​Ren Nehri'nde Noel Pazarları Gezisi – Strazburg (5. Bölüm)

Sabah erken saatlerde Almanya’dan Fransa tarafına geçiş yaptık. Sabah saat dokuz civarında gemimiz Strazburg Limanı’na yanaştı. Hızlı bir kahvaltı sonrası Fransa’nın kuzeydoğusunda yer alan ve Alsas bölgesinin merkezi olan Strazburg’u keşfe başlıyoruz.

Strazburg Hakkında

Fransa’nın Alsas bölgesinin merkezi konumunda olan Strazburg, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi Avrupa’nın önemli kuruluşlarına ev sahipliği yapması ile bilinmektedir.

Strazburg’un tarihî kent merkezi Grande Île, Fransız - Alman mimarîsini ve kültürünü harmanlayan en önemli merkezlerden biridir. Grande Île 1988’den bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Almanya sınırında yer alan Strazburg tipik Fransız kentlerinden oldukça faklıdır. Şehir hem Alman hem de Fransız ögeleri bir arada bulundurmaktadır.

Yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı kent Fransa’nın en kalabalık yedinci kentidir. Ülkenin başkenti olmamasına rağmen uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapan dünyadaki 3 şehirden biri durumundadır. Diğerleri ise New York ve Cenevre’dir. 1949’dan bu yana Avrupa Birliği görüşmeleri Strazburg’da yapılmaktadır. Avrupa Birliği için Brüksel’den sonraki en önemli ikinci şehirdir.

Çok sayıda uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptığından şehirde yaşayan yabancı sayısı da oldukça fazladır. Bunun yanı sıra uluslararası alanda tanınmış olan Strazburg Üniversitesi sayesinde azımsanamayacak kadar öğrenci nüfusunu da barındırmaktadır.

Strazburg, tarih boyunca pek çok önemli olaya tanık olmuş bir kenttir. Fransa Milli MarşıLe Marseillaise”’in bestelendiği yer olan Strazburg aynı zamanda Gutenberg’in de matbaayı icat ettiği yer. Hatta Gutenberg’in heykelini de Gutenberg Meydanı’nda görebiliyorsunuz. Alman yazar Goethe’nin de burada uzunca bir sure yaşadığını belirtmekte yarar var.

Strazburg öyle bir şehir ki, ilk gördüğünüzde içinizi ısıtıyor. Mimarisi, kentteki hareketlilik, leziz yemekler ile ziyaretçileri büyülüyor. Şehirle tanışmamızın daha ilk 30 dakikası bize Murat ile “Buraya tekrar gelmemiz şart” dedirtti. Kışını gördük, bir de yazını görmek gerek, değil mi?

Strazburg’da Görülecek Yerler

Strazburg bir günde keşfedilmesi çok zor bir şehir. Çünkü her durduğunuz yerde tekrar tekrar bakmak istiyorsunuz. Hele gurme geziler ilginizi çekiyorsa Strazburg'a en az 3 gün ayırmak gerek.

Notre Dame Katedrali (Cathédrale Notre-Dame de Strasbourg): 1176 – 1439 yılları arasında yapılmış olan Notre Dame Katedrali tarihî kent merkezi Grand Île’de yer alıyor. Bu Katolik Katedrali'nde hem Romanesk mimari, hem de Gotik mimari tarz bir arada kullanılmış.

142 metre yükseklikteki bu yapı 1647 – 1874 seneleri arasında dünyanın en yüksek yapısı durumundaymış. Günümüzde ise dünyanın en yüksek altıncı kilisesi. Vaktiniz olursa katedralin kulesine çıkarak Strazburg manzarasını izleyebilirsiniz.

Katedralin ziyaret saatleri sabah 07.00 – 11.20 ile öğleden sonra 12.40 – 19.00 arası. Katedrale girişte yoğun bir aramadan geçiyorsunuz. Görevliler çantalarınızı sıkı sıkı kontrol ediyor. Tabii bu bizim gittiğimiz Noel dönemine özel bir uygulama da olabilir.

Katedralin en önemli özelliklerinden biri de bir mimari harikası olarak kabul edilen meşhur Astronomik Saat'e (Horloge Astronomique de Strasbourg) ev sahipliği yapması.

Fransızlar Strazburg'a geldikten sonra burada 14. yüzyılda, 16. yüzyılda ve 19. yüzyılda olmak üzere 3 tane astronomik saat yapmışlar. Ancak günümüze sadece 1843 senesinde yapılan bu Astronomik Saat ulaşmış. Saatte takvim ve güneş sistemi modeli yer alıyor. Gün boyunca belirli saatlerde bu saati çalıştırıyorlar. Saati yapan ustanın, her güzel şeyde olduğu gibi, bir daha aynısından yapmasın diye gözlerine mıh çekilmiş. Biz de bu gösteriyi izlemek için katedrale girdik ancak maalesef teknik bir sorun oluştuğu için gösteriyi izleyemedik. Demek ki neymiş, ustanın gözleri kör edilmeyecekmiş, arıza çıkınca müdahale etmek gerekebiliyor.

Şehirde görülmesi gereken bir diğer katedral de Strazburg Katedrali

Kammerzell Evi (Maison Kammerzell): Strazburg'un en ünlü yapıları arasında olan Kammerzell Evi, Notre Dame Katedrali'nin hemen karşısında yer alıyor. 1427'de bölgedeki bir peynir tüccarı tarafından Alman mimarisi tarzında yaptırılmış. Günümüzde restoran olarak hizmet veren Kammerzell Evi'nde yemek yemek isterseniz önceden reservasyon yaptırmak güzel fikir olabilir. Bu ev bana yapı olarak Nepal Kathmandu ve Bhaktapur'daki tapınakları çağrıştırdı.

Rohan Sarayı (Palais Rohan): Barok mimarinin en önemli eserlerinden biri olan Rohan Sarayı, 1681'de inşa edilmiş. Günümüzde bir müze kompleksi haline gelmiş olan saray hemen Notre Dame Katedrali’nin arkasında yer alıyor. İçinde Arkeoloji Müzesi (Musée Archéologique), Dekoratif Sanatlar Müzesi (Musée des Arts Décoratifs) ve Güzel Sanatlar Müzesi (Musée des Beaux-Arts) bulunmaktadır.

Alsas Müzesi (Musée Alsacien): 1907 senesinde hizmete giren müze, Alsas bölgesinde yaşayan halkın özellikle sanayi devrimi öncesi ve sonrasında yaşayışlarını anlatmaktadır. Müzede 5.000’in üzerinde eser sergilenmektedir. Müzede ayrıca zamanında bölgede yaşayan Yahudilerin kullandıkları ev eşyalarına da yer verilmiştir.

Petite France: Strazburg’un açık ara en can alıcı yeri. Bölgedeki pencereleri çiçekli rengârenk ahşap evlerin tamamı 16. yüzyıla tarihleniyor. Petite France bölgesi Orta Çağ döneminde değirmencilerin, balıkçıların ve dericilerin yaşadığı bir bölgeymiş Bu nedenle bölgedeki sokak isimlerinde halen değirmenciler, balıkçılar ve dericiler yaşatılıyor. Örneğin Rue des Moulins (Değirmenler Caddesi) ve Rue du Fossé-des-Tanneurs (Dericiler - Dabbahlar Caddesi) gibi cadde isimleri var. Bu tarihi bölge Grande Île’nin bir parçası olarak 1988 senesinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir.

Bölgedeki tarihî evlerin büyük çoğunluğu günümüzde restorana çevrilmiş. Hatta bir söylentiye göre kentte yer alan tüm restoranların üçte biri bu bölgede yer alıyormuş.

Petite France bölgesini ister Arnavut kaldırımlı sokaklarından yürüyerek, isterseniz de Batorama adındaki üstü cam botlarla kanal içinden gezebilirsiniz. Ancak şunu garanti edebilirim ki, nereyi fotoğraflayacağınızı şaşıracaksınız.

Orangerie Parkı (Parc de l'Orangerie): 26 hektarlık bir alanı kaplayan Orangerie Parkı Avrupa Konseyi’nin karşısında yer alan oldukça huzur verici bir kent parkı. 1801'de yapılan park alanı günümüzde Strazburg halkının dinlenmek ve doğayla iç içe olmak için geldiği bir yer. İçinde bir küçük göl ve şelale de barındıran parkta, gölde ufak botlarla gezinti yapabiliyorsunuz. Çocuklu aileler için parkın içinde bir de mini bir hayvanat bahçesi var. Ancak burada hayvanlar kendileri için oluşturulmuş doğal yaşam alanlarında yaşıyorlar.

Strazburg Noel Pazarları: Strazburg, özellikle Grande île bölgesinde Avrupa’nın en eski Noel pazarlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliği nedeniyle “Noel’in başkenti” olarak anılmaktadır.

Şehrin tarihî bölgesinde kurulan Noel pazarında 300’ün üzerinde stant bulunmaktadır. Bu pazarda sanat ve zanaatları keşfedebilir, yerel lezzetleri deneyebilirsiniz. Özellikle bu bölgenin kaz ciğeri paté’si oldukça meşhur. Noel pazarında gezerken etrafınızı sıcak şarap ve tarçın kokuları sarıyor. Notre Dame Katedrali'nin çevresinde kurulan pazar ilk kez 1570'de yapılmış ve o zamandan beri her sene tekrarlanıyor.

Bu seyahatimiz boyunca gördüğümüz en renkli Noel pazarları bence Strazburg’daydı. Çünkü sadece meydanlar değil tüm kent Noel havasına bürünmüştü. Her bina kendi ışıklandırmasını, kendi Noel süslemesini yapmıştı. Bir ev üzerine tırmanan sayısız Noel Baba figürü ile dekore edilmişken, yanı başındaki diğer evin tüm pencerelerinden minik sevimli ayıcıklar sarkıyordu. Bir diğeri neredeyse cephesi görünmeyecek şekilde ışıl ışıl parlıyordu. Bu nedenle eğer bir kente “Noel’in başkenti” unvanı verilecekse, bence Strazburg bunu sonuna kadar hak ediyor.

Hem gençlerin, hem yaşlıların akın ettiği Noel pazarlarının her birinde mutlaka son derece özenli hazırlanmış büyük Noel ağaçları ile renklendirilmişti. Ancak bu Noel ağaçları arasında bir tanesi çok daha özel. Şehrin tam merkezinde kurulan 28 metre yüksekliğindeki Noel Ağacı, artık kentin simgesi haline gelmiş. Bu sene buradaki Noel Ağacı Vosges Dağları’ndaki Mont Donon yakınlarındaki bir ormandan getirtilmiş. Her yıl, yerli halk ve ziyaretçiler, bu ağacın ışıklarının ilk kez açılmasına tanık olmak için Kléber Meydanı’na geliyor. Ağaç kadar ağacın etrafındaki aydınlatılmış beyaz kar taneleri de çok etkileyici.

Porte de Lumières: Porte de Lumières, ışıklarla süslenmiş ve birbirine ışık halkaları ile bağlanmış iki büyük ayı figürü ve çok sayıda altın rengi ve beyaz ışıklarla süslenmiş bir bölge. Porte de Lumières'den yürümeye başladığınızda yolun sonunda kentin kalbindeki Strasbourg'un ikonik simgesi Noel Ağacı'na ulaşabiliyorsunuz.

Mavi Noel Ağacı: Gutenberg Meydanı’nda yer alan 10 metre yüksekliğindeki Noel ağacı tamamen masmavi ışıklandırma ile süslenmiş.

Place des Halles: Halles Meydanı’nda ise üzerinde muhteşem ışık şovları yapılan 12 metre yüksekliğinde kristal ve beyaz ışıklandırmalarla süslenmiş bir başka Noel ağacı bulunuyor.

Dev Avize: Grand Rue ve Rue du Fossé-des-Tanneurs sokaklarının köşesinde yer alan dev avizede gıda teması işlenmiş.

Christkindelsmärik (mesih - çocuk pazarı): Place Broglie bölgesinde yer alan pazarda bölgesel ürünleri, el sanatlarını, geleneksel Alsas Noel süslemelerini ve daha pek çok şeyi bir arada bulabilirsiniz.
 
Strazburg ile ilgili daha detaylı bilgi için:
https://gezimanya.com/fransa/strasbourg

“Ren Nehri’nde Noel Pazarları Gezisi” yazı dizisinin devamı için:

1. Bölüm - Düsseldorf: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-dusseldorf-1-bolum
2. Bölüm - Koblenz: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-koblenz-2-bolum
3. Bölüm - Mannheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-mannheim-3-bolum
4. Bölüm - Heidelberg: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-heidelberg-4-bolum
6. Bölüm - Colmar: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-colmar-6-bolum
7. Bölüm - Speyer: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-speyer-7-bolum
8. Bölüm - Rüdesheim: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-rudesheim-8-bolum
9. Bölüm - Romantik Ren Parkuru: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-romantik-ren-parkuru-9-bolum
10. Bölüm - Boppard: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-boppard-10-bolum
11. Bölüm  - Bonn: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-bonn-11-bolum12. Bölüm - Köln: https://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-nehrinde-noel-pazarlari-gezisi-koln-12-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni