Ren Nehri'nde Noel Pazarları Gezisi - Köln (12. Bölüm)

Ren Nehri’nde MS Bellejour ile gerçekleştirdiğimiz Ren Nehri’nde Noel pazarları gezisinin son durağı Köln. Daha önce de gerek nehir turu seyahatinde gerekse karadan yaptığım seyahatlerde defalarca ziyaret ettiğim kentteyim yine. Bu nedenle bu yazımda daha çok Köln’de bir gününüz varsa hem keyif alaracağınız hem de hızlıca kenti nasıl gezebileceğinize dair fikirlerimi belirteceğim.

Daha fazla bilgi isterseniz daha önce Köln’e dair yazdıklarıma da göz atabilmeniz için linki de buraya bırakıyorum.https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-koln-9-bolum

Köln Nasıl Bir Şehir? Köln’de Nereler Gezilmelidir?

Öncelikle Köln, 1 milyonun üzerinde nüfusa sahip ve Almanya’nın en büyük dördüncü kenti. Aynı zamanda Almanya’da Türklerin yoğunluğunun en yüksek olduğu yerlerden de biri.

2.000 yılı aşkın geçmişe sahip olsa da 2. Dünya Savaşı’nda harabeye dönüp, yeniden modern bir şekilde inşa edilen bir kent. Stratejik önemi nedeniyle yıllarca piskoposlara ikamet yeri olan Köln;Kudüs, Bizans ve Roma’dan sonra dördüncü Hristiyan metropolü.

Bu duruma en canlı kanıt ise dünyaca ünlü Köln Katedrali. Böylece mutlaka görmeniz gereken yerlerden ilki ortaya çıkmış oldu.

Zaten kente gelince katedrali görmemeniz mümkün değil. Hele de kente trenle giriş yaparsanız, istasyondan çıktığınız gibi Köln Katedrali ile karşılaşırsınız.

Katedrali gezdiniz, karşısındaki kafede oturup bir Kölsh birası için ve katedralin çevresini mesken tutmuş sokak sanatçılarını izleyin.

Ardından katedralin yanı başındaki Römisch-GermanischesMüzesi’ni ziyaret edin. Burası tarihe ilgi duyanların çok dikkatini çekecek çünkü kente ilk yerleşen Romalılar ve bu müzede Roma döneminden kalma çok fazla eser sergileniyor.

Yine tarihseverler için Köln’deki en eski yapı olan ve 4. yüzyıla tarihlenen Ubii Anıtı’nı da görülmesini tavsiye ederim.

Tarihe çok ilginiz yoksa Köln’ün önemli bir alışveriş cenneti olduğunu unutmayın. Özellikle Ren Nehri kenarında yer alan en kalabalık kent olan Köln, çevre şehirlerden de alışveriş için gelen sayısız ziyaretçiyi ağırlıyor.

Kentin en önemli alışveriş caddeleri Hohe Strasse ve Schildergasse. Üzerinde AVM’lerin, tasarımcılara ait özel tasarım butiklerinin ve şık kafelerin de yer aldığı bu caddelerde vakit geçirmek çok keyifli. Bu caddeler aynı zamanda Almanya'nın yayalar için trafiğe kapatılan ilk caddeleri. Caddede dolaşıp alışveriş yapmaktan yorulur ve acıkırsanız da ayaküstü atıştırmalık olarak bir tür tatlı çörek olan nougatbrezel ve yanında kahve deneyebilirsiniz.

Yine bu bölgede meşhur “Eau de Cologne” yani Köln kolonyası üretim merkezini ziyaret edebilirsiniz. 1880’den beri üretimde olan bu kolonya, Köln’den alacağınız en özel hediyelerden biri olacaktır.

Köln, Avrupa’nın en uzun nehirlerinden olan Ren Nehri’nin iki kıyısına yerleşmiş konumda. Kentin iki yakası birbirine 8 farklı köprü ile bağlanıyor. Ancak iki yaka arasında işleyen teleferik de oldukça popüler. Kölner Seilbahn adı verilen teleferik Ren Nehri üzerinden geçen Avrupa’daki tek teleferik. Bu teleferiğe binip Köln’ün manzarasını izleyebilirsiniz.

Tek gün için özellikle de müzeyi ziyaret edecekseniz belirttiğim yerler fazlasıyla zamanınızı alacaktır.

Ancak vaktiniz kalır da kentin modern kısmını da gezmek isterseniz şu yazıma göz atabilirsiniz.

https://gezimanya.com/GeziNotlari/koln-ve-modern-bolge

Köln ile ilgili daha detaylı bilgi için:
https://gezimanya.com/almanya/koln

Köln ile ilgili diğer gezi yazılarım için:
https://gezimanya.com/GeziNotlari/koln-ve-eski-sehir-bolgesi
https://gezimanya.com/GeziNotlari/fuar-ve-eglence-merkezi-koln

“Ren Nehri’nde Noel Pazarları Gezisi” yazı dizisinin devamı için:

1. Bölüm - Düsseldorf: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-dusseldorf-1-bolum
3. Bölüm - Mannheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-mannheim-3-bolum
4. Bölüm - Heidelberg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-heidelberg-4-bolum
5. Bölüm - Strazburg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-strazburg-5-bolum
6. Bölüm - Colmar: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-colmar-6-bolum
7. Bölüm - Speyer: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-speyer-7-bolum
8. Bölüm - Rüdesheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-rudesheim-8-bolum
9. Bölüm - Romantik Ren Parkuru: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-romantik-ren-parkuru-9-bolum
10. Bölüm - Boppard: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-boppard-10-bolum11. Bölüm  - Bonn: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-bonn-11-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni