Google+

Arama formu

Brüksel

  Brüksel, Orta Çağ'dan kalma etkileyici Gotik mimarisi, eşsiz...
Devamı oku
Brüksel, tarih boyu ev sahipliği yaptığı pek çok mimari tarzda eseri...
Devamı oku
Brüksel ve Belçika denince akla ilk gelen şeylerden biri çikolata...
Devamı oku
Belçika mutfağı, Orta Çağ mutfağı gelenekleri ile komşuları olan...
Devamı oku
Brüksel, bir Batı Avrupa ülkesi olan Belçika'nın başkentidir. Ülkede...
Devamı oku
Sonbaharları ve kışları yağışlı ve soğuk olduğu için genellikle ilkbahar...
Devamı oku
Brüksel, kozmopolit yapısından ve turistik kapasitesinden dolayı gece...
Devamı oku
Brüksel'de iki havaalanı bulunmaktadır. BRU Havaalanı, şehre 11...
Devamı oku
Avrupa Birliği ülkesi olan Belçika’nın başkenti Brüksel’de para birimi...
Devamı oku
Belçika’nın başkenti Brüksel'in Orta Çağ şehir merkezi yollarının hepsi...
Devamı oku
Belçika'nın resmi dilleri Fransızca, Felemenkçe ve Almanca'dır....
Devamı oku
Belçika (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
BRÜKSEL BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 4,RUE MONTOYER 1000 BRUXELLES BELGIQUE...
Devamı oku
Brüksel Gay ve Lezbiyen Film Festivali (Ocak) Animasyon Film Festivali...
Devamı oku
Yeni Yıl: 1 Ocak Paskalya (Easter Sunday): Martın 14. gününü izleyen...
Devamı oku
Polis 110, Diğer Acil Durumlar 112 Belçika telefon kodu +32
Devamı oku
Brüksel, Atlas Okyanus'u kıyısında olan Belçika'nın başkenti...
Devamı oku
Brüksel'de çoğu yer yürüme mesafesindedir. Özellikle turistik...
Devamı oku
blogs.gonomad.com   Brüksel, çikolata severlerin cennetidir. Bu şehrin...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 3℃
Şub 3℃
Mar 6℃
Nis 8℃
May 12℃
Haz 15℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 15℃
Eki 11℃
Kas 6℃
Ara 4℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 178,552 / Dil: Fransızca, Felemenkçe, Almanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Atlantik İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Brüksel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Brüksel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Brüksel, bir Batı Avrupa ülkesi olan Belçika'nın başkentidir. Ülkede Felemenkçe, Fransızca ve Almanca olacak şekilde üç resmi dil vardır ve Brüksel'de de tabelalar Fransızca ve Felemenkçe olarak iki dilde yazılmaktadır. Brüksel, kendi ile aynı adı taşıyan ve Belçika'nın 3 bölgesinden biri olan Brüksel bölgesinde yer alır. Avrupa Birliği ve NATO ile ilgili birçok kurumu barındırıyor olmasından dolayı Avrupa Birliği ve Avrupa başkenti olarak da adlandırılır. Bunun yanında sanat ve mimarinin de geliştiği şehrin meydanı olan Grand Place, bünyesinde bulunan farklı yüzyıllara ait farklı mimari tarzları yansıtan atmosferi ile UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne de girmiştir. Sadece bu meydanda değil şehrin alışveriş sokaklarında, alışveriş merkezlerinde de mimarinin önemli yer tuttuğunu göreceksiniz. Şehirde düzenlenen sanat festivalleri ile sanatseverlerin de özel ilgisini çeken bir merkezdir. Ekonomik açıdan bakıldığında ise Avrupa Ekonomik Topluluğu, Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu gibi ekonomik toplulukların merkezlerine ev sahipliği yapar. Avrupa Birliği ülkeleri arasında rekabetçi ve yerleşmiş bir ekonomiye sahip bir ülkedir.

Büyük ölçüde Avrupa Birliği ve NATO merkezlerini barındırmasının etkisiyle denilebilir ki Brüksel ulaşımda da merkez bir noktadadır. Başka şehirlere geçecek kişilerin de kısa süreli iş ve turistik gezilerin de yoğunluğu nedeniyle şehirde ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Şehrin nüfusu 178 bin kadar olmasına rağmen şehirde iki havaalanı üç de tren istasyonu bulunur. Üzerine kurulduğu Willebroek Kanalı ile Escaut Nehri ve Anvers limanı şehrine, Charleroi Kanalı ile Charleroi şehrine bağlanır. Başlıca otoyolların da kavşağı durumundadır. Yılın her dönemi ziyaretçileri bulunan Brüksel, kısa süreli turistik geziler için genelde havaların daha iyi olduğu bahar aylarından sonbaharın başlarına kadar tercih edilir. Çünkü Belçika'nın iç kısmında kaldığı için denizellikten daha yoksundur ve kışlar soğuk geçer.

Brüksel’de Gezilecek Yerler

Brüksel, tarih boyu ev sahipliği yaptığı pek çok mimari tarzda eseri korumuş ve onarmıştır. Sanat ve kültür aktiviteleriyle de turistleri çeken Brüksel’in Avrupa Birliği merkezlerine ev sahipliği yapmasıyla da Avrupa başkenti olarak bilinir. Şehir, ziyaretçilerine çeşitli turistik alanlar sunar.

Grand Place

Grand Place

Avrupa'nın en önemli ve en hareketli meydanlarındandır. Barok, gotik gibi çeşitli mimari tarzlardaki tarihi bir dokusu ile Brüksel ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Bu özellikleri sebebiyle UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Gece gündüz vakit geçirebileceğiniz kafeler restoranlar, mağazalar gibi sosyal olanaklara sahiptir. Hem Belçika çikolatalarını, wafflelarını tadabilir hem alışveriş yapabilirsiniz. Bunların yanında yerel ve dünya mutfaklarını tadabileceğiniz restoranları, içkinizi içebileceğiniz barları da oldukça fazladır. Meydanda her iki yılda bir Ağustos ayında devasa bir çiçek halı festivali yapılıyor. Ayrıca günümüzde birçok sosyal ve kültürel etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

Şehrin simgesi sayılan İşeyen Çocuk Heykeli (Manneken Pis) de bu meydana oldukça yakın konumdadır. 15. yüzyılda inşa edilen Brüksel Belediye Binası (Town Hall/Hotel de Ville) da Grand Place'te yer alır ve asimetrik, gotik mimarisiyle turistlerin ilgisini çeken ve görülmesi gereken bir yapıdır. Kral’ın Evi olarak bilinen Maison du Roi, yıkılma tehlikesine karşın 19. yüzyılda tekrar inşa edilmiş ve günümüzde Brüksel’e ait pek çok eserin sergilendiği bir Şehir Müzesi olarak kullanılıyor. Hatta müzesine önceleri Belediye Binasının dış kısmında bulunan ve azizlerle soyluları betimleyen heykeller de koruma amacıyla yerleştirilmiş ve hala orada sergilenmektedir. Değişik estetiği ve tarihi eserleriyle görülmesi gereken bir yapı. Ayrıca meydanda bira çeşitliliğiyle ünlü Belçika ve Brüksel’e dair Belçika Bira İmalatçıları Müzesi bulunmakta.

Toplu taşıma kullanmak isteyen ziyaretçiler, meydana varmak için metronun Centrale, Bourse, De Broukere metro duraklarından ulaşabilirsiniz.

Brüks l şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Lovely View Ensuite Room, The Stories, Just like home güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri B&B Basilique, Art de Sejour - B&B, Grand Place The Looks Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Superb modern apartment in the hearth of Brussels, Hotel Albergo, Hotel Best Western City Centre gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Louise, Urban City Centre Hostel, Jacques Brel Youth Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Brüksel aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Atomium

Atomium

1953'te Brüksel'de düzenlenen Expo Dünya Fuarı için inşa edilmiş ve bugün gerek turistlerin gerekse yerli halkın akın ettiği Brüksel'e özgü ikonik bir yapı haline gelmiş. Atomium, demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş hali ile aynı ölçülerde yapılmıştır.

Dokuz bölümden oluşan Atomium'un bugün 5 bölümü ziyaretçilere açık. Bunlardan birinde ziyaretçilere yapının tarihinin anlatıldığı bir sergi mevcut, bir diğer kısımda ise değişik temaları işleyen geçici sergileri gezmek mümkün. Bir küre çocuk bölümü olarak ayrılmış ve buraya okullardan çokça geziler düzenlenmektedir. En üst kürede şehri 360 derece görmek mümkün ayrıca akşamları bu manzara eşliğinde restoranında yemek yeme olanağınız da var, ancak rezervasyonunuzu unutmayın. Atomium, geri kalan 3 bölümünü özel aktivitelere ayırmıştır.

Mini Avrupa, Atomium bünyesinde bulunan bir minyatür parktır. Bünyesinde Avrupa'ya dair toplam 350 adet bina, anıt, alan, şehir modellemesi görmek mümkün. Yaklaşık bir saatte tüm Avrupayı gezmek imkanını sunduğu için Mini Avrupa turistlerin sıkça uğradığı bir yer.

Atomium için Eğer biletleri önceden almak isterseniz internet sitelerinden satışları var. Ayrıca bünyesinde Mini Avrupa'yı ve Oceade yani çeşitli havuz ve su kaydıraklarının bulunduğu bir su parkını da barındırdığı için topluca bilet almanız da mümkün.

Atomium, Avenue de l’Atomium sokağında bulunmaktadır, fakat Grand Place meydanına ve şehir merkezine uzaklığı açısından metro ulaşım için tercih edilen bir seçenek olacaktır. Bunun için de 6 numaralı metro hattına binip son durağında inmeniz gerekmektedir.

İşeyen Çocuk Heykeli (Manneken Pis)

İşeyen Çocuk Heykeli (Manneken Pis)

İşeyen Çocuk Heykeli, Brüksel'in simgesi olmuş bir heykel. 60-61 santimetre boyutlarında olan ve küçük bir havuzun başında bulunan işeyen bir çocuğu tasvir eden bu bronz heykele dair birçok hikaye vardır, çocuğun ajan olduğunu ve yakalandığında kutlama amacıyla yaptırıldığını söyleyenler de vardır, kayıp çocuklarını bulmuş olmanın sevinciyle ailesinin yatırdığını söyleyenler de. İşeyen Çocuk Heykeli hakkındaki bir diğer söylenti de onun patlamakta olan bir bombanın üzerine işediği ve şehri kurtardığına dairdir. Ancak bugün kesin olarak bilinen onun Brüksel halkı, yöneticileri ve turistler için son derece önemli bir heykel olduğudur. Heykel, defalarca kez çalınmış ve en sonunda orijinalinden restore edilerek yerine tekrar konmuştur. Sonraları heykelin bir de kız versiyonu yapılmış fakat tarihi bir geçmişi, bir hikayesi olmamasından dolayı olacak ki bu heykel pek ilgi görmemiştir.

İşeyen Çocuk Heykeli’nin bir de gardırobu bulunmakta ve içinde dünyanın birçok yerinden gelen 800 civarında özel olarak hazırlanmış çeşitli kıyafetler bulunmakta. Noel gibi özel günlerde heykel bu dolaptaki kıyafetlerle giydirilir. Küçük heykelin kıyafetleri Brüksel Tarih Müzesinde sergilenmektedir. Bazı etkinliklerde heykelden meşhur Belçika birası akıtılır ve insanlara dağıtılır.

İşeyen Çocuk Heykeli, Reu de l’Etuve ve Reu de Chene sokaklarının kesişiminde Grand Place meydanına oldukça yakın bir yerde bulunmaktadır. Toplu taşımayla gidecekseniz Anneessens, Centrale veya Bourse metro istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Brüksel Nerededir?

Brüksel, Atlas Okyanus'u kıyısında olan Belçika'nın başkenti konumundadır. Belçika'da bulunan üç federal bölgeden Belçika Bölgesinde yer almaktadır. Senne Irmağı üzerinde yer alan ve Charleroi ve Willebroek adlı iki kanalın kesişiminde yer alır. Amsterdam, Paris ve Lüksemburg'a oldukça yakın olan Brüksel'e bu şehirlerden hızlı trenle ulaşım mevcuttur.

Brüksel’e Ne Zaman Gidilir?

Sonbaharları ve kışları yağışlı ve soğuk olduğu için genellikle ilkbahar başından eylüle kadar tercih edilir. Ağustos ayında Grand Place'te devasa bir çiçek halı yapılmaktadır, dolayısıyla Ağustos ayında da Brüksel'e turistlerin ilgisi bu sebeple artmaktadır.

Brüksel’e Nasıl Gidilir?

Brüksel'de iki havaalanı bulunmaktadır. BRU Havaalanı, şehre 11 kilometre uzaklıkta olup şehre ulaşımı için birçok seçenek bulunmaktadır. Charleroi Havvaalanı, şehre 46 kilometre uzaklıkta bulunan daha küçük bir havaalanıdır. Avrupanın pek çok merkezinden Brüksel'e uçuşlar bulunmaktadır. Türkiye'den Brüksel'e İstanbul ve Antalya'dan aktarmasız uçuşlar bulunurken Türkye'nin hemen her havaalanından bir aktarmayla uçuşlar bulunmaktadır.

Avrupa'nın Köln, Amsterdam, Paris gibi birçok şehrinden Brüksel'e trenle ulaşmak da oldukça kolaydır. Çok sayıda tren seferi düzenleyen firma bulunmakta ve çokça şehirden tren seferi sıklıkla yapılmaktadır.

Brüksel şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Brüksel’de Nerede Kalınır?

Belçika’nın başkenti Brüksel'in Orta Çağ şehir merkezi yollarının hepsi Grand Place'e çıkıyor. Sanat ve mimarinin de geliştiği şehrin meydanı olan Grand Place, bünyesinde bulunan farklı yüzyıllara ait farklı mimari tarzları yansıtan atmosferi ile UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiş bir meydan. Sadece bu meydanda değil şehrin alışveriş sokaklarında, alışveriş merkezlerinde de mimarinin önemli yer tuttuğunu göreceksiniz. Şehir merkezi, alışveriş yapabileceğiniz dükkânlar, yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz restoran ve kafelerle dolu.


Brüksel’de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Brüksel otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Brüksel pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Brüksel Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Brüksel Otelleri
En Uygun Fiyatlı Brüksel Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Brüksel Otelleri
Brüksel Ev Kiralama

Brüksel Otelleri

Brüksel, Orta Çağ'dan kalma etkileyici Gotik mimarisi, eşsiz lezzetleri, eski ve şık kıyafetlerle dolu olan mağazaları ve mutlaka görülmesi gereken müzeleri ile Avrupa'nın en ilgi çekici turistik şehirlerindendir. Aynı zamanda Expo’58 Atomium eserine de hâlâ ev sahipliği yapan bu şehir, sizi kozmopolit yapısıyla kendisine çağırıyor. Brüksel'in çift dilli bölgesi olan Elsene/Ixelles'de alışveriş imkânlarıyla, Orta Çağ'dan kalma şehir duvarlarının kalıntılarıyla tarihi şehir merkezi, Art Nouveau tarzındaki mimari yapılarıyla Saint Gilles, harika müzeleri ile Avrupa bölgesi keşfedilmeyi bekliyor.


Brüksel Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Brüksel otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Brüksel İçi Ulaşım

Brüksel İçi Ulaşım

Brüksel'de çoğu yer yürüme mesafesindedir. Özellikle turistik bölgelerin birbirine uzaklığı 10 dakika ile 40 dakika arasında değişmektedir. Toplu taşıma kullanmak isterseniz Brüksel şehiriçi ulaşım hattına bağlı olarak metro, otobüs ve tramvay bulunur. Hepsi sabah 6'dan gece yarısına kadar işler. Metro hattının haritasını çoğu metro istasyonundan ücretsiz edinmek mümkündür. Şehir içi ulaşım araçları için biletleri çoğu metro istasyonundan, gazete bayiilerinden ve şehir içi ulaşımı organize eden STIB ofisinden satın alabilirsiniz. STIB internet sitesinde de toplu taşıma araçlarının zaman çizelgesine, canlı olarak nerede bulunduklarına ve şehiriçi ağ haritalarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca turistlere Brüksel Kart diye bir seçenek de sunulmuştur. Brüksel Kart'ın 24, 48 ve 72 saatlik seçenekleri ile tüm toplu taşımaları sınırsız kullanma hakkı, 30'dan fazla müzeye ücretiz giriş hakkı ve bazı alışveriş merkezleri, barlarda ve restaurantlarda indirim hakkına sahip oluyorsunuz.

Brüksel Mutfağı

Brüksel Mutfağı

Belçika mutfağı, Orta Çağ mutfağı gelenekleri ile komşuları olan Hollanda, Fransa ve Almanya mutfakları başta olmak üzere Avrupa mutfağını birleştirmiştir. Özellikle restaurantlarda Fransız mutfağı esintilerini oldukça görebilirsiniz. Yemek ve çorbalarda, yumurta ve deniz ürünleri yaygın olarak kullanılır.

Brüksel mutfağının ise en ünlü unsurları çikolata, midye, waffle ve patates kızartmasıdır.
Çikolata, Belçika ve Brüksel hakkında en ünlü
şeylerden biridir. Çeşitli aromalarda, şekillerde çikolatalar yiyebileceğiniz ve hediyelik olarak alabileceğiniz yerler her yerdedir. Waffle, kahvaltıda ve günün diğer zamanlarında tatlı olarak tercih edilen bir yiyecektir. Pudra şekeri, reçel, çikolata, meyve gibi ekstralarla tercih edilebilir. 

Brüksel’de Gece Hayatı

Brüksel’de Gece Hayatı

Brüksel, kozmopolit yapısından ve turistik kapasitesinden dolayı gece hayatı için birçok farklı seçenek barındırır: Irish barlar, caz kulüpleri, dans edebileceğiniz gece kulüpleri, nostaljik müzik yapan yerler... Buralarda ünlü belçika biralarını deneyimleyebilirsiniz, tercihinize göre sabahlara kadar dans da edebilir, daha hafif müzikler eşliğinde sohbetler de edebilirsiniz.

Brüksel'de 50'den fazla gece kulübü bulunur. Bu kulüplerde uluslararası Djlerle eşliğinde tekno, elektro, house müzik, R&B, salsa gibi çok çeşitli müzik türleriyle eğlenmek mümkün. Gece kulüpleri genellikle 23.00'da açılır ve sabah saatlerine doğru da kapanır. Gitmeden önce çoğu için rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilrir. En popüler gece kuluplerinden birkaçı: Le Nostalgia Club, Fuse, YOU, Bazaar, Bloody Louis... Şehir merkezinde bulunan Le Nostalgia, 60lar/70ler/80/ler/90lar müzik konseptlerini içerir. Buraya şık kıyafetlerle gitmelisiniz, tişört ya da spor ayakkabıyla girmek mümkün değildir. Nostalgia için giriş ücreti yoktur. Fuse, Belçika'nın ilk tekno müzik yapan ve ilk kez uluslarası Djlerle çalışan gece kulübudur. YOU gece kulübü, şehir merkezinde bulunur ve her gece için farklı bir müzik tarzı belirler. Ayrıca pazar günleri LGBT bireyler için partiler düzenlenmektedir. Bazaar, yerli halkın da tercih ettiği, deep house müzik yapan bir gece kulübüdür. Boody Louis, koltukları, langırt masaları, neon ışıklarıyla yarattığı özgün dekoruyla oldukça ünlüdür. Hip hop ve house müzik ağırlıklı bir tarzı vardır.

Brüksel’de Festivaller

Brüksel Gay ve Lezbiyen Film Festivali (Ocak)
Animasyon Film Festivali (Şubat)
Uluslararası Fantastik Film Festivali (Nisan)
Sanat Festivali (Mayıs)
Ommegang Orta Çağ Tarih Festivali (Temmuz)
Pukkelpop Müzik & Dans Festivali (Ağustos)
Brüksel Yaz Festivali (Ağustos)
Brüksel Çiçek Halı Festivali (Ağustos)
F1 Belçika Grand Prix (Eylül)
Brüksel Design September (Eylül)
Pink Screen Lezbiyen & Gay Film Festivali (Ekim)
BRXL Bravo Sanat Festivali (Ekim)
Belçika Sinema Festivali (Aralık)

Brüksel’de Alışveriş

Brüksel’de Alışveriş
 

Brüksel ve Belçika denince akla ilk gelen şeylerden biri çikolata olacaktır. Brüksel'de alışveriş yapmak istediğinizde de çikolata ilk sıralarda yer alacaktır. Çikolata dışında Brüksel'de ünlü olan ve hediyelik ya da hatıra olarak alınacak başka ürünler de dantel, bisküvi, kristal objeler, bira, antika eşyalar... Dantel özellikle Türkiye'den giden turistleri şaşırtabilir ancak Belçika dantel konusunda dünyanın en iyilerinden sayılır. Çizgi romanlarıyla da ünlü, hatta bir çizgi roman müzesi de olan, Brüksel'den Türkiye'de de ünlü olan Tintin çizgi romanları, tişörtleri veya benzer hediyelikler üzerinde Tintin figürlü objeleri satın alabilirsiniz.Her şehirde olduğu gibi Brüksel'in de simgesini yani İşeyen Çocuk Heykelini bulunduran tişörtler, buzdolabı süsleri, kupaları her yerde bulup hatıra olarak satın alabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken şey alışveriş yapacağınız birçok mağazanın pazar günleri kapalı olması, dolayısıyla gezinizin alışveriş kısmını pazar gününe denk getirmemeniz daha sağlıklı olur. Bir diğer nokta da Brüksel'de alışveriş yaparken göreceğiniz tüm fiyatlarda yüzde 21 oranında KDV dahildir, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler gerekli işlemleri yaptırdıktan sonra bu KDV tutarından muaf olabilirler.

Brüksel Saat Farkı

Belçika (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Brüksel, Türkiye’ye göre bir saat geridedir.

Brüksel Para Birimi

Avrupa Birliği ülkesi olan Belçika’nın başkenti Brüksel’de para birimi Euro’dur.

Brüksel Resmi Dili

Belçika'nın resmi dilleri Fransızca, Felemenkçe ve Almanca'dır. İngilizce her yerde herkesin iletişim kurabileceği seviyededir.

Brüksel Türkiye Dış Temsilciliği

BRÜKSEL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 4,RUE MONTOYER 1000 BRUXELLES BELGIQUE

Telefon: 00 32 2 513 40 95 - 506 11 20 - 00 32 2 506 11 36 - 506 11 41 - 00 32 2 506 11 42 - 00 32 2 506 11 32

Faks: 00 32 2 514 07 48

embassy.brussels@mfa.gov.tr

http://bruksel.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Belçika

Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma: 09.00-13.00 ve 14.00-18.00

Brüksel Resmi Tatiller

Yeni Yıl: 1 Ocak

Paskalya (Easter Sunday): Martın 14. gününü izleyen ilk pazar

Paskalya Pazartesisi: Paskalya’nın ertesi günü

İşçi Günü: 1 Mayıs

İsa’nın Göğe Yükseliş Günü (Ancension Day): Paskalya’dan 40 gün sonra

Whitmonday: Paskalya’dan 7 pazartesi sonra

Belçika Ulusal Bağımsızlık Günü: 21 Temmuz

Meryem’in Göğe Yükseliş Günü (Assumption Day): 15 Ağustos

Azizler Günü (All Saints’Day): 1 Kasım

Ateşkes Günü (Armistice Day): 11 Kasım

Noel Günü: 25 Aralık

Brüksel İçin Faydalı Bilgiler

Polis 110,
Diğer Acil Durumlar 112
Belçika telefon kodu +32