​Ren Nehri'nde Noel Pazarları Gezisi – Heidelberg (4. Bölüm)

Mannheimde hızlı bir tur sonrası Heidelberg’e doğru yola çıktık. Heidelberg araba ile Mannheim’a sadece 20 dakikalık mesafede yer alan masal gibi bir kent.

Heidelberg Hakkında

Almanya'nın güneybatısında Baden - Württemberg eyaletinde yer alan kent aynı zamanda Almanya'nın en tanınmış üniversite kentlerinden biri. Bu nedenle kent nüfusunun önemli bir kısmını öğrenciler oluşturuyor. Kentte 160.000 kişi yaşıyor. Bunların yaklaşık 40.000'ini ise öğrenciler oluşturuyor.

Geniş kapsamlı AR-GE çalışmalarıyla adından söz ettiren kent, özellikle yazılım, matbaa ve baskı makinaları konusunda çok ileri. 1386 senesinde kurulmuş olan Heidelberg Üniversitesi, Almanya'nın en eski, tüm Avrupa'nın ise en eski beşinci üniversitesi konumunda. Tıp ve eczacılık konusunda Avrupa'nın en önemli üniversitesi. Bu sebeple olsa gerek Heidelberg aynı zamanda Avrupa Kanser Araştırma Merkezi'nin ve çeşitli nükleer tıp merkezlerinin de yer aldığı bir şehir.

Ren ve Neckar Nehirleri arasında kalan vadide yer alan kent, genel olarak oldukça dağlık. Şehrin en yüksek noktaları Königstuhl (568 metre) ve Gaiberg (375 metre). Odenwald Ormanı ile iç içe geçmiş olan Heidelberg; Almanya'nın ılıman bölgesinde yer alıyor. Bu nedenle bölgede badem ve incir ağaçları bulunmakta.

Kenti ikiye bölen Neckar Nehri ve kente hâkim konumdaki Heidelberg Sarayı ile Almanya'nın en romantik kentleri arasında gösterilmektedir.

Tarihi; Antik Çağ Roma İmparatorluğu dönemine dayanan kentte, özellikle Neuenheim bölgesinde Romalıların izlerine rastlanmaktadır. Orta Çağ döneminde ise kent daha çok çevredeki manastırlara bağlı kalmıştır. 1225 senesiden Yeni Çağ’ın başlangıcına kadar kraliyetin yerleşim yeri olmuştur. Bu nedenle bölge Kurpfalz olarak bilinmektedir. 1600'lü yılların sonlarına doğru Fransız saldırılarına uğrayan kentin eski kent bölgesi ve saray büyük ölçüde tahrip edilmiştir.

1840 senesinde Mannheim-Heidelberg arasında tren yolu döşenmiştir. Bu tren yolu da Baden bölgesinde yapılan ilk tren yolu olma özelliğine sahiptir.

1930 senesinde yeni üniversite binası inşa edilmeye başlanmıştır. Yine aynı sene Nazilerin iktidara gelmesi sonucu Heidelberg Üniversitesi çok sayıda Yahudi eğitmen ve öğrencisini kaybetmiştir.

Heidelberg 2. Dünya Savaşı’nda en az hasar gören kentlerdendir. Savaş sonrası Amerikan işgal bölgesinde kalan Heidelberg, uzun bir süre Amerikan ordusu tarafından askeri üs olarak kullanılmıştır.

Günümüzde Heidelberg Sarayı ve Heidelberg eski kent bölgesi UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.

Heidelberg’de Görülecek Yerler

Heidelberg Sarayı / Heidelberg Kalesi (Heidelberg Schloss)

Heidelberg'in en yüksek tepesi olan Königstuhl'da yer alan Heidelberg Kalesi, Rönesans mimarisi ve Gotik mimarinin iç içe geçtiği ender yapılardan biridir. Yapımı 13. yüzyıla dayanan kalede pembe ve kırmızı renk taşlar ağırlıklı olarak kullanılmıştır.

15. yüzyıl Almanya mimarisinin en güzel örneklerinden olan kale, 17. yüzyılda Fransızlar tarafından yıkılmıştır. O tarihten beri de Almanya'nın en güzel harabesi olarak kabul edilmektedir.

Kaleye araba ile ya da füniküler ile çıkmak mümkün. Biz araba ile çıktık ama yürüyerek çıkmak da bir seçenek. Kaleye yürümek isterseniz Filozoflar Yolu'nu takip etmeniz gerek.

Kalenin içinde yer alan Alman Eczacılık Müzesi (Deutsches Apotheken Museum) de mutlaka görmeniz gerekenler arasında. 18. ve 19. yüzyıl eczacılık tarihinin anlatıldığı müzede o dönemde kullanılan aletler, ilaç örnekleri, el yazması kitaplar sergileniyor.

Ayrıca dünyanın en büyük ahşap şarap fıçısı da kale içinde sergileniyor. Bu fıçı tam 185.500 litre kapasiteye sahip.

Kalenin terası ise Heidelberg’in en güzel manzarasını fotoğraflayabileceğiniz noktalardan.

Günümüzde Heidelberg Sarayı, çeşitli festivallere, klasik müzik konserlerine, tiyatro, opera gibi etkinliklere ve sergilere ev sahipliği yapıyor.

Eski Şehir ve Hauptstrasse Caddesi (Altstadt und Hauptstraße)

Kentin eski şehir bölgesinde yer alan Hauptstraße Caddesi'nin uzunluğu yaklaşık 1 mil. Trafiğe kapalı olan bu cadde aynı zamanda Almanya'nın trafiğe kapalı en uzun caddesi olma özelliği taşıyor. Cadde boyunca çok sayıda butik, kafe, restoran yer alıyor. Burada Orta Çağ mimarisini net olarak görebiliyorsunuz.

Cadde üzerinde ayrıca 1870'lerde Charles de Graimberg tarafından kurulan Sanat ve Arkeoloji Müzesi'ni (Kurpfälzisches Museum) ziyaret edebilirsiniz. Müzenin içinde altı farklı koleksiyon var; Arkeoloji, Tablolar, Grafik Sanatları, Uygulamalı Sanatlar, Heykel ve Şehir Tarihi. Gezmek için 1-2 saat yeterli olacaktır.

Markplatz ve Kutsal Ruh Kilisesi (Heiliggeistkirche)

Markplatz Eski Kent’in tam göbeğinde yer alan şirin bir meydan. Meydanın tam ortasında ise 1717-1719'larda yapılmış olan ortasında Herkül heykeli bulunan bir çeşme var.

Heiliggeistkirche ve Bibliotheka Palatina

Heidelberg'in en ünlü kilisesi Heiliggeistkirche de bu meydanda yer alıyor. Kırmızı ve pembe tonların ağırlıkta olduğu kilise, 15. yüzyılda eski bir Romanesk bazilikanın temelleri üzerine yapılmış. Bu kilise din savaşları döneminde ortadan ikiye bölünerek bir tarafı Katoliklere, bir tarafı ise Protestanlara hizmet edecek şekilde yeniden düzenlenmiş. Heidelberg’in en büyük ve en eski kütüphanesi olan Bibliotheka Palatina da bu kilisenin içerisinde yer alıyor.

Markplatz ve Noel Pazarı

Markplatz çevresinde pek çok hediyelik eşya dükkânı, kafe ve restoran var. Biz gittiğimiz dönemde burada Noel pazarı kurulmuştu. Noel pazarında çocuklar için getirilmiş tarihî bir atlıkarınca da yer alıyordu. Burası oldukça keyifli bir meydan.

Cizvit Kilisesi (Jesuitenkirche)

Eski Şehir bölgesinde yer alan Cizvit Kilisesi, Barok tarzda bir yapı. 1712 senesine tarihlenen kilise, Cizvitler olarak bilinen bir Hıristiyan tarikatı tarafından yaptırılmış. Kilisenin yapımından yaklaşık 150 sene sonra 1860'larda kiliseye bir de Neo Barok tarzda kule ilave edilmiş.

Heidelberg Üniversitesi (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg)

Almanya'nın en eski, Avrupa'nın ise en eski beşinci üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi 1386 senesinde kurulmuş. Hauptstrasse'nin güney kısmında yer alan üniversite binası 1711 senesinde inşa edilmiş. Heidelberg'in en fazla ziyaret edilen noktalarından.

Karl Theodor Köprüsü (Karl Theodor Brücke)

Almanca'da Alta Brücke (Eski Köprü) olarak da anılan Karl Theodor Köprüsü, yaklaşık 200 metre uzunluğa sahip olup, Neckar Nehri'nin iki yakasındaki Eski Şehir ile yeni yerleşim olan Neuenheim bölgelerini birbirine bağlar.

Alman Prensi Karl Theodor tarafından 1788'de yaptırılan köprüde ağırlıklı olarak kırmızı kum taşı kullanılmıştır. Köprü 2. Dünya Savaşı sırasında Alman askerleri tarafından tahrip edilmiş olsa da 1947 senesinde yeniden onarılmış.

Burada mutlaka köprünün tam ortasına kadar yürüyün, Neckar Nehri’ni ortaladığınızda arkanıza dönün ve tüm heybeti ile kendini gösteren Heidelberg Sarayı’nı bu köprünün üzerinden fotoğraflayın.

Bu arada Heidelberg'de de köprü üzerine kilit asma geleneği var. Köprü üzerinde aşkları kilitlenmiş pek çok çiftin anahtar kilidini göreceksiniz.

Köprü üzerinde Karl Thedor’un heykelini de göreceksiniz.

Ancak bu heykel kadar dikkat çeken bir başka heykel daha var. Tam köprünün girişinde yer alan bronz maymun heykeli. Gelen tüm turistler bu heykel ile fotoğraf çektiriyor.

Köprünün ayaklarında ise çizgiler ve yanında tarihler göreceksiniz. Bu da yıllar içinde gelişen su baskınlarını gösteren bir tür çizelge.

Thingstätte

Heiligenberg Tepesi’nde yer alan bir çeşit amfi tiyatro. 1930’larda, Nazi propagandası yapılması amacıyla oluşturulmuş bir açık hava tiyatrosu. Biz maalesef buna gidemedik.

Schwetzingen Sarayı (Schloss Schwetzingen)

Ren Vadisi’nde yer alan Schwetzingen Sarayı, Heidelberg merkezine yaklaşık 12 kilometre mesafede. 18. yüzyılda Alman prensleri için yazlık saray olarak yaptırılan saray yaklaşık 200 dönümlük bir arazi içinde. Saray sürekli ziyarete açık değil, sadece belli dönemlerde rehberli turlarla gezilebiliyor. Ancak Saray Bahçeleri yaz döneminde her gün saat 09.00-20.00 arası, kış dönemindeyse 09.00–17.00 arası ziyarete açık.

Heidelberg Hayvanat Bahçesi (Zoo Heidelberg)

1934'te hizmete açılan Heidelberg Hayvanat Bahçesi 250 farklı türe ve 1.100’ün üzerinde hayvana ev sahipliği yapıyor. Hayvanlar için doğal yaşam alanları oluşturulmuş. Özellikle çocuklu aileler için tercih edilebilir bir ziyaret noktası.

Heidelberg’de Tadılması Gerekenler

Kartopu Keki (Snowball Cake)

Heidelberg'e kadar gelmişken mutlaka tadına bakmanız gereken bir lezzet kartopu keki. Aslında kızartılmış hamurlar bir araya getirilerek top şekli verilmiş. Farklı aromaları var. Sade olanın üzerine genelde tarçın serpilip servis ediliyor. Fiyatı yaklaşık 1,5-2 euro civarında. Bunun yanı sıra nugalı, karamelli, beyaz çikolatalı gibi çok sayıda çeşit var. Bunların fiyatı 2,2 euro ile 3,5 euro arasında değişiyor. Bir tanesi ise 2 kişiye fazlasıyla yetiyor.

Hauptstraße Caddesi üzerinde kartopu keki satan dükkânlardan satın alabilirsiniz. Dükkânda çalışanlar Türk çıkarsa şaşırmayın.
 
Heidelberg ile ilgili daha detaylı bilgi için:
https://gezimanya.com/almanya/heidelberg

“Ren Nehri’nde Noel Pazarları Gezisi” yazı dizisinin devamı için:

1. Bölüm - Düsseldorf: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-dusseldorf-1-bolum
2. Bölüm - Koblenz: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-koblenz-2-bolum
3. Bölüm - Mannheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-mannheim-3-bolum
5. Bölüm - Strazburg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-strazburg-5-bolum
6. Bölüm - Colmar: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-colmar-6-bolum
7. Bölüm - Speyer: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-speyer-7-bolum
8. Bölüm - Rüdesheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-rudesheim-8-bolum
9. Bölüm - Romantik Ren Parkuru: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-romantik-ren-parkuru-9-bolum
10. Bölüm - Boppard: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-boppard-10-bolum
11. Bölüm  - Bonn: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-bonn-11-bolum12. Bölüm - Köln: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-koln-12-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni