Köln Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Almanya’nın dördüncü en büyük kenti olan Köln, Romalılar tarafından milattan önce 38’de kurulmuştur. Şehre İmparator Nero’nun annesinin adı olan Colonia (Köln) Claudia Ara Aggripinensium’un ismi verilmiştir. Köln, Orta Çağ’dan günümüze bir ticari merkez olarak günümüzde de büyümesini sürdürmektedir.

Sonsuz bir güzellik sunan Köln; çikolataları, spor aktiviteleri, festivalleri ve Roma tarihi ile adından çokça söz ettirir. Şehir adeta üç boyutlu tarih ve mimarlık kitabı gibidir. Kimi zaman dar, kimi zaman geniş olan güzel sokaklarında dolaşırken antik Roma surları, Orta Çağ kiliseleri, savaş sonrasından kalma binalar, öncü yapılar ve Ren Nehri üzerindeki post modern binalardan etkilenmemek mümkün değildir.

Köln, kimlik ve bireysellik duygusu güçlü olan bir şehirdir. Başlarken bir veya iki hafta kalsanız da ayrılırken akıllarda kalan tek şey, bu şehirde daha yapılacak ve görülecek çok şey olduğu düşüncesi olacaktır. Müzeler, Avrupa’nın en iyi ve en ünlü müzeleri arasında, katedral ve çeşitli kiliseler şehrin tarihi siluetini boyamakta ve yerel biraları kendi başına bir dünya oluşturmaktadır.

Köln şehrine okyanus iklimi hakimdir. Hava durunu genellikle ılıman, rüzgarsız fakat oldukça değişkendir. Almanya ortalamasının üzerinde seyreden yağışları sebebiyle, genelde yağışın az olduğu ve sıcaklıkların 30 derecenin üzerine çıktığı Temmuz ve Ağustos ayları, Köln şehrini ziyaret etmek için en uygun dönemdir.

Tanıtım Videosu:

 

Köln ile İlgili

Köln Nerededir?

Almanya’nın batısında bulunan Köln, ülkenin en büyük dördüncü şehridir. Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti'nin de en büyük şehridir. Eyaletin başkenti Düsseldorf, Köln’ün yaklaşık 40 km kuzeyinde bulunmaktadır. Şehrin kuzeyinde Leverkusen ve Monheim, güneyinde Troisdorf, Niederkassel, Wesseling, Brühl, Hürth, doğusunda Bergish Gladbach, batısında ise Frechen, Pulheim ve Dormagen bulunur. 

Köln'e Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Uluslararası Köln-Bonn Havalimanı’na 3.5 saatte direkt uçmak mümkündür. Havalimanından trenle 15 dakikada şehir merkezine ulaşılabilmektedir. Köln’e yakın komşusu Düsseldorf Havalimanı’ndan da 40 dakikalık tren yolculuğu gidilebilmektedir. İstanbul’dan Düsseldorf’a da direkt uçuşlar mevcuttur.
 

Köln'e Ne Zaman Gidilir?

Köln şehrine okyanus iklimi hakimdir. Hava durunu genellikle ılıman ve rüzgarsızdır. Fakat oldukça değişkenlik göstermektedir. Almanya ortalamasının üzerinde seyreden yağışları sebebi ile genelde yağışın az olduğu ve sıcaklıkların 30 derecenin üzerine çıktığı Temmuz ve Ağustos ayları, Köln şehrini ziyaret etmek için en uygun dönemdir.

Köln, ülkenin hem en sıcak hem de en bulutlu şehridir. Güneş yüzünü yılda sadece 1427 saat göstermektedir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı gündüzleri 14.8, akşamları ise 5.8 derecedir. Ocak ayında ortalam sıcaklık 2.6 dereceyken, Temmuz aylarında bu durum 18.8 derece olarak görülmektedir.
 

Köln'de Nerede Kalınır?

Baharın gelmesiyle daha bir renkli, sonbahar aylarında sararmış yaprakların içerisinde daha bir sıcak; her mevsimi ayrı bir güzel olan şehir Köln. Bisikletle dar sokaklarını keşfedebileceğiniz, gelişmiş ulaşım ağı ile her bir köşesine kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir şehirdir de aynı zamanda. Almanya’nın en büyük dördüncü şehri olan Köln, köklü tarihî geçmişini günümüzde de korumaya devam etmektedir. Büyük ve kalabalık bir şehir olmasının getirdiği avantajla çeşitli bütçelere hitap eden bir konaklama fırsatı barındırmaktadır.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Köln otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Köln Otelleri

Köln Otelleri

Köln  Almanya’nın en büyük dördüncü kentidir ve Romalılar tarafından MÖ. 38’ de kurulmuştur. Köln Orta Çağ’dan günümüze bir ticari merkez olarak karşımıza çıkmaktadır.  Çikolataları, spor aktiviteleri, festivalleri ve Roma tarihi ile adından baya söz ettirmektedir.  Şehir içerisinde kimi zaman uzun kimi zaman dar olan sokaklarda dolaşırken Roma Surlarından, Orta Çağ kiliseleri ve bazilikalarından, savaş sonrasından kalan binalardan ve Ren Nehri üzerindeki binalardan etkilenmemek elde değildir. Mevsim açısından değerlendirdiğimizde Köln şehrinde okyanus iklimi görülür ve hava durumu genellikle ılıman olmakla birlikte rüzgârsızdır.  Köln genellikle tarihi geziler için tercih edilen yerlerden birisidir. Katedralleri ve müzeleri ile meşhur olan bu şehir Almanya’da ziyaret edilen başlıca yerlerden birisidir. Köln’de ziyaret edilecek yerlere kolaylıkla ulaşım sağlamak için merkezde bir konaklama birimi seçmek gerekir. Merkezdeki yerleri tercih ettiğinizde her yere ulaşım hizmetlerinden yararlanmaktansa yürüyerek ulaşabileceğiniz için maddi olarak kar edebilirsiniz. Köln'e gidecekseniz ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Köln otelleri yazımızı okumaya devam etmelisiniz. 

Devamını Oku

Köln İçi Ulaşım

Köln şehrinde ulaşım için otobüs, metro ve tramvay geniş bir ağa sahiptir. Dilediğiniz her yere kolaylıkla ulaşmanız mümkündür. Biletleri otomatlardan ya da bilet gişelerinden satın almak mümkün. Otobüslerde şoförlerden de alınabilmektedir. Uzun süreli kalışlarda 3 ya da 7 günlük biletlerden alıp tüm seferlerde kullanabilirsiniz.

Devamını Oku

Köln Mutfağı

Köln’ün en yerel lezzeti, Alman mutfağının da vazgeçilmezlerinden olan, Köln havyarı olarak da adlandırılan sosistir. “Rheinischer Soorbrode” ise Köln’de hemen her restoranda bulabileceğiniz az pişmiş bir et yemeğidir. Başka bir yerel lezzet ise patatesli ve elmalı iç harca sahip, gözlemeye benzeyen “rievkoche”dir. 

Almanya’ya gelip de biralarının tadına bakmamak olmaz. Köln’ün yerel birası “Kölsch”ü, şehrin her yerinde bulabilirsiniz. Yöresel tatlılardan da kirazdan yapılan “Schwarzwalder Kischorte”nin ve kırmızı meyveler ile pudingden oluşan “Rote grütze”nin tadına bakabilirsiniz.

Alman mutfağı gelişimini yüzyıllar boyunca bölgeden bölgeye gerçekleşen sosyal ve politik değişikliklerin etkisinde sürdürmüştür. Bu yüzden yöresel çeşitlilik gösterir. Alman mutfağı denince akla ilk gelen şey elbette sosistir. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi damak tadınıza uymuyorsa, Frankfurter adı verilen dana sosislerini tercih edebilirsiniz.

Patates de Alman yemeklerinin vazgeçilmez bir malzemesidir. Hem yemeklerde hem de yemek yanı garnitür olarak sıklıkla patates kullanılır. Sosis ve patatesin bir arada olduğu meşhur yemekleri "Currywurst"tur.

Almanya denince akla gelen ilk içki elbette biradır. Klasik arpa birasının yanı sıra Almanya’da, Türkçesi Beyaz Bira anlamına gelen ve buğdaydan yapılan "WeissBier" da bulunur. Damıtılma tekniği farklı olduğu için daha buğulu ve “kirli” bir görüntüsü olan bu biraların lezzeti bambaşkadır.

Alman mutfağı pastacılık ve fırıncılık açısından son derece gelişmiştir. Dünyanın en özel ekmeklerini tadabileceğiniz Almanya’nın tatlıları da meşhurdur. Mutlaka tatmanız gereken bu tatlılar arasında başlıcası "Black Forest Cake"tir.

Popüler restoranlar
Belgischer Hof, Beef Brothers, Landhaus Kuckuck, Ellopia

Bahşiş
Almanya restoranlarında çalışanlara bahşiş vermek adettir. Hesabın %10-20’sini bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Köln'de Alışveriş

 

Köln’de hemen hemen her ülkede bulabileceğiniz dünyaca ünlü markaların yanı sıra Alman markalarını da bulabileceğiniz birçok butik mevcuttur. Özellikle “Rudolfplatz” ve “the Dom” arasında birçok mağaza yer almaktadır. Sadece yayalara açık olan “Schildergrasse” caddesi Almanya’nın en yoğun olan alışveriş sokaklarından biridir.

Belçika Mahallesi’nde de birçok küçük butik bulabilirsiniz. Ciuciu adlı dükkandan ev yapımı şekerler satın alabileceğiniz gibi, şekerlerin nasıl yapıldığını da izleyebilirsiniz. Parallel’de eski plakları keşfedebilir Taschen Bookstore’da hem yerel hem de uluslararası ve oldukça özel eserleri satın alabilirsiniz. Köln’de genellikle hediyelik eşyalar olarak güzel kokular ve çikolata tercih edilir. Bunun yanında her yıl 24 Kasım’da kurulan Noel Marketleri de oldukça rağbet görmektedir.
 

Köln Gece Hayatı

Köln’de gece hayatı oldukça renklidir. Biranızı yudumlayabileceğiniz birçok bar ile beraber sabaha kadar dans edebileceğiniz gece kulüpleri de mevcuttur. “Cubana Bar”da şehrin en iyi kokteyllerini içebilir, “Pepe”de ise yüzlerce çeşit bira ve değişik içkinin tadını çıkarabilirsiniz.

“Früh Brewery” adlı bara giderek Köln’ün yerel biralarının tadına bakabilirsiniz. Köln’ün yerel birası Kölsch’ü en lezzetli haliyle açık olarak tadabileceğiniz ise “Gaffel am Dom” şehirde oldukça popüler yerlerden bir tanesi. Şehrin en popüler gece kulüpleri ise Diamonds, Underground ve Wartesaal am Dom.

  Köln Festivaller

  • Köln Karnavalı (Şubat)
  • Romen Yaz Festivali (20 Haziran, Romen Kiliselerinde her iki yılda bir düzenlenilen müzik dinletileri)
  • SummerJam (Temmuz)
  • Köln Maratonu (14 Eylül)
  • Kunstsalon Müzik Festivali (Kasım)
  • Müze Geceleri (8 Kasım)

  Köln Resmi Tatiller

  • Yeni Yıl (1 Ocak)
  • Kutsal Cuma
  • Paskalya Öncesi Pazartesisi
  • Bahar Günü (1 Mayıs)
  • Hz. İsa'nın göğe yükselişinin 40. Günü
  • Hamsin Yortusu
  • Alman Birliği Günü (3 Ekim)
  • Noel (25-26 Aralık

  * Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

  Köln İçin Faydalı Bilgiler

  • Acil yardım: 112
  • Yangın: 112
  • Polis: 110

  Köln Türkiye Dış Temsilcilikleri

  KÖLN BAŞKONSOLOSLUĞU

  • Adres: LUXEMBURGER STR. 285 50354 HÜRTH DEUTSCHLAND
  • Telefon: 00 49 2233 974 180
  • Faks: 00 49 2233 75 572
  • [email protected] 
  • http://koln.bk.mfa.gov.tr
  • Görev Bölgesi: şehir ve çevreleri. Köln, Bonn, Leverkusen, Aachen,Eschweiler, Gummersbach, Leichingen, Wermelskirchen, Hückelhoven, Radevormwald

  Köln Para Birimi

  Almanya sınırları içerisinde yer alan Köln'ün para birimi Euro'dur.

  Köln Resmi Dili

  Almanya sınırları içerisinde yer alan Köln şehrinin resmi dili Almanca'dır. Bölgede ayrıca Türkçe, Kürtçe, Polonyaca, Rusça ve Balkan dilleri de sıkça konuşulmaktadır.

  Köln Saat Farkı

  Köln (GMT+1) ile Türkiye (GMT+3) arasında 2 saat fark vardır.

  Köln Künyesi

  • Yerel saat

   Yerel Saat -

  • Kur Farkı

   Kur Farkı -

  • Priz Tipi

   Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

  • Hava Durumu

   Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

  Yıllık Ortalama Sıcaklık

   • Oca 2oC
   • Şub 2oC
   • Mar 6oC
   • Nis 8oC
   • May 12oC
   • Haz 16oC
   • Tem 17oC
   • Agu 17oC
   • Eyl 15oC
   • Eki 10oC
   • Kas 6oC
   • Ara 3oC

  Kısa Kısa

  Ülke: Almanya
  Nüfus: 1,060,582
  Resmi Dil: Almanca
  Para Birimi: Euro (EUR)
  İklim: Okyanus İklimi
  Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün