Google+

REN NEHRİ’NDE NOEL PAZARLARI GEZİSİ - KÖLN (12. BÖLÜM)

30308 Şub 2018Gezi Notu
TUĞÇE YILMAZTUĞÇE YILMAZEditör08 Şub 20183030 Yorum

Ren Nehri’nde MS Bellejour ile gerçekleştirdiğimiz Ren Nehri’nde Noel pazarları gezisinin son durağı Köln. Daha önce de gerek nehir turu seyahatinde gerekse karadan yaptığım seyahatlerde defalarca ziyaret ettiğim kentteyim yine. Bu nedenle bu yazımda daha çok Köln’de bir gününüz varsa hem keyif alaracağınız hem de hızlıca kenti nasıl gezebileceğinize dair fikirlerimi belirteceğim.

Köln

Daha fazla bilgi isterseniz daha önce Köln’e dair yazdıklarıma da göz atabilmeniz için linki de buraya bırakıyorum.
https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-koln-9-bolum

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Köln Nasıl Bir Şehir? Köln’de Nereler Gezilmelidir?

Öncelikle Köln, 1 milyonun üzerinde nüfusa sahip ve Almanya’nın en büyük dördüncü kenti. Aynı zamanda Almanya’da Türklerin yoğunluğunun en yüksek olduğu yerlerden de biri.

Köln-1

Köln şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Exklusives Apartment 1A Rheinlage, Living Colonia, A&M Flat - Emerald. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment Humboldt-Gremberg 4km bis Köln Messe, Apartment Miro gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz WelcomeCologne Apartments, Apartment Cathedral Look, Comfort Boardinghouse Köln Altstadt-Süd tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Köln aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

2.000 yılı aşkın geçmişe sahip olsa da 2. Dünya Savaşı’nda harabeye dönüp, yeniden modern bir şekilde inşa edilen bir kent. Stratejik önemi nedeniyle yıllarca piskoposlara ikamet yeri olan Köln; Kudüs, Bizans ve Roma’dan sonra dördüncü Hristiyan metropolü.

Köln-2

Köln-3

Bu duruma en canlı kanıt ise dünyaca ünlü Köln Katedrali. Böylece mutlaka görmeniz gereken yerlerden ilki ortaya çıkmış oldu.

Köln-4

Zaten kente gelince katedrali görmemeniz mümkün değil. Hele de kente trenle giriş yaparsanız, istasyondan çıktığınız gibi Köln Katedrali ile karşılaşırsınız.

Köln-5

Köln-6

Katedrali gezdiniz, karşısındaki kafede oturup bir Kölsh birası için ve katedralin çevresini mesken tutmuş sokak sanatçılarını izleyin.

Köln-7

Ardından katedralin yanı başındaki Römisch-Germanisches Müzesi’ni ziyaret edin. Burası tarihe ilgi duyanların çok dikkatini çekecek çünkü kente ilk yerleşen Romalılar ve bu müzede Roma döneminden kalma çok fazla eser sergileniyor.


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Köln-8

Yine tarihseverler için Köln’deki en eski yapı olan ve 4. yüzyıla tarihlenen Ubii Anıtı’nı da görülmesini tavsiye ederim.

Tarihe çok ilginiz yoksa Köln’ün önemli bir alışveriş cenneti olduğunu unutmayın. Özellikle Ren Nehri kenarında yer alan en kalabalık kent olan Köln, çevre şehirlerden de alışveriş için gelen sayısız ziyaretçiyi ağırlıyor.

Köln-9

Kentin en önemli alışveriş caddeleri Hohe Strasse ve Schildergasse. Üzerinde AVM’lerin, tasarımcılara ait özel tasarım butiklerinin ve şık kafelerin de yer aldığı bu caddelerde vakit geçirmek çok keyifli. Bu caddeler aynı zamanda Almanya'nın yayalar için trafiğe kapatılan ilk caddeleri. Caddede dolaşıp alışveriş yapmaktan yorulur ve acıkırsanız da ayaküstü atıştırmalık olarak bir tür tatlı çörek olan nougatbrezel ve yanında kahve deneyebilirsiniz.

Köln-10

Yine bu bölgede meşhur “Eau de Cologne” yani Köln kolonyası üretim merkezini ziyaret edebilirsiniz. 1880’den beri üretimde olan bu kolonya, Köln’den alacağınız en özel hediyelerden biri olacaktır.

Köln, Avrupa’nın en uzun nehirlerinden olan Ren Nehri’nin iki kıyısına yerleşmiş konumda. Kentin iki yakası birbirine 8 farklı köprü ile bağlanıyor. Ancak iki yaka arasında işleyen teleferik de oldukça popüler. Kölner Seilbahn adı verilen teleferik Ren Nehri üzerinden geçen Avrupa’daki tek teleferik. Bu teleferiğe binip Köln’ün manzarasını izleyebilirsiniz.

Tek gün için özellikle de müzeyi ziyaret edecekseniz belirttiğim yerler fazlasıyla zamanınızı alacaktır.

Ancak vaktiniz kalır da kentin modern kısmını da gezmek isterseniz şu yazıma göz atabilirsiniz.

https://gezimanya.com/GeziNotlari/koln-ve-modern-bolge

Köln ile ilgili daha detaylı bilgi için:
https://gezimanya.com/almanya/koln

Köln ile ilgili diğer gezi yazılarım için:
https://gezimanya.com/GeziNotlari/koln-ve-eski-sehir-bolgesi
https://gezimanya.com/GeziNotlari/fuar-ve-eglence-merkezi-koln

“Ren Nehri’nde Noel Pazarları Gezisi” yazı dizisinin devamı için:

1. Bölüm - Düsseldorf: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-dusseldorf-1-bolum
3. Bölüm - Mannheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-mannheim-3-bolum
4. Bölüm - Heidelberg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-heidelberg-4-bolum
5. Bölüm - Strazburg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-strazburg-5-bolum
6. Bölüm - Colmar: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-colmar-6-bolum
7. Bölüm - Speyer: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-speyer-7-bolum
8. Bölüm - Rüdesheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-rudesheim-8-bolum
9. Bölüm - Romantik Ren Parkuru: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-romantik-ren-parkuru-9-bolum
10. Bölüm - Boppard: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-boppard-10-bolum
11. Bölüm  - Bonn: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-bonn-11-bolum

Köln şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Köln: Melaten - mezarlık kılavuzu (11 €), Dortmund: Alman Futbol Müzesi (19 €), Bonn'a Hoşgeldiniz: Yerel Tur ile Özel Tur (30 €), Köln: Melaten mezarlık kılavuz - VIP (11 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar