Ren Nehri'nde Noel Pazarları Gezisi – Rüdesheim (8. Bölüm)

Gün boyu keşfettiğimiz Speyer sonrası akşamüstü saatlerde gemimiz limandan demir alıyor. Bir sonraki durağımız Rüdesheim. Rüdesheim'a varışımız akşam saat 22.00 civarı olacak. Ancak bugün tam da Noel günü olduğundan Ms Bellejour gemimizde gece Noel yemeği organize edilmiş. Çok özel bir Noel menüsü servis ediliyor biz Ren'in sularında yol alırken. Herkes şık kıyafetleri ile yemeğe katılıyor. Gemi personeli Noel temalı kostümleri içerisinde Noel'i kutluyor. Her şey özenle düşünülmüş. Biz yemeğimizi yerken Rüdesheim'a vardığımızı anlamadık bile.

Daha önce Rüdesheim'a gelmiş ve çok beğenmiştim. Oldukça ufak olan bu kenti artık avcumun içi gibi tarif edebilirim sanırım. Asıl Rüdesheim keşfimiz bir sonraki gün olacak ama hazır gelmişken ve bu akşam Noel akşamı olduğundan gemi limana yanaştığı gibi Rüdesheim Kilisesi'ne gidip enteresan bir şeyler var mı diye çıkıyoruz dışarı.

Tabii Noel akşamı her yer kapalı. Herkes evinde ailesi ile Noel yemeğinde. Tek hareketlilik Kilise çevresinde. Biz de kiliseye girip biraz ortamı gözlemliyoruz.

Noel akşamı kiliseye gelen Rüdesheimlı yerel halk şık kıyafetleri içinde rahibi dinliyorlar. Çok fazla kalmadan gemiye geri dönüp, lounge barda biraz vakit geçiriyor ve çok geçe kalmadan uyuyoruz. Artık ertesi gün Rüdesheim'ı keşfe hazırız.

Rüdesheim Hakkında

Rheingau Dağ Zinciri’nin eteğinde 344 metre yüksekliğe sahip Niederwald Ormanı’nın eteklerinde yer alan Rüdesheim, Ren'in karşı kıyısında bulunan Bingen Tepeleri ile birlikte tarih boyunca önemli bir rol oynamıştır. Taunus Tepeleri ile Loreley Vadisi arasında, Ren Nehri’nin kalbinde yer alan Rüdesheim etrafını çevreleyen üzüm bağları ile meşhur.

Şarap üretiminde Almanya'nın söz sahibi kentleri arasında yer alıyor. Ren şarap endüstrisinin merkezlerinden olan Rüdesheim'da 350 çeşit şarap üretiliyor. Özellikle Riesling ve Pinot Noir bu bölgede denemenizi tavsiye ettiklerim. Dilerseniz şehre geldiğinizde bu üzüm bağları arasında dolaşan “Rüdesheimer winzerexpress” isimli turistik trene binebilirsiniz. Ancak bu tren sadece yaz aylarında hizmet veriyor. Kış aylarında çalışmıyor. Eğer yolunuz buraya yazın düşerse üzüm bağları arasında dolaşırken çok sayıda malikâneyi de görme fırsatınız olabilir.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Rüdesheim'in oldukça köklü bir tarihi var. Bölgeye ilk yerleşenler Keltler. Erken Hristiyanlık dönemindeyse burada Ubii ve Mattiaci’ler olarak anılan Alman kabileler yerleşiyor. 1. yüzyıldaysa Roma hâkimiyetine giriyor. Roma dönemi ardından Franklar bölgeye hâkim oluyor.

Coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca önemli bir ticaret merkezi olduğundan güvenliği kaleler tarafından sağlanıyormuş. Özellikle Lorc'tan buraya uzanan ticaret yolunun güvenliği konusunda da Rüdesheim büyük rol oynamış. Aşağıdaki fotoğraf ise Goethe'nin Rüdesheim'a geldiğinde uğradığı kale.

Nüfusu 10.500 civarında olan Rüdesheim her sene 2,5 milyon'a yakın turistin uğradığı masal gibi bir yerleşim.

Rüdesheim'da Görülecek Yerler

Öncelikle bu şarap kentinde bir şarap mahzenine gitmemek olmaz. Bizi rehberimiz Nurten Hanım buradaki ünlü şarap üreticilerinden biriyle tanıştırdı. Noel’in ertesi günü olduğu için şehir oldukça sakin ve mahzende sadece Murat ve ben vardık. Şarap mahzeni ortaklarından olan Hans bu aile geleneği olarak devam ettirdikleri işlerini en ince ayrıntısına kadar bizle anlattı, şarap tadımı yaptırdı.

Üstüne gelen ziyaretçilere yaptığı şovu bize de tekrarladı. Biz bunca zamandır Napa Vadisi’nden Provence bölgesi’ne Toskana’dan Porto’ya kadar pek çok yerde şarap mahzenlerini ziyaret ettik ama böyle güzel bir sunum görmedik. Robin Williams’a benzeyen Hans’ın sunumu da “Gooood Mooorniiinng Rüdesheim” olarak başlıyor ve çok güzel devam ediyor. Size de Hans'ın sunumunu canlı izlemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca şarap ilgi alanınıza giriyorsa Brömserburg Kalesi'ndeki Brömserburg Şarap Müzesi’ni ziyaret edebilir ve yerel şarap yapımı tarihini öğrenebilirsiniz.

Niederwald Anıtı:Ren Nehri kıyısına paralel uzanan üzüm bağları tepesinde yer alan 25 metre yüksekliğindeki anıt Germania Heykeli olarak da biliniyor. 1871’de Almanya’nın birleşmesi şerefine yaptırılmış. Bu bölgeye teleferikle çıkmak mümkün. Ve burası Rüdesheim merkezini ve Ren Nehri’ni en güzel fotoğraflayacağınız yerlerden.

Niederburg: Tren istasyonuna yakın konumdaki Niederburg’un bilinen diğer adı Brömserburg. Bu kale 10. yüzyıla tarihleniyor. Kale uzunca bir süre gümrük istasyonu olarak hizmet vermiş olsa da asırlar boyunca Rüdesheim şövalyelerinin de ikametgâhı olmuş. Bu bölgenin arkasında ise Boosenburg ve Vorderburg'un kalıntıları görülebilir. Bir başka görülmeye değer kale kalıntısı ise üzüm bağları ile çevrili Ren Nehri’ne hâkim konumdaki Ehrenfels Kalesi kalıntılarıdır.

Siegfried Mekanik Müzik Aletleri Müzesi: Broamser Kalesi’nde 1969’dan beri hizmet veren müze müzik yapabilen "antika bilgisayarlar"ın sergilendiği çok enteresan bir durak.

1780 – 1930 yılları arasında üretilmiş olan mekanik müzik enstrümanlarına sahip olan müze ile ilgili detayları bir önceki ziyaretimde yazmıştım. Buradan ulaşabilirsiniz:

https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-rudesheim-12-bolum

Bu müze hayatımda beni etkileyen konsept müzeler arasında sanırım ilk 5’e girer.

Drosselgasse: Sayısız bahçeli – bahçesiz şarapevi, restoran ve kafeye ev sahipliği yapan Drosselgasse, Rüdesheim’ın en popüler bölgesi.

Drosselgasse’deki restoranların birçoğunun girişinde üzüm salkımları var. Soluklanmak ve yemek yemek için en ideal nokta burası. Fiyatlar orta düzeyde. Yemek yemek ya da birşeyler içmek için burada oturursanız tavsiye edeceklerim şu şekilde: Yemek için dana şnitzel, şarap seviyorsanız Riesling ya da Pinot Noir, bira seviyorsanız bölgeye has Schöfferhofer birası ve tatlı niyetine Rüdesheimer caffee.

Rüdesheimer caffee, Alman brendisi olan Asbach (Rüdesheim Alman brendisinin de doğum yeri) kullanılarak yapılan bir çeşit kremalı ve alkollü kahve. Özel bardaklarda sunulan Rüdesheimer caffee’nin servisi de lezzeti de müthiş.

Rüdesheim ile ilgili daha detaylı bilgi için:https://gezimanya.com/rudesheim

Rüdesheim ile ilgili diğer yazılarım için:
https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-rudesheim-12-bolum

“Ren Nehri’nde Noel Pazarları Gezisi” yazı dizisinin devamı için:

1. Bölüm - Düsseldorf: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-dusseldorf-1-bolum
3. Bölüm - Mannheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-mannheim-3-bolum
4. Bölüm - Heidelberg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-heidelberg-4-bolum
5. Bölüm - Strazburg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-strazburg-5-bolum
6. Bölüm - Colmar: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-colmar-6-bolum
7. Bölüm - Speyer: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-speyer-7-bolum
9. Bölüm - Romantik Ren Parkuru: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-romantik-ren-parkuru-9-bolum
10. Bölüm - Boppard: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-boppard-10-bolum
11. Bölüm  - Bonn: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-bonn-11-bolum12. Bölüm - Köln: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-koln-12-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni