Ren Nehri'nde Noel Pazarları Gezisi – Mannheim (3. Bölüm)

Ms Bellejour’daki üçüncü günümüzde sabah KoblenzMannheim arası gemide seyrederken sabah 09.00 gibi kahvaltımızı yaptık. Gemide sürekli bir aktivite oluyor ve hiç sıkılmıyoruz. Kahvaltı sonrası Lounge Bar’da Noel ile ilgili sorular yarışmasını izledik. Saat 11.45 civarı ise Mannheim’e vardık.

Mannheim Hakkında

Almanya’nın Baden-Württrmberg eyaletinin en büyük 3. şehri olan Mannheim, Neckar Nehri’nin kavşağında ve Ren'in sağ kıyısında yer alır. Bulunduğu konum nedeniyle Güneybatı Almanya'nın ticaret ve sanayi alanında en gelişmiş kentlerinden biridir. Almanya’nın tüm şehirleri arasında da 20 metropol kent içinde yer alır.

Merkez nüfusu 360 bin civarında olan kent özellikle kimyasal teknoloji alanında çok gelişmiş. Almanya’daki Türklerin en fazla yaşadığı kentlerden.

Kentin en önemli özelliklerinden biri ızgara sistemi ya da diğer deyişle dama tahtası sistemine uygun bir şehir planlamasının olması. Bu kentte tüm sokaklar birbirini dik biçimde kesmektedir. Bina adları harfler ve rakamlardan oluşuyor. Bu özelliği ile diğer Alman kentlerinden ayrılmakta.

Forbes Dergisi tarafından özgün ve yenilikçi bir kent olarak gösterilen Mannheim, “Dünyanın En Özgün 15 Şehri” listesine 11. sıradan girmiş.Kent, tarih boyunca en büyük hasarı 2. Dünya Savaşı sırasında almış, bu nedenle yeniden yapılanmıştır. 2014 senesinden beri UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nın üyesidir.

Mannheim aynı zamanda pek çok icadın da yapıldığı yer. 1817’de Karl Drais ilk gidonlu bisikleti, 1886’da Carl Benz ilk benzinli otomobili, 1921’de Heinrich Lanz traktörü ve 1929 Julius Hatry ilk roket uçağını RAK 1 ve RAK 2 icat etmişlerdir.

Mercedes’in ilk örneği de Manheim’da görülebilmektedir. 


Mannheim’da Görülecek Yerler

Mannheim Sarayı (Schloss Mannheim): Ren Nehri'ne yakın konumdaki saray ilk olarak 1720 – 1760 arasında Barok tarzda yapılmış. Saray uzun dönem Wittelsbach ailesinin ikametgâhı olmuş. İkinci Dünya Savaşı’nda büyük hasar gören sarayın restorasyonu 2007 senesinde tamamlanmış. Günümüzde sarayın büyük bölümü Mannheim Üniversitesi'ne ve bölge mahkemelerine ev sahipliği yapıyor. Versailles Sarayı’ndan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci barok tarzdaki sarayıdır.

Cizvit Kilisesi: Mannheim Sarayı’nın devamında yer alan Barok tarzdaki Cizvit Kilisesi Peter Anton Verschaffelt tarafından yaptırılmış.

Su Kulesi (Wasserturm): İstanbul'daki Galata Kulesi'ni andıran Su Kulesi Mannheim'in simgesi konumunda.

1886 – 1889 seneleri arasında Gustav Halmhuber tarafından yapılmış olan kulenin yüksekliği 60 metre, genişliği ise 19 metre. Burada kulenin çevresindeki bahçe de kesinlikle görülmeye değer.

Biz gittiğimizde Mannheim'in en büyük Noel pazarı bu alanda kurulmuştu. Yaz aylarında ise gece bu bölgenin tamamı ışıklandırılarak görsel şova dönüşüyormuş.

Su Kulesi’nin önünden devam ettiğinizde sıfır noktasına geliyorsunuz. Burada fotoğraf çekmek için sıraya girmeniz gerekebilir. Çünkü bölgeyi ziyaret eden tüm turistler bu sıfır noktasının içinden Su Kulesi görünecek şekilde fotoğraf çekmek için adeta yarışıyorlar.

Mannheim Devlet Tiyatrosu (Nationaltheater Mannheim): 1779'da hizmete giren Devlet Tiyatrosu, Almanya’nın en eski yerel tiyatrosu olma özelliğine sahip. Günümüzde bu sahnede tiyatro, opera, bale ve çocuk tiyatrosu gösterileri düzenlenmekte.

Marktplatz (Pazar Meydanı): Her hafta salı, perşembe ve cumartesi günleri pazar kurulan bu meydan Mannheim'in en hareketli meydanlarından biri. Biz gittiğimizde de Burada Noel pazarı kurulmuştu. Markplatz’ı geçtiğinizde ise üzerinde kuyumcu, gelinlikçi ve kebapçıların yer aldığı Türk Caddesi'ne ulaşabilirsiniz.

Reiss-Engelhorn Müzeleri (Reiss-Engelhorn Museen): Kısaca “Rem” olarak anılan müze kompleksi 1,2 milyon eser ve 11.300 metrekare sergi alanı ile Güney Almanya’nın en büyük müzesi olma özelliğine sahip.

Hristiyan Kilisesi (Christuskirche): Mimar Theophil Frey ve Christian Schade tarafından 1911 senelerinde yapılmış olan kilisenin yüksekliği 65 metre. Neo Barok tarzda inşa edilmiş olan kilise Mannheim'ın en fazla ziyaret edilen ibadet mekânlarından biri.

Planetaryum (Planetarium): İlk olarak 1927’de açıldığında dünyanın ilk planetaryumlarından biri olan yapı 2. Dünya Savaşı sırasında tamamen yıkılmış. 1984'te ise orijinal yerine yakın konumda yeniden inşa edilmiş. Yıldızlar, gökyüzü ve galaksiler konusu ilginizi çekiyorsa burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Luisenpark: Avrupa’nın en güzel şehir parkları arasında gösterilen Luisenpark'ın büyüklüğü 74 hektar. Günümüzde bu parkta özellikle yaz aylarında pek çok konser düzenlenmekte. İçinde botanik bahçesi, Çin bahçesi, hayvanat bahçesi ve eğlence alanları da bulunan parkın içinde bir de gondolla gezinti yapabileceğiniz ufak bir göl yer alıyor.
Luisenpark'ın yanında ise Telekominikasyon Kulesi'ni (Fernmeldeturm) görmek mümkün.

Herzogenriedpark: Kentte yer alan diğer bir park ise 33 hektar büyüklükteki Herzogenriedpark. İki tarafı ağaçlarla düzenlenmiş olan uzun yürüyüş yolları, göl ve hidroterapi havuzu, satranç masaları, masa tenisi, trombolin ve mini hayvanat bahçesi gibi pek çok farklı alana sahip.

Mannheim Noel Pazarları

Güneybatı Almanya’nın en büyük ve güzel Noel pazarlarına ev sahipliği yapan Mannheim, “Noel Baba'nın alışverişe gittiği şehir” olarak anılıyor.
Kentteki en büyük Noel pazarı, kentin tam merkezinde Mannheim’ın en ünlü simgesi “Wasserturm” olarak bilinen tarihî su deposunun etrafında kuruluyor. Merkez Tren İstasyonu’na sadece beş dakika yürüme mesafesinde olan Noel pazarında her sene yaklaşık 200 kadar stant yer alıyor. Burada Noel hediyesi almak için çok fazla seçenek bulunmakta. El sanatları, oyuncaklar, seramikten yapılma ürünler, çeşitli şekillerdeki mumlar, deriden yapılma ürünler ve yılbaşı süslemeleri stantlarda en çok gözünüze çarpan ürünler olacak. Bu Noel pazarında ayrıca çocuklar için tarihi 2 tane de atlıkarınca ve çocuk treni bulunmakta.
Noel dönemi burada çeşitli korolar, müzik ve dans gruplarının da gösterileri oluyor. Bu gösterileri izlerken çevredeki stantlardan sıcak şarap, bratwurst (sosis) ve meşhur Alman tatlılarından alıp ortamın keyfini çıkartabilirsiniz.

Biz Mannheim’dan Heidelberg’e gideceğimiz için Mannheim’ı çok doya doya gezemedik, çok hızlı bir tur yaptık. Ancak kentteki Noel havasını solumuş olduk. Belki bir gün yaz döneminde de kenti ziyaret etme fırsatımız olur.

Mannheim ile ilgili daha detaylı bilgi için:
https://gezimanya.com/mannheim

“Ren Nehri’nde Noel Pazarları Gezisi” yazı dizisinin devamı için:

1. Bölüm - Düsseldorf: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-dusseldorf-1-bolum
2. Bölüm - Koblenz: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-koblenz-2-bolum
4. Bölüm - Heidelberg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-heidelberg-4-bolum
5. Bölüm - Strazburg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-strazburg-5-bolum
6. Bölüm - Colmar: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-colmar-6-bolum
7. Bölüm - Speyer: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-speyer-7-bolum
8. Bölüm - Rüdesheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-rudesheim-8-bolum
9. Bölüm - Romantik Ren Parkuru: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-romantik-ren-parkuru-9-bolum
10. Bölüm - Boppard: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-boppard-10-bolum
11. Bölüm  - Bonn: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-bonn-11-bolum12. Bölüm - Köln: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-koln-12-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni