Google+

Brüksel

Brüksel - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon3℃
 • Şubweather-icon3℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon8℃
 • Mayweather-icon12℃
 • Hazweather-icon15℃
 • Temweather-icon17℃
 • Ağuweather-icon17℃
 • Eylweather-icon15℃
 • Ekiweather-icon11℃
 • Kasweather-icon6℃
 • Araweather-icon4℃
Nüfus: 178,552 / Dil: Fransızca, Felemenkçe, Almanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Atlantik İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Brüksel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Brüksel, bir Batı Avrupa ülkesi olan Belçika'nın başkentidir. Ülkede Felemenkçe, Fransızca ve Almanca olacak şekilde üç resmi dil vardır ve Brüksel'de de tabelalar Fransızca ve Felemenkçe olarak iki dilde yazılmaktadır. Brüksel, kendi ile aynı adı taşıyan ve Belçika'nın 3 bölgesinden biri olan Brüksel bölgesinde yer alır. Avrupa Birliği ve NATO ile ilgili birçok kurumu barındırıyor olmasından dolayı Avrupa Birliği ve Avrupa başkenti olarak da adlandırılır. Bunun yanında sanat ve mimarinin de geliştiği şehrin meydanı olan Grand Place, bünyesinde bulunan farklı yüzyıllara ait farklı mimari tarzları yansıtan atmosferi ile UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne de girmiştir. Sadece bu meydanda değil şehrin alışveriş sokaklarında, alışveriş merkezlerinde de mimarinin önemli yer tuttuğunu göreceksiniz. Şehirde düzenlenen sanat festivalleri ile sanatseverlerin de özel ilgisini çeken bir merkezdir. Ekonomik açıdan bakıldığında ise Avrupa Ekonomik Topluluğu, Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu gibi ekonomik toplulukların merkezlerine ev sahipliği yapar. Avrupa Birliği ülkeleri arasında rekabetçi ve yerleşmiş bir ekonomiye sahip bir ülkedir.

Büyük ölçüde Avrupa Birliği ve NATO merkezlerini barındırmasının etkisiyle denilebilir ki Brüksel ulaşımda da merkez bir noktadadır. Başka şehirlere geçecek kişilerin de kısa süreli iş ve turistik gezilerin de yoğunluğu nedeniyle şehirde ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Şehrin nüfusu 178 bin kadar olmasına rağmen şehirde iki havaalanı üç de tren istasyonu bulunur. Üzerine kurulduğu Willebroek Kanalı ile Escaut Nehri ve Anvers limanı şehrine, Charleroi Kanalı ile Charleroi şehrine bağlanır. Başlıca otoyolların da kavşağı durumundadır. Yılın her dönemi ziyaretçileri bulunan Brüksel, kısa süreli turistik geziler için genelde havaların daha iyi olduğu bahar aylarından sonbaharın başlarına kadar tercih edilir. Çünkü Belçika'nın iç kısmında kaldığı için denizellikten daha yoksundur ve kışlar soğuk geçer.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Brüksel, tarih boyu ev sahipliği yaptığı pek çok mimari tarzda eseri korumuş ve onarmıştır. Sanat ve kültür aktiviteleriyle de turistleri çeken Brüksel’in Avrupa Birliği merkezlerine ev sahipliği yapmasıyla da Avrupa başkenti olarak bilinir. Şehir, ziyaretçilerine çeşitli turistik alanlar sunar.

Grand Place

021 Nis 2017Gezilecek Yerler

Grand Place

Avrupa'nın en önemli ve en hareketli meydanlarındandır. Barok, gotik gibi çeşitli mimari tarzlardaki tarihi bir dokusu ile Brüksel ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Bu özellikleri sebebiyle UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Gece gündüz vakit geçirebileceğiniz kafeler restoranlar, mağazalar gibi sosyal olanaklara sahiptir. Hem Belçika çikolatalarını, wafflelarını tadabilir hem alışveriş yapabilirsiniz. Bunların yanında yerel ve dünya mutfaklarını tadabileceğiniz restoranları, içkinizi içebileceğiniz barları da oldukça fazladır. Meydanda her iki yılda bir Ağustos ayında devasa bir çiçek halı festivali yapılıyor. Ayrıca günümüzde birçok sosyal ve kültürel etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

Şehrin simgesi sayılan İşeyen Çocuk Heykeli (Manneken Pis) de bu meydana oldukça yakın konumdadır. 15. yüzyılda inşa edilen Brüksel Belediye Binası (Town Hall/Hotel de Ville) da Grand Place'te yer alır ve asimetrik, gotik mimarisiyle turistlerin ilgisini çeken ve görülmesi gereken bir yapıdır. Kral’ın Evi olarak bilinen Maison du Roi, yıkılma tehlikesine karşın 19. yüzyılda tekrar inşa edilmiş ve günümüzde Brüksel’e ait pek çok eserin sergilendiği bir Şehir Müzesi olarak kullanılıyor. Hatta müzesine önceleri Belediye Binasının dış kısmında bulunan ve azizlerle soyluları betimleyen heykeller de koruma amacıyla yerleştirilmiş ve hala orada sergilenmektedir. Değişik estetiği ve tarihi eserleriyle görülmesi gereken bir yapı. Ayrıca meydanda bira çeşitliliğiyle ünlü Belçika ve Brüksel’e dair Belçika Bira İmalatçıları Müzesi bulunmakta.

Toplu taşıma kullanmak isteyen ziyaretçiler, meydana varmak için metronun Centrale, Bourse, De Broukere metro duraklarından ulaşabilirsiniz.

-

Brüksel lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Louise sur Cour, B and B Dr.Vee, Apartment Central Lux Loft. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Appart Métropole City, Cosy apartment in the center of Brussels gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Sweet Inn Apartments - Brasseurs, Dietrich Flats, Claus Halldis Apartment otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Brüksel aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Atomium

021 Nis 2017Gezilecek Yerler

Atomium

1953'te Brüksel'de düzenlenen Expo Dünya Fuarı için inşa edilmiş ve bugün gerek turistlerin gerekse yerli halkın akın ettiği Brüksel'e özgü ikonik bir yapı haline gelmiş. Atomium, demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş hali ile aynı ölçülerde yapılmıştır.

Dokuz bölümden oluşan Atomium'un bugün 5 bölümü ziyaretçilere açık. Bunlardan birinde ziyaretçilere yapının tarihinin anlatıldığı bir sergi mevcut, bir diğer kısımda ise değişik temaları işleyen geçici sergileri gezmek mümkün. Bir küre çocuk bölümü olarak ayrılmış ve buraya okullardan çokça geziler düzenlenmektedir. En üst kürede şehri 360 derece görmek mümkün ayrıca akşamları bu manzara eşliğinde restoranında yemek yeme olanağınız da var, ancak rezervasyonunuzu unutmayın. Atomium, geri kalan 3 bölümünü özel aktivitelere ayırmıştır.

Mini Avrupa, Atomium bünyesinde bulunan bir minyatür parktır. Bünyesinde Avrupa'ya dair toplam 350 adet bina, anıt, alan, şehir modellemesi görmek mümkün. Yaklaşık bir saatte tüm Avrupayı gezmek imkanını sunduğu için Mini Avrupa turistlerin sıkça uğradığı bir yer.

Atomium için Eğer biletleri önceden almak isterseniz internet sitelerinden satışları var. Ayrıca bünyesinde Mini Avrupa'yı ve Oceade yani çeşitli havuz ve su kaydıraklarının bulunduğu bir su parkını da barındırdığı için topluca bilet almanız da mümkün.

Atomium, Avenue de l’Atomium sokağında bulunmaktadır, fakat Grand Place meydanına ve şehir merkezine uzaklığı açısından metro ulaşım için tercih edilen bir seçenek olacaktır. Bunun için de 6 numaralı metro hattına binip son durağında inmeniz gerekmektedir.

-
Brüksel şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Bruges: 1 Saatlik Rehberlik Turu Turu (40 €), Zundert: Vincent van Gogh Evi Giriş Bilet (6 €), Belçika Bira tadımı & Kursu (17 €), Brüksel'den: Maasmechelen Village Luxury Transferler (15 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

İşeyen Çocuk Heykeli (Manneken Pis)

021 Nis 2017Gezilecek Yerler

İşeyen Çocuk Heykeli (Manneken Pis)

İşeyen Çocuk Heykeli, Brüksel'in simgesi olmuş bir heykel. 60-61 santimetre boyutlarında olan ve küçük bir havuzun başında bulunan işeyen bir çocuğu tasvir eden bu bronz heykele dair birçok hikaye vardır, çocuğun ajan olduğunu ve yakalandığında kutlama amacıyla yaptırıldığını söyleyenler de vardır, kayıp çocuklarını bulmuş olmanın sevinciyle ailesinin yatırdığını söyleyenler de. İşeyen Çocuk Heykeli hakkındaki bir diğer söylenti de onun patlamakta olan bir bombanın üzerine işediği ve şehri kurtardığına dairdir. Ancak bugün kesin olarak bilinen onun Brüksel halkı, yöneticileri ve turistler için son derece önemli bir heykel olduğudur. Heykel, defalarca kez çalınmış ve en sonunda orijinalinden restore edilerek yerine tekrar konmuştur. Sonraları heykelin bir de kız versiyonu yapılmış fakat tarihi bir geçmişi, bir hikayesi olmamasından dolayı olacak ki bu heykel pek ilgi görmemiştir.

İşeyen Çocuk Heykeli’nin bir de gardırobu bulunmakta ve içinde dünyanın birçok yerinden gelen 800 civarında özel olarak hazırlanmış çeşitli kıyafetler bulunmakta. Noel gibi özel günlerde heykel bu dolaptaki kıyafetlerle giydirilir. Küçük heykelin kıyafetleri Brüksel Tarih Müzesinde sergilenmektedir. Bazı etkinliklerde heykelden meşhur Belçika birası akıtılır ve insanlara dağıtılır.

İşeyen Çocuk Heykeli, Reu de l’Etuve ve Reu de Chene sokaklarının kesişiminde Grand Place meydanına oldukça yakın bir yerde bulunmaktadır. Toplu taşımayla gidecekseniz Anneessens, Centrale veya Bourse metro istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Brüksel, Atlas Okyanus'u kıyısında olan Belçika'nın başkenti konumundadır. Belçika'da bulunan üç federal bölgeden Belçika Bölgesinde yer almaktadır. Senne Irmağı üzerinde yer alan ve Charleroi ve Willebroek adlı iki kanalın kesişiminde yer alır. Amsterdam, Paris ve Lüksemburg'a oldukça yakın olan Brüksel'e bu şehirlerden hızlı trenle ulaşım mevcuttur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Sonbaharları ve kışları yağışlı ve soğuk olduğu için genellikle ilkbahar başından eylüle kadar tercih edilir. Ağustos ayında Grand Place'te devasa bir çiçek halı yapılmaktadır, dolayısıyla Ağustos ayında da Brüksel'e turistlerin ilgisi bu sebeple artmaktadır.

Brüksel'de iki havaalanı bulunmaktadır. BRU Havaalanı, şehre 11 kilometre uzaklıkta olup şehre ulaşımı için birçok seçenek bulunmaktadır. Charleroi Havvaalanı, şehre 46 kilometre uzaklıkta bulunan daha küçük bir havaalanıdır. Avrupanın pek çok merkezinden Brüksel'e uçuşlar bulunmaktadır. Türkiye'den Brüksel'e İstanbul ve Antalya'dan aktarmasız uçuşlar bulunurken Türkye'nin hemen her havaalanından bir aktarmayla uçuşlar bulunmaktadır.

Avrupa'nın Köln, Amsterdam, Paris gibi birçok şehrinden Brüksel'e trenle ulaşmak da oldukça kolaydır. Çok sayıda tren seferi düzenleyen firma bulunmakta ve çokça şehirden tren seferi sıklıkla yapılmaktadır.

Brüksel’de Nerede Kalınır?

Brüksel, küçük bir şehir olmasında dolayı ve Atomium hariç turistik bölgelerin de birbirlerinden pek uzakta olmamasından dolayı kalacak yerin önemli noktalara uzaklığı konusunda pek sorun yaşamayacağınız bir yer olacaktır. Ancak Avrupa Birliğindeki öneminden dolayı Brüksel'de otel doluluk oranları yaz-kış yüksektir. Aynı sebepten dolayı oteller, hosteller de oldukça fazladır, her bütçeye hitap eden birçok seçenek var, fakat yine de kalacak yer sıkıntısı çekmemeniz için erken rezervasyon yaptırmanız iyi olacaktır. Ayrıca turistik açıdan yoğun olduğu bahar ve yaz aylarında gidecekseniz ve şehir merkezine de yakın bir bölgede kalmak istiyorsanız, fiyatların yükseleceğini de göz önünde bulundurup yine erken rezervasyon seçeneğini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Grand Place yakınları, şehir merkezi olduğu için konaklama için turistlerin genellikle tercih ettiği bir bölgedir. Alışveriş alanlarına, kafe ve restoranlara, anıt ve abidelere yakınlığı nedeniyle de Grand Place konaklama için ideal bir bölgedir. Bu bölge hakkında bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken birkaç şey olacaktır. Öncelikle şehir merkezi olması sebebiyle kalabalık ve en kozmopolit bölgedir, dolayısıyla da özellikle geceleri kapkaç gibi problemler yaşamamak için etrafınıza dikkat etmenizde fayda vardır. Yine aynı sebepten dolayı burada trafik problemi olacaktır, otobüs kullanacak ya da araba kiralayacak kişilerin yoğunluk saatlerine dikkat etmesi ya da alternatifler oluşturması iyi olacaktır.

Brüksel onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Brüksel Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Brüksel Otelleri

En Uygun Fiyatlı Brüksel Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Brüksel Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Brüksel Otelleri

Brüksel İçi Ulaşım

Brüksel'de çoğu yer yürüme mesafesindedir. Özellikle turistik bölgelerin birbirine uzaklığı 10 dakika ile 40 dakika arasında değişmektedir. Toplu taşıma kullanmak isterseniz Brüksel şehiriçi ulaşım hattına bağlı olarak metro, otobüs ve tramvay bulunur. Hepsi sabah 6'dan gece yarısına kadar işler. Metro hattının haritasını çoğu metro istasyonundan ücretsiz edinmek mümkündür. Şehir içi ulaşım araçları için biletleri çoğu metro istasyonundan, gazete bayiilerinden ve şehir içi ulaşımı organize eden STIB ofisinden satın alabilirsiniz. STIB internet sitesinde de toplu taşıma araçlarının zaman çizelgesine, canlı olarak nerede bulunduklarına ve şehiriçi ağ haritalarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca turistlere Brüksel Kart diye bir seçenek de sunulmuştur. Brüksel Kart'ın 24, 48 ve 72 saatlik seçenekleri ile tüm toplu taşımaları sınırsız kullanma hakkı, 30'dan fazla müzeye ücretiz giriş hakkı ve bazı alışveriş merkezleri, barlarda ve restaurantlarda indirim hakkına sahip oluyorsunuz.

Brüksel Mutfağı

Belçika mutfağı, Orta Çağ mutfağı gelenekleri ile komşuları olan Hollanda, Fransa ve Almanya mutfakları başta olmak üzere Avrupa mutfağını birleştirmiştir. Özellikle restaurantlarda Fransız mutfağı esintilerini oldukça görebilirsiniz. Yemek ve çorbalarda, yumurta ve deniz ürünleri yaygın olarak kullanılır.

Brüksel mutfağının ise en ünlü unsurları çikolata, midye, waffle ve patates kızartmasıdır.
Çikolata, Belçika ve Brüksel hakkında en ünlü
şeylerden biridir. Çeşitli aromalarda, şekillerde çikolatalar yiyebileceğiniz ve hediyelik olarak alabileceğiniz yerler her yerdedir. Waffle, kahvaltıda ve günün diğer zamanlarında tatlı olarak tercih edilen bir yiyecektir. Pudra şekeri, reçel, çikolata, meyve gibi ekstralarla tercih edilebilir. 

Brüksel’de Gece Hayatı

Brüksel, kozmopolit yapısından ve turistik kapasitesinden dolayı gece hayatı için birçok farklı seçenek barındırır: Irish barlar, caz kulüpleri, dans edebileceğiniz gece kulüpleri, nostaljik müzik yapan yerler... Buralarda ünlü belçika biralarını deneyimleyebilirsiniz, tercihinize göre sabahlara kadar dans da edebilir, daha hafif müzikler eşliğinde sohbetler de edebilirsiniz.

Brüksel'de 50'den fazla gece kulübü bulunur. Bu kulüplerde uluslararası Djlerle eşliğinde tekno, elektro, house müzik, R&B, salsa gibi çok çeşitli müzik türleriyle eğlenmek mümkün. Gece kulüpleri genellikle 23.00'da açılır ve sabah saatlerine doğru da kapanır. Gitmeden önce çoğu için rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilrir. En popüler gece kuluplerinden birkaçı: Le Nostalgia Club, Fuse, YOU, Bazaar, Bloody Louis... Şehir merkezinde bulunan Le Nostalgia, 60lar/70ler/80/ler/90lar müzik konseptlerini içerir. Buraya şık kıyafetlerle gitmelisiniz, tişört ya da spor ayakkabıyla girmek mümkün değildir. Nostalgia için giriş ücreti yoktur. Fuse, Belçika'nın ilk tekno müzik yapan ve ilk kez uluslarası Djlerle çalışan gece kulübudur. YOU gece kulübü, şehir merkezinde bulunur ve her gece için farklı bir müzik tarzı belirler. Ayrıca pazar günleri LGBT bireyler için partiler düzenlenmektedir. Bazaar, yerli halkın da tercih ettiği, deep house müzik yapan bir gece kulübüdür. Boody Louis, koltukları, langırt masaları, neon ışıklarıyla yarattığı özgün dekoruyla oldukça ünlüdür. Hip hop ve house müzik ağırlıklı bir tarzı vardır.

Brüksel Gay ve Lezbiyen Film Festivali (Ocak)
Animasyon Film Festivali (Şubat)
Uluslararası Fantastik Film Festivali (Nisan)
Sanat Festivali (Mayıs)
Ommegang Orta Çağ Tarih Festivali (Temmuz)
Pukkelpop Müzik & Dans Festivali (Ağustos)
Brüksel Yaz Festivali (Ağustos)
Brüksel Çiçek Halı Festivali (Ağustos)
F1 Belçika Grand Prix (Eylül)
Brüksel Design September (Eylül)
Pink Screen Lezbiyen & Gay Film Festivali (Ekim)
BRXL Bravo Sanat Festivali (Ekim)
Belçika Sinema Festivali (Aralık)

Brüksel’de Alışveriş
 

Brüksel ve Belçika denince akla ilk gelen şeylerden biri çikolata olacaktır. Brüksel'de alışveriş yapmak istediğinizde de çikolata ilk sıralarda yer alacaktır. Çikolata dışında Brüksel'de ünlü olan ve hediyelik ya da hatıra olarak alınacak başka ürünler de dantel, bisküvi, kristal objeler, bira, antika eşyalar... Dantel özellikle Türkiye'den giden turistleri şaşırtabilir ancak Belçika dantel konusunda dünyanın en iyilerinden sayılır. Çizgi romanlarıyla da ünlü, hatta bir çizgi roman müzesi de olan, Brüksel'den Türkiye'de de ünlü olan Tintin çizgi romanları, tişörtleri veya benzer hediyelikler üzerinde Tintin figürlü objeleri satın alabilirsiniz.Her şehirde olduğu gibi Brüksel'in de simgesini yani İşeyen Çocuk Heykelini bulunduran tişörtler, buzdolabı süsleri, kupaları her yerde bulup hatıra olarak satın alabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken şey alışveriş yapacağınız birçok mağazanın pazar günleri kapalı olması, dolayısıyla gezinizin alışveriş kısmını pazar gününe denk getirmemeniz daha sağlıklı olur. Bir diğer nokta da Brüksel'de alışveriş yaparken göreceğiniz tüm fiyatlarda yüzde 21 oranında KDV dahildir, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler gerekli işlemleri yaptırdıktan sonra bu KDV tutarından muaf olabilirler.

Belçika (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Brüksel, Türkiye’ye göre bir saat geridedir.

Avrupa Birliği ülkesi olan Belçika’nın başkenti Brüksel’de para birimi Euro’dur.

Belçika'nın resmi dilleri Fransızca, Felemenkçe ve Almanca'dır. İngilizce her yerde herkesin iletişim kurabileceği seviyededir.

BRÜKSEL BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 4,RUE MONTOYER 1000 BRUXELLES BELGIQUE

Telefon: 00 32 2 513 40 95 - 506 11 20 - 00 32 2 506 11 36 - 506 11 41 - 00 32 2 506 11 42 - 00 32 2 506 11 32

Faks: 00 32 2 514 07 48

embassy.brussels@mfa.gov.tr

http://bruksel.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Belçika

Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma: 09.00-13.00 ve 14.00-18.00

Yeni Yıl: 1 Ocak

Paskalya (Easter Sunday): Martın 14. gününü izleyen ilk pazar

Paskalya Pazartesisi: Paskalya’nın ertesi günü

İşçi Günü: 1 Mayıs

İsa’nın Göğe Yükseliş Günü (Ancension Day): Paskalya’dan 40 gün sonra

Whitmonday: Paskalya’dan 7 pazartesi sonra

Belçika Ulusal Bağımsızlık Günü: 21 Temmuz

Meryem’in Göğe Yükseliş Günü (Assumption Day): 15 Ağustos

Azizler Günü (All Saints’Day): 1 Kasım

Ateşkes Günü (Armistice Day): 11 Kasım

Noel Günü: 25 Aralık

Polis 110,
Diğer Acil Durumlar 112
Belçika telefon kodu +32