Ren Nehri'nde Noel Pazarları Gezisi – Boppard (10. Bölüm)

Muhteşem Ren Parkuru’ndaki seyrimiz sonrası gemimiz Ms Bellejour, akşamüstü saat 16.00 civarında Boppard’a yanaşıyor. Boppard’da vaktimiz oldukça kısıtlı, saat 18.00 civarı tekrar gemiye binip Bonn’a doğru seyre başlayacağız. Bu nedenle gemi yanaştığı gibi Boppard’ı keşfe başlıyoruz.

Boppard Hakkında

Ren Nehri’nin en büyük kıvrımlarından birinde yer alan Boppard, yaklaşık 17.000 kişinin yaşadığı küçük bir yerleşim.

Burada 1350 senelik bir şarapçılık tarihinden bahsediliyor. Ren’e paralel uzanan en dik ekime sahip üzüm bağlarıyla ve köklü şarap tarihi ile ün yapan Boppard, Orta Ren Bölgesindeki en önemli şarap üreticileri arasında. Her sene yaklaşık 500.000 litreden fazla şarap üretilen bölgedeki en önemli üzümler Riesling (%80) ve Burgundy.

Tabii Boppard’ta şarap bu kadar meşhur olunca şarap festivalleri de olmasa olmaz. “Baharda Boppard Şarabı”, “Boppard Şarap Festivali” gibi etkinliklerde yerel üreticiler kendi şaraplarını pazarlamak için stantlar açar, şarap tadımı yaptırırlar. Ancak tabii seyahati bu döneme getirmek zor olabilir, o zaman da Hotel Deutsches Haus’un düzenli olarak gerçekleştirdiği şarap tadımı etkinliklerine katılabilirsiniz.

2000 senelik tarihe sahip olan Boppard, bu süre boyunca Keltler, Romalılar ve Franklar gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Boppard’da farklı medeniyetlerden eserler görmek mümkün. Orta Çağ döneminde imparatorluk şehri haline gelen Boppard’ta görülecek yerler arasında Roma Kalesi, Orta Çağ Şehir Duvarı, Seçim Kalesi, çeşitli manastır ve kiliseler sayılabilir.


Boppard'da Yapılacaklar

Boppard’a geldiğinizde ilk olarak telesiyej ile üzüm bağları arasında tepeye çıkabilir ve tepeden hem Ren’in hem de Boppard’ın manzarasını izleyebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise bahar ve yaz aylarında faaliyet gösteren mini trene binerek kenti turlamak. Bu tur esnasında hem kent merkezini görebilir hem de üzüm bağları arasından geçerken lüks malikâneleri görebilirsiniz.

Boppard’da mutlaka Ren’e paralel uzanan yürüyüş yolunda bir gezinti yapın.

Burada Ren Romantik Dönemi'ne has yan yana sıralanmış pek çok villa göreceksiniz. Boppard’ın en ünlü yapıları arasında gösterilenSeçim Kalesi de bu yol üzerinde yer alıyor.

Zamanında su kulesi olarak tasarlanan Seçim Kalesi 1327 senesinde Balduin von Trier tarafından inşa ettirilmiş. Kale zamanında Ren’de gümrük vergilerinin toplandığı noktalardan biriymiş.

Boppard’ın en kalabalık yerlerinden biri Pazar Meydanı yani Market Square.

Bu meydanda yer alan Aziz Severus Kilisesi, Romanesk mimarînin geç dönemine ait bir yapıdır. Kentin en yüksek yapılarından biridir.

Bir diğer kilise ise 1300’lerde inşa edilmiş olan Carmelite Kilisesi. 1730’daki yangından sonra Barok tarzda yeniden inşa edilmiş. Yine kiliseye ait olan Manastır Binası günümüzde kentin idari binası olarak hizmet vermektedir.

Boppard’ta yer alan Arkeoloji Parkı da görülmeye değer. Çok büyük bir alan kaplamasa da Roma dönemi kalıntılarını görebileceğiniz Boppard’taki en özel yerlerden.

Boppard’da bir de 1964-1999 seneleri arasında bir Goethe Enstitüsü varmış ancak bildiğim kadarıyla günümüzde aktif değil.

Boppard doğaseverlerin de tercih ettiği yerlerden. Devasa üzüm bağlarının arasında farklı yürüyüş yolları oluşturulmuş. Buraya patikalarda yürüyüş yapmak ve kuş gözlemi için gelenlerin sayısı hiç de az değil.

Bölgede tenis kortları, 18 delikli bir golf sahası olması ve yüzme, binicilik, planörcülük, bisiklet, tekne turları yapılabilmesi nedeniyle sporseverler için de bir cazibe merkezi.

Boppard ile ilgili daha detaylı bilgi için:
https://gezimanya.com/almanya/boppard

 

“Ren Nehri’nde Noel Pazarları Gezisi” yazı dizisinin devamı için:

1. Bölüm - Düsseldorf: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-dusseldorf-1-bolum
3. Bölüm - Mannheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-mannheim-3-bolum
4. Bölüm - Heidelberg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-heidelberg-4-bolum
5. Bölüm - Strazburg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-strazburg-5-bolum
6. Bölüm - Colmar: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-colmar-6-bolum
7. Bölüm - Speyer: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-speyer-7-bolum
8. Bölüm - Rüdesheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-rudesheim-8-bolum
9. Bölüm - Romantik Ren Parkuru: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-romantik-ren-parkuru-9-bolum
11. Bölüm  - Bonn: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-bonn-11-bolum12. Bölüm - Köln: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-koln-12-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni