Köln Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Almanya’nın dördüncü en büyük kenti olan Köln, Romalılar tarafından milattan önce 38’de kurulmuştur. Şehre İmparator Nero’nun annesinin adı olan Colonia (Köln) Claudia Ara Aggripinensium’un ismi verilmiştir. Köln, Orta Çağ’dan günümüze bir ticari merkez olarak günümüzde de büyümesini sürdürmektedir.

Sonsuz bir güzellik sunan Köln; çikolataları, spor aktiviteleri, festivalleri ve Roma tarihi ile adından çokça söz ettirir. Şehir adeta üç boyutlu tarih ve mimarlık kitabı gibidir. Kimi zaman dar, kimi zaman geniş olan güzel sokaklarında dolaşırken antik Roma surları, Orta Çağ kiliseleri, savaş sonrasından kalma binalar, öncü yapılar ve Ren Nehri üzerindeki post modern binalardan etkilenmemek mümkün değildir.

Köln, kimlik ve bireysellik duygusu güçlü olan bir şehirdir. Başlarken bir veya iki hafta kalsanız da ayrılırken akıllarda kalan tek şey, bu şehirde daha yapılacak ve görülecek çok şey olduğu düşüncesi olacaktır. Müzeler, Avrupa’nın en iyi ve en ünlü müzeleri arasında, katedral ve çeşitli kiliseler şehrin tarihi siluetini boyamakta ve yerel biraları kendi başına bir dünya oluşturmaktadır.

Köln şehrine okyanus iklimi hakimdir. Hava durunu genellikle ılıman, rüzgarsız fakat oldukça değişkendir. Almanya ortalamasının üzerinde seyreden yağışları sebebiyle, genelde yağışın az olduğu ve sıcaklıkların 30 derecenin üzerine çıktığı Temmuz ve Ağustos ayları, Köln şehrini ziyaret etmek için en uygun dönemdir.

Tanıtım Videosu:

 

Köln Nerededir?

Almanya’nın batısında bulunan Köln, ülkenin en büyük dördüncü şehridir. Kuzey-Ren Vestfalya Eyaleti'nin de en büyük şehridir. Eyaletin başkenti Düsseldorf, Köln’ün yaklaşık 40 km kuzeyinde bulunmaktadır. Şehrin kuzeyinde Leverkusen ve Monheim, güneyinde Troisdorf, Niederkassel, Wesseling, Brühl, Hürth, doğusunda Bergish Gladbach, batısında ise Frechen, Pulheim ve Dormagen bulunur. 

Köln Gezilecek Yerler


 

Köklü bir geçmişe sahip olan Köln şehri, Ren Nehri'nin kendisine kattığı güzelliğin yanı sıra pek çok tarihi yapısı, müzeleri ve sanat galerileri ile de ziyaretçilerini büyülüyor. Çocuklarla birlikte gidilebilecek Çikolata Müzesi ve Köln Hayvanat Bahçesi ise farklı zevklere hitap ediyor.

Devamını Oku

Köln Para Birimi

Almanya sınırları içerisinde yer alan Köln'ün para birimi Euro'dur.

Köln Resmi Dili

Almanya sınırları içerisinde yer alan Köln şehrinin resmi dili Almanca'dır. Bölgede ayrıca Türkçe, Kürtçe, Polonyaca, Rusça ve Balkan dilleri de sıkça konuşulmaktadır.

Köln Saat Farkı

Köln (GMT+1) ile Türkiye (GMT+3) arasında 2 saat fark vardır.

Köln'e Ne Zaman Gidilir?


 

Köln şehrine okyanus iklimi hakimdir. Hava durunu genellikle ılıman ve rüzgarsızdır. Fakat oldukça değişkenlik göstermektedir. Almanya ortalamasının üzerinde seyreden yağışları sebebi ile genelde yağışın az olduğu ve sıcaklıkların 30 derecenin üzerine çıktığı Temmuz ve Ağustos ayları, Köln şehrini ziyaret etmek için en uygun dönemdir.

Devamını Oku

Köln'e Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Uluslararası Köln-Bonn Havalimanı’na 3.5 saatte direkt uçmak mümkündür. Havalimanından trenle 15 dakikada şehir merkezine ulaşılabilmektedir. Köln’e yakın komşusu Düsseldorf Havalimanı’ndan da 40 dakikalık tren yolculuğu gidilebilmektedir. İstanbul’dan Düsseldorf’a da direkt uçuşlar mevcuttur.
 

Köln'de Nerede Kalınır?

Baharın gelmesiyle daha bir renkli, sonbahar aylarında sararmış yaprakların içerisinde daha bir sıcak; her mevsimi ayrı bir güzel olan şehir Köln. Bisikletle dar sokaklarını keşfedebileceğiniz, gelişmiş ulaşım ağı ile her bir köşesine kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir şehirdir de aynı zamanda. Almanya’nın en büyük dördüncü şehri olan Köln, köklü tarihî geçmişini günümüzde de korumaya devam etmektedir. Büyük ve kalabalık bir şehir olmasının getirdiği avantajla çeşitli bütçelere hitap eden bir konaklama fırsatı barındırmaktadır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Köln otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Köln Otelleri

Köln Otelleri

Köln  Almanya’nın en büyük dördüncü kentidir ve Romalılar tarafından MÖ. 38’ de kurulmuştur. Köln Orta Çağ’dan günümüze bir ticari merkez olarak karşımıza çıkmaktadır.  Çikolataları, spor aktiviteleri, festivalleri ve Roma tarihi ile adından baya söz ettirmektedir.  Şehir içerisinde kimi zaman uzun kimi zaman dar olan sokaklarda dolaşırken Roma Surlarından, Orta Çağ kiliseleri ve bazilikalarından, savaş sonrasından kalan binalardan ve Ren Nehri üzerindeki binalardan etkilenmemek elde değildir. Mevsim açısından değerlendirdiğimizde Köln şehrinde okyanus iklimi görülür ve hava durumu genellikle ılıman olmakla birlikte rüzgârsızdır.  Köln genellikle tarihi geziler için tercih edilen yerlerden birisidir. Katedralleri ve müzeleri ile meşhur olan bu şehir Almanya’da ziyaret edilen başlıca yerlerden birisidir. Köln’de ziyaret edilecek yerlere kolaylıkla ulaşım sağlamak için merkezde bir konaklama birimi seçmek gerekir. Merkezdeki yerleri tercih ettiğinizde her yere ulaşım hizmetlerinden yararlanmaktansa yürüyerek ulaşabileceğiniz için maddi olarak kar edebilirsiniz. Köln'e gidecekseniz ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Köln otelleri yazımızı okumaya devam etmelisiniz. 

Devamını Oku

Köln İçi Ulaşım


 

Köln şehrinde ulaşım için otobüs, metro ve tramvay geniş bir ağa sahiptir. Dilediğiniz her yere kolaylıkla ulaşmanız mümkündür. Biletleri otomatlardan ya da bilet gişelerinden satın almak mümkün. Otobüslerde şoförlerden de alınabilmektedir. Uzun süreli kalışlarda 3 ya da 7 günlük biletlerden alıp tüm seferlerde kullanabilirsiniz.

Devamını Oku

Köln Mutfağı

Köln’ün en yerel lezzeti, Alman mutfağının da vazgeçilmezlerinden olan, Köln havyarı olarak da adlandırılan sosistir. “Rheinischer Soorbrode” ise Köln’de hemen her restoranda bulabileceğiniz az pişmiş bir et yemeğidir. Başka bir yerel lezzet ise patatesli ve elmalı iç harca sahip, gözlemeye benzeyen “rievkoche”dir. 

Devamını Oku

Köln Gece Hayatı


 

Köln’de gece hayatı oldukça renklidir. Biranızı yudumlayabileceğiniz birçok bar ile beraber sabaha kadar dans edebileceğiniz gece kulüpleri de mevcuttur. “Cubana Bar”da şehrin en iyi kokteyllerini içebilir, “Pepe”de ise yüzlerce çeşit bira ve değişik içkinin tadını çıkarabilirsiniz.

Devamını Oku

Köln'de Alışveriş


 

Köln’de hemen hemen her ülkede bulabileceğiniz dünyaca ünlü markaların yanı sıra Alman markalarını da bulabileceğiniz birçok butik mevcuttur. Özellikle “Rudolfplatz” ve “the Dom” arasında birçok mağaza yer almaktadır. Sadece yayalara açık olan “Schildergrasse” caddesi Almanya’nın en yoğun olan alışveriş sokaklarından biridir.

Belçika Mahallesi’nde de birçok küçük butik bulabilirsiniz. Ciuciu adlı dükkandan ev yapımı şekerler satın alabileceğiniz gibi, şekerlerin nasıl yapıldığını da izleyebilirsiniz. Parallel’de eski plakları keşfedebilir Taschen Bookstore’da hem yerel hem de uluslararası ve oldukça özel eserleri satın alabilirsiniz. Köln’de genellikle hediyelik eşyalar olarak güzel kokular ve çikolata tercih edilir. Bunun yanında her yıl 24 Kasım’da kurulan Noel Marketleri de oldukça rağbet görmektedir.
 

Köln Festivaller


 
 • Köln Karnavalı (Şubat)
 • Romen Yaz Festivali (20 Haziran, Romen Kiliselerinde her iki yılda bir düzenlenilen müzik dinletileri)
 • SummerJam (Temmuz)
 • Köln Maratonu (14 Eylül)
 • Kunstsalon Müzik Festivali (Kasım)
 • Müze Geceleri (8 Kasım)

Köln Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Kutsal Cuma
 • Paskalya Öncesi Pazartesisi
 • Bahar Günü (1 Mayıs)
 • Hz. İsa'nın göğe yükselişinin 40. Günü
 • Hamsin Yortusu
 • Alman Birliği Günü (3 Ekim)
 • Noel (25-26 Aralık

* Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Köln Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 2oC
  • Şub 2oC
  • Mar 6oC
  • Nis 8oC
  • May 12oC
  • Haz 16oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 15oC
  • Eki 10oC
  • Kas 6oC
  • Ara 3oC

Kısa Kısa

Ülke: Almanya
Nüfus: 1,060,582
Resmi Dil: Almanca
Para Birimi: Euro (EUR)
İklim: Okyanus İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün