katolik mezhebi için açılmış olan bir ibadethane olan Köln Katedrali’nin yapımına 1248 yılında yapımına başlanmıştır. Ancak 1473 yılında ara verilmiştir. Ve ne yazık ki, yüzyıllar boyunca maddi sıkıntılardan dolayı ve eldeki diğer imkansızlıklardan ötürü “bitirilemeyen inşaat” olarak nam salmıştır.

19. yüzyılda tekrar yapımına devam edilen katedralin tamamlanması toplamda 632 yıl sürmüştür. 1880 yılında hizmete açılabilmiştir. İnşaatın yapım fikri ise daha 7. yüzyılda ortaya atılmıştır. Daha o zamandan iki kulenin uzunluğunun 157 metre olacağı belirlenmiş ve planı çizilmiştir.

Gotik tarzda inşa edilen Köln Katedrali, 7000 metrekarelik bir alanda yer almaktadır. Çift kuleli katedralin yüksekliği ise 157 metreyi bulmaktadır. Sadece Köln’ün değil, Kuzey Avrupa’nın da en büyük Gotik kilisesidir. 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir. 

Papa XVI. Benedictus, 2005 yılında düzenlenen Dünya Katolik Gençleri Günü dolayısıyla Köln’e gidip, milyonlarca insana Köln’ün Hıristiyan alemi için hâlâ kutsal bir şehir (Sancta Colonia-Kutsal Köln) olduğunu, bunda da yüzyıllardan bu yana kemikleri bu katedralde olan Üç Kutsal Kral’ın etkisinin olduğunu anlatmıştır.

Hem Köln’ü ziyaret edenler hem de yerel halk için önemli bir yere sahip olan Köln Katedrali’ni günde ortalama 20 bin kişi ziyaret etmektedir.

Katedral, Köln Merkez Garı’nın hemen yanındadır ve ulaşımı çok kolaydır.
 

Köln ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Feel at home, SinueSsa, Cologne Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Luxury Apartment & Penthouse Villa, All Inn Apartment Cologne, BB dänisch/deutsch. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Godorfer Mühle, Stadthotel am Römerturm, Hotel Pilar Garni gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz a&o Köln Hauptbahnhof, Lovely Studio Cologne West 9, Lovely Studio Cologne West 10 tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Köln aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Çikolata Müzesi

Çikolata Müzesi

Eğer çikolataya meraklıysanız Köln’deki çikolata müzesine mutlaka uğramalısınız. Çünkü burası çikolata ile ilgili üretiminden tasarımına kadar her konuda fikir sahibi olabileceğiniz bir müze.

Ren Nehri kıyısında, Eski Şehir ile Rheinau limanının arasında kalan alanda yer alıyor Çikolata Müzesi. Ulaşımı da oldukça kolay. Köln Katedrali’nden Ren Nehri kıyısından güneye doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkan gemileri geçtiğinizde müze ile karşılaşacaksınız. Eğer otobüsle gitmeyi tercih edecekseniz merkez istasyondan 133 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz.

Gelelim müzenin içinde neler göreceğinize...

Burada çikolata ile ilgili şeyleri sadece görmekle kalmayacak, onları hissedebilecek, koklayabilecek ve tabii ki tadabileceksiniz. Tüm bunlar için müzede dokuz farklı alan oluşturulmuş. Toplamda ise 4.000 metrekarelik bir alan kullanılıyor. Sergilerde Maya ve Aztekler’deki çikolata kültüründen günümüzde neler yapıldığına kadar her şey anlatılıyor. İlk durağınız, özel olarak hazırlanmış olan tropikal yeşil ev olacak. Burada kakaonun nasıl yetiştiğini ve ağaçları doğal ortamında görebileceksiniz. İkinci bölümde ise üretim sürecini temsili olarak anlatan figürler mevcut. Eğer siz de bu yapım sürecine dahil olmak isterseniz kurslara katılabiliyorsunuz.

Sonraki bölümlerde çikolata ve kakaonun 4000 yıllık tarihi hakkında bilgileri öğrenirken, üretim ve diğer süreçlerde kullanılan objeleri yakından inceleyebiliyorsunuz. Son bölümde ise 1800’lerden beri çikolata üzerine çalışan ve müzeyi 31 Ekim 1993’te açan kurucu Dr. Hans Imhoff (1922-2007) ve iş ortağı Lindt & Sprüngli hakkında bilgiler veriliyor.

Müze içinde yapılan turun son noktasını, litrelerce sıvı çikolatanın aktığı çikolata pınarı oluşturuyor. Her ziyaretçiye, çikolataya batırılmış bir gofret veriliyor.

Kolumba Müzesi

Kolumba Müzesi

Köln’deki St. Kolumba Kilisesi’nin kalıntıları üzerine inşa edilen Psikoposluk Kilisesi’nin yeni yapısı Kolumba Müzesi olarak 2007 yılında açıldı.
2003-2007 yılları arasında İsviçreli ünlü mimar, mimarlık ve müzik eleştirmeni Peter Zumthor’un tasarladığı yapı, Roma dönemine ait kalıntıların yanı sıra, savaş sırasında yıkılmış 19. yüzyıl kilisesinin de kalıntılarının bulunduğu bölgeye yapıldı. 

Bu yapı sayesinde Zumthor, 2009 Pritzker Mimarlık Ödülü'nün sahibi oldu. Eleştirmenlerce en son övülen projesi Almanya'daki Field Şapeli idi. Ancak jüri sadece bu binaları değil, "hem şaşırtıcı derecede modern hem de tarihin katmanlarını barındırarak tamamiyle huzura erdiren bir proje" olarak görülen Köln'deki Kolumba Müzesi'ni de belirleyici olarak görmüştü.

Kolumba Müzesi, hem St. Kolumba Kilisesi’nin kalıntılarının ziyaret edilebileceği hem de Gottfried Böhm'ün 1950'lerde bölgeye inşa ettiği oktagonal bir şapel biçiminde “Kalıntılar İçinde Meryem” adlı eseri ile birleşecek şekilde tasarlanmış. Açılmış olan yarışma ile bağlantılı olarak, kalıntıların içinde ayrıca Richard Serra’nın “Boğulmuş ve Korunmuş” adlı eseri de mevcut.

Müzede yağlıboya, çizim ve baskı eserler, heykeller, dekoratif sanat objeleri ve dini ikonalar görülebiliyor. Öne çıkan eserler ise 11. yüzyıldan kalma Hermann Ida Çarmıhı, Stefan Lochner’ın 1450 yılı öncesine ait “Madonna with the Violet”, Paul Thek’in 1969 yapımı “Shrine”, Jannis Kounellis’in 1975 tarihli “Tragedia çivile” eserleri olarak sayılabilir.

Müze, Kolumbastraße’de yer almaktadır ve Salı günleri kapalıdır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Köln Para Birimi

Almanya sınırları içerisinde yer alan Köln'ün para birimi Euro'dur.

Köln Resmi Dili

Almanya sınırları içerisinde yer alan Köln şehrinin resmi dili Almanca'dır. Bölgede ayrıca Türkçe, Kürtçe, Polonyaca, Rusça ve Balkan dilleri de sıkça konuşulmaktadır.

Köln Saat Farkı

Köln (GMT+1) ile Türkiye (GMT+3) arasında 2 saat fark vardır.

Köln Türkiye Dış Temsilcilikleri

KÖLN BAŞKONSOLOSLUĞU

 • Adres: LUXEMBURGER STR. 285 50354 HÜRTH DEUTSCHLAND
 • Telefon: 00 49 2233 974 180
 • Faks: 00 49 2233 75 572
 • konsulat.koeln@mfa.gov.tr 
 • http://koln.bk.mfa.gov.tr
 • Görev Bölgesi: şehir ve çevreleri. Köln, Bonn, Leverkusen, Aachen,Eschweiler, Gummersbach, Leichingen, Wermelskirchen, Hückelhoven, Radevormwald

Köln'e Ne Zaman Gidilir?


 

Köln şehrine okyanus iklimi hakimdir. Hava durunu genellikle ılıman ve rüzgarsızdır. Fakat oldukça değişkenlik göstermektedir. Almanya ortalamasının üzerinde seyreden yağışları sebebi ile genelde yağışın az olduğu ve sıcaklıkların 30 derecenin üzerine çıktığı Temmuz ve Ağustos ayları, Köln şehrini ziyaret etmek için en uygun dönemdir.

Köln, ülkenin hem en sıcak hem de en bulutlu şehridir. Güneş yüzünü yılda sadece 1427 saat göstermektedir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı gündüzleri 14.8, akşamları ise 5.8 derecedir. Ocak ayında ortalam sıcaklık 2.6 dereceyken, Temmuz aylarında bu durum 18.8 derece olarak görülmektedir.
 

Köln'e Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Uluslararası Köln-Bonn Havalimanı’na 3.5 saatte direkt uçmak mümkündür. Havalimanından trenle 15 dakikada şehir merkezine ulaşılabilmektedir. Köln’e yakın komşusu Düsseldorf Havalimanı’ndan da 40 dakikalık tren yolculuğu gidilebilmektedir. İstanbul’dan Düsseldorf’a da direkt uçuşlar mevcuttur.
 

Köln şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Köln'de Nerede Kalınır?

Baharın gelmesiyle daha bir renkli, sonbahar aylarında sararmış yaprakların içerisinde daha bir sıcak; her mevsimi ayrı bir güzel olan şehir Köln. Bisikletle dar sokaklarını keşfedebileceğiniz, gelişmiş ulaşım ağı ile her bir köşesine kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir şehirdir de aynı zamanda. Almanya’nın en büyük dördüncü şehri olan Köln, köklü tarihî geçmişini günümüzde de korumaya devam etmektedir. Büyük ve kalabalık bir şehir olmasının getirdiği avantajla çeşitli bütçelere hitap eden bir konaklama fırsatı barındırmaktadır.


Köln'de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Köln otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Köln pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Köln Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Köln Otelleri
En Uygun Fiyatlı Köln Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Köln Otelleri
Köln Ev Kiralama

Köln Otelleri

Müzeleri, tarihi yapıları ile Almanya'nın en renkli ve en büyük şehirlerinden birisidir. Almanya'nın kültür şehirlerinden başında gelmektedir. Gezip görülecek birçok yere sahip olan Köln'e uçak, tren veya kendi aracınızla gidebilirsiniz.


Köln Otelleri
 

Bu büyük şehir ziyaretçilerine de oldukça geniş bir yelpazede konaklama fırsatları sunmaktadır. Şehir merkezinin biraz daha pahalı olsa şehir manzaralı konaklama sağlayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Köln otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Köln İçi Ulaşım


 

Köln şehrinde ulaşım için otobüs, metro ve tramvay geniş bir ağa sahiptir. Dilediğiniz her yere kolaylıkla ulaşmanız mümkündür. Biletleri otomatlardan ya da bilet gişelerinden satın almak mümkün. Otobüslerde şoförlerden de alınabilmektedir. Uzun süreli kalışlarda 3 ya da 7 günlük biletlerden alıp tüm seferlerde kullanabilirsiniz.

Oldukça dar sokaklara sahip olan Köln şehrinde dolaşmak için bisikleti de tercih edebilirsiniz. “Call a Bike” adı verilen sistemden yararlanarak oldukça uygun fiyata tüm gün şehri keşfedebilirsiniz.

Köln Bonn Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan uluslararası havalimanıdır. S-13 numaralı banliyö treni ile yaklaşık 15 dakikada şehir merkezine ulaşmak mümkündür.

Köln Mutfağı

Köln’ün en yerel lezzeti, Alman mutfağının da vazgeçilmezlerinden olan, Köln havyarı olarak da adlandırılan sosistir. “Rheinischer Soorbrode” ise Köln’de hemen her restoranda bulabileceğiniz az pişmiş bir et yemeğidir. Başka bir yerel lezzet ise patatesli ve elmalı iç harca sahip, gözlemeye benzeyen “rievkoche”dir. 

Almanya’ya gelip de biralarının tadına bakmamak olmaz. Köln’ün yerel birası “Kölsch”ü, şehrin her yerinde bulabilirsiniz. Yöresel tatlılardan da kirazdan yapılan “Schwarzwalder Kischorte”nin ve kırmızı meyveler ile pudingden oluşan “Rote grütze”nin tadına bakabilirsiniz.

Alman mutfağı gelişimini yüzyıllar boyunca bölgeden bölgeye gerçekleşen sosyal ve politik değişikliklerin etkisinde sürdürmüştür. Bu yüzden yöresel çeşitlilik gösterir. Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosistir. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi damak tadınıza uymuyorsa, Frankfurter adı verilen dana sosislerini tercih edebilirsiniz.

Patates de Alman yemeklerinin vazgeçilmez bir malzemesidir. Hem yemeklerde hem de yemek yanı garnitür olarak sıklıkla patates kullanılır. Sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemekleri "Currywurst"tur.

Almanya denince akla gelen ilk içki elbette biradır. Klasik arpa birasının yanı sıra Almanya’da, Türkçesi Beyaz Bira anlamına gelen ve buğdaydan yapılan "WeissBier" da bulunur. Damıtılma tekniği farklı olduğu için daha buğulu ve “kirli” bir görüntüsü olan bu biraların lezzeti bambaşkadır.

Alman mutfağı pastacılık ve fırıncılık açısından son derece gelişmiştir. Dünyanın en özel ekmeklerini tadabileceğiniz Almanya’nın tatlıları da meşhurdur. Mutlaka tatmanız gereken bu tatlılar arasında başlıcası "Black Forest Cake"tir.

Popüler restoranlar
Belgischer Hof, Beef Brothers, Landhaus Kuckuck, Ellopia

Bahşiş
Almanya restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek adettir. Hesabın %10-20’sini bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Köln Gece Hayatı


 

Köln’de gece hayatı oldukça renklidir. Biranızı yudumlayabileceğiniz birçok bar ile beraber sabaha kadar dans edebileceğiniz gece kulüpleri de mevcuttur. “Cubana Bar”da şehrin en iyi kokteyllerini içebilir, “Pepe”de ise yüzlerce çeşit bira ve değişik içkinin tadını çıkarabilirsiniz.

“Früh Brewery” adlı bara giderek Köln’ün yerel biralarının tadına bakabilirsiniz. Köln’ün yerel birası Kölsch’ü en lezzetli haliyle açık olarak tadabileceğiniz ise “Gaffel am Dom” şehirde oldukça popüler yerlerden bir tanesi. Şehrin en popüler gece kulüpleri ise Diamonds, Underground ve Wartesaal am Dom.

  Köln'de Alışveriş


   

  Köln’de hemen hemen her ülkede bulabileceğiniz dünyaca ünlü markaların yanı sıra Alman markalarını da bulabileceğiniz birçok butik mevcuttur. Özellikle “Rudolfplatz” ve “the Dom” arasında birçok mağaza yer almaktadır. Sadece yayalara açık olan “Schildergrasse” caddesi Almanya’nın en yoğun olan alışveriş sokaklarından biridir.

  Belçika Mahallesi’nde de birçok küçük butik bulabilirsiniz. Ciuciu adlı dükkandan ev yapımı şekerler satın alabileceğiniz gibi, şekerlerin nasıl yapıldığını da izleyebilirsiniz. Parallel’de eski plakları keşfedebilir Taschen Bookstore’da hem yerel hem de uluslararası ve oldukça özel eserleri satın alabilirsiniz. Köln’de genellikle hediyelik eşyalar olarak güzel kokular ve çikolata tercih edilir. Bunun yanında her yıl 24 Kasım’da kurulan Noel Marketleri de oldukça rağbet görmektedir.
   

  Köln Festivaller


   
  • Köln Karnavalı (Şubat)
  • Romen Yaz Festivali (20 Haziran, Romen Kiliselerinde her iki yılda bir düzenlenilen müzik dinletileri)
  • SummerJam (Temmuz)
  • Köln Maratonu (14 Eylül)
  • Kunstsalon Müzik Festivali (Kasım)
  • Müze Geceleri (8 Kasım)

  Köln Resmi Tatiller

  • Yeni Yıl (1 Ocak)
  • Kutsal Cuma
  • Paskalya Öncesi Pazartesisi
  • Bahar Günü (1 Mayıs)
  • Hz. İsa'nın göğe yükselişinin 40. Günü
  • Hamsin Yortusu
  • Alman Birliği Günü (3 Ekim)
  • Noel (25-26 Aralık

  * Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

  Köln İçin Faydalı Bilgiler

  • Acil yardım: 112
  • Yangın: 112
  • Polis: 110